WordPress sitenizde hızlı yükleme süreleri sağlamak için sayfalarınızın boyutunu azaltmak önemlidir. Bu, 1 saniyenin altına inen bir siteyle açılmayan bir sitenin arasındaki fark anlamına gelebilir. GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmek, web sayfanızın boyutunu azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu durum kaynak indirmenin zaman miktarını önemli ölçüde azaltabilir, müşterinin veri kullanımını azaltabilir ve sayfalarınızın ilk kez oluşturulması için zaman kazandırabilir. Tüm modern tarayıcılar GZIP destekler ve tüm HTTP istekleri için GZIP sıkıştırmasını otomatik olarak müzakere eder. Bugün, web sunucumuzda GZIP sıkıştırmasını kontrol etme ve etkinleştirme yöntemlerini sizinle paylaşacağız.

GZIP Sıkıştırma Nedir?

GZIP, dosya sıkıştırma ve açma için kullanılan bir dosya formatı ve bir yazılım uygulamasıdır. GZIP sıkıştırması sunucu tarafında etkinleştirilmeli ve HTML, css ve JavaScript dosyalarınızın boyutunu daha da azaltmanıza olanak tanır. Bunlar zaten farklı bir şekilde sıkıştırıldığından imgeler üzerinde çalışmazlar. Bazıları sıkıştırmadan dolayı% 70’e varan indirimler görmüş. Muhtemelen, WordPress söz konusu olduğunda yapabileceğiniz en kolay iyileştirmelerden biridir.

Bir web tarayıcısı bir web sitesini ziyaret ettiğinde, “content-encoding: gzip” yanıt başlığının var olup olmadığını görmek suretiyle web sunucusunda GZIP’in etkin olup olmadığını kontrol eder. Header içinde algılanırsa, sıkıştırılmış ve daha küçük dosyaları hedef  alır. Yoksa, sıkıştırılmamış dosyaları hedef alır. GZIP’i etkinleştirmediyseniz, büyük olasılıkla Google PageSpeed Insights ve GTmetrix gibi hız testi araçlarında uyarılar ve hatalar göreceksiniz.

Google PageSpeed Insights’da GZIP Uyarısı

Gördüğünüz gibi, Google, kaynakların GZIP veya deflat ile sıkıştırılmasının ağ üzerinden gönderilen bayt sayısını azaltabileceğini söylüyor.

GTMetrix’te GZIP Uyarısı

GTmetrix, statik kaynakların aktarım boyutunu azaltmak için GZIP sıkıştırmasını etkinleştirilmesini tavsiye etmektedir. GZIP sıkıştırması GTmetrix için puana sırası yüksek değerlerden biridir.

gtmetrix gzip hatası

GZIP Sıkıştırmasının Etkin Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

GZIP günümüzde çok yaygındır ve hemen hemen tüm sunucularda varsayılan olarak çalışmaktadır. GZIP tarayıcı desteğinden endişelenmenize gerek yok, çünkü çoğu tarayıcı GZIP  desteğini vermektedir. İşte “content-encoding: gzip” Temel tarayıcıların GZIP desteği vermeye başladığı tarih listesi:

Internet Explorer 5.5+ (Temmuz 2000)
Opera 5+ (Haziran 2000)
Firefox 0.9.5+ (Ekim 2001)
Chrome (2008’de piyasaya sunulduktan hemen sonra)
Safari (2003)
Yine de WordPress kullandığınız barındırma hizmetinde GZIP etkin olamaya bilir. Sunucu yöneticileri genellikle bu optimizasyonu gözden kaçırdıklarından, etkin olduğundan emin olmak için her zaman kontrol etmelisiniz. GZIP sıkıştırmasını kontrol etmenin birkaç hızlı yolu vardır:

GZIP Sıkıştırma İşlemini Kontrol Edin

GZIP sıkıştırmasının sitenizde etkin olup olmadığını kontrol etmenin ilk ve en hızlı yolu, ücretsiz GZIP compression tool aracına yönelmektir. Web sitenizi girip arama yapmanız yeterlidir. Sayfayı GZIP ile sıkıştırarak kaydedilen tutarı geri verir. Veya GZIP’nin etkinleştirilmediğini bildiren bir hata döndürür. Aşağıdaki testimizde görebileceğiniz gibi % 78.5 tasarruf sağladık.

ücretsiz gzip testi

 

Ayrıca, GZIP’nin sabit dosyalarınız için de geçerli olduğunu unutmayın. Yani, bir CDN’den hizmet alıyorsanız, GZIP sıkıştırmasının etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Tüm modern CDN sağlayıcıları Cloudflare, KeyCDN ve CloudFront gibi GZIP sıkıştırmasını desteklemektedir. CDN’nizdeki CSS veya JavaScript dosyalarından birini araçta basitçe çalıştırarak da kolayca test edebilirsiniz.

Site Kodlamanıza GZIP Eklemek

Kontrol etmenin ikinci yolu, “content-encoding: gzip” HTTP yanıt başlığının sitenizde etkin olup olmadığını kontrol etmektir. Tarayıcı, sunucuya bir istek gönderdiğinde alınan cevaplar içerisinde geçmesi gerekmektedir. Chrome Devtools’u açarak kontrol edebilirsiniz.

gzip chrome

“view large requests” seçeneğini de tıklayarak sayfanın orijinal ve sıkıştırılmış boyutunu gösterebilirsiniz.

GZIP Sıkıştırma Nasıl Etkinleştirilir?

GZIP sıkıştırması etkin değilse, web sunucunuzda etkinleştirmek için kullanabileceğiniz birkaç yol var.

WordPress Eklentisi ile GZIP’i Etkinleştirin

İlk ve en kolay olanı, GZIP’i etkinleştirmeyi destekleyen bir önbellek eklentisi kullanmaktır. WP Rocket, örneğin .htaccess dosyanıza mod_deflate modülünü kullanarak otomatik olarak GZIP sıkıştırma kuralları ekler. W3 Total Cache performans bölümünün altında bunu etkinleştirmeniz gerekmekte. Bunlar eklentiler olmasına rağmen, yine de web sunucunuzda ki dosyaları değiştirmek için izinlere ihtiyaç duymakta. Önbellek eklentiniz de izin yoksa, barındırma hizmeti aldığınız yere veya aşağıda ki kodları kullanmanız gerekecek.

Apache’de GZIP Etkinleştirme

Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmenin ikinci yolu, .htaccess dosyanızı düzenlemenizdir. Çoğu paylaşımlı sunucu, aşağıdaki kodu yalnızca .htaccess dosyanıza ekleyebileceğiniz Apache’yi kullanmaktadır. .htaccess dosyanızı FTP yoluyla WordPress sitenizin kökünde bulabilirsiniz.

<IfModule mod_deflate.c>
# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4.0[678] no-gzip
BrowserMatch bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent
</IfModule>

NGINX’te GZIP’i Etkinleştirme

NGINX üzerinde çalışıyorsanız, aşağıdakileri nginx.conf dosyanıza ekleyin.

IIS’de GZIP’i Etkinleştirme

IIS’de çalışıyorsanız, statik ve dinamik olmak üzere iki farklı sıkıştırma türü vardır. Sıkıştırmayı nasıl etkinleştireceğinize ilişkin Microsoft rehberini incelemenizi öneririz.

WordPress’de GZIP Sıkıştırma Nasıl Etkinleştirilir?
Bu konuya oy ver