KeyCDN’i son birkaç haftadır kullanıyoruz ve performansından oldukça etkilendik. Bu yazıda, tecrübelerimizi ve KeyCDN‘nin sitenizin performansını nasıl büyük ölçüde artırabileceği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ancak başlamadan önce, CDN’nin ne olduğunu ve bir web sitesinin performansına nasıl yardımcı olabileceğini anlamalısınız. Özellikle yeni başlayanlar kullanıcılar mevcut CDN servislerinden herhangi birini seçmeden önce CDN’nin önemini anlamalıdır.

Daha önce ki derinlemesine yer verdiğimiz CDN WordPress Siteniz için Neden önemli adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Böylece CDN hakkında bilgi sahibi olabilir ve neden KeyCDN gibi bir hizmeti sitenize entegre etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz KeyCDN bağlantısı ile siteye üye olduğunuz taktirde 30 günlük deneme hesabınız ücretsiz olarak size sağlanacaktır.

KeyCDN’nin Özellikleri

Öncellikle KeyCDN bağlantısına tıklayarak kayıt işleminizi gerçekleştirin. Profilinizi oluşturup paketinizi seçtikten sonra, sitenizin ayrıntılarını yönetebileceğiniz ve kullanım hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz, yönetmesi gerçekten kolay bir yönetici panosuna sahip olacaksınız. Verilerinizi bilgisayarınızdan veya bir akıllı telefon aracılığıyla kolayca yönetebilmemiz için tamamen duyarlı bir gösterge tablosu sunuyorlar.

keycdn gosterge panosu

Kullandığın Kadar Öde

Diğer CDN hizmet sağlayıcılarına kıyasla, minimum ödeme veya taahhüt yok. Bunun güzel olmasının nedeni sitenizin trafiğine göre paket seçmeniz gerekmez, çünkü yalnızca kullandığınız trafik için ödeme yaparsınız.

Trafik ücreti olarak GB başı 0.4$ ücretlendirmesi yapmaktadır. Ödeme seçenekleri Visa, MasterCard, American Express ve PayPal ile güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. KeyCDN, HTTP istekleri için hiçbir ücret talep etmiyor.

Ücretsiz deneme sürümü bittikten sonra kullanmaya devam edebilmeniz için 49$ ön ödeme yapılması gerekiyor. Ödemiş olduğunuz ücret ödeme tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerli olmaktadır. Bir yılın sonunda hesabınızda fazladan krediler otomatik olarak sıfırlanmaktadır.

Kullanımı Kolay Kontrol Paneli

Kullanımı kolay kontrol paneli, KeyCDN’nin önemli noktalarından biridir. Gösterge tablosu, sitenizi etkin bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi sunar. Kurulum işlemlerinden site istatistiklerine ve kullanım oranlarına kadar tüm göstergeler son derece basite indirgenmiştir.

Herkes İçin Ücretsiz SSL

SSL her sitede gerçekten önemli çünkü yalnızca güvenlik anlamını taşımakla kalmıyor. Aynı zamanda güvenlik sertifikası sıralama faktörlerinden biri olarak kabul ettiği için arama motorları açısından da önemli.

KeyCDN, Let’s Encrypt Integration ile her site için size ücretsiz SSL sunuyor. Özel SSL’nizi zaten kullanıyorsanız, ücretsiz olarak kolayca entegre edebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı İstatistikler

İstatistikler, kullandığınız her ücretli hizmet için gerçekten önemlidir. Böylece aldığınız hizmet için verdiğiniz ücretin gerçekten sizin için önemli olup olmadığını anlayabilirsiniz. KeyCDN, istatistiklerle ilgili olarak sizi hayal kırıklığına uğratmayacak kullanım, trafik ve diğer tüm ayrıntıları göstermek için her türlü veriye sahip özel bir bölümle geliyor.

Ayrıca, gerçek zamanlı raporlama, KeyCDN’in bir diğer önemli noktasıdır, kullandığınız hizmetler hakkında sizi her zaman güncel tutacaktır.

keycdn gerçek zamanlı takip

KeyCDN Kullanımı

Yukarıda açıklandığı gibi KeyCDN kullanımı gerçekten kolaydır. Ücretsiz deneme hesabına sahip olduğunuzdan başlangıçta herhangi bir ödeme ayrıntısı eklemek zorunda değilsiniz. Sitenizde CDN hizmetini entegre edebilir ve gözlemleriniz sonucunda ücret ödeyerek devam edebilirsiniz.

Siteye kayıt olduktan sonra hesabınızın doğrulanmasını yaptığınızdan emin olun. Gösterge tablosuna eriştiğinizde, hesabınıza bir site eklemek için bir Pull(çekme) alanı oluşturmanız gerekir.

Pull zone oluşturma süreci son derece kolay ve basittir.

  • Gösterge tablonuzda oturum açın
  • Zones sekmesine tıklayın
  • New Zone bağlantısına tıklayın
  • Zone Name alanına istediğiniz değeri verin
  • Zone Type bölümünü Pull olarak seçtiğinizden emin olun
  • Origin URL kısmına sitenizin adresini girin bu kısmı girerken https yada http hangisini aktif kullanıyor iseniz onu yazın

keycdn pull zone ekleme

Zone(Bölge) hazır olduğunda onu düzenleyebilirsiniz. Show Advanced Features(Gelişmiş düzenleme bölümü) seçebilir ve mevcut tüm seçenekleri görebilirsiniz.

Zonealiases Ayarları

Bu kısım siteniz için gerçekten önemlidir. Kendi özel alan adınızı kullanabildiğinizden emin olmak için Zonealiases ayarını düzgün bir şekilde yapmanız gerekiyor. CNAME alan adını isterseniz cPanel üzerinden yada alan adınızı kayıt ettiğiniz sitenin yönetim panelinden oluşturabilirsiniz.

Hosting paneliniz üzeriden kolayca bir alt alan adı ekleyerek SSL destekli olarak hizmeti kullanabilirsiniz.

keycdn subdomain ekleme

Let’s Encrypt SSL Entegrasyonu

KeyCDN size ücretsiz olarak SSL entegrasyonu sunuyor. Alan adınız için sertifikayı etkinleştirmek için zones ayarlarına gidin ve Show Advanced Features’i seçin. SSL bölümüne gidin ve açılır listeden LetsEncrypt seçeneğini seçin.

keycdn ssl aktif etme

Önemli Uyarı: Web sitenizde zaten HTTPS kullanıyorsanız, CDN’de HTTPS kullanmanız gerekecektir. Aksi takdirde, tarayıcıda karışık içerik uyarıları alırsınız. Tamamen ücretsiz olduğundan ve KeyCDN kontrol panelinden kolayca etkinleştirmesi yapıldığı  için “Let’s Encrypt” kullanmanızı öneriyoruz.

Let’s Encrypt’i etkinleştirdikten sonra, zone yapılandırmamızı silerek tekrar oluşturmanız gerekmektedir. Zone yapılandırması otomatik olarak tekrar gelse bile denemelerimizde karışık içerik hatasına düştük.

WordPress Sitenize CDN Kurulumu

KeyCDN hizmetinizi sitenize entegre etmek son derece basittir. CDN Enabler eklentisini WordPress eklenti dizininden indirebilir yada eklentiler sayfasından aratarak sitenize kurabilirsiniz. WordPress eklenti kurulumu ile ilgili daha önce yazdığımız yazılardan yardım alabilirsiniz.

Eklentiyi aktif ettikten sonra eklenti ayarlarına gidin ve gerekli düzenlemeleri kendi sitenize uyarlayın.

cdn enabler eklentisi ayarlarıBu incelememiz sonucunda KeyCDN şüphesiz sitenizin performansını büyük ölçüde artırabilir. Bizim test sürecimizde sayfa açılış ve sayfa tam yüklenme sürelerinde gerçekten fark edilebilir sonuçlar aldık. CDN seçimi yapmadan önce daha önce yazdığımız yazıları okuyarak kendi değerlendirmenizi mutlaka yapmalısınız.

Bizim anlatmak ve sizlerle paylaşmak istediklerimiz bu kadar. Aklınıza takılan yada KeyCDN kullanıyor iseniz görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak almak isteriz.

KeyCDN İncelemesi: Sitenizin Performansını Yükseltin
4 (80%) 1 Oy verildi.