PHP

355

PHP dinamik etkileşimli web siteleri oluşturmak için kullanılan bir programlama ve betik(script) dilidir. WordPress PHP dilini betik dili olarak kullanmaktadır. WordPress gibi PHP de açık kaynak olarak geliştirilmektedir.

PHP bir sunucu tarafından işlenen programlama dillerindendir. Bir kullanıcı PHP kodunu içeren bir web sayfasını istediğinde kod o web sunucusunda yüklü olan PHP modülü tarafından işlenir. PHP ön-işlemcisi kullanıcının tarayıcı ekranında görüntülenmesi için HTML çıktısı üretir.

Basit bir PHP kod örneği:

<?php
  echo "WpGurme'den Merhaba!";
?>

WordPress’te PHP dosyalarının genellikle bir .php uzantısı vardır. PHP HTML belgelerinde kullanılabilir. PHP ön-işlemcisi yalnızca php açılış etiketindeki kodu işler <?php ve kapanış tagı şeklinde ?>.

XHTML belgesindeki PHP kod örneği:

<!DOCTYPE html>
<html <?php language_attributes(); ?>>
<head>
<meta charset="<?php bloginfo( 'charset' ); ?>" />
<title><?php bloginfo( 'name' ); ?></title> 
</head>

Bir WordPress kullanıcısının WordPress destekli bir web sitesini kullanması, çalıştırması veya yönetmesi için PHP öğrenmesi gerekmez.

Çoğu kullanıcı WordPress’i PHP’de programlamayı veya kodlamayı öğrenmeden kullanabilir. Bununla birlikte bir kullanıcı WordPress temalarını, eklentilerini geliştirmeyi veya filtreleri kullanarak WordPress’in varsayılan davranışını değiştirmek istiyorsa PHP’nin temel söz dizimini HTML ve CSS ile birlikte öğrenmelidirler.

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.