Autoptimize WordPress eklentisi, sitenizin içerisinde yer alan CSS ve JavaScript dosyalarınızı optimize etmek üzere kullanılmaktadır. Basit adımları uygulayarak gerçekten iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eğer kullanmakta olduğunuz cache(önbellek) eklentisi içerisinde CSS ve JavaScript dosyalarınızı sıkıştırmanız veya dosya boyutlarını düşürmenize imkan yok ise bu eklenti gerçekten iyi sonuçlar sağlayacaktır.

Bu yazımızda tüm yönleri ve bilinmesi gereken noktalara değinerek sitenizi hızlandırmanız için bilgilere yer vereceğiz.

Autoptimize

autoptimize wordpress eklentisi

Autoptimize eklentisi sayesinde sitenizi kolayca optimize edebilirsiniz. Sitenizin ihtiyaç duyduğu komut dosyalarını ve stil dosyalarını belirli kurallar çerçevesinde sıkıştırmaktadır. CSS, Javascript ve HTML dosyalarınızı sıkıştırma, küçültme ve bir dosya içerisine toplama işlemlerini yapabilir.

Diğer cache eklentilerinde olduğu gibi yeni oluşturulan dosyalar ayrı klasörler altında toplanarak cache edilen sayfalara eklenmektedir. Bu sayede daha hızlı açılan sayfalara sahip olabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Autoptimize Ayarları

Eklentiyi WordPress sitenize kurulumunu ve etkinleştirme işleminin ardından otomatik olarak varsayılan ayarlar çerçevesine sitenizin optimizasyonu yapılacaktır. Daha önce WordPress eklentisi kurmadıysanız, WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eklentinin ara yüzüne ulaşmak için WordPress yönetim alanınızdan AyarlarAutoptimize  bağlantısını takip etmelisiniz. Eklenti 2 farklı ayar gösterimine ev sahipliği yapmaktadır.

Genel olarak ayarları hızlı yapmanız için basit ve gelişmiş ayarlar olmak üzere iki farklı düzenleme alanları sunulmaktadır. Siteniz için en iyi performansı elde etmek için sağ üst köşede yer alan gelişmiş ayarların gösterimini aktif etmelisiniz.

autoptimize gelişmiş ayarlar sayfası

Gelişmiş ayarlar sayesinde sitenizden en iyi performansı elde ederken, istenmeyen bozulmaları tespit ederek düzenlemeler yapabilirsiniz.

Her eklentide olduğu gibi bu eklentiyi de kullanmadan önce mutlaka sitenizin yedeğini almanızı öneririz. Yapacağınız ayarlar sitenizin düzgün görüntülenmesinde sorunlar yaratabilir.

Şimdi adım adım eklentinin sunduğu özelliklere ve sitenize sağladığı avantajlara göz atalım.

HTML Seçenekleri

Bu alan içerisinde fazladan özel ayar yapmanıza gereken alanlar bulunmamaktadır. Eğer sitenizin kaynak kodları içerisinde yer alan “<!– Eklenti bilgisi–>” gibi alanların gösterilmesini istiyorsanız, HTML yorumlarına dokunma seçeneğini aktif edebilirsiniz.

autoptimize html seçenekleri ayarları

HTML yorumları sitenizin kod satır sayısını artıracağını göz önüne aldığımızda bu seçeneğin pasif kalması avantajınıza olacağınızı unutmayın. Ancak eklenti yazarına destek olmak açısından bu özelliği aktif etmeyi düşüne bilirsiniz.

JavaScript Seçenekleri

JavaScript dosyaları sitemizin işlevselliğinde rol oynayan en temel dosyalardır. Eklenti ve temalar bir çok farklı JavaScript dosyasını eş zamanlı olarak kullandığından bu kısımda yapacağımız ayarlar son derece önemlidir.

autoptimize javascript ayarları nasıl olmalı

Eğer WordPress sitenizde çok fazla özelleştirme kullanıyorsanız, bu alan içerisinde yapacağınız ayarları gizli sekme üzerinde mutlaka test ederek ayarlamalısınız. Çünkü her tema ve eklenti farklı JavaScript dosyalarına ihtiyaç duymaktadır.

Sitenizde yer alan sayfa başına git düğmesi, iletişim formu eklentileri ve resim gösterim eklentileri gibi bir çok eklentiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca sitenizin teması içerisinde yer alan farklı komut dosyaları yine sitenizin doğru çalışması için gerekli olacağını bilmelisiniz.

Sitenizde kaç adet JavaScript dosyası olduğunu tarayıcınız üzerinden sayfa kaynağını göster diyerek kontrol edebilirsiniz. Kaynak kodunuz içerisinde sonu “.js” ile bütün dosyalar sitenizin doğru çalışması için gereklidir.

Satıriçi JS kodlarını toparla? Seçeneği sayesinde sitenizde yer alan bütün JavaScript dosyaları tek dosya içerisinde toplanacaktır. Bu seçenek sayesinde oluşturulan tek dosya sitenizin açılış ve yüklenme süresinde ciddi bir fark yaratacaktır. Fakat sitenizin görüntülenmesinde hatalara sebep olabileceğini bilmelisiniz.

Autoptimize’dan hariç tutulacak script’ler kısmı, satıriçi toplama işlemi sonrasında sitenizde sorunlar yaşamanıza neden oluyor ise kullanmanız gerekecektir. Sitenizde yer alan JavaScript dosyalarını tek tek deneyerek birleştirme işleminine uyumsuz olan dosyaları tespit edebilirsiniz.

Oluşturulmuş olan JavaScript dosyası sitenizin “footer.php” yani tema alt bölümü şablonu içerisine yerleştirilmektedir. Bu sayede sitenizin açılış hızında büyük artış sağlanacağını göz önüne alarak bu ayar bölümüne gerekli özeni gösterin.

“Try-catch” sarma özelliğini aktif ederek eklentinin otomatik olarak JavaScript dosyaları tarafından oluşan hataları önlemesini isteyebilirsiniz.

CSS Seçenekleri

CSS ayarları kısmı JavaScript ayarları ile aynı mantığa sahip olarak çalışmaktadır. Yukarıda yaptığımız ayarlar gibi ayarları aynı mantık ile yapabilirsiniz.

autoptimize css seçenekleri Eğer sitenizde Google üzerinden yazı tipi kullanmak istemiyorsanız, Google yazı tiplerini kaldır seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Satıriçi topladığınız CSS dosyaları yüzünden sitenizin tasarımında kaymalar yaşıyorsanız, daha önce yukarıda belirtiğimiz JavaScript hariç tutma işlemini şimdi CSS dosyaları için yapmalısınız.

Bu sayfa üzerinde başka ayar yapmanıza gerek bulunmamaktadır. CSS inline genel olarak sitenizin performansına olumsuz etkiler ettiğini fark ettik ve önermiyoruz.

CDN Seçenekleri

Bu alan içerisine CloudFlare harici bir içerik dağıtım hizmeti kullanıyorsanız, sitenizin CDN adresini yazmanız yeterlidir.

Autoptimize içerik dağıtım servis ayarı

Genel Değerlendirme

Autoptimize sayesinde sitenizin daha hızlı açılmasını ve yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle CSS, JavaScript ve Html küçültme işlemlerini destekleyen bir cache eklentisi kullanmıyorsanız özellikle işinize yarayacaktır.

Bu yazımızı hazırlamamıza vesile olan okurumuz Andaç Beye ayrıca teşekkür etmek isteriz. Sitemizde bir çok cache eklentisine yer vermiştik. Bir çok önbellek eklentisi içerisinde dahili olarak gelen bu özellikleri harici olarak kullanmak isteyenler için güzel bir eklentiyi tanıtma fırsatına sahip olduğumuz için tekrardan teşekkür ederiz.

Eklenti ile ilgili eklemek istediklerinizi ve aklınıza takılan tüm soruları yorum olarak bize yazmaktan çekinmeyin.

Autoptimize WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları
3 (60%) 6 Oy verildi.