WordPress yorum eklentileri sitenize gelen ziyaretçilerinizin bir birleri arasında etkileşim ve diyalog kurmaları açısından önemlidir. Bu etkileşimler kullanıcılar açısından önemli olduğu kadar siteniz içinde önemli olduğunu bilmelisiniz.

WordPress kendi içerisinde bu boşluğu yorum alanı ile kapatmış olasa da sitenizin yapısına bağlı olarak yeterli olmayabilir. Bu yazımızda sitenizde kullanabileceğiniz ve farklı yönleriyle güçlü olan yorum eklentilerine göz atacağız.

WordPress Yorum Bölümünüzü Özelleştiren Eklentiler

Birazdan vereceğimiz eklentiler sitenizin yorum alanına etki edeceğini bilmelisiniz. Lütfen sıkça yapılan hatalardan biri olan aynı özelliği taşıyan iki eklentiyi eş zamanlı sitenize kurmayın. Daha önce bir WordPress eklentisi kurulumu yapmadıysanız kılavuzumuza bir göz atın.

Disqus Yorum Sistemi

disqus yorum sistemi wordpress kurulumuDisqus yorum sistemi temel WordPress yorum bölümünü Disqus tarafından desteklenen araçlarla tamamen değiştiren popüler bir eklentidir. Disqus kurarken yorum sisteminizi tamamen Disqus platformu kaynaklı hale getiriyorsunuz. Yorumlar Disqus platformunda depolanacak ve daha sonra otomatik olarak sitenize görüntülenecektir. Sitenize gelen ziyaretçileriniz yoğun olarak yorum sisteminizi kullanıyor ise sunucu yükünüz büyük ölçüde azalacaktır.

Eğer sitenizde yorum sistemi olarak güçlü bir eklenti arıyorsanız benzersiz özellikleriyle Disqus tercih etmeniz gereken tek seçenektir. En kapsamlı özellikleri içerisinde barındırmaktadır bunlar temel olarak sosyal medya hesabı ile yorum, yeni yorumları otomatik olarak mail ile bildirim ve güçlü spam filtresi başlıca sayılabilir.

EKLENTİYİ İNDİR

JetPack Yorum Sistemi

jetpack wordpress eklentisi özellikleri

JetPack sadece bir yorum sistemi eklentisi değildir. Kendi içerisinde 20’den fazla modül barındıran Jetpack ayrıca size güçlü bir yorum sistemini beraberinde getirmektedir. Yalnız bir konuda sizi uyarmak isterim paylaşımlı web hosting kullanıyorsanız uzak durmanız gereken bir eklentidir. Sistem kaynaklarını umarsızca kullanmasından dolayı sitenizin kaynaklarını sömüre bilmektedir.

JetPack yorum sistemi ile sosyal medya hesapları üzerinden yorumlar yapılmasını sağlayabilir ve ayrıca yorumlara abonelik sistemini entegre edebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Facebook Yorum Sistemi

facebook yorum eklentisi indir

Facebook yorum eklentisi kullanarak sitenizde yorum alanınızı daha kullanıcı dostu yapabilirsiniz. Facebook yorum eklentisi kullanımı bazı durumlarda size sıkıntı çıkarabilir sonuç olarak kişilerin gerçek ad ve resimleri yorumların yanında görünecektir.

Ziyaretçileriniz Facebook resim ve bilgilerini sitenizde paylaşmak istemeye bilir bunu göz önünde bulundurmanızı öneririm.

EKLENTİYİ İNDİR

Replyable

replyable yorum eklentisi wordpress

Replyable yorumlarınıza etkileşime dayalı özellikler ekler. Kullanıcıların yorumlara e-postayla abone olabilmelerine ve yorumlarını direk olarak e-posta yoluyla yapmasına olanak tanır. Yorum yapmayı kolaylaştırırsanız kullanıcılarınızın yorumlara katılımını artırabilirsiniz.

Bu eklenti kurup etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra yorum alanınıza bildirim eklediğini göreceksiniz. Yorum yapan kişi e-posta aboneliğini kabul ettiği taktirde eklenti sisteminiz üzerinden mail gönderimini yapacaktır. Sitenize gün içierisinde çok fazla yorum yapılıyor ise barındırma firmanızdan saatlik e-posta gönderim limitinizi öğrenmenizde fayda var.

EKLENTİYİ İNDİR

wpDiscuz

wpdiscuz yorum eklentisi wordpress indir

Bu eklenti Disqus gibi özellikler ile birlikte gelir. Disqus dan farklı olarak wpDiscuz sunduğu tüm özellikleri bu eklenti ile kendi sunucunuz üzerinde kullanabilirsiniz. Sunucunuz üzerinde çalıştığı için tüm yönetim işlemlerini yapabilmektesiniz ancak kaynak kullanımı açısından Disqus size daha iyi sonuçlar verebilir.

Paylaşımsız bir hosting paketiniz var ise eklentiyi kullanarak sitenizin yorum alanına benzersiz özellikler ekleyebilirsiniz. Ayrıca ücretli Disqus da olmayan bazı özellikleri ekleyebilirsiniz.

Bizce wpDiscus WordPress ile birilikte gelen yorum sisteminizi geliştirebileceğiniz en güzel eklentilerden biri tabi ki paylaşımsız hosting kullanıyor iseniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Yoast Comment Hacks

yoast comment hacks eklentisi wordpress indir

Muhtemelen Yoast SEO eklentisi duymuşsunuzdur. Yoast yazılım takımı tarafından hazırlanmış olan Yoast Comment Hacks WordPress yorum sistemine bir takım özellikler eklemektedir.

Bu eklenti sayesinde sitenize ilk defa yorum yapanlar için teşekkür sayfası oluşturabilir ayrıca yorumlara kelime sınırı ekleyebilirsiniz. Diğer eklentilerde olduğu gibi yorumlara e-posta aboneliği ekleyebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Comments Like Dislike

wordpress like eklentisi

Comments Like Dislike, WordPress sitenizin yorumlar kısmına aynı Facebook yorumlarında kullandığımız beğeni ifadelerini bırakmamıza olanak sağlar. Baş parmak ve gülen surat gibi sevdiğimiz yada sevmediğimizi ifade eden simgeleri yorumlarınızda kullanabiliriz.

EKLENTİYİ İNDİR

WP Ajax Edit Comments

wordpress yorum düzenleme eklentisi

Bir çok kez bir siteye yorum yaparken hatalı şeyler yazmışlığımız vardır. Bu eklenti sayesinde sizinde daha önce başınıza gelen bu durumun önüne geçebilirsiniz. WP Ajax Edit Comments eklentisi sitenize yorum yapan kişiler için belirli bir süre yaptıkları yorum üzerinde değişiklik yapmalarına imkan tanımaktadır.

EKLENTİYİ İNDİR

Comment Images Reloaded

wordpress yorumlarına resim ekleme

WordPress yorum sistemi kendi içerisinde yorumcuların yorumlarında resim kullanmasına imkan vermemektedir. Ancak bazı durumlarda bazı kişiler kendilerini ifade edemediği zaman ekran görüntüsü yada resim paylaşma ihtiyacı içine girerler. İşte bu eklenti sayesinde WordPress yorum sisteminizde PNG, GIF, JPG ve JPEG resim desteğini sorunsuzca ekleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz bir nokta var. Yorum yapan kişiler çok fazla resim yüklemeye başlar ise hosting paketinizin dosya limitini çok hızlı bir şekilde doldura bilir. Bunu göz önüne alarak denemenizi öneririz.

EKLENTİYİ İNDİR

Genel Değerlendirme

Sitenizin arama motorlarında ki yükselmesini tetikleyen faktörlerden biride yorumlar olduğunu aklınızda tutmalısınız. WordPress yorum eklentisi seçimi ve kullanımı son derece önemlidir. Sitenize gelen ziyaretçileriniz ile olan etkileşiminizi yorumlar üzerinden olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sitenizde kullanacağınız yorum eklentisini seçerken uzun süreli olarak kullanacağınızdan emin olarak seçiniz. Bazı eklentiler yorumları kendi sistemleri üzerinde tutuğu için sizi kendinize bağımlı olarak tutmaktadır.

Bu yazımızda WordPress yorum eklentileri üzerine durduk ve bazı avantajlarına değindik. Bizim atladığımız bir eklenti oldu ise bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin. Ayrıca sorularınızı ve aklınıza takılanları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.