LazyLoad WordPress Resim, Yazı ve Video Eklentileri

5 720

LazyLoad üzerine daha bilinmesi gerekenleri Lazy Load WordPress Kurulumu ve Avantajları  yazımızda yer verdik. Şimdi ise resim, video, yazı ve yorumlarınız için kullanabileceğiniz WordPress eklentilerini derliyoruz.

Çoğu WordPress site sahibi geç yüklenen sayfalar içerisinde yer alan resim ve yorumları kırpma yoluna gidiyor. Sitenizin SEO performansı açısından olumlu gibi düşünseniz de aslında yorum bölme ve resimleri yazıdan çıkarmak sitenizin puanlamasına olumsuz etkileri olmaktadır.

Vereceğimiz eklentileri kullanmadan önce mutlaka sitenizde benzer bir özelliğin çalışıp çalışmadığının kontrolünü yapınız. Çoğu kaliteli tema ve cache eklentisi kendi içerisinde vereceğimiz eklentilere benzer özellikler barındırıyor. Sitenizin çalışmasını etkilememek adına kontrol etmeniz önemli.

Yazı İndeksi

WordPress LazyLoad Eklentileri

Roket hızında açılan WordPress sitesine sahip olmak için sayısız özelleştirme yapıyoruz. Yaptığımız yada yapacağımız her düzenleme sitemizin performansına ve kullanıcı deneyimini artırma yönünde. Birazdan vereceğimiz eklentilerde sitenizi geliştirmeniz açısından önemli olacaktır.

Başlamadan önce bazı optimizasyonları yaptığınızdan emin olarak başlamanızda fayda görüyoruz. Daha önce üzerinde durduğumuz konuları bir gözden geçirmelisiniz:

LazyLoad eklentilerinden birini kullanmaya başlamadan önce sitenizi elinizden geldiğince optimize ettiğinizden emin olmanızda fayda var.

Sırası ile WordPress eklenti kütüphanesine yer alan eklentilere ve genel özelliklerine bir bakış atalım.

Lazy Load by WP Rocket

Lazy load wordpress eklentisi

WP Rocket LazyLoad WordPress eklentisi olarak en fazla önerdiğimiz eklentilerin başında geliyor. Sitenizde bulunan resim ve video dosyalarınızı gecikmeli olarak yüklemenize olanak sağlıyor.

Eklentiyi asıl başarılı kılan yanı ise 2 KB dosya boyutu ile harici hiç bir JavaScript kütüphanesine ihtiyaç duymadan çalışmasıdır. Bir çok WordPress eklentisinin aksine sitenize fazladan yük bindirmeden yapması gerekeni tam anlamıyla yerine getiren başarılı bir eklenti. WP Rocket Cache eklentisinin yanı sıra gecikmeli yükleme eklentisi de WordPress kullanıcıları tarafından tercih ediliyor.

EKLENTİYİ İNDİR

a3 Lazy Load

a3 Lazy Load WordPress eklentisi

a3 Lazy Load, ressio Lazy-Load-xt JavaScript kütüphanesinin geliştirilmesiyle ortaya çıkmış bir WordPress eklentisidir. Sitenizde yer alan resim, video ve sayfalar için farklı özelleştirmeler yapmanıza olanak sağlamaktadır.

İçerik açısından yoğun resim ve video kullanan siteler için gerçekten başarılı sonuçlar vermektedir. Göze çarpan en büyük özelliği Google AMP ile uyumlu olmasıdır. Eklentinin ayar sayfası üzerinden istediğiniz tüm ince ayarlamaları basit bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkünün.

EKLENTİYİ İNDİR

Lazy Loader

Lazy Loader WordPress eklentisi

Lazy Loader, gecikmeli yüklenme olarak sadece resim ve videolarınız haricinde arka plan olarak kullandığınız görselleri de ayrıca gecikmeli yüklemektedir. Şuan için temanız içerisinde yer alan CSS dosyalarınız üzerinde işlem yapma becerisi bulunmamaktadır.

Ancak eklentiyi test edip kullandığınızda aldığınız sonuçlar sizi son derece memnun edecektir. Şuan için yolun çok başında olsa da ilerleyen zamanlarda kendinden söz ettirecek bir eklenti olma yolunda olduğunu söyleye biliriz.

EKLENTİYİ İNDİR

Lazy Load for Videos

Lazy Load for Videos WordPress eklentisi

WordPress sitenizde çok fazla video kullanıyorsanız bu eklentiyi kesinlikle denemelisiniz. Video embed kodlarınızı optimize ederek sadece izleme isteği olduğu taktirde oynatma işlemini devreye alabilirsiniz. Video embed kodları sitenizin yüklenme sürelerinde ciddi oranda etki ettiğini fark etmiş olmalısınız.

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminden sonra ayar ekranı üzerinden farklı optimizasyonlar yapmanız mümkün. Lazy Load for Videos eklentisi sadece video içeriğini baz aldığından dolayı resim dosyalarınız üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

EKLENTİYİ İNDİR

Lazy Load for Comments

Lazy Load WordPress yorum eklentisi

 Yazılarınızın altında yer alan yorumlardan dolayı geç açılan sayfalarınız var ise bu eklentiyi mutlaka denemelisiniz. Lazy load for comments eklentisi yorumlar alanınızı gecikmeli yükleyerek sayfa yüklenme süresini kısaltmaktadır.

Bu eklentinin bir dezavantajı bulunmakta, arama motorları yapılan yorumları görmezden gelebilir. Eğer sitenizin arama sonuçlarında kötü etkilendiğini fark ederseniz eklentiyi kullanmaktan vazgeçmenizi öneririz.

EKLENTİYİ İNDİR

Comments Avatar Lazyload

WordPress yorumları için lazy load

Comments avatar lazyload, yorum alanında yer alan Gravatar resimlerini gecikmeli  olarak yüklemenize yardımcı olmaktadır. SEO açısından dezavantajı bulunmayan eklenti sayesinde yoğun yorum alan sayfalarınızın açılış hızında iyileştirme yapmanız mümkün.

EKLENTİYİ İNDİR

WordPress Infinite Scroll – Ajax Load More

WordPress sonsuz kaydırma eklentisi

Eklenti ile WordPress sitenizin istediğiniz bölümünde lazy load tekniğinden faydalanmanız mümkün. Aşağıda yer alan eklenti kullanım videosu üzerinden eklentinin temel çalışma mantığını ve kullanımına daha yakından bakabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda WordPress sitenizde kullanabileceğiniz lazy load eklentilerine yer verdik. Verdiğimiz tüm eklentiler ücretsiz ve belirli aralıklarla güncellenen eklentiler olmasına ayrıca dikkat ettik.

Sitenizin hızlı açılmasına etki eden bir çok unsur olduğunu unutmayın. Bu eklentiler genel olarak sitenize yapılan HTTP isteklerini azalttıkları için tercih edilmektedir. Sitenizin görselliğini artırdıkça doğru orantılı olarak sitenizin istek sayısı artacaktır. Gereksiz görsel kullanımından kaçınmalısınız.

Aklınıza takılan soruları ve kullandığınız farklı bir WordPress Lazy Load eklentisi var ise yorum olarak bize yazmanızı çok isteriz.

5 Yorum
 1. Göktuğ Çetin

  Gerçekten çok güzel bir eklenti. Kesinlikle görsel çok kullanan sitelerin geçmesi gerek. Ben kullanıyorum memnunum, anlatım ve paylaşım için teşekkür ediyorum. Harika bir kaynak hazırlamışsınız.

 2. Naci Demir

  Comments Avatar Lazyload eklentisi sayesinde artık yorumlardan dolayı sayfalarım beklemiyor. Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler siteni takipteyim.

  1. WpGurme

   Yardımcı olabildiysek ne mutlu 🙂

 3. Sgk Soru Sor

  Merhaba hocam benim bir küçük sıkıntım var. Siteme çok fazla yorum geliyor gtmetrix ile bazı sayfaları test ettiğimde gravatar üzerinden bir sürü istek olduğunu fark ettim. Gravatar sorgularını nasıl düşürebiliriz?

  1. WpGurme

   Temanızda LazyLoad desteği var ise aktif ederek yorumlar alanına geldiğinde avatar görsellerini gecikmeli olarak göstere bilirsiniz. Temanız içerisinde lazyload özelliği yok ise Lazy Load by WP Rocket veya a3 Lazy Load kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.