WordPress Tablo Oluşturma ve Excel Tablosu Ekleme

16 1.647

Bize yazın sayfamız üzerinden gelen güzel bir soruya ithafen, WordPress üzerinde nasıl tablo oluşturabileceğinizi ve Microsoft Excel üzerinde hazırladığınız tabloları sitenize nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız . Ne yazık ki, WordPress kendi içerisinde tablo desteği sunmuyor. Bu yazımızda popüler bir WordPress eklentisi olan TablePress ile kod bilgisi olmadan nasıl tablo oluşturabileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Yazı İndeksi

WordPress Tablo Oluşturma Eklentisi TablePress

TablePress eklentisi ile yazı ve sayfalarımızda nasıl tablolar ekleyebileceğimizi anlatmadan önce eklentinin temel özelliklerine bir göz atalım.

tablepress wordpress tablo eklentisi

EKLENTİYİ İNDİR

Eklenti bu güne kadar 2,900 den fazla değerlendirme ve 500,000’den fazla indirme ile 5 yıldız almış adından söz ettirmeyi başarmış bir eklentidir. Diğer tablo eklentilerinden ayıran temel özelliklerine bir göz atalım.
 • Farklı dosya formatları: TablePress ile tablo düzenleyicisine bağlı kalmazsınız ayrıca Excel, CSV, HTML ve JSON dosyaları gibi birden çok formattan verilerinizi içe aktarabilirsiniz. Çoğu benzer eklenti size bu çeşitliliği sunmaz.
 • Tablolarınızı dışa aktarın: TablePress eklentisi ile bir tablo oluşturduysanız tablonuzu kolayca CSV, HTML veya JSON dosyası olarak aktarabilirsiniz. Böylelikle farklı bir platform üzerinde hazırlamış olduğunuz tabloları kolayca kullanabilirsiniz.
 • Geliştirme uzantıları: TablePress eklentisine fazladan özellik eklemeniz için eklenti yazarı kendi sitesi üzerinde bazı uzantılar paylaşmaktadır. Bu uzantıları ücretsiz olarak indirebilirsiniz ancak bunu yaparken eklenti geliştiricisine bağış yapmayı eksik etmeyin. Eklentinin ücretsiz kalması ve geliştirilmeye devam etmesi için bu küçük bağışlar önemlidir.

TablePress ile WordPress Üzerinde Tablo Oluşturma

Eklentinin genel özelliklerini ve diğer eklentilerden ayrılan en temel noktalarına değindikten sonra şimdi WordPress’e tablolar eklemek için TablePress’i nasıl kullanacağınıza göz atalım.

Sıfırdan Bir Tablo Oluşturma

Şimdi TablePress eklentisi ile sıfırdan nasıl tablo oluşturacağımızı anlatmaya başlayalım.

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminden sonra WordPress yönetim alanınızda sol menü üzerine eklenen TablePress bağlantısına tıklayın. Bu sayfa eklentinin kontrol merkezidir. Tablo oluşturma, düzenleme ve silme işlemlerini bu sayfa üzerinden yapacaksınız. Sayfayı ilk ziyaretinizde SSS, dokümantasyon ve destek bağlantılarının içeren bir karşılama mesajı sizi karşalayacak. Tablo oluşturmak için sekmelerden “Yeni Ekle” düğmesini tıklayın.

wordpress tablo ekle tablepress

Yeni Ekle sayfasında tablonuz için bir ad ve açıklama (isteğe bağlı) girmeniz ardından tablonuzun boyutlarını (satır ve sütunların sayısı) belirtmeniz istenir. Bunu yaptıktan sonra “Tablo Ekle” düğmesini tıklayın. Biz yazımız sırasında örnek olarak Edirne Temmuz ayı nöbetçi eczaneleri için bir tablo yapacağız.

wordpress yeni tablo ekleme tablepress

Bir sonraki ekranda oluşturmuş olduğunuz tablonuza bilgi girişi yapabileceğiniz alanlar karşınıza gelecektir. Ayrıca bu sayfa üzerinde tablonuzu kolayca sayfa ve yazılarınızda kullanabilmeniz için kısa kod ve tablo kimliği bilgileri yer almaktadır. WordPress üzerinde tablonuzun içersinine bilgi girişi yapabileceğiniz editör Excel tarzında basit ve kullanımı kolaydır.

wordpress tablo düzenleme sayfası tablepress

Sayfanın alt kısmında yer alan özellikler sayesinde Microsoft Excel uygulamasında kullandığınız bazı özellikleri kullanabilirsiniz. Hücrelere bağlantı ve resim ekleyebilir ayrıca sütunlara renk dolgusu yapabilirsiniz. Tablo Manipülasyon kısmında yer alan tüm özellikleri az çok Excel kullanıyorsanız kavramanız zaman almayacaktır.

Eklentinin en çok hoşumuza giden bölümü diğer eklentilerde yapamadığımız başlangıç satırı ayarlamasını bu eklenti ile çok rahat bir şekilde ayarlanabiliyor olması.

tablepress tablo ayarları wordpress

Tablonuzun verilerini girmeniz için daha fonksiyonel arayüz yapısına erişmek için Gelişmiş Düzenleyici özelliğini kullanabilirsiniz.

wordpress gelişmiş tablo tablepress

Gelişmiş düzenleyici düğmesine tıklamanız ardından size düzenlemek istediğiniz sütun yada satırı soracaktır. Sonrasında açılan pencere içerisinde resim, yazı kalınlaştırma ve bağlantı ekleme gibi bir çok ayarlamayı yapmanıza imkan sağlanacaktır.

wordpress gelişmiş tablo penceresi tablepress

Tablonuzu düzenlemeyi bitirdikten sonra tablonuzun yazı veya sayfa içerisinde nasıl görüneceğini görmek için önizleme yapabilir yada değişiklikleri kaydet diyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Önizleme olarak bakış attığınız tablonuz ile sayfa veya yazı içerisinde kullandığınız tablo temanızın tasarımına göre değişiklik göstere bilir.

wordpress tablo önizleme tablepress

Yazı ve sayfalarınızda WordPress tablo ekleme işlemini iki farklı yöntemle yapabilirsiniz. Birincisi kısa kod özelliğini kullanarak isteğiniz yazı veya sayfaya yapıştırarak. Örnek tablomuz için ilk oluşturduğumuz tablo olduğundan shortcode [table id = 1 /] şeklindedir. Kısa kod biçimi kullanımı kolay ve akılda kalıcıdır.

wordpress tablo kullanımı yazı ve sayfa tablepress

İkinci yol yazı editörü araç çubuğundaki “TablePress’den bir tablo ekle” düğmesini kullanmaktır.

tablepressden tablo ekleme

Açılan pencere içerisinden kullanmak istediğiniz tabloyu seçerek yazı yada sayfanıza kısa kod ekleyebilirsiniz. Sonrasında sayfanızı önizleme yaparak tablonuzun yazı veya sayfanızda nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz.

wordpress örnek tablo kullanımı

Excel Tablolarını İçe Aktarma

Daha önce hazırlamış olduğunuz Microsoft Excel ve Google dökümanlar gibi dosyalarınızı kolayca TablePress ile içe aktara bilirsiniz.

WordPress yönetici alanı üzerinden sırası ile TablePress > İçe Aktar sekmesine gelin. Bu ekran üzerinde bir çok farklı biçimde çalışma tablolarınızı yükleme işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Biz örneğimizde CVS dosyası yükleme işlemini yapacağız ama siz daha farklı yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer güzel nokta ise içe aktarma işlemini gerçekleştirirken dilerseniz mevcut tablonuza veri girişi yapabilir yada yeni bir tablo oluşturarak verilerinizi kullanabilirsiniz. Biz örneğimizde yeni bir tablo oluşturarak içe aktarma işlemi yapacağız.

tablepress içe aktarma wordpress

Al düğmesine bastıktan ve dosyanızın boyutuna bağlı olarak tablonuz oluşturulacaktır. Daha önce sıfırdan WordPress tablosu oluşturma ekranı karşımıza gelecek yine bu sayfa üzerinden gerekli düzenlemeleri yaparak değişiklikleri kaydet diyerek istediğimiz yazı ve sayfa içerisinde tablomuzu kullanabiliriz.

örnek içe aktarma tablosu tablepress

Çalışma Tablosu Dışa Aktarma

Yazımızın başında söz ettiğimiz gibi eklenti kendi içerisinde hazırlamış olduğunuz tabloları dışa aktarmanıza olanak vermektedir. Dışa aktarma işlemi bir kaç basit adımdan ibarettir.

Bunun için yine WordPress yönetim alanınız üzerinden TablePress bağlantısına tıklamanız ve ardından Dışa Aktar sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Bu sayfa üzerinde isterseniz toplu olarak bu işlemi geçekleştirebilir yada sadece ihtiyaç duyduğunuz tabloları dışarı aktara bilirsiniz. Dışa aktarım işlemi sırasında Türkçe karakter sorunu yaşamamak için mutlaka HTML olarak çıkış aldığınızdan emin olun.

tablepress dışa aktarım ayarı

Tüm ayarları yaptıktan sonra aktarım dosyasını indir düğmesini tıklamanızın ardından indirme işlemi otomatik başlayacaktır.

Eklenti Ayarları

TablePress’in eklenti seçenekleri sayfası özelleştirme açısından yetersizdir. Kullanımı kolay bir arabirim ve çok sayıda içe / dışa aktarma seçeneği sunmasına rağmen yerleşik özelleştirilebilirlik aşağıda görülebileceği gibi oldukça sınırlıdır.

tablepress eklenti seçenekleri

TablePress’in özelliklerini biraz daha geliştirmek için uzantılar edinebilirsiniz. TablePress kısıtlı özelleştirme seçenekleri sunuyor olsa da sağladığı kolay kullanım ve özellikler ile başarılı bir eklenti.

Bu yazımızda WordPress sitenizin yazı ve sayfaları içerisinde tablo kullanımını nasıl kullanabileceğinizi ayrıca daha önce hazırladığınız Excel çalışma dosyalarınızı kolayca nasıl içe aktarabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Aklınıza takılan tüm soru ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca farklı bir konu hakkında yardım almak istiyorsanız bize yazın sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

16 Yorum
 1. Selçuk Softa

  teşekkürler bilgi için, inanılmaz açıklamalar ile bende becerdim

 2. Salih Aksakal

  kopyala yapıştır yapıldığında tablo istenmeyen görüntüler oluştruyor, sizin dediğiniz gibi yaptım süper oldu, teşekkürler

 3. İbrahim Tatar

  Yazacağım yeni bir blog yazısında tablo oluşturmaya ihtiyacım vardı. Bu güzel paylaşım için teşekkür ederim 🙂

 4. Feyyaz

  tablepress bende kullanıyorum sitemde ve onnumara eklentidir. anlatım da yalın ve anlaşılır tskler

 5. Ali Tekin

  Uzun zamandan beri yapmayı denediğim ancak başaramadığım bir tekniği böylesine detaylı anlattığınız için teşekkür ederim. Fazlasıyla istifade edeceğim

 6. Emir

  Excel çok onemlidir gelecekte daha da önem kazanacak bilmek lazım

 7. Berat

  Tablo ekleme hakkında ayrıntılı bilgi vermişsiniz, çok çok teşekkürler

 8. Ömert

  excel tablolarını sitemize ekleme olayı çok iyi olmuş. Önceden teker teker amele gibi uğraşıyorduk

 9. Adem K.

  Bu eklentiyi indirip denemiştim çoğu kaynakta yarım yamalak anlatılmış yapamamıştım burada şansa denk geldi ve böyle detaylı anlatıma inanamadım sanırım tekrardan indirip sizin konunuz ile tekrar tablo yapacağım.

 10. oktay çetintaş

  güzel anlatım olmuş admin beden ararken bu sitede buldum

 11. Mustafa t.

  Aradığım konuyu buldum sayenizde çok teşekkürler

 12. Orakci Blog

  İşime yaradı gerçekten hocam ellerine kollarına sağlık anlatım çok güzel olmuş.

 13. Çıplak Yazar

  Hocam merhabalar,

  Yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Ancak benim bir sorum olacaktı size.

  Google e-tablolar üzerinden oluşturulan bir belgeyi iframe ile wordpress içinde bir sayfaya entegre edebilir miyiz?

  1. WpGurme

   WordPress üzerinde Inline Google Spreadsheet Viewer eklentisi ile kolayca Gooogle e-tablolar kullanabilirsiniz.

 14. Cengiz

  merhaba. bu eklenti ile mevcut bir excel dosyamızı sitemize eklediğimizde, excel deki formüllerimiz de çalışıyor değil mi?

  1. WpGurme

   Merhaba daha önce denemediğim için size net bir cevap vermem. Ancak ek modüller ile bu özellikler eklenebilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.