WPForms eklentisi özelliklerini ve temel kullanımı ile ilgili bilgiler vereceğiz. WordPress eklenti dizini içerisinde bir sürü form eklentisi var. Ancak kullanıcı dostu ve özellik bakımından zengin form ve iletişim eklentileri bulunmamaktadır.

WPForms WordPress’e yeni başlayanlar için son derece kolay ve uzman kişiler için güçlü özellikler barındırmaktadır.  Sürükle ve bırak özelliği sayesinde kolay bir şekilde formlar hazırlayabilirsiniz.

WordPress sitenizde iletişim formu, ödeme formu yada e-bülten listesi oluşturmak istiyorsanız mutlaka WPForms eklentisine bir şans vermelisiniz.

WPForms Özellikleri

WPForms ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizin tüm isteklerinizi kolayca karşılayabilir yada kullanım açısından sizi sıkıntıya düşürebilir.

wpforms indir

EKLENTİYİ İNDİR CANLI ÖNİZLEME

WordPress sitenizde basit formlar oluşturmanız gerekiyorsa iletişim ve öneri formları için şablonları kolayca kullanabilirsiniz. Ancak e-bülten ve ödeme formları için ücretli sürümü kullanmanız gerekmekte. Kullanıcı dostu sürükle ve bırak özelliği her iki sürüm içinde kullanıma açıktır. Bizim içinde önemli olan da bu.

Eklentinin diğer özelliklerini kullanmak için lisans satın almanız gerektiğini belirmiştik. Peki ücretli sürüm bize ne gibi özellikler veriyor bunlara bir göz atalım:

 • Önceden hazırlanmış hazır form tasarımları
 • Özel CSS desteği sayesinde temanıza daha uyumlu formlar
 • Koşula bağlı form girdileri
 • Çok sayfalı form girişleri
 • Özel form alanları
 • E-bülten kayıt sistemi
 • Ödeme sayfası oluşturma ve ödeme alma formları(Ücretli sürüm)
 • Çalışma alanları için API desteği(Ücretli sürüm)

WPForms ile Form Oluşturma

Biz bu incelememizde Lite sürümünü kullandığımız. WordPress sitenizde PRO sürümünü kullanıyorsanız daha fazla şablon seçeneğine sahip olacağınızdan hazırladığımız görseller farklılık göstere bilir.

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminin yaptıktan sonra WordPress yönetim alanınızda eklentimiz kendi adıyla yerini alacaktır. WordPress eklentilerinin nasıl kurulacağını bilmiyorsanız WordPress eklentisi nasıl kurulur adlı yazımıza bir göz gezdirin.

Form Şablonu Seçme

Sitenizde form şablonu oluşturmak için sırasıyla WPForms > Add New bağlantısına gidin. Kısa bir sürenin ardından ilk ekranımız olan form seçme ekranı bizi karşılayacaktır.

wpforms şablon seçim ekranı

Bu sayfada yer alan hazır şablon formları ile hızlı bir şekilde formlar oluşturup düzenleyebilirsiniz. Bu ekran üzerinde bulunan şablonlar ile eklenti hızlıca şunları yapabilir:

 • Siteniz için iletişim formu oluşturabilir
 • Ürün ve hizmetleriniz için teklif formu oluşturabilir
 • Bağış ve yardım toplamak için form oluşturabilir
 • Ödeme bildirim formu oluşturabilir
 • İstek öneri ve şikayetler için form oluşturabilir
 • E-bülten listeniz için kayıt formu oluşturabilir

Bu sayfa üzerinde yer alan hazır şablonlar size zaman kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır. Kendi ihtiyaçlarınıza göre bir form hazırlamak istiyorsanız boş bir şablon sayfası üzerinden de gidebilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz formlar üzerinde istediğiniz zaman eklem, çıkarma ve düzenleme yapabilirsiniz.

Biz yazımızın devamında sıkça bize sorulan WordPress iletişim formu nasıl eklenir sorusuna cevap vermesi açısından basit bir iletişim formu oluşturacağız.

Sürükle ve Bırak Özeliğini Kullanarak Form Oluşturma

Şablon seçim ekranı üzerinde iken Simple Contact Form şablonunu seçerek başlıyoruz. Şablonu seçtikten sonra sizi otomatik olarak şablon düzenleme sayfasına yöneltecektir.

wpforms şablon düzenleme ekranı

Eklentiyi kullanıcı dostu yapan en büyük özelliği olan sürükle ve bırak özelliğini bu ekran üzerinde kullanıyoruz. Diğer eklentilerin aksine form oluştururken kod bilgisi gerekmeden sadece size gereken fazladan alanları sürükleyerek form üzerine yerleştirebilirsiniz.

Örneğimizde ki form sizin için yeterli bilgileri edinmenize yardımcı olmuyor ise sol kısımdan basitçe sürükleyerek formunuza adapte edilebilir.

wpforms sürükle bırak alan ekleme

Eklentinin Türkçe dil desteği olmadığı için tüm alanları maalesef kendiniz düzenlemeniz gerekecektir. Gözünüzde çok büyütmeyin sürükle bırak özelliği kadar düzenleme kısımları da kullanıcı dostu yani kolayca düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

wpforms alan düzenleme

Düzenlemek istediğiniz alanın üzerine gelerek Click to edit, Drag to recoder düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

wpforms düzenleme ve sonuçları

Düzenleme ekranı üzerinde kırmızı oklar ile vurguladığımız alanlar üzerinden canlı olarak yaptığınız düzenlemeleri takip edebilirsiniz.

Kendi gereksinimleriniz doğrultusunda alanları ekledikten ve Türkçeleştirme işlemlerini yaptığınızı var sayarsak ekranın sağ üst köşesinden formuzu kayıt edebiliriz.

Kaydettiğimiz formu yazı ve sayfalarımızda kullanmak için isterseniz bu sayfa içerisinden kısa kod alabiliriz yada sayfa ve yazı içersinde yardımcı düğme ile de form ekleme işlemi yapabiliriz.

İletişim Formunu Yazı ve Sayfalara Ekleme

Formunuzu oluşturmayı tamamladığınızda yapmanız gereken tek şey EMBED düğmesine tıklamaktır. Böylece eklenti size yazı ve sayfalarınızda bu formu kullanmanız için kısa kod üretecektir.

wpforms embed kod alma

Bu kodu isterseniz bu sayfa üzerinden kopyalayarak istediğiniz yazı ve sayfa içerisine kopyalayarak kullanabilirsiniz.

wpform form kısa kod

Ayrıca WordPress yazı editörü üzerinden Add Form düğmesi ile hızlıca seçim yaparak hazırlamış olduğunuz formları kullanabilirsiniz.

wpforms yazı içi kısa kod ekleme

Tüm işlemlerden sonra sayfanızı yayınlamak için hazırsınız demektir.

wpforms örnek sayfa

Artık WordPress sitenizde basit yada gelişmiş iletişim formları oluşturarak kullanabilirsiniz.

WPForms PRO Sürümü

Basit formların ötesinde küçük, orta ve büyük siteler için farklı form ihtiyaçlarınızı karşılaması açısından eklentinin PRO sürümünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

WPForms şu anda dört fiyatlandırma seçeneğini sahiptir. Fiyatlar işlevsellik ve ek özellikler baz alınarak oluşturulmuştur.

wpforms fiyat listesi

FİYATLARI İNCELE

Eklentinin resmi sayfası üzerinden PRO sürümü ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Sürümlerin altında yer alan See all features bağlantısına tıklayarak verdiğiniz ücret karşılığında eklentinin size sunduğu tüm özellikleri detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Değerlendirmemiz

WordPress kullanmaya yeni başlayanlardan uzman kişilere kadar her kesime hitap eden bu eklenti Lite ve PRO sürümleri ile oldukça kullanışlı. Bizim tek eksik gördüğümüz nokta Türkçe dil desteğinin olamayışıdır. Ancak bu eksikliği kolay düzenleme menüleri ile bir nebzede olsa hafifletiyor.

Eğer WPForms eklentisini kullanıyorsanız sizin deneyimlerinizi yorum olarak duymak isteriz.

WPForms İnceleme – WordPress Form Eklentisi ve Kullanımı
5 (100%) 2 Oy verildi.