Arama motorları, arama sıralaması olarak site hızını önemli bir faktör olarak görür. Bu yüzden WpGurme olarak, site açılış hızımızı en yüksek düzeye çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparak, web sitemizi önbelleğe alma işleminin site hızını artırmamıza ve trafikteki büyük artışları dengelememize yardımcı olduğunu fark ettik. Web sitemizin performansını artırmak için Wp Fastest Cache eklentisini kullanıyoruz. Bununla birlikte, okuyucularımızın çoğu, site hızlarını artırmaya yönelik sorular sordu. Bizde bu yazımızda kullanmaktan memenun kaldığımız Wp Fastest Cache eklentisi derinlemesine incelemeye karar verdik.

Wp Fastest Cache

Wp Fastest Cache kurulum ve ayarları

Wp Fastest Cache WordPress eklentisi, kendi içerisinde güçlü özelliklerle birlikte gelmektedir. Daha önce bahsettiğimiz WordPress ile Google PageSpeed Insights’ta 100/100 Puan Nasıl Alınır? yazımızda yapmamız gereken bir çok ayarlamayı kendi bünyesinde barındırmaktadır.

EKLENTİYİ İNDİR

Not: Wp Fastest Cache ücretsiz ve ücretli sürüm olarak ayrılmaktadır. Eklentinin ücretli özelliklerini yazımız içerisinde anlatacağız. Wp Fastest Cache’i bir kereye mahsus 100 TL ödeyerek ömür boyu lisans ve destek hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bunları söyledikten sonra gelin adım adım kurulum ve özellikleri incelemeye geçelim.

Wp Fastest Cache Kurulumu

Yapmanız gereken ilk şey Wp Fastest Cache eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir (öğretici: bir WordPress eklentisi nasıl kurulur). Etkinleştirme üzerine, Wp Fastest Cache şu anda yönetici alanınızda ki sol menüde belirecektir.

WP Fastest Cache Ayarlar Sekmesi

Cache Sistemi

Önbellek etkinleştirmek için, yönetim paneliniz üzerinden Wp Fastest Cache sekmesine gidin.

wp fastest cache sistemi acik

Cache sistemi yanında ki kutucuğu tiklemeniz yeterlidir. Dil seçimi olarak daha anlaşılır olması açısından Türkçe’yi seçmeyi unutmayın.

Ayarlarınızı kaydetmek için Gönder butonuna basmayı unutmayın.

Widget Cache

Widget cache özelliği ücretli sürümle birlikte gelmektedir. WordPress siteniz içerisinde kullandığınız birleşenleri sabit sayfalara çevirerek veri tabanı üzerinden yapılan sorgu sayısını azaltarak sitenizin açılış hızına doğrudan etki etmektedir.

Bu özelliği aktif ettikten sonra anlık güncellenen bir widget kullanıyor iseniz. Yönetici alanınız üzerinden Görünüm » Birleşenler sekmesi altından önbellek alınmasını istemediğiniz widget’i düzenlemeniz gerekmektedir.

wp fastest cache widget no cache

Don’t cache this widget yanında ki kutucuğu tikleyerek kaydet demeniz yeterlidir.

Önyükleme

Bu seçenek sitemizin içeriğini önbellek olarak oluşturmamıza imkan tanımaktadır. Önyükleme yanında ki tiki işaretledikten sonra bizi aşağıda ki gibi bir pencere karşılayacaktır.

wp fastest cache onyukleme preload

Bu pencere üzerinde cache(önyükleme) yapmak istediğimiz sayfaları seçebiliyoruz. Anasayfa(Homepage), yazılar(Posts), kategoriler(Categories) ve sayfalar(Pages) önbellek işlemi yapmak istediğiniz kısımları seçin.

Pages per minute sitenizin önbellek oluşturması sırasında dakikada kaç adet sayfayı oluşturmasını istediğinizi belirtmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta barındırma hizmetinize bağlı olarak ‘pages per minute’ yanında yer alan kısıma vereceğiniz değerdir.

Eklentinin resmi sitesinde verilen bilgide  “Normal bir barındırma paketiniz varsa 4-6’dan fazla ayarlamamalısınız. Ancak, bir VPS’ye sahipseniz, 10-12’yi ayarlayabilirsiniz.” şeklinde ek bilgi sunulmuştur.

WordPress hosting kullanıyor iseniz bu değeri en fazla 6 olarak seçmeniz gerekmektedir. Daha yüksek değerlerde siteniz içerinde CPU limiti aşımından dolayı 503 hatasına düşebilirsiniz.

Tüm ayarları yaptıktan sonra Ok butonuna basarak ayarlarımızı kayıt ediyoruz.

Artık Wp Fastest Cache sitemizin cache dosyalarını FTP dizinimiz altında oluşturmaya başlayacaktır. Oluşturulan dosyaları kontrol yada silmek için, /public_html/wp-content/cache yoluna bakabilirsiniz.

Giriş Yapanlar

Bu seçenek, sitenize kayıtlı olan kullanıcıların sitenize giriş yaptıktan sonra web sayfalarını önbellek üzerinden gösterilmemesini sağlamaktadır.

Bu seçeni kendi tercihiniz doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Mobil ve Mobil Tema

Bu özellik mobil cihazlar için önbellek oluşturur. Ücretli sürüm ile birlikte gelen bir özelliktir. Ücretsiz sürümde mevcut değildir.

Kullanmakta olduğunuz WordPress site tasarımınız duyarlı(responsive) bir tema ise, bu özelliği kullanmanıza gerek yoktur. Ancak kullandığınız tema sadece masaüstü cihazlara uygun olarak tasarlanmış ise bu özelliği kullanmalısınız.

Mobil tema yanında ki tiki işaretlediğiniz takdirde sizi şöyle bir pencere karşılayacaktır.

wp fastest cache mobil tema secimi

Açılır menü içerisinden kullandığınız tema şablonunu seçerek işlemi tamam tamamlamak için OK butonuna basıyoruz.

wp fastest cache sistemi mobil dosyalar

FTP dizini altında artık hem masaüstü hemde mobil girişler için iki farklı önbellek klasörü olduğunu görebilirsiniz.

Yeni Yazı

Bu seçenek, sitenize yeni bir yazı eklendiğinde cache sisteminde hangi dosyaların yeniden oluşturulmasını istediğimizi seçtiğimiz ayar bölümüdür.

Bu seçeneğin yanında ki kutucuğu tıkladığımızda karşımıza şöyle bir pencere açılacaktır.

wp fastest cache yeni yazi ayari

 

Bu seçenek siteniz için oluşturulan önbellek dosyalarınızın silinip yeniden oluşturulması için izlenmesi gereken yolu seçe bilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz WordPress temasının tasarımına bağlı olarak bu seçenekler arasında doğru tercihi yapmalısınız.

Update Post(Yazı Güncelleme)

Daha önce yazmış olduğunuz bir yazı yada sayfayı güncelleme yapılması taktirde ‘Yeni Yazı’ seçeneğinde olduğu gibi yapılması gereken işlemi seçmelisiniz.

Html Küçült

Html küçültme özelliğini aktif etmek için sadece tiki işaretlemeniz yeterlidir. Ekstra bir ayar ve yapılandırma ayarlamamıza gerek yoktur.

Html küçült işlemi bize ekstra alanlar, satır sonları ve girinti gibi fazlalıkları kaldırmamızı sağlar.

Html Küçült Ekstra

Bu özellik ücretli sürümle birlikte gelmektedir. Ücretsiz sürüme ek olarak daha güçlü bir küçültme aracı sitenizin açılma hızını artırabilir.

Css Küçült

Bu özelliği aktifleştirmeniz siteniz içerisinde kullandığın CSS dosyalarınızı küçültmenize olanak sağlamaktadır. Böylelikle sitenizin açılış hızını artırabilirsiniz.

Css Küçült Ekstra

Bu özellik ücretli sürümle birlikte gelmektedir. Ücretsiz sürüme ek olarak daha güçlü bir küçültme aracı sitenizin açılma hızını artırabilir.

Css Birleştir

Bu özellik sayesinde sitenizde kullandığınız CSS dosyalarınızı birleştirerek sitenize yapılan istek sayısını azaltabilirsiniz.

JS Küçült

Sitenizde kullandığınız JavaScript dosyalarınızı ‘Html küçült’ özelliği gibi optimize edebilirsiniz. JavaScript dosyalarınızın küçülmesi site açılış hızınızı hızlandırabilir.

Js Birleştir

Bu özelliği aktifleştirmeniz siteniz içerisinde kullandığın JavaScript dosyalarınızı küçültmenize olanak sağlamaktadır. Böylelikle sitenizin açılış hızını artırabilirsiniz.

Js Birleştir Ekstra

Bu özellik ücretli sürümle birlikte gelmektedir. Normal JavaScript birleştirme işlemine ek olarak oluşturulmuş dosyaları sitenizin kod yapısında alt kısımda toplamaktadır.

Gzip

Daha öncesinde sitemizde yer verdiğimiz Gzip sıkıştırma konulu yazımızda vermiş olduğumuz ayarları sizin yerinize yapmaktadır.

Tarayıcı Önbellekleme

Web sitenizdeki sık kullanılan dosyaları ziyaretçilerinizin tarama geçmişinden yükleterek sayfa açılış hızını artırmaktadır.

Oluşturma Engelleyici Js

Daha önce bahsettiğimiz Google uyarısı oluşturmayı engelleyen JavaScript dosyaları ile ilgili işlemleri sizin yerinize yapmaktadır.

Google Fonts

Bu özellik sayesinde kullandığınız Google font dosyalarını eş zamanlama ayarını sizin yerinize yapmaktadır.

Lazy Load

Bu özellik ücretli sürümle birlikte gelmektedir. Sitenize gelen ziyaretçilerinizin sayfa içerisinde gezintileri sırasında görsellerin yüklenmesine olanak sağlamaktadır.

lazy load ozelligi

Bu özellik sitenizin açılış hızını artırabilir.

Ayarlar sekmesi altında ki, genel özellikler bunlardı şimdi gelin diğer sekmeler altında yer alan özelliklere geçelim.

Önbellek Temizle Sekmesi

Ön bellek temizleme sekmesi, WordPress siteniz üzerinde manuel olarak yaptığınız işlemlerden sonra önbelleği silebilmemize olanak sağlamaktadır.

wp fastest cache onbellek temizleme

Ücretsiz sürüm üzerinde Önbellek temizleme ve oluşturmuş olduğunuz CSS ve JavaScript dosyalarınızı silme işlemlerini bu sekme üzerinde yapabilirsiniz.

Ücretli sürüm kullanıcıları bu pencere içerisinde ekstradan Cache istatistiklerini detaylı olarak göre bilirler.

wp fastest cache onbellek temizleme ucretliBu pencere içerisinde ayrıca ‘Show Logs’ kısmını göreceksiniz.

Show Logs kısmına tıklarsanız sizi yeni bir pencere karşılayacaktır.

wp fastest cache onbellek temizleme show logs

Bu pencere içerisinde işlem geçmişine görmenize olanak sağlanmaktadır.

Zaman Aşımı Sekmesi

Wp Fastest Cache’in diğer bir özelliği cron(zamanlanmış görevler) oluşturmanıza izin vermektedir.

wp fastest cache zaman asimi kurallari

Siteniz içerisinde kullandığınız belirli eklentiler sayfa gösterim sayısı, yorum sayısı ve bağlantıya tıklama gibi sayaç özelliği olan eklentilerin gösterimlerini güncel tutmak amacıyla kullanılmaktadır.

Sitenize güncel içerik girmediğiniz durumlarda bile sitenizin belirli aralıklarla önbellek dosyalarınızı yeniden oluşturabilirsiniz. Şimdi bir örnek vererek bunu gösterelim.

Zaman aşımı kuralları yazısının sağ tarafında bulunan ‘Add New Rule’ butonuna tıklayalım. Karşımıza gelen pencereden örneğimize uygun olarak bilgileri seçelim.

wp fastest cache onbellek temizleme cron

Bu örnekte her 5 saate 1 kere tüm dosyalarımız yeniden oluşturulmasını istedik.

Resim Optimizasyonu Sekmesi

wp fastest cache resim sikistirma

Wp Fastest Cache kendi içerisinde site görsellerinize optimizasyon etmek için bir araçla gelmektedir. Bu özellik sadece ücretli sürüm kullanan kişiler erişebilir.

wp fastest cache resim sikistirma ucretli

Optimize All diyerek sitenizde yer alan görselleri en az kayıp ile sıkıştıra bilirsiniz. Görsellerinizin boyutunun kayıpsız olarak optimize edilmesi site açılış hızınızı artıracağını unutmayın.

wp fastest cache resim sikistirma islemi

Resim optimizasyonu için ücretli sürümle birlikte gelen krediler yetersiz kalır ise ‘More’ bağlantısına tıklayarak daha fazla kredi alarak optimize işlemine devam edebilirsiniz.

wp fastest cache kredi ucreti

Kredi satın alma işlemi PayPal üzerinden yapılmaktadır. Türkiye’den kredi satın almak isteyen kullanıcılar vereceğimiz bağlantı üzerinden 1000 krediyi 175 TL den alabilirler.

KREDİ SATIN AL

Premium Sekmesi

Bu sekme altından eklentinin premium sürümünü satın alabilirsiniz. Eklentinin premium sürümü aldıktan sonra ‘Download’ bağlantısından indirebilirsiniz.

wp fastest cache premiumEklentinin ücretli sürümünün Aktivasyon işlemi gün içerisinde yapılmaktadır. Ödeme işleminden sonra otomatik olarak indirme bağlantısı aktif olmamaktadır.

Burada bilinmesi gereken nokta eklenti her WordPress siteniz için ayrı olarak alınmalıdır. Lisans işlemi satın alma formunda belirttiğiniz web sitesi için geçerlidir.

Hariç Sekmesi

Bu sekmede zamanlanmış görev ekler gibi cache yapmak istemediğimiz sayfaları ekleyebiliyoruz.

wp fastest cache haric sekmesi

CDN Sekmesi

İçerik dağıtım ağlarından birini kullanıyor iseniz bu kısımı mutlak süreyle düzenlemeniz gerekiyor.

wp fastest cache cdn

Wp Fastest Cache hızlı kurulum yapabilmeniz için MaxCDN ve Photon dağıtım ağına dahili sihirbaz ile birlikte gelmektedir.

MaxCDN ve Photon dan farklı bir dağıtım ağını eklentiye entegre etmek için aşağıda ki adımları dikkatlice takip edin.

1. Adım

Other CDN Providers bağlantısına tıklayın. Karşınıza aşağıda ki gibi bir pencere sizi karşılayacaktır.

wp fastest cache cdn ayarlari

Bu alanda CDN ağınızın bağlantı adresini örnek olarak; cdn.wpgurme.com gibi yada CDN hizmeti aldığınız yerin vermiş olduğu adresi tanımlamalısınız.

Origin Url kısmına site adresini girmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sitenizin kullandığı protokol doğrultusunda tanımlama yapmalısınız. Siteniz SSL sertifikasına sahip ise https: değilse http: ön eki kullanmalıdır.

Next butonuna tıklayarak bir sonra ki adıma geçiyoruz.

2. Adım

wp fastest cache cdn ayarlari dosyalar

Bu adımda hangi dosyaların CDN dağıtım ağı üzerinden sitemize çağrılacağını seçiyoruz. Seçim işlemini tamamladıktan sonra Next butonuna basarak devam ediyoruz.

3. Adım

Tüm işlemleri eksiksiz yerine getirdikten sonra bizi kurulum bitiş ekranı karşılıyor.

wp fastest cache cdn ayarlari son

Finish butonuna basarak CDN kurulumunu bitiriyoruz.

Son derece kolay değil mi?

WP Fastest Cache Cloudflare Kurulumu

Son gelen güncelleme ile artık WP Fastest Cache üzerinden Cloudflare entegrasyonunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Başlamadan önce Cloudflare üzerinde yer alan optimizasyon ayarlarını devre dışı bırakmalısınız.

WP Fastest Cache cloudflare ayarlarıCDN by Cloudflare düğmesine tıklamadan önce https://www.cloudflare.com/a/profile sayfasında yer alan Global API key benzersiz anahtarınızı almalısınız. Sonrasında CDN by Cloudflare düğmesine tıklayarak gerekli alanları doldurunuz.

WP Fastest Cache CDN by Cloudflare EkranıArtık sorunsuz olarak Cloudflare CDN servisini kullanabilirsiniz.

NOT: WP Fastest Cache Premium sahibi iseniz ve ücretsiz Cloudflare paketi kullanıyorsanız, resim sıkıştırma üzerinde oluşturulan “.webP” dosyalarınızı Cloudflare üzerinde desteği olmadığı için kullanamazsınız.

Kök dizinde yer alan “wp-config.php” dosyasını not defteri ile açarak içerisinde aşağıda yer alan kodu ekleyerek “.webP” dosyalarını dışlayabilirsiniz.

Kodu eklememizin ardından önbellek temizlemesi yapmanız yeterli olacaktır.

CloudFlare entegrasyonu esnasında otomatik olarak Wp Fastest Cache yapılandırma ayarlarınızı yapacaktır. Yapılandırma alanlarınızın doğru olmadığını düşünüyorsanız, CloudFlare hesabınız üzerinden bu ayarları kontrol edebilirsiniz.

Olması Gereken CloudFlare Ayarları

Speed sekmesi altında yer alan sıkıştırma özelliklerini pasif konuma getirin.

Cloudflare Performans Ayarları

Caching sekmesi altında yer alan önbellekleme ayarları.

CloudFlare Önbellekleme Ayarları

Sonrasında Wp Fastest Cache üzerinden önbellek temizlemesi yapmanız yeterli olacaktır. Ortalama 3 dakika içeresinde önbellekleme işlemi tamamlanacaktır.

DB

Eklentinin son sekmesi DB(Veri tabanı) sekmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Ücretsiz sürüm ile veri tabanı optimizasyonu kullanıma sunulmuyor.

wp fastest cache db

Veri tabanı optimizasyonu yaparak sitenizi hızlandırmak isterseniz ücretli sürüme geçiş yapmanız gerekmektedir.

Optimizasyon araçları olarak Wp Fastest Cache’in bize sunduğu özellikler şu şekilde karşımıza geliyor.

wp fastest cache db ucretli

Aklınıza bir soru gelebilir.

WordPress Cache eklentisi olarak kullanmam gereken bir eklentide neden veri tabanı optimizasyon aracına ihtiyaç duymalıyım.

Wp Fastest Cache sitenizin maksimum verimlilik ile çalışmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş çok yönlü ve güçlü bir eklenti. Bunu zaten yazımızın başında belirtmiştik. Sitenizin maksimum verimli olarak çalışması için böyle bir aracı kullanmak size site açılış hızınızda artış sağlayabilir.

Veri tabanı temizleme arıcının sunduğu özellikler.

  • Çöp kutusu içerisinde biriken dosyaları tek tuşla silme.
  • Trackback ve Pingback bağlantılarını temizleme.
  • Yazı ve sayfalarınız için WordPress tarafından oluşturuluş taslak sayfalarınızı temizleme.
  • Çöp ve spam olarak işaretlenmiş yorumları tek tuşla silme.
  • Geçici ayarları tek tuşla temizleme.

Bu yazımızda tüm yönleriyle sizlere Wp Fastest Cache eklentisini kullanımını ve faydalarını anlatmaya çalıştık. Umarız sizin için faydalı olmuştur. Aklınıza takılan tüm soruları ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Wp Fastest Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları
4.7 (93.33%) 3 Oy verildi.