FTP

263

FTP veya Dosya Aktarım Protokolü, dosyaları bir bilgisayardan diğerine internete aktarmak için kullanılan bir internet protokolüdür. Örneğin, web sitenize WordPress gibi bir yazılım yüklerken, tüm WordPress dosyalarını kişisel bilgisayarınızdan sunucunuza yüklemek için büyük olasılıkla FTP kullanacaksınız. Bunu yapmak için bir FTP istemcisi adı verilen bir şeye ihtiyacınız var. FTP istemcisi, kişisel bilgisayarınızda çalışan ve web sunucunuza dosya aktarmanıza izin veren bir yazılımdır. FTP istemcisi olarak Filezilla ücretsiz ve kullanımı en kolay FTP dosya gönderim yazılımıdır. Windows, Mac ve Linux ortamlarında kullanılabilir kurulum paketleri mevcuttur.

Çoğu WordPress web barındırma servis sağlayıcısı, kullanıcıların FTP’ye erişim sağlamalarına olanak tanır, böylece web sunucularını kontrol panelinden doğrudan kendi web sunucularına dosya yükleyebilir veya indirebilirler. WordPress kullanıcıları WordPress dosyalarını web barındırma sunucusuna yüklemek için bir FTP istemcisine ihtiyaç duyabilirler. Panel üzerinden WordPress kurmak istemeyen kullanıcılar için FTP dosya aktarımı gereklidir.

Eklentileri kullanmayı veya temanın functions.php dosyasını değiştirmeyi planlıyorsanız, WordPress’i kurmanın yanı sıra FTP’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmek önemlidir. Bazen bir eklenti eklemek veya functions.php dosyasında değişiklik yaparak “WordPress beyaz ekran hatası” na neden olabilir ve eklentiler arasında kötü yazılmış kod veya uyumsuzluk sorunları nedeniyle siteniz kullanım dışı kalabilir. FTP’yi nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, FTP istemcinizi kullanarak sunucunuza bağlanıp sorunlara neden olan dosyaları silebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.