WordPress Admin Panelinizi Özelleştiren Eklentiler

6 2.057

WordPress yönetim alanı (Diğer bir deyişle Gösterge Tablosu) çeşitli şekillerde uyarlanabilir. Menü öğeleri eklenebilir, gizlenebilir veya yeniden düzenlenebilir. Belirli kullanıcı rolleri için ayarlara erişim kısıtlaması verilebilir. Kullanıcılara kılavuzluk etmek veya önemli bilgileri geçmek için özel birleşenler eklenebilir.

WordPress sitenizin yönetim alanını geliştirdiğiniz proje kapsamında daha farklı kullanmak isteyebilirsiniz. İsteğinizi karşılamak için Gösterge Tablosunu kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz WordPress eklentilerine bir göz atalım.

Yazı İndeksi

Custom Dashboard Widget & Dashboard Contact Form

custom admin contact form wordpress eklentisi

Bir WordPress sitesini bir müşteriye teslim ederken, şirket iletişim bilgilerinizi gösterge tablosuna eklemek sizin için prestij sağlar. Custom Dashboard Widget & Dashboard Contact Form tam olarak bu işi yapmaya yarar.

Özel bir birleşene WYSIWYG editörü aracılığıyla içerik ekleyin ve ardından bir iletişim e-posta adresi girin. Sonrasında, WordPress wp-admin yönetim panelinizde görüntülenir.

EKLENTİYİ İNDİR

Adminimize

custom admin adminize wordpress eklentisi

Adminimize, şahsi olarak önerdiğim eklentilerden biridir. Neden derseniz? Bu eklenti, WordPress yönetici menüsü içerisinde ki karmaşayı ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Ayrıca kullanımı inanılmaz derecede kolay ve kullanıcı dostu bir ara birime sahiptir. Öğeleri bir kullanıcının rolüne bağlı olarak gizleyebilirsiniz, dolayısıyla çok yazarlı web siteleri için mutlaka denenmesi gereken bir eklentidir. Hem güvenlik hem de kullanım kolaylığı açısından sitenizde denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

EKLENTİYİ İNDİR

Admin Tweaks

admin tweaks wordpress eklentisi

Admin Tweaks, WordPress gösterge tablosunun çeşitli alanlarını özelleştirmenin kolay bir yolunu arayan kullanıcılar içindir. Yönetici çubuğunda, menüde, kullanıcı profilinde, giriş ekranında ve genel WordPress ayarlarında listelenen öğeleri gizleyebilir, kaldırabilir ve değiştirebilirsiniz.

Yayınlarda, sayfalarda ve medyada gösterilen satırları ve sütunları özelleştire bilirsiniz. Son derece fazla WordPress özelleştirme seçeneğine sahip bir eklentidir.

EKLENTİYİ İNDİR

Admin Columns

admin columns wordpress eklentisi

Admin Columns, sayfa ve yazı listelerine özel sütunlar eklemenizi sağlayan ticari bir eklentidir. Ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı versiyonu bulunmaktadır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz 160’dan fazla hazır sütun şablonu bulunmaktadır. Örneğin, sayfa veya yazıya kolayca özellikli bir resim sütunu ekleyebilirsiniz. Çeşitli sütunları görüntülemenin yanı sıra, yayınları da sıralayabilir ve süzebilirsiniz. Tüm içerik türleriyle çalışır ve Gelişmiş Özel Alanlar ve WoCommerce de dahil olmak üzere pek çok eklentiyle entegre olabilir.

ÜCRETSİZ SÜRÜM ÜCRETLİ SÜRÜM

Simple History

simple history wordpress eklentisi

Simple History, WordPress gösterge tablosuna işlevler eklemez. Fakat sağladığı bazı özellikler açısından faydalıdır. Gösterge panosu ana sayfasına, son zamanlarda hangi kullanıcıların mesaj eklediği veya güncellediğini, bir widget eklendiğinde, kaldırıldığında veya Medya Galerisi’ne bir resim yüklediğini gösteren bir widget eklenir. Bu eklenti özellikle Multi site yöneticileri tarafından tercih edilmektedir.

EKLENTİYİ İNDİR

Admin Menu Editor Pro

admin menu editor pro wordpress eklentisi

Adminimize benzer olsa da, Admin Menu Editor Pro denemeye değer benzersiz bazı özellikleri vardır. Örneğin, genel olarak veya kullanıcı rolü tarafından gösterge tablosu menü öğelerini gizlemekle kalmazsınız, kendi öğelerinizi de oluşturabilirsiniz.

Bu özel menü öğeleri, dahili veya harici herhangi bir URL yönlendirilmesi yapılabilmektedir. Eklenti ayrıca, tek tek öğeleri farklı alt menülerle taşımanıza, başlıkları ve simgeleri değiştirmenize olanak tanır. Ücretsiz ve ücretli iki farklı versiyonu bulunmaktadır.

EKLENTİYİ İNDİR  ÜCRETLİ SÜRÜM

Custom Dashboard Widgets

custom dashboard widgets wordpress eklentisi

WordPress gösterge tablosu biraz dağınık hale gelebilir. Özel Kontrol Paneli Pencere Öğeleri, tüm standart ana sayfa widget’larını daha basit sürümlerle değiştirmenize izin vererek karışıklığın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olur.

FontAwesome kullanan simgelerden oluşur; her widget, bir kullanıcının rolüne göre görüntülenebilir veya gizlenebilir. Ayrıca kendi özel bağlantılarınızı da ekleyebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Page Template Dashboard

admin page template dashboard wordpress eklentisi

Çok özel bir temaya sahip bir web sitesinde çalışırken, belirli bir sayfanın hangi şablonunun kullanıldığını bilmek güzel bir şey. Öğrenmek için sayfa düzenleyicisini tıklayabilirken, Sayfa Şablonu Gösterge Tablosu çok daha kullanışlı bir çözümdür. Her bir sayfa için kullanılan şablon dosyasını sayfa listelemesinde bir sütun olarak görüntüler. Büyük sitelerde gerçekten zaman kazandırabilir.

EKLENTİYİ İNDİR

Ultimate Dashboard Pro

Ultimate Dashboard Pro, WordPress gösterge tablosunun ana sayfasını kontrol etmenizi sağlar. Varsayılan tüm widget’lerin yanı sıra üçüncü tarafların widget’larını da kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Metin tabanlı veya simge tabanlı seçeneklerle kendi basitleştirilmiş widget’larınızı oluşturun. Eklenti WordPress Multisite ile uyumludur. Ücretsiz bir versiyon da mevcuttur.

EKLENTİYİ İNDİR ÜCRETLİ SÜRÜM

Nested Pages

nested pages wordpress eklentisi

WordPress’in görmezden gelinen bir kısmı, büyük miktarda sayfa veya yazıları yönetmek için hantal tasarlanmış sürükle bırak menüsü. Nested Pages, girişleri etkileşimli ağaç tarzı menülere çevirerek bunu düzeltmeyi amaçlayan bir eklentidir.

EKLENTİYİ İNDİR

Değerlendirme

WordPress yönetim alanını değiştirmenin ana fikri iş akışınızı iyileştirmektir. Yardımcı bilgileri ekleyerek ve görüntülenen şeyleri (ve kime gösterileceği gibi) düzene sokarak, site yönetimini çok daha kolay hale getiriyoruz. Yukarıdaki eklentiler, yeni kullanıcılar için öğrenme eğrisini azaltmak ve yöneticilerin zaman tasarrufu yapmak için yaratıcı ve pratik fikirler içermektedir.

Belki bizim bilmediğimiz bir eklentiyi biliyor olabilirsiniz. Öyleyse yorum olarak kullandığınız eklentiyi bize söylemenizi çok isteriz. Ayrıca eklentilerden biri ile sorun yaşıyorsanız çekinmeden bize sorularınızı yorum olarak bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

6 Yorum
 1. tolga

  Teşekkürler dostum google ‘da sayfalarca aradım ve senin sayfanda toplu olarak buldum aradıklarımı. MaşaAllah. başarılarının devamını dilerim. Kaliteli içerik üretmeye devam. Takipteyiz.

  1. WpGurme

   Umarız WordPress ile alakalı ihtiyaç duyabileceğiniz tüm içeriğe bir gün sahip oluruz. İyi dilekleriniz ayrıca teşekkür ederiz.

 2. mehmet sağır

  Merhaba Böyle bir eklenti varmıdır bilemiyorum ancak uzun zamandır aradıgım ama bulamadıgım bir ekleti yada düzenleme soracagım şöyleki;
  woocomerce da ürün eklerken kategori secmede zorluk cekiyorum cünkü kategori ve alt kategori hatta onunda altkategorisi olan cok fazla sayıda kategori var bunu kolay hale getirmek icin jquery yada ajax ile aranabililen kategori olsa ben ve benim gibi aynı dertden muzdarip kişiler için büyük kolaylık olur diye düsünüyorum yani belkide vardır da ben hiç denk gelmedim yada bulamadım sizlerin bu konuda bir fikri yada tavsiyesi olur mu

  1. WpGurme

   Merhaba daha önce “https://wordpress.org/plugins/woo-autocomplete-search-bar/” eklentisinden esinlenerek benzer özelliği ürün ekleme alanına entegre etmeye çalışmıştık. Karşı karşıya kaldığımız durum yüksek sistem kullanımı olmuştu. Bir süre sonra sistem kaynakları yetersiz kaldığı için 500 hatasında düşmüştük. Test etmek istersen “https://wordpress.org/plugins/yummi-auto-check-parent-category-category-tree-checklist/” eklentiyi edinebilirsin.

 3. mehmet sağır

  ilginize teşekkür ederim “https://wordpress.org/plugins/yummi-auto-check-parent-category-category-tree-checklist/” bunu bi test edeyim

  1. WpGurme

   Rica ederim. Farklı bir eklenti bulur iseniz bizimle paylaşmanızı çok isteriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.