Squarespace Yerine Neden WordPress?

1 2.379

Bu yazıyı okuyorsanız sizde Squarespace ile Wordpress arasında seçim yapmakta zorlanıyorsunuz demektir. Kafanız karışmadan neden WordPress dediğimizi ve seçiminizi neden WordPress den yana yapmanız gerektiğini yazımızın devamında anlatacağız.

Squarespace ve Wordpress ikisi de sizin için bir web sitesi oluşturmanız için bir platform sağlarken farklı opsiyonlar sağlıyor. WordPress, internetteki tüm web sitelerinin % 27’sinden fazlası tarafından kullanılırken, Squarespace ise 1.2 milyon web sitesi kullanıyor. WordPress, size iki türlü barındırma seçeneği sunmakta isterseniz kendi seçmiş olduğunuz barındırma hizmetini kullanabilir yada WordPress barındırma hizmetini seçebilirsiniz. Squarespace barındırma hizmetini kendi bünyesinde yapmakta ancak kendi alan adınızı yönlendirerek kullana bilmektesiniz.

Bu yazıda iki sistemi de eşit değerlendirebilmek adına kendi üzerinde barındırma sistemlerini baz alacağız. Daha açık söylemek gerekirse barındırma hizmetimizi(hosting) WordPress.com üzerinden aldığınızı var sayarak kıyaslayacağız.

Yazı İndeksi

Ücretsiz İndirme

WordPress yazılımı, açık kaynaklıdır ve seçtiğiniz web barındırma sunucusunda veya sunucuda kullanmak üzere ücretsiz olarak indirilebilir.

Öte yandan, Squarespace ücretsiz değildir. Squarespace kendi sunucularında barındırılmaktadır.

Yazılım Üzerinde ki Farklar

WordPress’in GPL 2.0 lisansı vardır. WordPress üzerinde yapmak istediğiniz yazılımsal değişiklikleri rahatça yapabilmenize olanak sağlamaktadır.

Squarespace’in böyle bir lisansı yoktur. Hizmet politikasını kabul ettiğiniz anda sistem üzerinde yazılımsal bir değişiklik yapma şansınız bulunmamaktadır.

Kod Yapısını Düzenleme Esnekliği

Daha önce de söylediğimiz gibi, WordPress GPL lisansı sayesinde kendi içerik yönetim sisteminizi (CMS) şekillendirmek için düzenleyebilirsiniz. Web sitenizin özelliklerini genişletmek için WordPress eklentilerini ve temalarını düzenleyebilirsiniz. Basit düzenlemelerin haricinde köklü değişiklikler yapmanız mümkün.

Kısacası, WordPress söz konusu olduğunda istediğiniz her şeyi düzenleyebilirsiniz. Kendi temalarınızı ve eklentilerinizi de oluşturabilirsiniz.

Squarespace size bu esnek çalışma hakkını vermemektedir. Küçük düzenlemeler yapmak için HTML, CSS veya JavaScript ekleyebilir, kendi metinlerinizi veya medya içeriğinizi ve bazı temel animasyonları ekleyebilirsiniz, ancak önemli bileşenleri değiştiremezsiniz.

Squarespace hizmet Şartlarının 5.1 bölümünde, temaların kodunu veya sunulan hizmetlerin herhangi bir parçasını da içeren diğer önemli öğeleri düzenlemenizi yasaklar. Temalarından birini değiştirmek veya kendi kodlama bilginiz ile temayı geliştirme şansınız bulunmamaktadır.

Eklentilerle Geniş Özellikler

WordPress, CMS yazılımın özelliklerini genişletmek için 50.000’den fazla eklentinin bulunduğu geniş bir eklendi çeşitliliğine sahiptir. SEO’dan güvenlik ve e-Ticaret’e kadar gereken tüm wordpress eklentilerini ücretli yada ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Squarespace sistemi üzerinde ki tek aracınız görsel düzenleyiciden öteye gidemediği icin eklenti kurarak CMS geliştirmeniz mümkün değildir.

Site Oluşturma

WordPress.com üzerinden site oluşturma limitiniz bulunmamaktadır. Paketinizin izin verdiği kaynak limitlerinizi isteğinize bağlı olarak kullana bilmektesiniz.

Squarespace yalnızca bir siteyle sınırlı kalırsınız. Başka bir site oluşturmak istiyorsanız, yeniden ücret ödemeniz gerekmektedir.

Telif Hakkı

WordPress üzerinde içeriğiniz belirli bir bölümünü yada tamamını telif hakları ile düzenleye bilmektesiniz. Ancak Squarespace hizmet sözleşmesinde bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanma hakkını kendine tutmaktadır.

Güncelleme ve Hizmetler

WordPress kendi çekirdek güncellemelerini yapmadan önce kullanıcılarının istek ve önerilerini ön planda tutmaktadır. WordPress kendi bünyesinde olan bir hizmeti kaldırmadan önce sürüm notlarında bunu size bildirir. Eğer ki sizin sitenizin işleyişinde hayati önem taşıyan hizmetlerden biri üst sürümde yok ise dert etmeyin. İşleyişinizi devam ettirebilecek bir sürü ücretsiz yada ücretli istediğiniz özellikleri kapsayacak bir eklenti bulmak veya satın almak için vaktiniz var.

Squarespace herhangi bir zamanda ve önceden haber verilmeksizin özellikleri durdurabilir veya kaldırabilir. Hizmet Şartları’nın 4.1 ve 6.1 sayılı tablolarında yazılmıştır.

Tema ve Tasarım

WordPress ücretli ve ücretiz olarak kullanabileceğiniz binlerce teması bulunmaktadır. WordPress söz konusu olduğunda kesinlikle tema ve tasarım seçeneklerinde hiçbir sıkıntısı yoktur.

Squarespace temaları sınırlı sayıda olması yönünden size fazla seçim şansı sunmamaktadır.

Genel Olarak

Squarespace’i kullanarak mükemmel görünümlü bir site oluşturabilirsiniz. Ancak Squarespace araçları istediğiniz herhangi bir şeyi yapmak için kullanabileceğiniz WordPress’e kıyasla ciddi ölçüde kısıtlıdır.

Her iki CMS farklı hedef kitlere hitap edebilecek şekilde olduğundan genel olarak aynı ölçütlerde kıyaslamamamız doğru değil. Ortak benzerlikler doğrultusunda WordPress.org bizde en iyi seçim olarak öne çıkıyor.

Aklınıza takılan yada merak ettikleriniz veya bu hizmetlerden birini kullanıyor iseniz düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak yazar iseniz mutlu oluruz.

1 Yorum var
  1. Tarık Basayev

    Elbette wordpress, açık kaynak kodlu, geliştirenleri çok fazla, alternatifleri çok fazla, kaynak döküman binlerce, fazla söze gerek yok zaten wordpress candır gerisi heyecandır. Yazı için teşekkürler 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.