WordPress WordCamp Europe 2017 Akılda Kalanlar

1 430

Bu sene WordCamp Europe etkinliğindeki en büyük duyurularından bir tanesi yeni sayfa mimarı Gutenberg. ( WooCommerce’in uzantı ücretini iki katına çıkarması gibi diğer önemli konular gündeme getirilmedi).

Gutenberg WordPress’i bir adım ileriye taşıyor ve Medium, Wix and SquareSpace gibi platformlarla aynı düzeye ulaşmasına yardımcı oluyor. Bize bu eklentinin WordPress için ne kadar önemli olduğunu anlatırken, daha önce gündeme getirilmemiş başka bir konunun öneminden bahsetmek istiyorum. Bu konu, bir temayı veya eklentiyi kurarken o eklentinin geliştiriclerinin WordPress veritabanınıza neler yüklediği.

Ne zaman sitenizde bir WordPress temasını veya eklentisini aktif hale getirseniz, WordPress veritabanına veri eklemiş olursunuz. Sorun burda ortaya çıkıyor ki, bu eklentileri kaldırdığınızda sitenizde bulunan bu veriler ortadan kalkmıyor.

Bu sorun WordPress ürünleri incelemelerimizde defalarca dile getirdiğimiz bir problem ve bu sorunun daha fazla ilgi görmesi gerek.

Yazı İndeksi

Çöplüğe Dönüşen WordPress Veritabanı

Herhangi bir WordPress temasının veya eklentisinin çalışması için WordPress veritabanında verisinin olması gerek.

Basit çözümler hali hazırda kullanmakta olduğunuz WordPress tablosuna birkaç yeni dizi ekleyebilir. Tabi daha çok dizi ekleyen alternatif çözümler de var.

Ne yazık ki, çok az sayıda WordPress ürünü, eklentiyi kaldırırken veritabanından tüm verileri silmenizi sağlıyor. Web Dorado, tema ve eklentilerini kaldırırken website üzerinden tüm verileri silmenizi sağlayan az sayıdaki şirketlerden biri. Ancak Web Dorado bir istisna.

Çoğu şirket ürünlerini tamamen kaldırmanıza yönelik bir yol sunmuyor ve çoğu bunu doğru düzgün yapmayan bir araç sağlıyor.

Buna iyi bir örnek olarak WP File Download eklentisi olabilir. Ayalar menüsünde eklenti içinde yüklediğiniz tüm dosyaları kaldırma seçeneği mevcut. Bu yüklediğiniz tüm dosyaları siliyor ancak veritabanındaki tüm verileri bırakıyor. Bu eklentiyi tekrar kurduğunuzda ayalarlarınızın ve dosya kategorilerinizin duracağı anlamına geliyor.

Artık Tablolar ve Dizinler İle İlgili Sorunlar

Birkaç dizin veya tabloyu WordPress veritabanında bırakmak büyük bir problem gibi gözükmeyebilir ancak zamanla gözükebilir. Ne zaman bir tema veya eklenti kursanız bu eklenti veritabanına en az birkaç dizin ekleyecektir ve çoğu zaman birkaç yeni tablo ekler.

Eğer siteniz birkaç yıldır aktif haldeyse, veritabanınız eklenti ve temalardan kalmış yüzlerce belki de binlerce artık veri yığınlarıyla dolu olabilir. Bu WordPress veritabanını büyük ve karmakarışık bir hale getirebilir.

Plugins Garbage Collector gibi bir çözüm bununla baş etmenizi sağlayabilir ancak tamamen her şeyi kaldıramaz.

Plugins Garbage Collector sitenizde yüklü olan eklentilerle ilgisi olmayan tabloları silmenize olanak sağlıyor. Gerçekten iyi çalışan bir eklenti.

Tek sorunu sadece kullanılmayan tabloları bulması. WordPress eklentileri wp_options ve wp_post gibi çok fazla dizin ekler ve Plugins Garbage Collector bu gerekli tablolar içinde arama yapmaz.

WordPress’in Ne Yapması Gerekiyor ?

WordPress veritabanına yüklenen tüm verileri silmesi için eklenti içine bir seçenek koymaları yönünde tema ve eklenti geliştiricilerini zorlamaya başlamalı. Bu çözüm, WordPress veritabanını karışıklıktan kurtarabilir, veritabanını boyutunu kullanışlı hale getirebilir ve gereksiz veri barındırmadıklarından emin olunabilir.

Geliştiricilere eklentileri kaldırmak için gereken yardımı yapacak bir kılavuz yayınayabilir ve WordPress.org’daki tema ve eklenti grupları yeni kuralı uygulamaya koyabilir.

Çoğu WordPress uygulaması WordPress.org dışında da kullanıma açıktır. ( Github, geliştiricinin kendi sitesi, ThemeForest gibi ). Açıkça gözüküyor ki WordPress.org dışında üretilen uygulamalar üstünde WordPress’in hiçbir kontrolü yok. Belki de en azından WordPress çekirdeğine “Uyarı: Bu uygulama/tema herhangi bir uygulamayı kaldırma araçı içermiyor” tarzında bir şey ekleyebilirler.(Veya bu etkiyi sağlayacak başka bir uygulama)

Her site sahibinin web site performansının ne kadar önemli olduğunu bilidiği bir zamanda yaşıyoruz. Bu yüzdendir ki, bu konunun daha önce öne çıkmamış olması oldukça şaşırtıcı.

Bu konu hakkında sizin görüşlerinizi merak ediyoruz. Alttaki yorum alanında görüşlerinizi bekliyoruz.

1 Yorum var
  1. faruk

    behsettiğiniz benzer sorunları bende yaşadım. internet artık herkesin ilk uğrak yeri oldu. wp de yazlımlarını daha iyi yapmalı

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.