GitHub

49

GitHub, çevrimiçi bir hizmet barındıran bir projedir. Açık Kaynak projeleri için ücretsizdir ve özel projeler için ücretli planlar da mevcuttur. Şu anda, GitHub açık kaynaklı geliştiriciler ve programcılar arasında en popüler kod barındırma hizmetidir. Git sürüm kontrol sistemini kullanır, dolayısıyla GitHub adını almıştır.

GitHub’da barındırılan bir projeye bir depo denir. Herhangi biri, GitHub’da bir hesap için kaydolabilir ve kendi depolarını oluşturabilir. Github kullanıcıları, işbirliği için projelerine diğer kullanıcıları ekleyebilir.

Açık Kaynak projeleri için, GitHub kullanıcıların diğer açık kaynak projelerini yeni bir depo olarak kök ağacı haline getirmesine ve kendi başına üzerinde çalışmasına olanak tanır. Açık Kaynak geliştiricileri bunu yamalarını göndermek ve kendi açık kaynak kodlu diğer projelere katkıda bulunmak için kullanır. Bu değişiklikleri kabul etme kabiliyeti olan proje sahibi veya kullanıcı bu yamaları kabul edebilir.

Birçok WordPress geliştiricisi projelerini barındırmak için GitHub’ı kullanır. Şu anda birçok WordPress eklentisi ve teması, kod barındırma platformu olarak GitHub alt yapısı kullanılarak geliştirilmiştir. Bu, WordPress geliştiricilerinin takım halinde işbirliği yapmasına, geri bildirim almasına, başkalarının kodlarını gözden geçirmelerine izin vermesine ve hatta onu indirmesine ve kullanmasına olanak tanır.

GitHub, sadece bir proje barındırma hizmeti olmanın yanı sıra, geliştiriciler ve programcılar için büyük bir sosyal ağ sitesi konumuna gelmiştir. Kullanıcıların birbirlerini takip etmelerine ve proje güncelleme uyarılarına kadar farklı iletişim kanalları gelişmiştir. Bu özellikler, kullanıcıların ilgi duydukları projeler için güncellemeler almalarına veya proje arkadaşları veya ortak çalışanlarla iletişim halinde kalmalarına izin verir.

GitHub sadece programlama ve yazılım geliştirme için kullanılmaz. Ayrıca birçok başka proje türü tarafından da kullanılır. Örneğin, açık kaynaklı el kitapları, dokümantasyon projeleri, öğrenme kaynakları ve kullanıcıların çevrimiçi ortamda işbirliği yapabilecekleri ve birlikte çalışabilecekleri diğer projeler.

BitBucket GitHub’un alternatifidir.

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.