Remove query strings from static resources sitenizin GTmetrix veya diğer web sitesi hız testi araçlarında yükleme süresini kontrol ederken bulabileceğiniz ortak bir ifadedir. Hepimiz Google’ın arama sonuçlarında sayfaları sıralamak için sayfa hızına önem verdiğini biliyoruz. Bu nedenle sitenizi yavaşlatan tüm etkenlere daha yakından bir göz atmanız gerekir.

Remove query strings from resources, Türkçe anlamı sorgu dizelerini kaynaklardan kaldırın olan bu uyarı bazı durumlarda site açılış hızınızın temel problemi olabiliyor.

Sitenizin hızını etkileyen etkenleri bulmak ve bu sorunları gidermek için ücretsiz Google Page Speed, Pingdom Tool veya GTmetrix‘i kullanabilirsiniz. Bugün bu yazıda statik kaynaklardan sorgu dizelerini silerek sitemizi nasıl etki ettiğini göreceğiz.

gtmetrix remove query strings

URL yapısı içerisinde “?” ifadesi olan bir sorguyu önbelleğe alamazsınız. Sorgu dizesi içerik değerlerini iletmek veya sürüm ayrıntısını taşımak için WordPress yazılım geliştiricileri tarafından kullanılan bir yöntemdir.

Remove query strings from static resources

Şimdi sitenizin yüklenme süresini etkilemediğinden emin olmak için sorgu dizelerinin statik kaynaklardan nasıl kaldırılacağı konusuna gelelim. Bunu başarmak için farklı yöntemler ve öneriler vardır. Deneyip başarılı olduğumuz yöntemlere bir göz atalım.

Kod Ekleyerek Kaldırma İşlemi

İlk çözüm aşağıda verilen kodu kullanmaktır. Temanızın functions.php klasörünü açın ve aşağıda vereceğimiz kodu ekleyin ve kayıt edin. Cache eklentisi kullanıyorsanız önbelleği temizleyerek deneyin.

W3 Total Cache Remove query strings Ayarları

WordPress sitenizde W3 Total Cache eklentisi kullanıyorsanız. Browser Cache ayarlarına gidin ve “Prevent caching of objects after settings change” seçeneğinin işaretini kaldırın ve ayarlarınızı kaydedin. Ardından Dashboard altından “empty all caches” butonuna tıklayarak tüm önbelleği temizlendiğinden emin olun.

w3 total cache prevent caching

Remove Query Strings From Static Resources Eklentisi

Yukarıda belirtilen yöntemler sizin için uygun değilse, sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırmanıza yardımcı olacak bir eklenti kullanabilirsiniz.

Bu eklentinin kullanımı son derece kolaydır. Yalnızca eklentiyi yükleyip etkinleştirmelisiniz. Sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırmak için yapmanız gereken ek ayarları yoktur.

Remove Query Strings From Static Resources eklenti

EKLENTİYİ İNDİR

Bu eklenti aktif olarak 90,000’den fazla kez indirilmiştir. Eklenti halen güncel olarak yazılım geliştirme yapılmaktadır. Eklenti ücretsiz olarak kullanımı ve ek ayar gerektirmediği için tercih edilebilir.

Query Strings Remover Eklentisi

Query Strings Remover, CSS ve JavaScript dosyaları gibi statik kaynaklardan sorgu dizelerini kaldırmanıza yardımcı olabilecek başka bir WordPress eklentisidir.

query strings remover

EKLENTİYİ İNDİR

Bu eklenti için fazladan ayar yapmanıza gerek yoktur. Sadece eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin. Etkinleştirmeden sonra, bu eklentinin sitenizin genel performansını nasıl geliştirdiğini kontrol edebilmeniz için önbelleği temizlemeyi unutmayın.

Speed Booster Pack

Speed Booster Pack, sitenizin performansını artırmak ve hızlı ve kolay SEO dostu hale getirmek için yardımcı olabilecek çok kullanışlı bir WordPress eklentisidir.

speed booster pack

Bu eklenti statik kaynaklardan sorgu dizelerini kaldırmanın dışında farklı performans ayrıcalıkları sağlar. Bunlar genel olarak:

  • Oluşturmayı engelleyen javascript ve CSS’yi üst kısımdaki içeriğin ortasında kaldırır.
  • Sayfa yükleme hızını artırmak için komut dosyalarını altbilgiye(footer) taşır.
  • Sayfanızı daha hızlı hale getirmek ve büyük hız testi hizmetleri üzerinde daha yüksek bir puan elde etmek için CSS’yi eş zamansız olarak yükler.
  • Siteniz içerisinde ki resimleri yüklenme sırasını düzenleyerek sayfa açılış hızınıza etki eder. Lazy load olarak bilinen yöntemi kullanır.
  • Dosya boyutlarını daha küçük tutmak için resim sıkıştırma düzeyini değiştirir.

EKLENTİYİ İNDİR

Değerlendirmemiz

Sitenizin hızı arama motorlarının açısından önemli olduğu kadar, aynı zamanda kullanıcının deneyimi açısından da önemli. Kimse bir siteyi ziyaret ederken yüklenmesi için birkaç dakika beklemez. Sitenizin hızlı açılması için yapabileceğiniz tüm iyileştirmeleri yaptığınızdan emin olun.

Bu yazımızda site hızlandırma için yapabileceğiniz remove query strings from static resources uyarısını nasıl düzeltebileceğinizi anlatmaya çalıştık umarız faydalı olmuşuzdur. Aklınıza takılan tüm soruları ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.