LiteSpeed Cache yazımız güncelleniyor.

WordPress için LiteSpeed Cache Eklentisi sayfalarınızı LiteSpeed Web Sunucusu tarafından önbelleğe alınması için görev almaktadır. WordPress sitenizi hızlandırarak her sayfanın yüklenmesi için harcanan süreyi kısaltmaktadır.

WordPress için LiteSpeed önbellek eklentisi doğrudan LiteSpeed Web Sunucusu’na kurulmuş LSCache teknolojisinden yararlandığından yükü önemli ölçüde azaltır ve normalde PHP tabanlı önbelleğe alma eklentilerinden daha etkilidir.

LiteSpeed tarafından sunulan LSCache teknolojisi sayesinde diğer önbellek eklentilerinin aksine oluşturulan önbellek dosyaları sitenizin altında yer almaz. Bu özellik sayesinde diğer eklentilere nazaran daha hızlı açılış süreleri elde edebilirsiniz.

LiteSpeed Cache kurulumunu yapabilmeniz için kullanmakta olduğunuz barındırma hizmetinizin belirli şartları sağladığından emnin olmalısınız. Kuruluma geçmeden önce bunları bir kontrol edin:

 • Sunucunuzda LSCache modülünü içerdiğinden emin olun.
 • Sunucu önbellekleme etkin olacak şekilde yapılandırılmış olmalıdır. Sunucu yöneticisiyseniz burayı tıklayın. Aksi takdirde, sunucu yöneticisinin sunucu için önbellek klasörünü yapılandırmasını isteyin.

Şuan aktif olarak LiteSpeed Cache destekleyen ve önerdiğimiz bazı hosting firmalar:

Tüm bunları söyledikten sonra hazırsanız kurulum ve genel ayarları yapılandırmaya geçelim.

LiteSpeed Cache Kurulum

litespeed cache eklentisi

Diğer WordPress eklenti kurulumları gibi sırasıyla Eklentiler > Yeni Ekle sayfası üzerinden LiteSpeed Cache eklentisini kurup etkinleştirebilirsiniz.

Daha önce WordPress eklentisi kurmadıysanız ayrıntılı olarak bir WordPress eklentisi kurulumu kılavuzumuza göz gezdirebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra WordPress yönetici alanınızda LiteSpeed Cache sekmesi sizi karşılayacaktır. Eklenti ayarlarına geçmeden önce kullandığımız bu eklentinin bize sunduğu avantajlara değinmek istiyoruz.

 • Otomatik sayfa önbelleği site performansını büyük ölçüde geliştirir.
 • Otomatik olarak oluşturulmuş önbellek dosyalarını belirli aralıklarla yeniden oluşturma.
 • HTTP / 2 ve HTTPS için sayfa desteği.
 • Çoklu dil desteği olan WordPress siteleri için önbellek oluşturma.
 • WooCommerce ve bbPress için akıllı önbellek desteği.
 • Diğer eklentilerin önbellek eklentisiyle kolayca entegre olmasını sağlayan dahili API sistemi.
 • Masaüstü ve mobil girişler için ayrı olarak önbellek oluşturma.
 • Belirli sayfa ve WordPress özelliklerine göre önbellek özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.
 • LiteSpeed Web ADC tam uyumlu olarak çalışmaktadır.
 • Resim optimizasyonu.
 • JavaScript, Css ve Html küçültme desteği.
 • Veritabanı optimizasyon desteği.

Uyumlu Olarak Çalıştığı Eklentiler

 • bbPress
 • WooCommerce
 • Contact Form 7
 • Google XML Sitemaps
 • Yoast SEO
 • Wordfence Security
 • NextGen Gallery
 • Aelia CurrencySwitcher
 • WP Touch
 • Theme My Login
 • wpForo
 • WPLister
 • Avada
 • WP-PostRatings

Uyumluluk listesinde yer almayan farklı bir eklenti kullanıyor iseniz mutlaka test ederek kullanmaya devam ediniz.

LiteSpeed Cache Ayarları

LiteSpeed Cache eklentisi 7 ana başlık altında ayarlar yapmanıza olanak sağlayan basit ve kafa karıştırmayan ayar sekmeleri üzerine tasarlanmıştır. Bazı eklentiler gibi kafanızı karıştırmaz ve hata yapmanıza neden olmaz.

Eklenti versiyon 2 ile birlikte bir çok özellik ve optimizasyon aracını kendi bünyesine ekledi. Daha önce ihtiyacımız olan üçüncü parti eklentileri artık kullanmadan tüm ihtiyaçlarımızı LiteSpeed Cache eklentisi üzerinden karşılayabiliyoruz.

LiteSpeed Cache Management

Bu ekran üzerinde yer alan sekmeler ile sitenizin önbelleğini temizleme, veri tabanı optimizasyonu ve Cloudflare cache temizleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Purge

Purge ekranı üzerinde siteniz için oluşturulan tüm önbellek dosyalarının temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

LiteSpeed Cache cache temizleme seçenekleri

Purge Front Page: Bu seçenek sadece giriş sayfanız için oluşturulan önbelleği temizlemenizi ve yeniden oluşturulması eylemini gerçekleştirmektedir.

Purge Pages: Bu seçenek sitenizde oluşturulmuş yazı ve sayfaların önbellek dosyalarını temizleyerek yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.

Purge 403 Error: 403 hata koduna sahip hata sayfalarının temizlenmesi ve yeniden oluşturulması sağlamaktadır.

Purge 404 Error: 404 hata koduna sahip hata sayfalarının temizlenmesi ve yeniden oluşturulması sağlamaktadır.

Purge 500 Error: 500 hata koduna sahip hata sayfalarının temizlenmesi ve yeniden oluşturulması sağlamaktadır.

Purge All – LsCache: LiteSpeed Cache tarafından oluşturulmuş tüm önbelleği temizlemenize ve yeniden oluşturmanızı sağlamaktadır.

Purge All -CSS/JS Cache: Oluşturulmuş olan CSS ve JavaScript dosyalarını temizler ve yeniden oluşturur.

Purge All – Opcode Cache: PHP dosyalarınız derlenmesi sırasında bellek üzerinde kalan gereksiz alanı temizleme işlemini gerçekleştirmektedir.

Purge All: Yukarıda saydığımız tüm önbellek temizleme işlemini toplu olarak yapar ve yeniden oluşturulması için istekte bulunur.

Empty Entire Cache: Bu seçenek cache sisteminizi sıfırdan oluşturmanız için talimat vermektedir. Bu seçeneği sadece LiteSpeed Cache düzgün çalışmadığını düşündüğünüz durumlarda kullanmalısınız.

LiteSpeed Cache DB Optimizer

LiteSpeed yeni güncellemesi ardından veri tabanı optimizasyonu için bir dizi iyileştirme özelliğini beraberinde sunmaya başladı.

litespeed cache veri tabanı optimizasyonu

Veritabanı optimizasyonu için yapılması gereken tüm adımları bu sayfa üzerinden farklı bir eklentiye ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz.

Clean All: Tüm veritabanı iyileştirme işlemlerini toplu olarak yapmanızı sağlar.

Post Revisions: Yazı ve sayfalarınızın WordPress tarafından oluşturulan revizyonlarını toplu olarak temizler.

Auto Drafts: WordPress tarafından oluşturulan otomatik taslakları toplu olarak temizler.

Trashed Posts: Silmiş olduğunuz yazılar WordPress tarafından çöp sekmesi altında saklanmaktadır. Bu seçenek çöp altında kayıtlı olan silinmiş yazıları tamamen silinmesini sağlamaktadır.

Spam Comments: Spam olarak işaretlenmiş tüm yorumları toplu olarak silmektedir.

Trashed Comments: Çöp altında listelenen silinmiş yorumları toplu olarak siler.

Trackbacks/Pingbacks: Yazı ve içeriğinizde bağlantı ve geri izleme bilgilerini toplu olarak siler.

Expired Transients: Süresi geçmiş sorguları veri tabanı üzerinden toplu olarak siler.

All Transients: Çalışmakta olan tüm sorguları veri tabanı üzerinden siler. Eğer sitenizde cron job üzerinden ayarlanmış bir eklenti kullanıyorsanız bu seçeneği kullanmayın.

Optimize Tables: WordPress tablolarının onarımını ve daha performaslı çalışmasını sağlamaktadır.

Clean CSS/JS Optimizer: LiteSpeed Cache tarafından hazırlanmış CSS ve JavaScript dosyalarını temizleyerek yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.

Bu işlemleri uygulamadan önce mutlaka veritabanı yedeklemesini yapmanızı öneririz. Kullanabileceğiniz ücretsiz WordPress veri tabanı eklentilerine bir göz atmanızda fayda var.

CDN

WordPress sitenizde ücretli yada ücretsiz olarak Cloudflare altyapısı kullanıyorsanız, bu ekran üzerinden bir dizi işlemi  gerçekleştire bilirsiniz.

LiteSpeed Cache CloudFlare CDN API Ayarları

LiteSpeed Cache CloudFlare kurulumunu nasıl yapacağınızı yazımız içerisinde detaylı olarak yer vereceğiz. Sitenize ücretsiz CDN kurulumu yapmak isterseniz, daha önce anlatımını yaptığımız CloudFlare CDN WordPress Kurulum ve Kullanımı yazımıza bir göz atmalısınız.

Development Mode: Geliştirici modu anlamına gelen bu seçenek sitenizde gerçek zamanlı düzenlemeler yaptığınız anlarda Cloudflare tarafından oluşturulan önbelleği pasif hale getirmenize olanak sağlamaktadır.

Cloudflare Cache: Cloudflare üzerinde bulunan tüm önbelleğin temizlenmesini ve yeniden oluşturulması için Purge Everything düğmesine basmanız yeterlidir.

Cloudflare önbellek temizleme işlemi ortalama olarak 30 saniye sürmektedir. Bu süreç zarfında sitenizin açılış hızının düşeceğini unutmayın.

Settings

LiteSpeed Cache Settings, bu ekran üzerinde tüm LiteSpeed Cache ayarları sekmeler halinde yer almaktadır. Varsayılan olarak temel görünüm biçiminde gelmektedir. Eklentinin sunduğu tüm ayar sekmelerine ulaşmak için ekranın üzerinde yer alan Advanced View bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

LiteSpeed Cache Gelişmiş Ayarlar Sekmesi

Advanced View bağlantısına tıklamanız ardından LiteSpeed Cache üzerinde tam kontrole sahip olmuş bulunuyorsunuz.

Not: LiteSpeed Cache Settings sekmesi altında yer alan ayarlar üzerinde değişiklik yapmanız haline tüm önbelleği temizlemeniz ve yeniden oluşturmanız gerekmektedir.

General

Bu sekme üzerinde cache sistemini aktif veya pasif konuma getirebilir ayrıca önbellek için oluşturulacak olan dosyaların ne kadar süre geçerli olacağını belirleye bilmektesiniz.

LiteSpeed Cache General Ayarları

Bu ekran üzerinde yapmanız gereken tek değişiklik Enable LiteSpeed Cache kısmını Enable olarak seçmeniz ve ardından Save Changes düğmesine tıklamalısınız.

Bu ekran üzerinde varsayılan gelen ayarlar bir çok WordPress kullanıcısı için geçerli ayarlardır. Değişiklik yapılmasını yada düzenlemenizi tavsiye etmiyor. Varsayılan olarak bırakmanız sizin açınızdan en sağlıklı değerler olacaktır.

Cache

Bu ekran üzerinde temel önbellek kontrol ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Her bir kontrol grubunu ve özelliklerini detaylı olarak vereceğiz.

LiteSpeed Cache Kontrol Ayarları
Cache Logged-in Users: Bu ayar giriş yapmış kullanıcılar için içeriği önbelleğe alınmasına izin verir. Sayfalar IP / oturum kimliği ile özel önbellekte saklanır.

Cache Commenters: Bu özellik çok fazla yorum alan WordPress siteleri için kullanılmaktadır. Yorum yapan kullanıcı önbelleğe alınmış sayfa üzerine yönlendirilir, yorumunuz onay bekliyor yazısı yorum yapan kişiye gösterilmez.

Cache REST API: Bu seçenek WordPress REST API üzerinden gelen istekleri önbelleğe almanızı sağlar.

Cache Login Page: Bu seçenek wp-admin girişinizi önbelleğe almanızı sağlamaktadır. Dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor eğer özel bir giriş eklentisi kullanıyorsanız bu seçeneği pasif konuma getirmelisiniz.

Cache favicon.ico: WordPress sitenizde kullandığınız favicon dosyasını önbelleğe eklemenize olanak sağlar. Böylece WordPress sitenizin istek sayısında azalma elde etmiş olursunuz.

Cache PHP Resources: Bu seçenek WordPress temanız içerisinde yer alan PHP dosya isteklerini önbelleğe dahil etmenizi sağlamaktadır. Gereksiz yüklenme isteklerinin önüne geçileceğinden dolayı açılış ve tam yüklenme süresinde kazanım elde edebilirsiniz.

Cache Mobile: Günümüzde çoğu tema mobil tasarım desteği ile gelmektedir. Mevcut temanızın mobil desteği yok ise bu seçenek ile sitenizin mobil önbelliğini oluşturabilirsiniz.

Private Cached URIs: Önbelleğe dahil edilmemesini istediğiniz yazı, sayfa veya eşleştirilen içeriği bu alan üzerinden belirleye bilirsiniz. Örnek kullanım şekli kategori yapısına göre “kategori/alt-kategori” ve sayfa yapısına göre “doviz-kurlari” şeklinde kullanılmaktadır.

Drop Query String: Google Adwords veya Facebook Pixel üzerinden reklam hareketlerinizi takip ediyorsanız, bu kısıma utm takip kodunuzu tanımlayabilirsiniz. Örnek kullanım “CacheKeyModify -qs:utm_kodunuz” şeklinde olmalıdır.

Purge Rules

Bu sayfa üzerinde yeni bir sayfa yada yazı yayınladığınız taktirde yeniden oluşturulması gereken sayfaları belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak gelen seçimler çoğu site için geçerli ayarlardır.

LiteSpeed Cache Purge Settings
LiteSpeed Cache Purge Settings Ayarları

Sitenizde yazılarınızı widget alanında gösterimini yapıyorsanız Front page ve Home page seçeneklerini pasif yaparak All pages seçeneğini aktif etmelisiniz. LiteSpeed Cache eklentisi ayrıca widget alanlarını önbelleğini oluşturduğu için yeni yazı ve yorumlarınız bu alanda gözükmez.

Exclude

Bu sayfa üzerinde sitenizde önbelleğe alınmasını istemediğiniz sayfa, yazı veya çerezler gibi ayarlamaları yapabilirsiniz. URL eklerken site adresiniz yerine /sayfaadi şekline eklemeniz gerekmektir. Kategori için ise sadece kategori adı girmeniz yeterli olacaktır.

LiteSpeed Cache Exclude Settings Ayarları
LiteSpeed Cache Exclude Settings Ayarları

Force Cache URIs: Bu alan varsayılan olarak boş bırakılmalıdır. Bu seçenek içerisine yer alan listeye ekleyeceğiniz tüm yol ve sayfalar önbelleğe alınmaya zorlanacaktır. Tavsiyemiz bu alanı boş bırakmanızdır.

Do Not Cache URIs: Önbelleğe alınmasını istemediğiniz yazı ve sayfaları bu alan içerisine ekleyebilirsiniz. Her satıra bir url gelecek şekilde yazılmalıdır.

Do Not Cache Query Strings: Belirli sorgu dizeleri içeren URL yapılarını önbelleğe alınmasını engelleyebilirsiniz. Anlık verilerin listelendiği bir sayfanız var ise bu alan üzerinden ekleyebilirsiniz. Örnek kullanım şekli “http://siteadi.com/reklam?guncel=nisan” yapısında “guncel” değerini eklemeniz yeterlidir.

Do Not Cache Categories: Varsayılan olarak tüm kategoriler önbelleğe alınır. Önbellekten hariç tutmak istediğiniz kategorileriniz varsa, her satıra bir tane gelecek şekilde yazı kısa ismi(slug) tanımlamasını yazmanız yeterlidir.

Do Not Cache Tags: Önbelleğe alınmasını istemediğiniz etiketleri her satıra bir tane gelecek şekilde listeye girmeniz yeterlidir.

Do Not Cache Cookies: Önbelleğe alınmasını istemediğiniz çerez dosyalarınızı bu liste içerisine ekleyebilirsiniz.

Do Not Cache User Agents: Arama motorları yada üçüncü parti veri eşleştirmesi yapan botları bu liste üzerinden engelleyebilirsiniz.

Do Not Cache Roles: Kullanıcı gruplarına göre önbelleğin gösterim ayarlarını bu seçenekler üzerinden belirleyebilirsiniz.

Optimization Settings

Bu ekran üzerinde ki yapacağınız optimizasyon ayarları dolaylı olarak tuning sekmesinde ki ayarlar ile etkileşimli olmaktadır. Yapacağınız tüm optimizasyon ayarlarını mutlaka kullandığınız tarayıcının gizli sekmesini açarak kontrol etmelisiniz.

Yaptığınız her değişiklikten sonra önbelleği temizliği yapmayı unutmayın. Her ayar grubunu tek tek deneyerek sitenizin görsel bütünlüğünde sorun oluşturmadığını test etmelisiniz. Her WordPress sitesi barındırdığı eklenti ve tema özelliklerine göre farklı olduğundan size sunulan bu optimizasyon ayarları sitenizin çalışmasında farklılıklar yaratabilmektedir.

LiteSpeed Cache Optimization Settings
LiteSpeed Cache Optimization Settings

CSS Minify: Bu seçeneği etkinleştirmeniz, CSS dosyalarınız içerisinde yer alan boşluk, satır yorumları ve gereksiz boşluk silinerek dosya boyutunun azaltılmasını sağlayacaktır.

Inline CSS Minify: CSS minify işlemine ek olarak HTML ve CSS kodlarını tek satır olarak düzenme yapmaya çalışacaktır. Bir çok tema ve eklentide bu ayar sorunlara sebep olmaktadır. Kullanırken iki kez kontrol etmenizi öneririz.

CSS Combine: Sitenizde kullandığınız tüm CSS dosyalarını birleştirerek tek dosya haline getirmektedir. Bu ayar bir çok tema ve eklenti açısından problem oluşturabilmektedir.

CSS HTTP/2 Push: Bu özellik CSS dosyalarını tarayıcı isteği göndermeden direk olarak gönderilmesini sağlamaktadır.

JS Minify: Bu seçenek CSS dosyalarında olduğu gibi JavaScript dosyaları üzerinde gereksiz kod ve satırları silerek dosya boyutunda küçülme sağlamaktadır.

Inline JS Minify: Inline CSS mantığını JavaScript dosyaları için gerçekleştirmektedir.

JS Combine: Tüm JS dosyaları tek bir JS dosyasına birleştirilecektir.

JS HTTP/2 Push: Tarayıcı istekte bulunmadan tüm JavaScript dosyaları tarayıcı önbelleğine iletilmesini sağlamaktadır.

CSS/JS Cache TTL: Önbelleğe alınmış ve işlem görmüş CSS ve JavaScript dosyalarının tarayıcı önbelleği üzerinde ne kadar süre saklanacağını belirlemektedir. Varsayılan olarak 604800 saniye saklanır.

HTML Minify: Sitenizin kodlarında gereksiz boşluk, satır ve yorumları silerek HTML boyutunda küçülme sağlar.

Load CSS Asynchronously: Sitenizin içeriğinde kullanılan CSS dosyalarının ihtiyaç duyulduğu durumlarda yüklenmesini sağlamaktadır.

Load JS Deferred: JavaScript dosyalarının kademeli olarak yüklenmesini sağlamaktadır. Sitenizin hızına etkisi yüksektir ancak sitenizde görsel bozukluklara sebep olabilir.

Exclude JQuery: Bu ayar JQuery kodlarını optimizasyon işlemlerinden hariç tutar. JS combine etkinleştirildiğinde hatalarla karşılaşıyorsanız, bu ayarı açmak hataları ve bozulmaları ortadan kaldırabilir.

DNS Prefetch: Bu ayar ile listelenmeden önce etki alanı (domainleri) için DNS çözümlemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak “//www.siteadi.com yada //siteadi.com” şeklinde giriş yapılmalıdır. Bu ayarı sadece pingdom ve gtmetrix üzerinde hata alıyorsanız kullanmanızı tavsiye ederiz.

Remove Comments: Css, JavaScript ve tema dosyalarınız içerisinde yer alan kod yorumlarını silerek dosya boyutunda kazanım elde etmenizi sağlamaktadır.

 

Debug

Eklenti ilgili sorunları tespit etmek için hata ayıklama modunu bu sayfa üzerinden aktif edebilirsiniz. Ayrıca hata ayıklama modunu sadece belirli bir ip üzerinden gelen kişiler üzerinde denemek isterseniz ip adresinizi girerek log dosyası oluşturmanıza imkan tanınmaktadır.

litespeed cache debug sayfası

Hata ayıklama modunu aktif olarak açık bırakmanızı önermiyoruz. Hata ayıklama modunu sadece eklenti ilgili bir hata olduğunu düşündüğünüz anlarda kullanmanız gerekmektedir.

Crawler

Bu sayfa altında varsayılan olarak gelen ayarları değiştirmeniz gerekmiyor. Bu sayfa üzerinde sitenize gelen arama motoru botları için ayarlar yapmanıza yaran seçenekler mevcut bulunmaktadır.

litespeed cache bot ayarları

WordPress sitenizde aktif olarak bir  CDN hizmeti kullanıyorsanız Site IP alanına sitenizin ip adresini ve Custom Sitemap kısmına site haritanızın yolunuzu yazmanızı öneriyoruz. Bu iki alanı doldurmanız şart değildir.

LiteSpeed Cache Edit .htaccess

Bu sayfa üzerinden ‘.htaccess’ dosyanızı düzenlemenizi yapabilirsiniz. Ne yaptığınızdan emin değilseniz bu sayfa içerisinde çok fazla gezinmenizi tavsiye etmiyoruz.

Unutmayın ‘.htaccess’  dosyanız üzerinde yapacağınız değişiklikler sonucu siteniz yada bir bölümü düzgün olarak çalışmaya bilir.

litespeed cache htaccess

LiteSpeed Cache Information

Bu sayfa içerisinde LiteSpeed Cache eklentisi ile ilgili genel bilgiler ve sıkça sorulan soruların cevaplarına yer verilmektedir.

litespeed cache bilgilendirme

Eklenti güncellendikçe bu sayfayı ziyaret edip incelemenizi öneriyoruz. Sekmeler halinde sizi bilgilendirebilecek konulara bu sayfa üzerinde yer verilmiştir.

LiteSpeed Cache Report

Bu sayfada yer alan rapor WordPress sitenizin genel bilgilerini vermektedir. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumlarda bu sayfada yer alan raporu ek olarak yardım konunuza eklemeniz daha hızlı geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

lightspeed cache report

Kırmızı kare içine aldığımız buton ile direk olarak tüm raporu kopyalayıp mesaj içeriğinize yapıştıra bilirsiniz.

LiteSpeed Cache Crawler

Bu sayfa üzerinden sitenize gelen arama motoru botlarını kara listeye alabilirsiniz.

lightspeed cache kara listeye alma

Moz, ahrefs ve seoprofiler gibi sitenizi çok sık ziyaret eden botları böylece uzak tutabilirsiniz.

Bu yazımızda LiteSpeed Cache eklentisinin özelliklerini ve eklentinin tüm kısımlarını sizler için inceledik. LiteSpeed Cache eklentisi güncellendikçe yazımızda güncel kalacaktır. Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz tüm soruları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

LiteSpeed Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları
4.9 (97.33%) 30 Oy verildi.