WordPress site sahibi iseniz mutlaka warez ve nulled kelimelerini duymuşsunuzdur. Her iki kelimenin tek ortak yanı korsan içeriktir. Warez ve nulled isimleriyle dağıtılan eklenti ve temalar aslında nedir? Gelin bu sorunun cevabını verelim.

WordPress Warez tema ve eklentiler, lisans doğrulaması gerektirmeyen açık kaynağa sahip içeriklerin lisans ücreti ödenmeden dağıtılmasına verilen genel bir terimdir. Geliştiricisi tarafından lisans doğrulama özelliği eklenmediği için lisans alınmadan her web sitesinde kaçak olarak kullanılabilir.

WordPress Nulled tema ve eklentiler, lisans ve doğrulama özelliği olan tema ve eklentilerin kod yapısı değiştirilerek dağıtımı yapılan eklenti ve temalar için verilen genel terimdir. Buna en güzel örnek internet üzerinden indirilen oyunlara yapılan crack işlemiyle örneklendirebiliriz.

WordPress dünyasına yeni adım atıyorsanız, maddi açıdan beğendiğiniz tema ve eklentiye sahip olmak için paranız yok ise bu eklenti ve temalar size cazip gelebilir.

Diğer bir durum satın almadan önce deneme amaçlı kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yanılgıya düşmeyin! Bir çok tema ve eklenti satıcısı geri ödeme desteği vermektedir.

Şimdi sırası ile korsan içerik kullanımında başınıza gelebilecek durumlardan söz edelim.

WordPress Warez Tema ve Eklentiler

Profesyonel WordPress tema ve eklentilerin bir çoğu ücretli olarak dağıtımı yapılmaktadır. Bu yüzden istediğiniz siteyi oluştururken bir bedel ödemeniz gerekir.

Ne yazık ki ülkemizde bir çok site sahibinde yanlış bir algı oluşumu var. Zaten benim istediğim tema ve eklentiyi şu sitede bedava dağıtıyorlar, neden para vererek alayım ki.

Bu tarz bir düşüncede olarak aslında yasal olarak bazı kanunları hiçe saydığınızı bilmelisiniz. Tüm ücretli tema ve eklentiler belirli dijital patent ve kanunlarla korunmaktadır. Warez yada nulled olarak dağıtımı yapılan ürünleri kullanmakla suç işlediğinizi bilmelisiniz.

İşin yasal boyutunu bir kenara bırakırsak, kullandığınız tema ve eklentinin güvenlik açısından size tehdit oluşturacağı gerçeğine odaklanalım. Çoğu warez içerik içerisinde üçüncü parti kod parçaları barındırmaktadır. Bu kod parçalarının tespitini yapmak her zaman mümkün olmayabilir.

Son dönemlerde bazı siteler aylık yada yıllık sabit bir ücret karşılığında tüm içeriklerini indirme olanağı sunmaktadır. Bu tarz sitelerden indirdiğiniz tema ve eklentiler ise belki içerisinde zararlı yazılım bulundurmayabilir ancak yinede warez içeriğe sahip olduklarını unutmayın.

Bir çok tema ve eklenti GPL lisansı altında patentlenmiştir. Bu lisans anlaşmasının detaylarını okuyarak bilgi edinmenizi öneririz.

WordPress Warez Tema ve Eklenti Kullanmanın Riskleri

WordPress geliştiricileri tema ve eklentileri oluşturmak için çoğu zaman büyük uğraşlar vermektedir. Günümüzde WordPress üzerine çok fazla tema ve eklenti olduğu için geliştiriciler hazırlamış oldukları ürünlerin satışında fiyatlarını düşük tutmaya özen göstermektedir.

Lisanslı bir WordPress ürünü aldığınızda bu tema yada eklenti olabilir, alacağınız destek hizmetini göz ardı etmeyin. Geliştiriciler satmış oldukları ürünleri için güncelleme ve öğretici desteğini olabildiğince üst planda tutmaya özen göstermektedir.

Peki Warez veya Nulled bir ürünü sitenize entegre ettiğinizde başınıza ne tür ağrılar açabilir, gelin bunlara sırasıyla bir göz atalım.

Yazılım Güvenliği

WordPress Kod Güvenliği

Bir sitede değeri 45$ olan bir eklenti yada tema ücretsiz olarak size sunuluyor ise bunun sebebini düşünmelisiniz. Bu hayata kimse karşılıksız iş yapmaz.

Korsan olarak sunulan çoğu tema ve eklenti içerisinde zararlı kod parçaları veya gizli reklam kodları içermektedir. Bunların bir kısmı tespit edilebilirken daha profesyonel kodlamaya sahip olan kodların tespiti zor olabilmektedir.

Reklam kodlarından dahada tehlikelisi sitenize gizli kullanıcı eklenebilir. Sitenizin kontrolünü devir alan kişiler uzun uğraşlar sonucu oluşturduğunuz içeriğinizi çalabilir.

Lisanslı ürünlerin sürekli olarak güvenlik güncelleştirmeleri alacağı için risk faktörleri en aza ineceğini unutmayın.

Yazılım Desteği

WordPress Kod Desteği

Korsan olarak edinmiş olduğunuz tema ve eklenti zamanla gelişen WordPress sürümü desteğini ve uyumunu yitireceğini bilmelisiniz. Güncel sürümlere erişim hakkınız olmayacağından dolayı sitenizin çalışmasında sorunlar oluşabileceğini bilmelisiniz.

Lisanslı ürünler geliştiricileri tarafından bulunan hataları ve kullanıcı problemlerini çözmek için destek vermektedirler. Sitenizde yaşadığınız bir problemi çözmek için fazladan ücret ödemenize gerek kalmadan geliştiricinin size yardım edeceğini unutmayın.

WordPress Zararlı Kod Tespiti Nasıl Yapılır?

WordPress Zararlı Kod temizleme
Her şey çok güzel giderken WordPress sitenizde istenmeyen sayfalar ve reklamlar yüzünden zarar gördüğünü fark edebilirsiniz. Bunu düzeltmek için yapabileceklerinize bir göz atalım.

Eğer düzenli olarak yedek tutuyorsanız, en yakın tarihli yedeğe geri dönüş yaparak hızlıca sitenizi düzeltebilirsiniz. Kendiniz yedek almıyorsanız mutlaka barındırma hizmeti aldığınız firma üzerinden destek talep edin.

Sitenize bir güvenlik eklentisi kurarak detaylı olarak sitenizi taraya bilirsiniz. Bunun için daha önce anlatımını yaptığımız bir eklentiyi kullanabilirsiniz.

Wordfence güvenlik eklentisi sitenizde oluşan güvenlik problemini çözmenizde yardımdı olacaktır.

Not: Eğer WordPress eklenti dizini haricinde farklı bir yerden tema yada eklenti kurmak istiyorsanız mutlaka indirdiğiniz dosyaları Virustotal.com üzerinden taramayı ihmal etmeyin.

Genel Değerlendirme

Bu bilgilendirme yazısını yazmamızın temel nedeni yardım ettiğimiz çoğu WordPress sitesinde warez ve nulled olarak dağıtılmış eklenti ve temaların kullanıldığı görmemizdir. Site sahiplerine yaptığımız uyarıları yazımız içerisinde değinmeye çalıştık.

Sitenizin güvenliği ilk önceliğiniz olduğunu unutmayın. Korsan içerik kullanıp kullanmamak sizin tercihinizdir. Her ne sebepten dolayı olursa olsun warez veya nulled ürün kullanmak sizi riske atacaktır. Bunun bilincini iyi kavrayarak hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.

Aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi ayrıca eklemek istedikleriniz için yorum yapmaktan çekinmeyin.

WordPress Warez Tema ve Eklenti Kullanımı
5 (100%) 1 Oy verildi.