Yönetici

167

Yönetici WordPress’de bir kullanıcı rolüdür. Bir kullanıcı WordPress’i kurduğunda, yükleme sırasında tanımlanan kullanıcı adı ve parolayla yeni bir kullanıcı oluşturur. İlk kullanıcıya yönetici rolü atanır. Tüm eylemleri bir WordPress web sitesinde gerçekleştirebilir ve tüm yetkilere sahip olabilir.

Yönetici rolüne sahip bir kullanıcı, aynı role sahip diğer kullanıcıları da ekleyebilir veya silebilir. Bir kullanıcıya yönetici rolünü atarken, yöneticilerin içeriği silebilme özelliğine sahip olduklarını unutmamak önemlidir.

Yönetici, WordPress sürümünü yükseltme yeteneğine sahip olan tek kullanıcı rolüdür. Yerleşik tema düzenleyicisini kullanarak temaları değiştirebilir ve temel WordPress dosyalarını düzenleyebilirler. Ayrıca sitede eklentileri aynı şekilde ekleme, silme ve değiştirme yetkisine sahiptirler.

Çoğu sitede bir yönetici rolü vardır. WordPress çoklu site yüklemesi durumunda, yönetici rolünün bazı yetenekleri süper yönetici rolüne atanır. Süper yönetici temaları değiştirebilir, yeni kullanıcılar ekleyebilir, eklentiler ekleyebilir, eklentileri kaldırabilir ve site ağını yönetebilir; ancak yönetici rolleri yalnızca tek bir siteyi yönetmekle ilgilidir.

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.