Sayfa hızı, web sitenizin arama motoru sıralamalarını belirlemede çok önemli bir unsurdur. Daha öncede sıkça dile getirdiğimiz, yavaş web siteleri kullanıcıların hemen çıkmasına neden olmaktadır. Web siteleri için daha önce bahsettiğimiz iyileştirme işlemleri sizin için yetersiz kaldıysa. Cevap basit, Wp Fastest Cache ve Cloudflare cdn hizmeti sizin için yeterli olabilir. Bu yazıda, size WordPress’de CloudFlare’nin ÜCRETSİZ CDN hizmetini nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

CloudFlare Nedir?

CloudFlare, temelde web tabanlı güvenlik duvarıdır, ayrıca dağıtılmış bir proxy sunucusu ve bir içerik dağıtım ağıdır (CDN). Ziyaretçileriniz ve sunucunuz arasında proxy olarak hareket ederek web sitenizi optimize eder ve web sitenizi DDoS saldırılarına karşı korur.

Küçük web siteleri ve bloglar için uygun olan ücretsiz bir plan sunuyorlar. Ayrıca sitenizin yapısına ve trafiğine göre ayrı planlar da sunmaktadırlar.

WordPress Siteniz için CloudFlare Kurulumu

Web sitenizin hızını artırmak için CloudFlare uygulamasını yapmadan önce sitenizin yavaşlamasına web barındırma hizmeti aldığınız firmanın alt yapısı olmadığından emin olun. Web barındırıcınızın olabileceğini düşünüyorsanız, belki de daha iyi bir WordPress barındırma sağlayıcısına geçmeyi düşünmelisiniz. CloudFlare’yi kullanacaksanız, Veridyen firmasını öneririz. Veridyen, daha önce CloudFlare kullandığımız ve olumlu sonuç aldığımız firmalardan biridir.

CloudFlare’i kurmak için yapmanız gereken ilk şey, hesap oluşturmak için kaydolmaktır. CloudFlare web sitesini ziyaret edin ve Sing Up linkini tıklayın.

cloudflare kayıt

Gerekli bilgileri sağlayın ve ardından ‘Create Account’ düğmesini tıklayın. Üyelik işleminden sonra karışınıza ilk kurulum ekranı gelecektir.

cloudflare site ekleme

CloudFlare artık web sitenizi taramak için hazır. Add a website kısmına web sitenizin adresini yazmanız, ardından Scan DNS Records linkine tıklamanız yeterli.

cloudflare dns tarama

Bu işlem yaklaşık 60 saniye sürer ve bu süre zarfında CloudFlare’nin nasıl çalıştığı ve kurulumla nasıl devam edeceğiniz hakkında bilgilendirici bir video gösterilir. Bu videoyu izlemenizi öneririz. Tarama bittikten sonra, kuruluma devam etmek için Continue düğmesine tıklayın.

cloudflare dns dogrulama

Taramadan sonra CloudFlare, sistemlerinin bulduğu tüm DNS kayıtlarının bir listesini gösterir. Bu, alt alanlarınızı da içerecektir. CloudFlare üzerinden geçirilmek istenen DNS kayıtlarının turuncu bulut simgesi olacaktır. CloudFlare’yi atlayacak DNS kayıtlarının gri bulut simgesi olacaktır. Ana alanınızın, www alt alanının CloudFlare’de turuncu renkli bir bulut simgesi ile etkin olduğundan emin olmak için listeyi gözden geçirmeniz gerekir.

CloudFlare ayrıca sizin için FTP ve SSH alt alanları da ekleyecek. FTP veya SSH’ye bağlanmak için alan adınızı kullandıysanız, bundan sonra FTP için ftp.alanadiniz.com ve SSH için ssh.alaniniz.com kullanacaksınız.

CloudFlare üzerinden ulaşmak istediğiniz herhangi bir alt alan adınız(sub domain) varsa, onları burada kurabilirsiniz.

Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra Continue düğmesine tıklayın.

cloudflare paket seçimi

Sonraki ekranda bir plan, performans ve güvenlik ayarları seçmeniz istenecektir.

Web sitenizde SSL kullanıyorsanız, SSL’nin FREE CloudFlare hizmeti ile çalışmayacağını bilmeniz gerekiyor. Seçeneklerin geri kalanını varsayılan ayarlarına bırakın ve devam etmek için Countinue düğmesini tıklayın.

cloudflare dns değiştirme

Kurulumunuzun bir sonraki ve son adımında CloudFlare, isim sunucularınızı(name server) güncellemenizi isteyecektir. İsim sunucularınızı değiştirmeniz ve CloudFlare isim sunucularına yönlendirmeniz gerekmektedir.

Uyarı: Değişen isim sunucu ayarlarının tam anlamıyla aktif olması 24 saati bulabilir. Bu süre zarfında web siteniz bazı kullanıcılar tarafından erişime kapalı kalabilir.

cloudflare dns test

Son olarak isim sunucularınızı Recheck Nameservers üzerinden doğrulayabilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum, DNS değişiklikleri 24 saat gibi uzun bir süre içerisinde aktif olabileceğinden sitenizin en az hit aldığı saat ve gün içerisinde bu işlemleri yapmanız sizin açınızdan daha doğru olacaktır.

Bu makalenin, WordPress sitenize CloudFlare ücretsiz CDN hizmetini eklemenize yardımcı olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz her şeyi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

CloudFlare CDN WordPress Kurulum ve Kullanımı
5 (100%) 3 Oy verildi.