Yoast Seo WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları 2021

40 12.307

Yoast SEO eklentisini düzgün bir şekilde yüklemek ve kullanmak mı istiyor musunuz? WordPress web siteleri için en eksiksiz SEO çözümü olduğundan, WpGurme’de WordPress SEO eklentisi olarak Yoast kullanılmaktadır. Bu yazıda, Yoast SEO’yu nasıl kuracağınızı ve ayarlayacağınızı ve onunla birlikte gelen muhteşem özelliklerden nasıl yararlanacağınızı göstereceğiz.

Yazı İndeksi

Yoast Seo

Yoast SEO, birçok yerleşik araç ve özelliklere sahip en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir. İşte bu özelliklerden bazılarına hızlı bir bakış.

 • SEO başlık ve meta açıklamasını yazı içerisinde değiştirilebilme.
 • Taksonomiler için başlık ve meta açıklama desteği.
 • Google arama sonucu snippet(Kod parçacığı ön izleme) gösterimi.
 • Odak anahtar kelime testi.
 • Meta Robot yapılandırması.
 • Gelişmiş kronoloji desteği.
 • RSS altbilgi ve üstbilgi yapılandırması.
 • Kendi bünyesinde Xml Site haritası desteği.
 • Dahili .htaccess ve robots.txt düzenleyicisi.
 • Google Web Yöneticisi Araçları, Yahoo Site Explorer’ı ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nı doğrulama becerisi.

Yoast SEO’nun premium sürümü daha fazla özellik ile birlikte gelir.

 • 301 yönlendirmelerini kolayca ayarlamanızı sağlayan bir yönlendirme yöneticisi.
 • Eklentinin her özelliğini anlamanıza yardımcı olacak video dersleri.
 • Yoast destek ekibi, sitenizin SEO’sundan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için size sağlanan birinci sınıf destek.

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur

İlk olarak, yapmanız gereken Yoast SEO eklentisini yükleyip etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı konusunda adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirme işleminden sonra, WordPress yönetim paneli üzerinde yeni bir menü öğesi göreceksiniz. Yoast logolu SEO ismiyle sizi karşılayacaktır.

yoast seo dashboard

Şimdi eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra, bu güçlü eklentiyi düzgün bir şekilde yapılandırmanın yollarını inceleyelim.

Yoast Seo Eklentisi Nasıl Yapılandırılır

Seçtiğimiz ayarların tavsiye ettiğimiz ayar olduğunu hatırlamanız gerekir. Diğer uzmanların kendi tercihleri olabilir, bu nedenle ileri düzey kullanıcılar beğenmedikleri şeyleri görmezden gelebilirler.

Yeni başlayanlardan iseniz ve Yoast’ın WordPress SEO eklentisini kullanmaktaysanız, lütfen adımları dikkatlice izleyin.

Yoast Genel Ayarlar

SEO ikonuna tıklayarak eklentinin sayfasına geçiş yapıyoruz. ‘Genel’ sekmesini tıklayın ve yapılandırma sihirbazını açmanız için bir düğme göreceksiniz. Sihirbazı görmezden gelmenizi istiyoruz, çünkü sizi her seçeneği adım adım ayarlanmasını öğreteceğiz.

yoast seo genel

Yoast Features

‘Features’ sekmesine geçelim ve ‘Advanced settings pages’ ayarını etkin olarak seçelim.

yoast seo features gelismis secenekler

Ayarlarınızı kaydetmek için kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

WordPress menüsündeki SEO seçeneğinin altında yeni öğelerin eklendiğini göreceksiniz.

yoast seo gelismis ozellikler

Başlıklar ve Metalar, XML Site Haritaları, Sosyal, Araçlar, Arama konsolu ve gelişmiş olarak yeni öğeleri içerir. Bu makalede her birinin nasıl kurulacağını size göstereceğiz.

Yoast Your Info

Sonra, ‘Your Info’ sekmesine geçmeniz gerekiyor. Burası sitenizin, arkasındaki kişi veya şirket hakkında bilgi sağlayacağınız yerdir.

yoast seo your info

Öncelikle, düşünmeniz gereken arama motorları için bir site adı ve başka bir ad vermeniz gerekir. Sitenizin adı, sitenizin başlığı olabilir.

Burada bir şey girmezseniz, Yoast SEO otomatik olarak web sitenizin adı olarak sitenizin başlığını kullanacaktır. Google gibi arama motorları, bu bilgileri şu şekilde arama sonuçlarında görüntüleyebilir:

google arama basligi

Bir sonraki seçenek, bu web sitesinin bir şirket tarafından mı yoksa tek tek bir kişi tarafından mı işletileceğini seçmektir. Şirket seçerseniz, bir şirket adı vermeniz istenecek ve ayrıca şirket logonuzu da ekleyebilirsiniz.

Öte yandan, kişi seçimi yaparsanız web sitesinin arkasındaki kişinin adını ekleyebilirsiniz.

Yoast Webmaster Tools

SEO hakkında biraz bilgi sahibi olursanız, muhtemelen popüler arama motorlarının her birinin, Google, Bing, Yandex ve Alexa’nın site sahiplerinin sitelerini web yöneticisi araçları alanını kullanarak eklemelerine izin verdiğini duymuşsunuzdur.

Web Yöneticisi araçları, belirli arama motorlarından sitenize ilişkin analizleri ve diğer ilgili verileri görmenizi sağlar.

Sitenizi doğrulamak ve bu özel verileri görmek için sitenize bir meta etiketi eklemeniz veya bir dosya yüklemeniz gerekir. Yeni başlayanlar, meta etiketleri eklerken sorun yaşayabilir. Bu nedenle Yoast işlemi kolaylaştırmak için bu seçeneği koymuştur. Arama motorlarından alınan meta kodunu ilgili alanlara ekleyin.

yoast seo wemaster tools

Yoast Güvenlik

Genel ayarların son sekmesi Güvenlik kısmıdır. Bu, WordPress SEO meta kutusunun ileri bölümünü devre dışı bırakan tek bir seçeneğe sahiptir. Etkisiz olarak bırakmanızı öneririz. Gelişmiş metabox’u devre dışı bırakmak, yazarlarınızın noindex ve canonical ayarları gibi gelişmiş değişiklikleri yapmasını önleyecektir.

yoast seo guvenlik ayari

Yoast Başlıklar ve Metalar

Yoast SEO’nun altındaki Başlıklar ve Metalar bölümü içinde birkaç sekme bulunmaktadır. Her birini kapsayacağız.

Genel

Burada, başlıklar arasında ayırıcı olarak kullanmak istediğiniz sembolü seçebilirsiniz. Varsayılan seçenek tire’dir, hangi sembolü kullanmak istiyorsanız bu kısım altından belirleye bilirsiniz.

yoast seo baslik ayraci

Ana sayfa

Sonra, ana sayfamızın başlığını tanımlamaya çalışacağız. Varsayılan olarak, bu alanların başlık şablonu ile dolu olduğunu göreceksiniz. Peki bir başlık ve bir başlık şablonu arasındaki fark kafanızı mı karıştırdı. Hemen açıklayalım.

Ana sayfanız gibi durumlarda, sabit bir başlık, açıklama ve anahtar kelimeler oluşturmak isteyebilirsiniz. Ancak yazılarınız için, başlık kısmı değişkendir. Her yazı kendi başlığını kullanmaktadır.

Ana sayfa ayarları için aşağıdaki resme bir göz atalım. Varsayılan olarak başlık alanındaki şablon değişkenleri çoğu web sitesi için iyi çalışıyor, ancak değiştirmeyi düşünüyorsanız. Düzenleme yapıp kaydetmeyi unutmayın.

yoast seo anasayfa ayari

Not: Sabit bir ana sayfa kullanıyorsanız, başlık ve meta açıklamalar eklemek için ana sayfanızı ve blog sayfanızı düzenlemeniz gerekmektedir.

Yazı Tipi Başlıkları ve Metaları

Varsayılan olarak WordPress yazı, sayfa, düzeltmeler ve ekler gibi çeşitli yazı türleriyle birlikte gelir. Kullanıcılar ayrıca kendi özel gönderim türlerini tanımlayabilir.

Yoast SEO, yazılar, sayfalar, medya ve diğer özel yazı türleri için başlıklar ve meta belirlemenizi sağlar. Bu site genelinde başlığı ve meta açıklaması eklemeyi unuttuğunuz anlarda size yardımcı olacaktır.

Burada, tüm gönderim türleri için açıklama alanlarını boş bırakmanızı öneririz. Ayrıca başlık şablonu olarak yalnızca yazı başlığını kullanmanızı öneririz.

yoast seo yazilar baslik sablonu

Yoast SEO eklentisinin yazı düzenleme alanında bir SEO meta kutusu eklediğini hatırlatmakta fayda var. Maksimum SEO yararları için, sitenizdeki her yazı, sayfa ve özel yazı türü için manuel olarak başlık ve açıklamalar girmenizi öneririz. Aksi takdirde Yoast SEO burada tanımlandığı gibi başlık kullanacak,  yazılarınız ve sayfalarınız için otomatik olarak açıklama ekleyecektir.

Kategoriler

Kategoriler sekmesinde, kategoriler, etiketler, özel kategoriler, yazılar ve arşiv sayfaları için başlık ve meta ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Varsayılan şablon değişkenleri, çoğu site için uygundur. Açıklamalara gelince, Yoast SEO’nun kategorilerinizden ve etiketlerinizden açıklamalar aldığını lütfen unutmayın.

yoast seo kategoriler

Kategorilerinizde ve etiketlerinizde terimler için herhangi bir tanımınız yoksa, WordPress SEO bu terimlerin arşivlerinde meta açıklama eklemez.

Arşivler

Arşivler sekmesinde, Yazarlar, tarih arşivi sayfaları, arama ve 404 sayfaları gibi özel sayfalar için başlık ve meta ayarları bulunur.

Blog sitenizde sadece bir adet yazar var ise bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekiyor. İçerik ve içeriğe bağlı yazar aynı olacağından dolayı, Yoast aynı içeriği üretecektir.

yoast seo arsiv ayari

Diğer ayarları oldukları gibi bırakın ve değişiklikleri kaydedin.

Diğer

Diğer sekmesi ayarlara dokunmamıza pek gerek yoktur. Ancak her sayfa için meta etiketi kullanmak istiyor iseniz buradan aktif edebilirsiniz. Dmoz kapandığı için diğer ayarlara dokunmamıza gerek yok.

Yoast Sosyal Medya Ayarları

Daha önce söylediğimiz gibi, Yoast SEO kapsamlı optimizasyon sağlamak için birçok özelliklerle dolu bir eklenti.

Eklentinin en önemli özelliklerinden biri, sitenizi Facebook, Twitter ve Google+ sosyal platformlarıyla bütünleştirmesidir.

SEO menüsünün altındaki Sosyal bağlantısına tıklayarak, bu platformları yapılandırma sayfasına geçiniz. Her birinin nasıl yapılandırılacağını size göstereceğiz.

Hesaplar

Sosyal ayarların altındaki ilk sekme, tüm sosyal hesaplarınız içindir. Bu Yoast SEO’nun Google’a sosyal profillerinizi bildirmesini sağlar. Sitenizin ana sosyal profilleri için URL’leri ve Twitter kullanıcı adını eklemeniz yeterlidir.

yoast seo sosyal hesaplar

Facebook

Facebook sekmesinde, Open Graph Meta verisi seçeneğinin etkin olduğundan emin olun. Bunu kontrol ederseniz, WordPress SEO’nun web sitenizin <head> bölümüne Facebook açık grafik meta verileri eklemesine izin verirsiniz.

Bu, web sitenizdeki bir yazı Facebook’ta paylaşıldığında Facebook’un doğru küçük resim ve sayfa bilgilerini almasına yardımcı olacaktır.

Sonraki seçenek ana sayfanız için SEO başlığı ve açıklaması olan bir küçük resim sunmaktır. Bu resim ve açıklama, birisi Facebook’daki sitenizin ana sayfasını paylaştığında kullanılacaktır.

Bundan sonra bir varsayılan küçük resim URL’si sağlayabilirsiniz. Bu resim, öne çıkarılan görsel içermeyen veya başka bir resim içermeyen tüm makaleler için kullanılacaktır.

yoast seo sosyal facebook ayarlari

Bir sonraki seçenek web sitenizi bir Facebook profili ile ilişkilendirmektir. Bu profil bir Facebook uygulaması kadar bir kullanıcı profili olabilir. Daha önce değindiğimiz Facebook Instant Articles WordPress Kurulum ve Ayarları ve WordPress Facebook Piksel Nasıl Eklenir yazılarına ayrıca göz atmanızı öneririz.

Sitenize ilişkili Facebook Insights’a erişmenizi sağlayacak bir Facebook yöneticisi ekleyebilirsiniz.

Twitter

Twitter’da olduğu gibi, sitenizin head bölümüne Twitter kartları ekleyebilirsiniz.

Kullanılacak kart türünü de seçebilirsiniz. Büyük görüntüyle özet kullanmanızı öneririz.

yoast seo sosyal twitter ayarlari

Pinterest

Pinterest, Facebook gibi Açık Grafik meta verileri kullanıyor. Facebook ayarları altında açık grafik meta veri kutusunun işaretli olduğundan emin olun.

Bundan sonra Pinterest tarafından sağlanan site doğrulama kodunu girmeniz yeterlidir. Sitenizi eklemek ve doğrulamak için Pinterest hesap ayarlarınızı ziyaret etmeniz yeterlidir. Buraya girmeniz gereken bir meta etiketi size verilecektir.

yoast seo sosyal pinterest ayarlari

Google+

İşletmeniz için bir Google+ sayfası oluşturduysanız buraya URL’sini girin ve ardından Google+ işletme sayfanıza gidin ve web sitenizin URL’sini hakkımızda bölümüne girin.

yoast seo sosyal google plus ayarlari

Google+ ürünü artık kullanımda olmadığından dolayı bu alan pasif konuma geçmiştir. Daha önce sitenize Google+ tanımlaması yaptıysanız bu tanımlamaları ve paylaşım düğmelerini kaldırmalısınız.

Yoast XML Site Haritaları

Site haritaları, WordPress siteniz için gereklidir. Dizine eklenip arama motorlarına içeriğiniz hakkında bilgi verilmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Site haritaları arama motorlarına içeriğinize nasıl öncelik vermenizi söylemenize de olanak tanır.

WordPress SEO Yoast tarafından WordPress’de XML site haritaları eklemek çok kolaydır. XML Site Haritaları ayarları farklı sekmelere ayrılmıştır. Adım adım onlara da geleceğiz.

Önce XML Site Haritalarının etkinleştirildiğinden emin olmalısınız.

yoast seo xml site haritalari

Yazı tipleri sekmesine geçin ve site haritalarına dahil olmasını istemediğiniz yazı türlerini devre dışı bırakın.

yoast seo xml site haritalari yazi tipleri

Varsayılan olarak Yoast SEO, Site Haritalarından Ortam Eklerini devre dışı bırakır.

Aynı işlemleri Kategoriler için tekrarlayın. Site haritalarına dahil edilmek istemediğiniz bir kategori varsa, buradan hariç tutabilirsiniz.

Hariç tutulan yazılar sekmesi, XML site haritasındaki tek tek yazıları, sayfaları veya özel yazı türlerini kaldırmanıza izin verir.

Yoast Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş ayarlar sayfası yol haritası, kalıcı bağlantıları ve RSS ile ilgili ayarları yapılandırmanıza izin verir.

Breadcrumbs

Breadcrumbs site içi sayfalarınıza link yapısıyla yol haritası eklemesine izin verir. Bu bağlantılar, arama sonuçlarında görünür ve sitenize daha fazla avantaj sağlar.

yoast seo breadcrumbs link

Dolaşım menüsünü etkinleştirildiğinden emin olun, bu size daha fazla ayar yapabilmeniz için ek bir menü gösterecektir.

yoast seo breadcrumbs etkin

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesi için idealdir, ancak bir şeyi değiştirmek isterseniz bu kısımdan düzenleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

Kalıcı Bağlantılar

Açıkça belirtmek gerekirse, ayarlar sekmesinde değil Yoast SEO sekmesindeki Kalıcı bağlantı ayarlarından bahsediyoruz.

Bu bölüm, WordPress’de SEO Dostu URL’ler oluşturmanıza izin vermiyor. Bunu zaten yaptığınızı varsayıyoruz.

Bu bölümün sunduğu özelliklere bir göz atalım:

yoast seo gelismis kalici baglantilar

WordPress varsayılan olarak kategori tabanını url yani kategori / kategori ekler.

‘Kaldır’ı tıklayarak bu bölümü kategori URL’lerinizden çıkarabilirsiniz. Bu, birçok kişinin istediği bir şey. Kategori URL’lerinizi ve sayfa URL’lerinizi çakışmalarını istemiyorsanız, işaretlemeden bırakabilirsiniz.

Sonraki seçenek, ek URL’leri üst yazıya yönlendirmektir. WordPress, yazılara görüntü ve medya dosyaları eklemenizi sağlar. Ancak bu eklerin hepsi, çoğu durumda gereksiz olan kendi URL’lerini alıyor. Bu nedenle, bu kutuyu işaretleyerek, tüm ek sayfa URL’nizi orijinal gönderilen URL’ye yönlendirirsiniz.

Kalıcı bağlantı sayfasındaki bir sonraki seçenek yorum cevap linklerinden replytocom değişkenini kaldırmaktır. Javascript devre dışı bırakılmış kullanıcılar için bağlantıları devre dışı bırakır. Özellikle çok sayıda yorum içeren bir siteyi çalıştırıyorsanız, tarama verimliliğini artırır.

Bir sonraki seçenek tekrar eden kelimeleri permalinklerden kaldırmaktır. Yoast bunları kaldırarak daha temiz URL’ler oluşturacağınıza inanıyor. URL’leri daha küçük yapmakla birlikte, Yoast ile aynı fikirde değiliz. Bu yüzden bu kısımda değişiklik yapmıyoruz. Sitemizde önceden anlamatımını yaptığımız SEO Dostu URL Yapısı Nedir? yazımızdan bilgiler edinebilirsiniz.

RSS

RSS Feed’leri sıklıkla içerik tarayıcıları tarafından web sitenizdeki içeriği kopyalamak için kullanılır. Yoast SEO, RSS sitenize her ileti için kendi sitenize bir geri bağlantı eklemenizi sağlar.

Bu şekilde, içeriğinizi alan sitelerinden geri bağlantı alacaksınız ve Google orijinal kaynak olarak sizin siteniz olduğunu biliyor olacak.

Yazar bağlantınızı, yazı linki, blog bağlantısı ve blog açıklaması ekleme seçenekleri vardır. Yaratıcı olun. Bu, RSS yayınınıza reklam eklemek için de kullanılabilir.

yoast seo gelismis rss

Yoast Araçlar

Gördüğünüz gibi, bu ayarları doğru yapmak için zaman harcadık, muhtemelen ayarları Yedek olarak bir yere almak isteyeceksiniz (gelecekte yanlışlıkla işleri karıştırdıysanız kullanın). Ayrıca, bu eklentiyi kullanacağınız gelecekteki tüm siteleriniz için ilk kılavuz olarak kullanmak için ayarları dışa aktarabilirsiniz.

yoast seo araclar

Toplu düzenleyici, yayın başlıklarını ve açıklamalarını toplu olarak düzenlemenizi sağlar. Kullanmayı önermiyoruz. Yinelenen açıklamalar ve başlıklar, SEO’nuza zarar verebilir.

Diğer araç dosya editörüdür; yeni başlayanlara ve hatta orta seviye kullanıcılara da bu ayarlardan uzak durmaya özen gösteriyoruz. Orada ki en küçük hata sitenizin çalışmasını engelleyebilir.

Yoast Arama Konsolu

Yoast SEO eklentisindeki Arama Konsolu bölümü, WordPress sitenizi Google Search Console araçlarına (eski adıyla web yöneticisi araçları) bağlamanızı sağlar.

WordPress sitenizi Google web yöneticisi araçlarına ekleyebilir ve Yoast SEO eklentisini kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Google Yetkilendirme Kodu’nu tıkladığınızda, bir kod alacağınız Search Console web sitesine yönlendirileceksiniz. Doğrulamayı tamamlamak için bu kodu kopyalayın ve eklenti ayarlarına girin.

Doğrulamadan sonra, bir profil seçmeniz istenir. Açılır menüden web sitenizi seçmeniz gerekecek.

Yoast SEO, Search Console verilerinizi WordPress’e getirir. Ekrandaki Masaüstü, Mobil, Özellikli Telefon sekmelerini görebilirsiniz.

yoast seo arama konsolu

Web sitenize ilişkin tarama hatalarını burada görebilir ve yönlendirmeleri ayarladıktan sonra onları sabit olarak işaretleyebilirsiniz (yönlendirmeleri daha sonra bu makalede konuşacağız).

Yoast Yönlendirmeler

Yoast SEO Premium, güçlü bir yönlendirme yöneticisi ekler. Bu, WordPress sitenizdeki yönlendirme işlemlerini hızla kurmanıza olanak tanır. Yönlendirme ayarlarını yaparak ve Search Console’da sabit olarak işaretleyerek Google arama konsolu2nuzdaki 404 hatalarını kolayca düzeltebilirsiniz.

Yoast Premium’un bu özelliği ücretsiz eklentiler sayesinde yapabilirsiniz. İlerleyen günlerde bir eklenti yazısı ekleyerek bu konuya değineceğiz.

Yoast Özelleştirme

Bu eklentiyi kurmanız ve temel ayarları yapmanız yeterli değil. Eklentiden tam anlamıyla faydalanmanız için yazı ve sayfa oluşturma esnasında bazı şeylere dikkat etmeniz ve kendinize göre özelleştirmeniz gerekir.

Yazdığınız yazılara verdiğiniz önemi Yoast’ın belirli kısımları içinde vermelisiniz. Şimdi Yoast avantajları nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinize bir göz atalım.

Yoast SEO Yazı ve Sayfalar

WordPress’deki herhangi bir yazı veya sayfayı düzenlerken, Yoast SEO etiketli yazı editörünün altında bir metabox göreceksiniz. Bu kutu, bu yazı ve sayfayı iyileştirmenize izin veren SEO seçenekleri ile birlikte gelir.

Hazırlamış olduğunuz yazı veya sayfanın ön görünümünü Kod parçacığı ön izleme kısmında görebilirsiniz. Başlık veya açıklama kısmında değişiklik yapmak isterseniz, kod parçaçacığını düzenle ye tıklayarak özelleştirebilirsiniz.

Otomatik olarak oluşturulmasına izin vermek yerine, özel başlık ve meta açıklama yazmalısınız.

Bazen yazı başlığınız ve SEO başlığınız aynı olmayabilir. Her seferinde, özel bir Meta Açıklaması yazmanız gerekir çünkü meta üreticisi, yalnızca en önemli paragraf olan ilk paragrafı alır.

Bir odak anahtarını seçtiğinizden emin olun, böylece sayfanızın o anahtar kelime için ne kadar güçlü olduğu konusunda analiz alabilirsiniz.

Yayımla’ya tıkladığınızda, kod parçacığı ön izleme altında yayın analizini göreceksiniz. Bu, yazı yada sayfanız ile ilgili küçük çaplı olsa da bir analiz yapacaktır. Böylelikle yazınız hakkında fikir sahibi olabileceksiniz.

yoast seo analiz

Ücretsiz analizi bir referans noktası olarak kullanın. Analysis sayfasında kendinizi öldürmeyin, genel seo kurallarına uymaya özen gösterin.

Yoast SEO Kategori ve Etiket Arşivleri

Yazı ve sayfalarınız gibi, kategori, etiket ve yazar arşivi sayfalarının SEO başlıklarını ve meta açıklamalarını düzenleyebilirsiniz.

Yazılar » Kategoriler sayfasına gidin. Kategori düzenleme sayfasında aşağı doğru ilerleyin ve Yoast SEO meta kutusu göreceksiniz.

yoast seo kategori duzenleme

Bunu tüm kategorilerinize, etiketlerinize ve özel kategori arşivleriniz için yapabilirsiniz.

Bu rehberin Yoast tarafından WordPress SEO eklentisini kurmanıza ve etkin olarak kullanmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Aklınıza taklın tüm sorularınızı ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Ayrıca bize bu yazıyı hazırlamamız için teşvik eden takipçimiz Atilla VATANSEVER’e ayrıca teşekkür ederiz.

40 Yorum
 1. Attila Vatansever

  Bu yazı Yoast Seo için kullanma kılavuzu olarak basılıp kullanmalık olmuş. Asıl ben teşekkür ederim yeni yazılarınızı heyecanla bekliyorum.

  1. WpGurme

   Yararlı bilgiler verebildiysek ne mutlu bize.

 2. sertaç

  Merhaba yazınız çok faydalı. Bir hata oldu bende. Yani bana göre hata. google siteyi indexlemiş fakat etiketlerde 2 farklı indexleme olmuş.etiketimiz ekmek olsun diyelim. 1. indexlemede google sonuçlarında başlık olarak “ekmek arşivleri-site adı-başlık” şeklinde. 2. indexlemede ise “Etiket-ekmek-ekmek arşivleri-site adı-başlık” şeklinde oluyor. Bu nasıl düzeltilebilir. Yardımcı olursan çok iyi olur.

  1. WpGurme

   Merhaba Sertaç bu ayarları Yoast SEO eklentisi üzerinden kendine göre değiştirebilirsin. Takip etmen gereken işlem sırası WordPress yönetim paneli üzerinden SEO > Başlıklar & metalar ardından açılan sayfa içerisinde Kategoriler sekmesi altında bulacaksın. Bu sayfa içerisinde Başlık şablonunu değiştirebilir veya index alıp almayacağına karar verebilirsin. Farklı bir konuda yardıma ihtiyacın olursa yazmaktan çekinme.

 3. Koray

  Hocam Merhaba Çok güzel bir Anlatım olmuş emeğinize sağlık.
  Her sey normal. Eklentide hiç sorun yok
  Sadece tek sorunum şu
  wep master tools da XML dosyasını görüyor
  hatta rakamda almış görsel rakımı sayfa rakamı
  ama Dizin eklemiyor. bu böyle olunca
  301 çektigim sitelerin robots.txt dosyaları yeni adreste oldugu için onlarda dizin eklemiyorlar
  cevabınızı büyük bir önemle bekliyorum iyi çalışmalar Hocam.

  1. WpGurme

   Koray, eğer Google Webmaster Tools üzerinden site haritanda bir problem var ise Google gibi getir aracını kullanarak bir dönem elle indeks almasını sağlayabilirsin.

 4. Volkan

  Teşekkürler, çok detaylı anlatım olmuş. Acaba ücretli olan versiyonunda ekstra avantajlar var mı?

  1. WpGurme

   Ücretli sürüm içerisinde kırık link bulucu, birden fazla odak kelime analizi ve local seo için araçlar bulunmaktadır. Odak kelime analizi hariç diğer özellikleri farklı eklentiler ile sitene ekleyebilirsin.

   1. Volkan

    Çokta gerekli değilmiş. Yalnız ben şuna dikkat ettim. Genelde All İn Seo kullanıyorum ancak bu eklentiyi kullanan rakipler önüme geçiyor. İlk kez bunu denicem bakalım ne olacak.

    1. WpGurme

     Deneyimlerini bizimle paylaşmaktan çekinme 🙂

 5. Bilal

  Merhaba, seo açısından sabit ön sayfa kullanımı isabetli bir karar olurmuydu? Teşekkürler.

  1. WpGurme

   Sabit ön sayfa sitenizin amacına göre belirlenmelidir. Blog siteleri için sabit bir giriş sayfasını önermiyoruz. Ancak bir kurum yada kuruluşun web sitesi için sabit ön sayfa kullanmanız mantıklı olacaktır.

 6. Mehmet

  Merhaba yoast seoda yazı sayfalarım için meta açıklaması çıkıyor fakat bir türlü anasayfamda yazmış olduğum meta açıklaması çıkmıyor. Anasayfam ön sayfa seçilidir. Sizin yukarıdaki ayarlardan göstermiş olduğunuz anasayfa butonuna tıkladığım zaman başlık ve meta açıklaması resimdeki gibi çıkmıyor. editing the front page itself tıkladığım zaman doğrudan anasayfama giriyor. O meta açıklamasına yazılarımı girmiştim. Makalemin içinde meta açıklamasında geçen anahtar kelimeler mevcuttur. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? Teşekkürler.

  1. WpGurme

   Tema kodlaması açısından eklenti ile uyumlu olmayabilir. Başlıkları yeniden yazmaya zorlama yöntemini denemediyseniz, sırası ile SEO > Başlıklar & metalar – Yoast SEO sekmesi altında yer alan Başlıkları yeniden yazmaya zorla seçeneğini aktif ederek sonucu bizimle paylaşır mısınız?

   1. Mehmet

    başlıklar ve metalarda kısmında genel, anasayfa, yazı tipleri, kategoriler, arşivler ve diğer bölümü var. Hepsine teker teker baktım başlıkları yeniden yazmaya zorla seçeneği yok.
    Sadece anasayfamın en altında meta açıklama bölümü var oraya girdiğim yazılar googleda istediğim yazıda index almıyor. Goolge rastgele kendisi yazı seçiyor. Anasayfamın başlığı index alıyor. Sadece meta açıklama sorunum var. Teşekkürler.

    1. WpGurme

     Kullandığınız temanın kodlarını düzenleyici üzerinden açarak bir kontrol eder misiniz? Görünüm > Düzenleyici bağlantısı üzerinden yedek alarak kod yapısına bir göz atmanızda fayda görüyorum.

 7. Kadir Vatansever

  Hocam kolay gelsin dediğiniz şekilde kurulumu sorunsuz yaptım. Tüm yazılarımda genelde Yoast önerilerine göre düzenlemeler yapmaya çalışıyorum. Doğrumu yapıyorum bilmiyorum ancak tüm yazılar yeşil olmasına rağmen istediğim dönüşü alamıyorum. Seo için farklı bir ayar yapmam gerekiyor mu? WordPress admin sayfasında Yoast Seo yazıya genel bakış kısmında tüm yazılar yeşil ve Ryte tarafından indekslenebilme kontrolü aynı şekilde sorunsuz. Nerede hata yapıyorum cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. WpGurme

   Yoast tavsiyelerini çok fazla takıntı haline getirmeyin. Bizde yazılarımızı hazırlarken Yoast kriterlerine özen gösteriyoruz ancak bir yere kadar. İçeriğinizi kaliteli tutmaya özen gösterin. Zamanla arama motorları içeriğinizi benimseyerek daha yüksek konumlara getirecektir. Seo eklentileri arama motoru çalışmalarınız için ilk basamak olduğunu belirmek isterim. Sitenizin arama motorlarında sıralamasını etki eden bir çok kriter olduğunu bilmelisiniz.

 8. Melin Özsoy

  Yoast seo ayarları yaparken hatamı sayenizde çözdüm. Çok sağ olun hocam.

 9. Denizli Gurme

  Merhaba,
  sizin paylaşım olduğunuz yoast seo eklentisi ile benim şu anda kullandığım arasında küçük farklar var.

  Site İsimi | Ana Sayfa şeklinde aramalarda gösteriyor.

  Site İsimi | Slogan şeklinde yapmak için nasıl bir çözüm önerirsin.

  Ayrıca sitenin anahtar kelimelerini girebileceğimiz bir bölüm göremedim

  Cevabınızı bekliyorum

  1. WpGurme

   Merhaba, Yoast SEO eklentisi 6,3 versiyonundan itibaren anahtar kelime ekleme alanını kaldırdı. Bunun temel sebebi otoriter arama motorlarının anahtar kelime meta verisini görmezden gelmesidir. Sitenizin başlık ayarlarını yapılandırmak için sırasıyla SEO > Başlık & Metalar sekmesine gelerek temel düzenlemeleri yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; %%title%% %%sep%% %%sitedesc%% yani “yazı başlığı” “ayraç” “site slagonı” şeklinde düzenleyebilirsiniz. Sitenizin varsayılan isim ve slogan alanını WordPress yönetim alanınızda Ayarlar > Genel sekmesi aldın dan düzenlemeniz mümkün.

   1. Denizli Gurme

    Başka sayfa yapısında yaptığım yerlere etkilemez değil mi? Deneyeceğim

 10. kosembol

  gayet başarı bir paylaşım olmuş işimize yaradı sizlere teşekkür ederiz.

 11. eren

  ben bunu yükledim kullandım ama bir hafta sonra kendi kendine anahtar kelime bölmü vs. herşey kayboldu içerik eklerken önceden en altda bikaç kelimeyi biz düzenliyoduk bu ilk kullanımı bi aymı ücretsiz veriyo sonrası paralı üyelikmi istiyo hocam

  1. WpGurme

   Yoast eklentisi sizi ücretli sürüme geçirmek için zorlamaz. Kullandığınız bir eklenti yada son zamanlarda yaptığınız bir güncelleme eklentinin doğru çalışmamasına neden olmuş olabilir. Yazı editörü altında Yoast tabını kapatmış olabilir misiniz?

 12. eren

  o kapalı hocam nasıl açabilirim onu güncelleme gelince güncelliyorum bimiyorumki iyimi olur kötümü olur nasıl açılır o

  1. WpGurme

   Metin editörünün alt kısmında Yoast kısmının en sonunda yer alan ok işaretine tıklamanız yeterli olacaktır.

 13. eren

  hocam o dediğiniz yer bende bembeyaz çıkıyor normal metin yazdığım yerde olucak değilmi bu seonun içinde metin le alakalı bişe göremedimde enson güncellemeden sonra oldu sanırım kendi kendine kapadı

  1. WpGurme

   PHP sürümünüzü yazar mısınız?

 14. Ümit BAYIR

  Wordpres eklentiszi olan sitemap eklentisiyle çalışma yapıyorum fakat başlıklardan daha çok sayfalar çıkıyor yahost seo yu kurmakla ikisi çalışırmı sitemap xml yi generatör olarak kullanıyorum.

  1. WpGurme

   Birden çok sitemap eklentisi kullanmanızı önermek pek doğru olmaz açıkçası. Google, yandex ve bing hangi sitemap dosyasını temel olarak işleyişe alacağını kestirmesi zor olabilir. Tam olarak WordPress üzerinde yapmak istediğinizi anlatırsanız size öneri de bulunmak isteriz.

 15. Musa

  Merhaba hocam,
  Yoast seo eklentisinde site başlık ve meta açıklama yazmamız için ana sayfa alanı vardı. Güncellemeler olmuş sanırım kaldırılmış. Kullanmış olduğum temanın kendi ön sayfasını kullandığım başlık ve meta açıklamasını eklemek istiyordum ama yoast sanırım yeni güncellemelerde kaldırmış ana sayfam için başlık ve meta açıklamasını yazınızda “adım 6” olmadığı için nasıl ekleyebilirim ?

  1. WpGurme

   Merhaba Musa, WordPress yönetim ekranı üzerinde Sayfalar → Tüm Sayfalar bağlantısını takip et. Liste içerisinde daha önce WordPress için belirlediğin sabit sayfayı düzenleyerek ana sayfa seo ayarlarını kolayca yapabilirsin.

   1. Musa

    Tekrar merhaba hocam,
    Öncelikle size ve WpGurme ailesine çok teşekkür ederim. Sorun ve sorularıma gerek burdan, gerek mail yoluyla bana yardımınızı esirgemediğiniz için tekrardan teşekkür ederim. Aklıma takılan ise benim sitemin anasayfası yok direk temanın ön sayfasını kullandığımdan anasayfa oluşturmadım. Dolayısıyla seo ayarlarımı dediğiniz yerden yapamıyorum. Başka bi çözüm var mı ? Tema kod kısmı gibi ? Yada anasayfa mı oluşturmam lazım tavsiyeniz ne yönde olur?

    1. WpGurme

     Lütfen e-posta kutunuzu kontrol ediniz (:

     1. Musa

      Kontrol ettim 🙂 çok teşekkür ederim 🙂

 16. Ahmet Bal

  Merhaba ben link yapım normal link ismi olarak çıkmıyor indekste. Blok sayfamın adı çıkıyor. mesela “www.motokurye.org” siteme maslak kurye yazısını ekledim. “www.motokurye.org/maslak-kurye.html” olarak çıkması gerekirken blog sayfamın adı başta çıkıyor
  “www.motokurye.org/maslak-kurye.html/MotoKurye”
  gibi bu sorunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olurmusunuz?

  1. WpGurme

   WordPress kalıcı URL yapınızı “/%postname%/.html” olarak tanımlayarak güncellemeyi dener misiniz? Bunun için sırasıyla WordPress yönetici ekranına giriş yaptıktan sonra Ayarlar sekmesi altında yer alan Kalıcı bağlantılar menüsüne ulaşarak değişikleri sağlayabilirsiniz.

 17. murat

  hocam merhabalar, bilgileriniz çok iyi derecede ve benim gibi bu işe yeni başlayanlar için gerçekten çok faydalı. yoast seo ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorum.
  sitemin anasayfasındayken mouse ile googleda sitemin üzerine gelince sekmede iki kere sitemin adı çıkıyor. bunu nasıl düzeltebilirim.
  Örnek vereyim: Sitemin Adı – Slogan – Sitemin Adı şeklinde çıkıyor. Olması gereken: Sitemin Adı- Slogan
  Aynı şey paylaştığım yazılarda da çıkıyor. Paylaştığım yazının Başlığı – Sitemin Adı – Sitemin Adı şeklinde sonda iki kere sitemin adı yazıyor. Çok teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için.

  1. WpGurme

   Yoast üzerinde yer alan sabit başlık ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekli. Ön tanımlı geliyor ise WordPress Ayarlar içerisinde yer alan Genel sekmesi içerisinde bulunan site açıklamalarını da kontrol etmelisiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.