WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur – Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım

0 6.759

WordPress’i kurduktan sonra, her yeni başlayanın öğrenmesi gereken ilk şey bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağıdır. Eklentiler WordPress’e  galeri, form sayfası, sayaç ve anket gibi yeni özellikler eklemenize izin verir. WordPress için binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti bulunmaktadır. Adım adım bu kılavuzda size bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

Başlamadan Önce WordPress.com kullanıyorsanız eklentileri kuramazsınız.

Sık sık kullanıcıların WordPress gösterge tablosundaki eklenti menüsünü göremediklerini söyleyen şikayetlerini alırız. Bunun nedeni, sınırlamaları olan WordPress.com’u kullanmanızdan dır.

Eklentileri kullanmak için, kendinize özel barındırma hizmeti satın almanız yada farklı bir ücretsiz barındırma sistemine geçiş yapmanız gerekmektedir.

Yazı İndeksi

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress’e eklenti kurabileceğiniz üç farklı temel yöntem bulunmaktadır. Bunları adım adım sizlere anlatacağız. Eklentileri kurulumu yaparken izlemek istediğiniz yöntem sizin genel alışkanlığınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Şimdi isterseniz adım adım eklenti kurulum yöntemlerine geçelim.

WordPress Eklenti Aramasını Kullanarak Eklenti Yükleme

Bir WordPress eklentisini kurmanın en kolay yolu eklenti aramasını kullanmaktır. WordPress eklenti dizininde yer alan eklentiler ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. Dizin içerisinden sisteminize ekleyeceğiniz eklentinin daha fazla özelliğini kullanmak için size ücretli sürümü önerebilir.

Yapmanız gereken ilk şey WordPress gösterge panelinize gidin ve Eklentiler »Yeni Ekle‘yi tıklayın.

wordpress yeni eklenti ekle

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir ekran göreceksiniz. Kurmak istediğiniz eklentinin adını biliyorsanız yazınız. Ayrıca kurmak istediğiniz eklentinin özelliğini de yazarak istediğiniz eklentiyi bulabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra, aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir grup liste göreceksiniz:

wordpress eklenti sonucu

Sizin için en iyi olan eklentiyi seçebilirsiniz. Aramamızda, ilk eklenti olan Simple Facebook Plugin’i aradığımız için ‘Hemen Yükle’ düğmesine tıklayacağız.

WordPress şimdi eklentiyi indirecek ve sizin için kuracaktır. Bundan sonra, eklentiyi etkinleştirmek için ‘Etkinleştir’ butonuna basmanız yeterlidir. Bazı WordPress sürümlerinde eklenti kurulumunuzun takibini farklı bir pencere üzerinde size gösterebilir.

wordpress eklenti etkinleştirmeSitenize bir WordPress eklentisi yüklenebilir, ancak etkinleştirmediğiniz sürece çalışmaz. Bu ayrıntıyı unutmayın bazen kurduğumuzu sandığımız eklentiyi gösterge panelinde bulamadığımızda mutlaka ‘Yüklü Eklentiler’ kısmından eklentinin etkin olup olmadığını kontrol edin.

Hepsi bu, ilk WordPress eklentinizi başarıyla kurduk.

Sonraki adım, eklenti ayarlarını yapılandırmaktır. Bu ayarlar her bir eklenti için değişiklik gösterecek, dolayısıyla bu yazıda bunu kapsamayacağız.

WordPress Paneli Üzerinden Elle Eklenti Yükleme

Ücretli WordPress eklentileri WordPress eklenti dizininde listelenmez. Bu eklentiler, ilk yöntemi kullanarak yükleme işlemi yapamazsınız.

WordPress’in bu tür eklentileri yüklemek için Yükleme yöntemine sahip olması nedeni budur. Admin alanındaki yükleme seçeneğini kullanarak WordPress eklentisini nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

Öncelikle, eklenti dosyanızı indirmeniz gerekir (bu bir zip dosyası olacaktır). Sonra WordPress gösterge panelinizden Eklentiler »Yeni ekle’yi sayfasına geliniz.

Bundan sonra, sayfanın üst kısmındaki ‘Eklenti Yükle’ düğmesini tıklayın.

wordpress eklenti yükle

Bu sizi eklenti yükleme sayfasının aktif olmasını sağlar. Burada, dosya seç düğmesini tıklatmanız ve daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz eklenti dosyasını seçmeniz gerekir.

wordpress eklenti yükle alanı

Dosyayı seçtikten sonra, şimdi yükle düğmesini tıklatmanız yükleme işlemine başlaması için yeterlidir.

WordPress şimdi eklenti dosyasını bilgisayarınızdan yükleyecek ve sizin için kuracaktır. Kurulum bittikten sonra yükleme işlemi ile ilgili bir sayfa karşınıza çıkacaktır.

Yüklendikten sonra, eklentiyi kullanmaya başlamak için Eklentiyi Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir.

Eklenti ayarlarını ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu ayarlar her bir eklenti için değişiklik gösterecek, dolayısıyla bu yazıda bunu kapsamayacağız.

FTP kullanarak bir WordPress Eklentisi Yüklenmesi

Bazı durumlarda, WordPress barındırma sağlayıcınızın, yönetici alanından bir eklenti yükleme işleminizi sınırlayabilecek dosya kısıtlamaları olabilir.

Bu durumda yapabileceğiniz en kolay işlem eklentiyi FTP üzerinden yükleyerek kurmanızdır. FTP yöntemi yeni başlayanlar için en kolay olanıdır.

Öncelikle eklenti kaynak dosyasını indirmeniz gerekecek (bir zip dosyası olacak). Sonra, bilgisayarınızda zip dosyasını arşiv dışına çıkarmanız gerekir.

Eklenti zip dosyasını ayıklarken aynı ada sahip yeni bir klasör oluşturulur. Bu, FTP istemcisini kullanarak web sitenize manuel olarak yüklemeniz gereken klasördür.

Ana makinenize FTP yöneticisi aracılığıyla erişmeniz gerekir. FTP kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa, WordPress barındırma sağlayıcınıza başvurun ve onlara sorun.

Bilgisayarınızdaki FTP programını açın ve web barındırıcınız tarafından sağlanan giriş kimlik bilgilerini kullanarak web sitenize bağlanın. Eğer ki bilgisayarınızda hali hazıra FTP istemci programı yok ise buraya tıklayarak ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bağlandıktan sonra, / wp-content / plugins / klasörüne erişmeniz gerekmektedir.

Ardından, zip dosyasından ayıkladığınız klasörü web sunucunuzdaki / wp-content / plugins / klasörüne yükleyin.

wordpress ftp dosya listesi

Dosyaları yükledikten sonra, WordPress yönetim alanını ziyaret etmeniz ve yönetici menüsündeki Eklentiler bağlantısını tıklamanız gerekir. Eklenti eklentileri sayfasında başarılı bir şekilde yüklendiğini göreceksiniz.

Eklentinin altındaki etkinleştirme bağlantısını tıklamanız gerekir. Etkinleştirildiğinde, eklenti ayarlarını yapılandırmanız gerekebilir. WordPress eklentileri kendilerine özel ayarlarıyla gelir.

Bu yazımızda WordPress sitemize nasıl ve hangi yöntemler ile eklenti kurabileceğimizi anlattık. WordPress eklenti kurulumları ile ilgili tüm sorularınızı ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.