WP Super Cache, Automattic yazılım kadrosu tarafından geliştirilen eklentilerden biridir. Eklenti diğer cache eklentileri gibi sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olmaktadır. WordPress yazılım kadrosunun geliştirdiği bu eklenti test edip önerdiğimiz cache eklentileri arasında yer almaktadır.

WP Super Cache, dinamik olarak oluşturulan WordPress yazı ve sayfaların statik dosyalar olarak depolanmasını sağlar. Sitenize gelen kullanıcılar statik dosyaları görüntüleyeceği için sunucunuzun CPU ve RAM kullanımı azalmaktadır. Önbellek sayesinde her kullanıcı için dinamik sayfalar oluşturulamayacağından sayfa yüklenme süresinde iyileşmeler olacaktır.

Şimdi sırası ile eklentinin güçlü yanlarını ve sonrasında yapılması gereken ayarlara bir göz atalım.

WP Super Cache

Wp Super Cache kurulum ve ayarları

Eklentiyi tanıtmadan önce bir noktayı belirtmekte fayda var. WP Super Cache kendi içerisinde sadece HTML ve JavaScript küçültme desteği sunmamaktadır. Küçültme ve sıkıştırma işlemleri için daha önce kullanımını anlattığımız, Autoptimize eklentisini kullanmanızı öneririz.

Eklenti temel olarak WordPress üzerinden oluşturulan PHP dosyalarını HTML olarak değiştirmeyi baz almaktadır. Sitenizin CPU ve RAM yükünü düşürmenize ayrıca yüksek trafiğe sahip sitenizi VDS yada VPS geçirmeden yayın yapmasına olanak sağlamaktadır.

EKLENTİYİ İNDİR

WP Super Cache Ayarları

Eğer hali hazırda bir cache eklentisi kullanıyorsanız, WP Super Cache kullanmadan önce mutlaka diğer eklentiyi etkisizleştir melisiniz.

Eklentinin kurulum ve etkinleştirme işleminden sonra WP Super Cache uyarısını göreceksiniz. Bu uyarı önbellekleme sisteminin aktif olmadığını size bildirmektedir. WordPress yönetim alanınızdan sırasıyla Ayarlar > WP Super Cache bağlantısını izleyerek eklentinin ara yüzüne geçelim.

Şimdi sırası ile eklentinin ayar sekmelerine ve yapılması gereken temel ayarlara bir göz atalım.

Kolay

Kolay sekmesi üzerinden önbellekleme sistemini açma ve kapama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

WP Super Cache Kolay Sekmesi Ayarları

Önbellekleme Açık seçeneğini seçtikten sonra Durumu Güncelle düğmesine basmanız yeterlidir.

Biraz aşağıda yer alan Önbellek Testi alanına gelerek siteniz için oluşturulan önbellek dosyalarını test edebilirsiniz. Eğer sitenizde SSL sertifikası kullanıyorsanız, görsel üzerinde belirttiğimiz Güvenliksiz (https’siz) anasayfa sorgusu gönder kısmında tiki kaldırmalısınız.

wp super cache önbellek testi

Test sonucunda hazırlanmış olan önbellek dosyalarının sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz.

Gelişmiş

Bu sekme üzerinde yer alan ayarlar site performansınıza direk olarak etki edeceğini bilmelisiniz. Bir çok farklı optimizasyon seçeneği barındıran WP Super Cache, tüm ince ayarları bu ekran üzerinde toplamıştır.

WP Super Cache Gelişmiş Ayarlar

Görselde yer alan ayarların seçimini yaptıktan sonra biraz aşağıda yer alan Durumu Güncelle düğmesine basmayı unutmayın.

Bu sayfa üzerinde farklı bir ayar seçeneğini değiştirmenize gerek yok. Zaman Aşımı & Çöp Toplama gibi ayarları yapmayacağız, önyükleme tetiklemesi ayarlayacağımız dan dolayı bu kısıma dokunmamıza gerek bulunmuyor.

CDN

Siteniz için bir CDN servisi kullanıyorsanız, WP Super Cache üzerinden entegrasyon işlemini çok hızlı bir şekilde yapılandırabilirsiniz.

WP Super Cache CDN kurulumu

Ek CNAME’ler kısmından oluşturduğunuz bölgeleri ekleyerek içerik dağıtımını düzenleyebilirsiniz. Bir den çok alt alan adı tanımlaması yaptıysanız,”https://cdn1.alanadi.com, https://cdn2.alandi.com” şekline de ekleme yapmalısınız.

İçerik

Bu kısım altında oluşturulmuş olan önbellek dosyalarınızın takibini yapabilirsiniz. Önbelleğe alınmış tüm dosyaları göster bağlantısına tıklayarak detaylı olarak dosyaların zaman aşımı sürelerini kontrol edebilirsiniz.

WP Super Cache İçerik

Bu ekran üzerinde oluşturmuş olduğunuz önbelleği silebilirsiniz. Sitenizde CSS veya kod değişikliği yaptığınızda bu ekrana gelerek önbellek temizleme yapmanız gerektiğini unutmayın.

Önyükleme

Sitenizin içeriğinin otomatik olarak önbellekleme işlemini bu ayar ekranı üzerinden düzenleyebilirsiniz. Sitenizin içeriği sabit sayfa ve yazılardan oluşuyor ise bu ekran üzerinde süre ayarını 0 olarak belirtmeniz de fayda var.

WP Super Cache Önyükleme

Sitenizin önbelleğinin otomatik olarak oluşturulması yüksek trafik alan siteler için önemlidir. Yenileme süresini kullandığınız hosting yada sunucu özelliklerine göre bir değer vermeniz gerekmektedir. 24 saate bir için 1440 değerini 12 saate bir için 720 değerini vermelisiniz.

Eklentiler

Bu sayfa üzerinde bir takım performansa yönelik eklentilere yer verilmiştir. Bizim şahsi görüşümüz bu sayfa üzerinde işlem yapmamanız yönündedir.

Hata Ayıklama

Bu sayfa üzerinden hata kayıt sistemini aktif edebilirsiniz. Sitenizde oluşan hataların takibini eklentinin vermiş olduğu izleme bağlantısı sayesinde incelemeniz mümkün.

Ayrıca sitenizin kod yapısı içerisinde yer alan;

Bilgi metnini bu sayfa üzerinden kapatmanız mümkün. Bilgi metnini kapattığınız taktirde cache önbelleğini test aracını kullanamayacağınızı bilmelisiniz. İçerik sekmesi altından hangi sayfaların önbelleğe alındığının takibini yapmanız mümkün.

Genel Değerlendirme

WP Super Cache ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güçlü bir cache eklentisi olarak karşımızda yer alıyor. Eklenti sayesinde sitenizin açılış hızında iyileştirmeler yapmanız mümkün.

Bir kaç farklı optimizasyon eklentisi kullanarak sitenizde kullanabilirsiniz. Ücretli eklentilerden birini kullanmadan önce bu eklentiye şans verebilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm soruları ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.