WordPress Yedekleme Eklentileri Tamamı Ücretsiz

2 915

WordPress yedekleme eklentileri sitenizin önemli bilgilerini korumanıza yardımcı olur. Genel olarak hosting firmaları düzenli sistem yedekleri almaktadır. Söz konusu yedekleme olduğunda sakın hosting firmanıza bel bağlamayın. Çünkü beklenmedik durumlar söz konusu olabilir, doğal afetlere hazır olmalısınız.

Düzenli olarak site yedeklemeleri gerçekleştirmelisiniz. Neyse ki, sizin yerinize WordPress yedeklemesi yapabilecek bir sürü ücretsiz eklenti var.

Her eklentinin yedekleme konusunda farklı işleyişi olduğunu bilmelisiniz. WordPress web sitesi hem bir veritabanını (genellikle MySQL) hem de web sunucusunda saklanan bir dizi dosyadan oluşur. Temanızı, eklentilerinizi ve dosya yüklemelerinizi içeren / wp-content / klasörü ilk önceliğiniz olmalıdır. Bazı eklentiler hem veritabanını hem de dosyaları yedekler. Bazı eklentiler ise sadece veritabanı yada dosyalarınızı yedeklemek üzere tasarlanmıştır. Sitenizin tüm verilerine erişebilmek için veritabanına ve / wp-content / klasörüne tam erişim yetkisine sahip olmalısınız.

Şimdi, sitenizi yedekleyebileceğiniz eklentileri gözden geçirelim. Her eklentinin altına, not olarak neleri desteklediğini belirteceğiz. Böylece daha rahat seçim yapabilirsiniz.

Yazı İndeksi

Backup & Restore Dropbox

wordpress yedek alma eklentisi wp backup solutions

Backup & Restore Dropbox, eklentisi WordPress sitenizi bulut depolama hizmeti olan DropBox hesabınıza güvenle yedeklemek için kullanabilirsiniz. Sitenizde bir sorun oluşursa, yedeklemeyi doğrudan WordPress kontrol panelinden geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca yedeklerinizi kendi sunucunuz üzerinde saklayabilirsiniz.
Yedekler: Veritabanı ve Dosyalar (yedeklenmesini istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz)

EKLENTİYİ İNDİR

BackupGuard

wordpress yedekleme eklentisi backup guard

WordPress sitenizin yedekleme, geri yükleme ve taşıma işlemlerini sorunsuzca yapabilirsiniz. Ayrıca kendi bilgisayarınızda saklamanız için yedek dosyanızı indirebilirsiniz. Profesyonel sürümü, yedekleme zamanlaması ve çeşitli bulut depolama hizmetlerine bağlamanıza olanak sağlıyor.
Yedekler: Veritabanı ve Dosyalar (yedeklenecek dosyaları özelleştirebilirsiniz)

EKLENTİYİ İNDİR

WP-DBManager

wordpress eklentisi wp-dbmanager

WordPress veritabanınızın düzenli olarak yedeklerini zamanlayabilir ve e-postayla size gönderebilir. Ayrıca sunucunuz üzerinde WordPress veritabanı yedeklerinizi arşivleyebilmektedir. Eklenti kullanım açısından oldukça kolaydır. Ayrıca, otomatik veritabanı optimizasyonunu ve onarımı zamanlayabilirsiniz.
Yedekler: Sadece Veritabanı

EKLENTİYİ İNDİR

WP Time Capsule

wordpress eklentisi wp time capsuleHer seferinde tam yedekleme için zaman ve kaynak harcamak yerine, WP Time Capsule yalnızca değişen dosyaların yedeklemesini gerçekleştirir. Yedeklemeleri Dropbox, Amazon S3 ve Google Drive hesabınıza zamanlayarak yükleyebilirsiniz.
Yedekler: Veritabanı ve Dosya Sistemi
Kılavuz: WP Time Capsule Kurulum ve Ayarları

EKLENTİYİ İNDİR

WPBackItUp

wordpress eklentisi wp backitup

WPBackItUp, sitenizin yedeğini tek bir tıklama ile oluşturabiliyor. Eklenti, yedeklemeyi web sunucunuz içerisinde zip dosyası olarak saklayabilmekte. Hazırlanmış olan yedekleri e-posta ile size bildirebilmektedir.
Yedekler: Veritabanı ve Dosya Sistemi

EKLENTİYİ İNDİR

UpdraftPlus

wordpress eklentisi updraftplus

UpdraftPlus, WordPress yedekleme işlemi için kullanabileceğiniz en güçlü eklentilerden biridir. Eklenti, size yedek almak istediğiniz dosyaları seçmenize izin verir. Yedek alma işlemini zamanlayabilir ve ayrıca bilinen tüm bulut depolama sistemlerine yükleme işlemini sorunsuzca yapabilir. Ayrıca gelişmiş site taşıma fonksiyonu sayesinde sitenizi istediğiniz sunucuya sorunsuzca aktarabilirsiniz.
Yedekler: Veritabanı ve Dosya Sistemi (yedeklenen öğeyi özelleştirmek için bir seçenekle birlikte)

EKLENTİYİ İNDİR

WP Database Backup

wordpress eklentisi wp database backup

Sitenizin veritabanını bulut depolama, e-posta veya FTP üzerine yedekleyebilmektedir. Zamanlama özelliği sayesinde, belirli aralıklarla yedek alma işlemini yapabilirsiniz. Veritabanı yedeklemesi için özelleştirme yapabilirsiniz, istemediğiniz tabloları yedek içerisine dahil etmez.
Yedekler: Sadece Veritabanı

EKLENTİYİ İNDİR

BackWPup

backwpup wordpress yedekleme eklentisi

Siteniz için yedeklemeleri zamanlayabilir ve bulut depolama sistemlerinde saklayabilirsiniz. Yedeklemeler zip, tar, tar.gz veya tar.bz2 formatlarında sıkıştırılabilir. BackWPup ayrıca veritabanınızı kontrol eder, onarır ve optimize eder.
Yedekler: Veritabanı ve Dosya Sistemi
Kılavuz: Dropbox ile WordPress Sitenizi Ücretsiz Yedekleyin

EKLENTİYİ İNDİR

BackUpWordPress

wordpress eklentisi wordpress eklentisi

WordPress paylaşımlı hosting kullanan siteler için özellikle tavsiye ettiğimiz bir eklentidir. Özel bir kurulum gerektirmez. Diğer WordPress yedekleme eklentileri, gibi bir çok özelliği kendi bünyesinde barındırması sebebiyle yeni başlayanlar için ideal bir seçimdir.
Yedekler: Veritabanı ve Dosya Sistemi

EKLENTİYİ İNDİR

Sitenizi Yedekleyin!

WordPress siteniz veritabanı çökmesi, tema bozulması, eklenti uyumsuzluğu veya hosting firması kaynaklı sorunlarda dahil olmak üzere, birçok nedenden ötürü çökebilir. Ancak işleri şansa bırakmanız gerekmiyor. Her ihtiyacı karşılayan ücretsiz WordPress yedekleme eklentileri bulunmaktadır. En kötü senaryoda, değerli verilerinizi almış olduğunuz en yakın tarihli yedekten kolayca geri dönebilirsiniz.

Haftalık, aylık ve günlük yedek almak önemlidir. En azında haftalık yedek almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Vaktim yok uzun sürüyor diyorsanız, vermiş olduğum hemen hemen tüm eklentiler zamanlama özelliği sayesinde sizin yerinize yedekleme işlemlerini sorunsuzca yapabiliyor. Sonradan pişman olmamak için WordPress sitenizi yedekleyin!

2 Yorum
  1. ishana

    aslında bu konuda kullanıcıların dikkat etmeleri gereken en önemli durum bulut hesaplarına yaptıkları yedeklemeleri güvenli bir şekilde geri alıp alamadıklarıdır. bulut hesalarının güvenliği bazen sorun olabiliyor.

  2. Fatih Demir

    All one in migration’ı kullanıyorum sık sık. Özelilkle site taşıma konusunda sıfır sıkıntı ve mükemmel bir yedekleme aracı. Ücretsiz versionunda sanırım 500 mb’a kadar izin veriyordu.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.