WP Super Cache Kurulum ve Ayarları

24 1.251

WP Super Cache, Automattic yazılım kadrosu tarafından geliştirilen eklentilerden biridir. Eklenti diğer cache eklentileri gibi sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olmaktadır. WordPress yazılım kadrosunun geliştirdiği bu eklenti test edip önerdiğimiz cache eklentileri arasında yer almaktadır.

WP Super Cache, dinamik olarak oluşturulan WordPress yazı ve sayfaların statik dosyalar olarak depolanmasını sağlar. Sitenize gelen kullanıcılar statik dosyaları görüntüleyeceği için sunucunuzun CPU ve RAM kullanımı azalmaktadır. Önbellek sayesinde her kullanıcı için dinamik sayfalar oluşturulamayacağından sayfa yüklenme süresinde iyileşmeler olacaktır.

Şimdi sırası ile eklentinin güçlü yanlarını ve sonrasında yapılması gereken ayarlara bir göz atalım.

Yazı İndeksi

WP Super Cache

Wp Super Cache kurulum ve ayarları

Eklentiyi tanıtmadan önce bir noktayı belirtmekte fayda var. WP Super Cache kendi içerisinde sadece HTML ve JavaScript küçültme desteği sunmamaktadır. Küçültme ve sıkıştırma işlemleri için daha önce kullanımını anlattığımız, Autoptimize eklentisini kullanmanızı öneririz.

Eklenti temel olarak WordPress üzerinden oluşturulan PHP dosyalarını HTML olarak değiştirmeyi baz almaktadır. Sitenizin CPU ve RAM yükünü düşürmenize ayrıca yüksek trafiğe sahip sitenizi VDS yada VPS geçirmeden yayın yapmasına olanak sağlamaktadır.

EKLENTİYİ İNDİR

WP Super Cache Ayarları

Eğer hali hazırda bir cache eklentisi kullanıyorsanız, WP Super Cache kullanmadan önce mutlaka diğer eklentiyi etkisizleştir melisiniz.

Eklentinin kurulum ve etkinleştirme işleminden sonra WP Super Cache uyarısını göreceksiniz. Bu uyarı önbellekleme sisteminin aktif olmadığını size bildirmektedir. WordPress yönetim alanınızdan sırasıyla Ayarlar > WP Super Cache bağlantısını izleyerek eklentinin ara yüzüne geçelim.

Şimdi sırası ile eklentinin ayar sekmelerine ve yapılması gereken temel ayarlara bir göz atalım.

Kolay

Kolay sekmesi üzerinden önbellekleme sistemini açma ve kapama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

WP Super Cache Kolay Sekmesi Ayarları

Önbellekleme Açık seçeneğini seçtikten sonra Durumu Güncelle düğmesine basmanız yeterlidir.

Biraz aşağıda yer alan Önbellek Testi alanına gelerek siteniz için oluşturulan önbellek dosyalarını test edebilirsiniz. Eğer sitenizde SSL sertifikası kullanıyorsanız, görsel üzerinde belirttiğimiz Güvenliksiz (https’siz) anasayfa sorgusu gönder kısmında tiki kaldırmalısınız.

wp super cache önbellek testi

Test sonucunda hazırlanmış olan önbellek dosyalarının sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz.

Gelişmiş

Bu sekme üzerinde yer alan ayarlar site performansınıza direk olarak etki edeceğini bilmelisiniz. Bir çok farklı optimizasyon seçeneği barındıran WP Super Cache, tüm ince ayarları bu ekran üzerinde toplamıştır.

WP Super Cache Gelişmiş Ayarlar

Görselde yer alan ayarların seçimini yaptıktan sonra biraz aşağıda yer alan Durumu Güncelle düğmesine basmayı unutmayın.

Bu sayfa üzerinde farklı bir ayar seçeneğini değiştirmenize gerek yok. Zaman Aşımı & Çöp Toplama gibi ayarları yapmayacağız, önyükleme tetiklemesi ayarlayacağımız dan dolayı bu kısıma dokunmamıza gerek bulunmuyor.

CDN

Siteniz için bir CDN servisi kullanıyorsanız, WP Super Cache üzerinden entegrasyon işlemini çok hızlı bir şekilde yapılandırabilirsiniz.

WP Super Cache CDN kurulumu

Ek CNAME’ler kısmından oluşturduğunuz bölgeleri ekleyerek içerik dağıtımını düzenleyebilirsiniz. Bir den çok alt alan adı tanımlaması yaptıysanız,”https://cdn1.alanadi.com, https://cdn2.alandi.com” şekline de ekleme yapmalısınız.

İçerik

Bu kısım altında oluşturulmuş olan önbellek dosyalarınızın takibini yapabilirsiniz. Önbelleğe alınmış tüm dosyaları göster bağlantısına tıklayarak detaylı olarak dosyaların zaman aşımı sürelerini kontrol edebilirsiniz.

WP Super Cache İçerik

Bu ekran üzerinde oluşturmuş olduğunuz önbelleği silebilirsiniz. Sitenizde CSS veya kod değişikliği yaptığınızda bu ekrana gelerek önbellek temizleme yapmanız gerektiğini unutmayın.

Önyükleme

Sitenizin içeriğinin otomatik olarak önbellekleme işlemini bu ayar ekranı üzerinden düzenleyebilirsiniz. Sitenizin içeriği sabit sayfa ve yazılardan oluşuyor ise bu ekran üzerinde süre ayarını 0 olarak belirtmeniz de fayda var.

WP Super Cache Önyükleme

Sitenizin önbelleğinin otomatik olarak oluşturulması yüksek trafik alan siteler için önemlidir. Yenileme süresini kullandığınız hosting yada sunucu özelliklerine göre bir değer vermeniz gerekmektedir. 24 saate bir için 1440 değerini 12 saate bir için 720 değerini vermelisiniz.

Eklentiler

Bu sayfa üzerinde bir takım performansa yönelik eklentilere yer verilmiştir. Bizim şahsi görüşümüz bu sayfa üzerinde işlem yapmamanız yönündedir.

Hata Ayıklama

Bu sayfa üzerinden hata kayıt sistemini aktif edebilirsiniz. Sitenizde oluşan hataların takibini eklentinin vermiş olduğu izleme bağlantısı sayesinde incelemeniz mümkün.

Ayrıca sitenizin kod yapısı içerisinde yer alan;

<!-- Dynamic page generated in 0.450 seconds. -->
<!-- Cached page generated by WP-Super-Cache on 2018-02-27 15:41:42 -->
<!-- super cache -->

Bilgi metnini bu sayfa üzerinden kapatmanız mümkün. Bilgi metnini kapattığınız taktirde cache önbelleğini test aracını kullanamayacağınızı bilmelisiniz. İçerik sekmesi altından hangi sayfaların önbelleğe alındığının takibini yapmanız mümkün.

Genel Değerlendirme

WP Super Cache ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güçlü bir cache eklentisi olarak karşımızda yer alıyor. Eklenti sayesinde sitenizin açılış hızında iyileştirmeler yapmanız mümkün.

Bir kaç farklı optimizasyon eklentisi kullanarak sitenizde kullanabilirsiniz. Ücretli eklentilerden birini kullanmadan önce bu eklentiye şans verebilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm soruları ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

24 Yorum
 1. Ozan

  Hocam wp super cache için geç kalmadınız mı? Bir çok sitede zaten bu eklentinin kullanımı anlatımıştı.

  1. WpGurme

   Haklısınız ancak bir çok anlatım ne yazık ki güncel değildi. Wp Super Cache ile ilgili en güncel anlatımı yapmak istedik. Amacımız WordPress kullanmaya yeni başlayanlara yardımcı olmak.

 2. Erkan

  Siz hangi cache eklentisini kullanmatasınız ? ve hangisini tavsiye edersiniz ? saygılar.

  1. WpGurme

   Sitenin içeriğine bağlı olarak cache eklentilerinden birini seçmek daha mantıklı. Biz sitemiz üzerinde WP Fastest Cache kullanıyoruz. Bazı projelerimizde LiteSpeed Cache ve Wp Rocket kullanıyoruz. Site yükünü ve içeriğini hesaba katarak cache eklentisi seçme taraftarıyız. Wp Fastest Cache genel olarak çoğu kullanıcı için uygun olduğunu belirtmek isteriz.

 3. Mehmet

  Öncelikle paylaşım için teşekkürler,

  Daha taze bir wordpress kullanıcısıyım. Bu cache programlarını denemek istiyordum anca eklenti yükleme ekranında “hemen yükle” butonunun yerine bir soru işareti var ve “performans, güvenlik ve uyumluluk endişeleri nedeniyle bu eklentiye sisteminizde izin verilmiyor” şeklinde bir uyarı çıkıyor. Acaba bu konuda bir bilginiz veya çözüm öneriniz var mıdır ?

  1. WpGurme

   Merhaba bazı hosting firmaları eklenti kurulumlarını kısıtlayabiliyor. Godaddy bunlardan biri hangi hosting firmasını kullanıyorsunuz ve FTP erişimine izniniz var mı?
   Eğer FTP erişimine sahipseniz https://wpgurme.com/wordpress-eklentisi-nasil-kurulur-yeni-baslayanlar-icin-adim-adim/ yazımıza göz atarak eklenti kurulumunu yapabilirsiniz.

 4. Mehmet

  Tam da dediğiniz gibi Godaddy den aldım hostingi, FTP erişimi konusunda da açıkçası bir bilgim yok onu da Godaddy den öğrenmem gerekiyor galiba. yönlendirdiğiniz makaleyi de inceliyorum. ilginiz için teşekkür ederim ayrıca.

  1. WpGurme

   Farklı sorularınız olursa bize yazın sayfamız üzerinde bulunan formu doldurmaktan çekinmeyin.

 5. Transformice

  Teşekkürler hocam, gayet yararlı faydalı bir eklenti önbellek ayarlarının yapılandırma kısmı çok kolay ve SEO içinde gayet faydalı bir eklenti.

 6. barış

  Merhaba,

  Ben aslında Fastest Cache yüklemek istiyordum, fakat yanlışlıkla elim değdi, Super Cache yükledim. Ama etkinleştirmeden sildim. Fastest Cache i de hala kurmuş değilim. Beni tedirgin eden ve sormak istediğim; acaba veritabanından falan sonradan sorun yaratacak her hangi bir önemli kalıntısını temizlemem gerekiyor mu? Çünkü güvenlik ve cache eklentilerinin kalıntılarının bazı probleme sebep olduğunu okumuştum. (yanlış bilgi değilse.)

  Lütfen, eğer bilginiz varsa bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Önceden teşekkür ediyorum.

  Hayırlı çalışmalar, günler dilerim…

  1. WpGurme

   Her hangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Wp Fastest Cache kurulumu yapabilirsiniz.

 7. Arda

  Teşekkürler.Güncel olması diğer bütün sitelerden sizi ön plana çıkarıyor sitenizi yeni keşfettim keşfettiğim içinde mutluyum

  1. WpGurme

   Aramıza hoş geldiniz (:

 8. ismail

  Teşekkürler, sayenizde ayarlamaları yaptım.

 9. deniz

  merhaba bu konuda ücretli destek sağlıyor musunuz?

  1. WpGurme

   Yardıma ihtiyacınız var ise bize yazın sayfası üzerinde yer alan formu doldurarak destek alabilirsiniz.

 10. Hülya

  Merhaba yazınızda,,”Önbellek Testi alanına gelerek siteniz için oluşturulan önbellek dosyalarını test edebilirsiniz. Eğer sitenizde SSL sertifikası kullanıyorsanız, görsel üzerinde belirttiğimiz Güvenliksiz (https’siz) anasayfa sorgusu gönder kısmında tiki kaldırmalısınız.”
  Demişsiniz fakat tüm denemelrime rağmen bu tıkı kaldıramadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar

  1. WpGurme

   Merhaba o kısım sadece WP Super Cache önbellek sistemini test etmeniz açısından önemli. Sitenizi kontrol ettiğimizde önbellek sisteminin sorunsuz olarak çalıştığını görmekteyiz.

 11. Hülya

  Güvenliksiz (https’siz) ana sayfa sorgusu gönder kısmında tiki kaldırmalısınız.” dediğniz yerdeki işaretin olması önemli değil o zaman(zaten söylediğim gibi işareti kaldıramadım bir türlü.)

  1. WpGurme

   Wp Super Cache sitenizin URL yapısını otomatik olarak tespit ediyor olabilir. Bir ihtimal varsayılan olarak kontrolü kendi üzerine almış olabilir. Sizin açınızdan bir sorun teşkil etmediğini tekrar söylemekte fayda görüyorum. Hosting paketiniz destekliyor ise LiteSpeed Cache denemenizi öneririz.

 12. Hülya

  Cevap için çok teşekkür ederim söylediğiniz eklentiyi deneyeceğim.Konularınızı düzenli takip eden biri olarak başarılarınızın devamını diliyorum.
  İyi çalışmalar

 13. Ufuk Şen

  Teşekkürler, müstefîd olduk..

 14. taner

  Merhaba bu eklenti sıralamama zararı olurmu

  1. WpGurme

   1 den fazla cache eklentisi kullanmadığınız sürece bir problem oluşmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.