Google AdSense Eşleştirilen İçerik Kullanımı

20 749

Google AdSense eşleşen içerik ile ilgili sorularınız sonucunda bu yazıyı yazmaya karar verdik. AdSense reklam servisini WordPress sitenizde kullanıyorsanız, farklı reklam çeşitlerini olduğunu mutlaka dikkat etmişsinizdir. Sunulan tüm reklam modelleri siteniz üzerinden en yüksek reklam geliri elde etmeniz için tasarlanmıştır.

Birazdan sırası ile reklam birimi ile ilgili bilgileri ve sonrasında sitenize eşleştirilen içerik ile nasıl reklam gösterimi yapabileceğinize değineceğiz.

Yazı İndeksi

Google AdSense Eşleşen İçerik

Google Adsense eşleşen içerik, siteniz içerisinde yer alan alakalı içeriklerin arasına reklam konmasına dayanmaktadır. Neredeyse tüm WordPress temalarında görmeye alıştığımız, benzer yazılarımız ve bunları da beğenebilirsiniz alanlarının reklama uyarlanmış halleridir.

Özellikle haber sitelerinde sıkça kullanılan reklam modellerinin başında gelmektedir. Bu reklam modeli ile daha iyi bir reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

Eşleşen içerik Reklamları

Bu reklam modeli masaüstü ve mobil gösterim için uyumludur. Mobil ve masaüstü için fazladan ayar yada farklı kod almanıza gerek bulunmaması açısından kullanımı son derece kolaydır.

Başlamadan önce Google AdSense hesabınıza giderek bu reklam modelinin kullanılabilir olduğunu test etmelisiniz. Bunun için Google AdSense hesabınızda sırasıyla Ayarlar > Sitelerim > Eşleşen İçerik sekmesine gelmelisiniz.

Google AdSense Eşleşen içerik uyumlu siteleriniz

Siteler kısmında hiç bir web sitesi yer almıyor ise bu reklam modelini sitenizde kullanma şansınız bulunmamaktadır.

Google AdSense Eşleştirilen İçerik Ekleme

WordPress siteniz içerisinde eşleştirilen içerik reklam modelini kullanmanızın iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tema dosyanız üzerinde düzenleme yapmaktan geçiyor. Lütfen tema dosyalarınız üzerinde değişiklik yapacaksanız, mutlaka yedek aldığınızdan emin olarak işlem yaptığınızdan emin olun.

İkinci ve daha kolay yöntem, bir WordPress eklentisi kullanarak kodu sitenize eklemekten geçiyor. Aşağıda yer alan eklentiyi sitenize kurup etkinleştirmelisiniz.

İçerikten Sonra Birleşen Ekleme

EKLENTİYİ İNDİR

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminden sonra yeni bir tarayıcı sekmesi açarak Google AdSense hesabınıza giriş yapınız.

Sırasıyla Reklamlarım > Reklam birimleri  sekmesine gelerek karşınıza gelen ekran üzerinde Yeni reklam birimi düğmesine tıklayınız.

Google AdSense Reklam Birimi Oluşturma

Ardından karşınıza gelecek olan reklam birimleri içerisinden eşleştirilen içerik reklamını seçmelisiniz.

Reklam birimi seçim ekranı

Sonrasında sitenizde nasıl görüneceği ve reklam kodunuzu alabileceğiniz ekran sizi karşılayacaktır.

Google AdSense Eşleşen içerik reklam kodu

Kod alma işleminden sonra WordPress yönetim alanına gelerek sırasıyla Görünüm > Birleşenler sekmesine geçin.

Birleşenler kısmında After Content içerisine Özel HTML birleşeni ekleyerek Google AdSense üzerinden aldığınız kodu ekleyerek kaydet düğmesine basmanız yeterlidir.

After Content

Artık yazılarınızda Google AdSense eşleşen içerik reklam modelini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu birleşen tüm yazı ve sayfalarınızda otomatik olarak gösterim yapacağını unutmayın.

Reklam göstermek istemediğiniz yazı ve sayfaları editör üzerinde yer alan Widget After Content özel alanı üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Eklentinin temel ayarlarını Görünüm > Widget After Content sekmesine giderek yapılandırabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda eşleştirilen içerik özelliği ile sitenize nasıl reklam yerleşimi yapabileceğinize değindik. Bu reklam modeli genel olarak belirli bir trafiğe sahip sitelere özel olarak Google AdSense tarafından sağlanmaktadır.

Reklam modelinin temel amacı benzer içerikleri listeleyerek kullanıcılara reklam gösterimi yapılmasıdır. Eğer sitenizde doğru reklam yerleşimi yaptıysanız, bu reklam modeli gelirinizi artırmanız da yardımcı olabilir. Reklam kodu esnek olduğu için tüm alanlara tam uyum sağlar.

Konu ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

20 Yorum
 1. Fatih Demir

  Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Uzun süredir Adsense panelime girmiyordum.
  Sayenizde eşleştirilen içerik ile ilgili reklamlardan haberdar oldum ve sitemde uyguladım. Ne zaman yayınlanır ve geri dönüşü nasıl olur, beklemedeyim.

  1. WpGurme

   Reklam kodunu sitenize ekledikten sonra ortalama 30 dakika içerisinde gösterime başlanıyor. Mobil cihazlar üzerinden gelen tıklama oranlarında bir artış gözlemledik. Site içeriğine bağlı olarak bu oran farklılık göstere bilir.

   1. Fatih Demir

    Anladım. Ben manuel olarak single.php dosyasının içersine, “the_content();” den sonraya koydum. Yani meta taglar ve next/previous post’un öncesine.

    Sonucu 1 ay sonra paylaşırım.

    1. WpGurme

     Deneyimlerini şimdiden merakla bekliyoruz 🙂

 2. Fatih Demir

  Bir şey soracağım.
  Kodları, WordPress php dosyalarında nereye koyarsam koyayım, kesinlikle en alt yani en dipte gösteriyor “Sizin için Öneriler” kısmını.

  Yani örneğin temamdaki “post-related.php” dosyasının en başına koyuyorum, Google’ın verdiği kodu. Yani “İlgili yazılar” kısmına almak istiyorum. Yeri orası çünkü. Ama yine de footer’ın bile altına ve sayfanın en alt dibine yerleştiriyor.

  Bu Google’ın bir kuralı mı dicem ama sizin sitenizi mobilden test ettiğimde, tam da istediğim yerde yani yazı bittikten sonra görüntüleniyo. “Jannah” temasını kullanıyorum. Temamla ilgili bir durum mu aceba.

  Hatta “Ad Inserter” eklentisi ile de denedim. “Before comments” seçtim yine en altta göründü. After Content, After Post seçtim yine aynı yine aynı. Nereyi atlıyor olabilirim ?

  1. WpGurme

   Acaba sitenizde otomatik yerleşim kodundan dolayı bir çakışma söz konusu olabilir mi? Kod düzeninde düzenleme yapmadan verdiğimiz, Add Widget After Content eklentisini kullanarak bir deneme yapar mısınız?

 3. Fatih Demir

  Manuel kod’ları da kaldırdım. Ad Inserter’dan da kaldırdım. En basit olarak “Bileşenler” kısmından, “Özel Html” kısmından kodu ekledim.

  Bunu bile yaptığımda yani standart wordpress bileşenindeki HTML’yi kullanıyorum. Post’ları bir reklam yuvasına çeviriyor. En üst’e sabit/flex bir reklam. (Aslında fena da görünmüyor.)
  Yazı içersinde kafasına göre bir yere bir reklam daha. Bu olayı baltalıyor. Çünkü hem daha yazıya yeni başlanıldı yani daha ilk paragraf biter bitmez kendisi reklamı koyuyor ve boyutu da mobil’e uygun değil. (Ad inserter ile ilgisi yok. Ad inserterda 3. Paragraftan önce ekliyorum ve eklediğim reklam mobil uyumlu oluyor.)
  Sonra bir de footer’ın altına koyuyor ki mağfediyor tasarımı. Bir de daha ben doymadım diyip en dibe “Sizin için önerilerimiz” koyuyor.

  Yani anlayacağınız bir yazıyı resmen reklam çöplüğüne çeviriyor. Ben bile rahatsız oldum, siteye girip iki yazı okuyacak adamın vay haline. Yani bu Google’ın verdiği kod malesef kendisi istediği yerlere bol bol (4 tane) reklam koyuyor. E bir de Ad inserter koyuyor her 3 alt başlıktan sonra (H2) Sayfa resmen reklam çöplüğüne dönüyor bende. Yani kodu nereye eklersem ekleyeyim kendisi kafasına göre en dibe, en üst’e, yazı içine vs bol bol reklam koyuyor. Bir kendimi bahis sitelerinde veya film sitelerinde hissettim. Reklamdan geçilmiyor.

  Özet olarak 1 ay sonra sonucu paylaşırım demiştim ya yukarıda. Beklemeyin 1 ay, vazgeçtim şimdilik bunu kullanmaktan :))

  Sitemin günlük hiti şu an çok yüksek değil ve yavaş yavaş yükselmeye yönelik ivme kazanıyor şu an. Bu reklamlar ziyaretçi sayımı düşürür ve yararından çok zararı dokunur malesef.

  Destek ve bilgilendirme için teşekkürler. En azından böyle bir şeyden haberdar olduk ve ihtiyaç halinde kullanabilirim. Diğer kullanan arkadaşlar da aslında yorum bırakır ise sevinirim. Özellikle “Jannah” temasına sahip veya “Ad Inserter” eklentisine sahip arkadaşların sitelerinde de benzeri bir durum var mı yok mu öğrenmiş oluruz.

  1. WpGurme

   Rica ederim. Umarım kullanan kişiler yorum yapmaktan çekinmez.

 4. Finanslayin

  Verdiğiniz eklenti ile Google eşleşen içerik reklamlarını sorunsuz kurdum çok sağ olun.

 5. Hikmet

  Bu reklamı eklediğimizde hem kendi web sayfası içeriklerimizden hem de başka web sayfalarından reklam gösterimi çıkıyor. Kullanıcı sadece başka web sayfası reklamlarına tıkladığında mı kazanç elde ediyoruz.

  1. WpGurme

   Reklamlı içeriğe tıklandığı taktirde gelir elde etmektesiniz. Eşleşen içerikleriniz üzerinden yapılan tıklamalar size kazanç sağlamaz.

 6. Tarık

  Gösterilen reklam sayısını nasıl ayarlıyoruz peki mesela 2 3 adet çıkıyor sizde bu şekilde görünmesini nasıl sağlarız

  1. WpGurme

   Reklam gösterimini AdSense otomatik olarak ayarlıyor. Reklam gösterim adetini belirleme şansınız yok.

 7. Tarik

  Çok teşekkür ederim gerçekten

  1. WpGurme

   Rica ederim, aklınıza takılan tüm soruları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

 8. Kayip_su

  çok faydalı bir yazı olmus…

 9. neyapmaklazim

  Merhaba,

  Eşleşen içerik şuan adsensede ne diye geçiyor. Malum güncelleme geldi.

  1. WpGurme

   Sitenizde eşleşen içerik kriterlerine sahip ise anlatımda yer aldığı gibi reklam birimleri üzerinden eşleştirilen içerik reklam kodu almanız yeterlidir.

 10. Ulas

  Önbellek resmi olmasına rağmen fotoğraf görünmüyor. Sebebi ne olabilir ?

  1. WpGurme

   Tarayıcınızın gizli sekmesi üzerinden sitenizi test ettiniz mi? Reklam engelleyici, VPN veya farklı bir tarayıcı güvenlik eklentisi kullanmanız küçük resimlerin gösterilmemesine sebep olabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.