Daha önce Google PageSpeed Insights üzerine 1300 kelimelik bir makale yazmıştık, ancak güncellenen WordPress sürümleri ve eklentilerinden dolayı yazımızı revize etmemiz gerektiğini fark ettik.

Bu yazımızda daha yalın ve anlaşılır olması açısından uzun tutmaktansa daha önce açıklamasını yaptığımız eklenti ve öğretici içeriklerine yer vereceğiz.

Şimdi sırası ile Google PageSpeed Insights ile ilgili bilgiler ve site puanınızı artırmanız için ipuçları vereceğiz.

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights, Google tarafından hazırlanmış bir site test yazılımıdır. Bu test belirli kriterleri göz önünde tutarak sitenize Google gözünden bir puan vermektedir. Puan testini iki farklı kriter üzerinden ele almaktadır.

Masaüstü ve mobil cihazlar bazında iki farklı testi gerçekleştiren Google sitenizi daha kullanıcı dostu yapmanız açısından size tavsiyeler sunmaktadır. Birazdan bu tavsiyeleri ve puanınızı iyileştirmek için yapabileceklerinize göz atacağız.

Belirtmek istediğimiz bir nokta var. WordPress sitenizde kullandığınız tema ve eklentilerden dolayı her zaman yüksek puanlar elde edemezsiniz. Sitenizin alacağı puan yerine sayfalarınızın açılış hızını temel almanızı öneririz.

Google PageSpeed Insights 100/100 Puan Nasıl Alınır?

Kendiniz yada müşteriniz için WordPress kullanarak istediğiniz kalıplarda web sitesi yapmanız mümkün. Ancak siteniz performans açısından ne kadar doğru kriterlere sahip? İşte bu sorunun cevabını almak için Google PageSpeed Insights test aracını kullanarak bazı iyileştirme ipuçlarına sahip olabilirsiniz.

Şimdi vereceğimiz iyileştirme ipuçlarını hiç bir optimizasyon düzenlemesi yapılmamış bir site üzerinden giderek aldığımız sonuçları test ederek göreceğiz.

Siteni Test Et

Sitenizi test ettiğinizde sitenizde bulunan performans hatalarını görebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights test aracı sonuçları

Yazımız için seçtiğimiz site Veridyen hosting üzerinde barındırılmaktadır. Site içerisinde bir çok eklenti ve görsel içermektedir. Optimizasyon öncesi aldığı değerler Mobil 25 / 100 Masaüstü 37 / 100 şeklinde gelmektedir.

Düzeltmelerden birçoğunun mobil cihazlar için de geçerli olacağı gibi masaüstüyle başlayacağız. Şimdi sırası ile bize önerilen optimizasyonlar çerçevesinde oluşacak puan artışana ve yapılması gerekenlere adım adım göz atalım.

Sunucu yanıt süresini kısaltın

Bu sorunun temel nedeni kullanmakta olduğunuz hosting paketinizin siteniz için yetersiz kalmasıdır. Sunucu yanıt süresini kısaltın hatasını düzeltmek için yapabileceğiniz en temel iyileştirme WordPress cache eklentisi kullanmanızdır.

Daha önce incelemesini ve anlatımını yaptığımız WordPress cache eklentilerini aşağıda verdiğimiz yazı içerisinden edinebilirsiniz.

Resimleri optimize edin

Düzeltmesi gereken bir sonraki Google PageSpeed Insights önerisi Resimleri optimize edin uyarısıdır. Siteniz içerisinde yer alan görsellerin tamamı sitenizin yüklenme ve açılış süresine doğrudan etki etmektedir.

Sitenizde ki resimleri optimize etmeniz için kullanabileceğiniz eklentileri daha önce verdiğimiz yazı içerisinden edine bilirsiniz.

Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın

Bir web sitesini tarayıcınız üzerinden ziyaret ettiğinizde sitenin doğru görüntülenmesi için JavaScript ve CSS kodlarının yüklenmesi gerekmektedir. Bu dosyaları kullandığınız WordPress cache eklentiniz sizin için küçültme ve birleştirme işlemini yapmıyor ise daha önce anlatımını yaptığımız bir eklenti işinizi görecektir.

Bu işlemi yaparken mutlaka gizli sekme üzerinden sitenizi test edin. Her ayarlamadan sonra mutlaka cache önbelleğinizi temizlediğimizden emin olarak kontrolleri sağlayın.

Sıkıştırmayı Etkinleştir

Düzeltmesi gereken diğer bir Google PageSpeed Insights tavsiyesi Sıkıştırmayı Etkinleştir uyarısıdır. Google’a göre, bunu düzeltmek için Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmeliyiz.

Maalesef, paylaşımlı hosting hizmeti veren firmalar bu özelliği aktif halde kullanıcılarına sunmamaktadır. Gzip sıkıştırma işlemini kullandığınız cache eklentisi üzerinden yada daha önce anlatımını yaptığımız yazımız üzeriden elle kendiniz zahmetsizce yapabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Google PageSpeed Insights, her ne kadar siteniz için optimizasyon tavsiyelerinde bulunuyor olsa da önemli olan sitenizin kullanıcı gözünden edindiği deneyim olduğunu unutmayın. Sitenizi Pingdom ve Gtmetrix gibi diğer test araçları üzerinden test ederek ortalama bir performans değerlendirmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Aklınıza takılan tüm soruları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

WordPress ile Google PageSpeed Insights’ta 100/100 Puan Nasıl Alınır?
5 (100%) 2 Oy verildi.