WordPress Beyaz Ekran Hatası Çözümü

0 382

Eğer bir kaç yıldır WordPress kullanıyorsanız, beyaz ekran hatasıyla en az bir kere karşılaşmışsınızdır. Beyaz ekran hatası, en sinir bozucu hatalardan biri. Böyle olmasının nedeni ise, hatanın sizin WordPress admin paneline girişinizi engellemesi. Çoğunlukla hata kodu olmadığından dolayı da, çözüm için nereye bakmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. En sinir bozucu olan şeylerden biri ise, hatanın bazen sitenin sadece belirli bir kısmını etkilemesi. Örneğin, sitenin tüm sayfaları sorunsuz çalışırken beyaz ekranı sadece yönetim alanınız olan Admin Panelinde karşınıza çıkması. Bu yazıda, beyaz ekran hatasını çözmek için size bir kaç yol sunacağız.

Not: Sitenizde değişiklik yapmadan önce, yedek almayı unutmayın.

Yazı İndeksi

Beyaz Ekran Hatası Neden Alıyorum ?

Beyaz ekran hatasını almanızın nedenlerinden biri, bellek sınırını aşmanız. Bu, kullandığınız bir eklentinin artık düzgün çalışmamasından, kötü kodlanmış bir tema yüzünden veya sunucunuzda olan bir hatadan dolayı ortaya çıkabiliyor.

Diğer Sitelerimde Aynı Sorun Çıkar Mı?

Eğer birden fazla site kullanıyorsanız, beyaz ekranın tüm sitelerde mi yoksa tek bir tanesinde mi olduğunu test etmelisiniz. Eğer her sitede var ise, sorunun sunucunuzdan kaynaklanıyor olması muhtemel. Fakat eğer tek bir sitede sorun var ise, temanızın veya eklentilerden birinin düzgün çalışmaması hataya neden olabilir. Paylaşımlı web hosting paketiniz üzerinde sorun yaşıyorsanız. Hosting firmanızla görüşmeniz ve bu durumdan onları haberdar etmelisiniz.

PHP Bellek Limiti

Eğer çok fazla sistem kaynağı kullandığınızı düşünüyorsanız, daha önce detaylı olarak üstünde durduğumuz WordPress Rem yükseltme adlı yazımıza bir göz atmalısınız.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Eğer bellek sınırını yükseltmek işe yaramadıysa, hatanın nerede olduğunu bulmalısınız. Deneyimimiz üzerinden söyleyebiliriz ki, sorun ya bir eklenti, ya da bir tema. Bu yüzden, her eklentiyi devre dışı bırakarak başlayalım. Detaylı olarak yer verdiğimiz WP-Admin Girişi Yapmadan WordPress Eklenti Etkisizleştirme yazımıza bir göz atın.

Eğer bu işe yaradıysa, eklentileri tek tek devreye sokarak soruna yol açan eklentiyi bulabilirsiniz.

Temayı Varsayılana Çevirme

Eğer eklentileri devre dışı bırakmak da işe yaramadı ise, var olan temanızı varsayılan temalardan birisiyle değiştirin. Bunu en iyi yapma yolu ise, tema dosyanızı yedeklemek ve temayı silmek. WordPress kendiliğinden varsayılan temaya geçecektir.

Eğer bu sorununuzu çözdüyse, temanızın functions.php dosyasını gözden geçirin. Eğer en aşağıda fazladan bir kaç boşluk varsa, düzenleyin.

PHP Sürümünüzü Yükseltin

Nadirde olsa, WordPress güncellemesinden sonra PHP sürümünüz eski olduğu için siteniz düzgün çalışmaya bilir. Bazı yardımcı olduğumuz web sitelerinde PHP sürümünü değiştirmemiz bu hatanın ortadan kalkmasına yardımcı oldu. Daha önce yer verdiğimiz Php Sürümünü Güncelleyin adlı makalemize bir göz atmanızı öneririz.

Diğer Çözümler

Eğer bunlardan hiç biri sorunu çözmedi ise, WordPress yazılımınızı tekrar yüklemeyi deneyin. Muhtemel olmasa da, ana dosyanız da bozulmuş olabilir. Veya wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kod satırlarını ekleyerek, beyaz ekran yerine olabilecek hataların gözükmesini sağlayabilir, buradan çözüme ulaşabilirsiniz.

error_reporting(E_ALL); ini_set('display_errors', 1); 
define( 'WP_DEBUG', true);

Bu sorunun sinir bozucu olduğunu anlıyoruz, ve umuyoruz ki yukarıda verdiğimiz çözümler size yardımcı olmuştur. Farklı bir çözüm yolu ile beyaz ekran hatasını düzeltiyseniz bize yorum olarak yazmanızı çok isteriz. Yada farklı bir sorunuz varsa onu da duymak isteriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.