WPForms İnceleme – WordPress Form Eklentisi ve Kullanımı

37 2.157

WPForms eklentisi özelliklerini ve temel kullanımı ile ilgili bilgiler vereceğiz. WordPress eklenti dizini içerisinde bir sürü form eklentisi var. Ancak kullanıcı dostu ve özellik bakımından zengin form ve iletişim eklentileri bulunmamaktadır.

WPForms WordPress’e yeni başlayanlar için son derece kolay ve uzman kişiler için güçlü özellikler barındırmaktadır.  Sürükle ve bırak özelliği sayesinde kolay bir şekilde formlar hazırlayabilirsiniz.

WordPress sitenizde iletişim formu, ödeme formu yada e-bülten listesi oluşturmak istiyorsanız mutlaka WPForms eklentisine bir şans vermelisiniz.

Yazı İndeksi

WPForms Özellikleri

WPForms ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizin tüm isteklerinizi kolayca karşılayabilir yada kullanım açısından sizi sıkıntıya düşürebilir.

wpforms indir

EKLENTİYİ İNDİR CANLI ÖNİZLEME

WordPress sitenizde basit formlar oluşturmanız gerekiyorsa iletişim ve öneri formları için şablonları kolayca kullanabilirsiniz. Ancak e-bülten ve ödeme formları için ücretli sürümü kullanmanız gerekmekte. Kullanıcı dostu sürükle ve bırak özelliği her iki sürüm içinde kullanıma açıktır. Bizim içinde önemli olan da bu.

Eklentinin diğer özelliklerini kullanmak için lisans satın almanız gerektiğini belirmiştik. Peki ücretli sürüm bize ne gibi özellikler veriyor bunlara bir göz atalım:

 • Önceden hazırlanmış hazır form tasarımları
 • Özel CSS desteği sayesinde temanıza daha uyumlu formlar
 • Koşula bağlı form girdileri
 • Çok sayfalı form girişleri
 • Özel form alanları
 • E-bülten kayıt sistemi
 • Ödeme sayfası oluşturma ve ödeme alma formları(Ücretli sürüm)
 • Çalışma alanları için API desteği(Ücretli sürüm)

WPForms ile Form Oluşturma

Biz bu incelememizde Lite sürümünü kullandığımız. WordPress sitenizde PRO sürümünü kullanıyorsanız daha fazla şablon seçeneğine sahip olacağınızdan hazırladığımız görseller farklılık göstere bilir.

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminin yaptıktan sonra WordPress yönetim alanınızda eklentimiz kendi adıyla yerini alacaktır. WordPress eklentilerinin nasıl kurulacağını bilmiyorsanız WordPress eklentisi nasıl kurulur adlı yazımıza bir göz gezdirin.

Form Şablonu Seçme

Sitenizde form şablonu oluşturmak için sırasıyla WPForms > Add New bağlantısına gidin. Kısa bir sürenin ardından ilk ekranımız olan form seçme ekranı bizi karşılayacaktır.

wpforms şablon seçim ekranı

Bu sayfada yer alan hazır şablon formları ile hızlı bir şekilde formlar oluşturup düzenleyebilirsiniz. Bu ekran üzerinde bulunan şablonlar ile eklenti hızlıca şunları yapabilir:

 • Siteniz için iletişim formu oluşturabilir
 • Ürün ve hizmetleriniz için teklif formu oluşturabilir
 • Bağış ve yardım toplamak için form oluşturabilir
 • Ödeme bildirim formu oluşturabilir
 • İstek öneri ve şikayetler için form oluşturabilir
 • E-bülten listeniz için kayıt formu oluşturabilir

Bu sayfa üzerinde yer alan hazır şablonlar size zaman kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır. Kendi ihtiyaçlarınıza göre bir form hazırlamak istiyorsanız boş bir şablon sayfası üzerinden de gidebilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz formlar üzerinde istediğiniz zaman eklem, çıkarma ve düzenleme yapabilirsiniz.

Biz yazımızın devamında sıkça bize sorulan WordPress iletişim formu nasıl eklenir sorusuna cevap vermesi açısından basit bir iletişim formu oluşturacağız.

Sürükle ve Bırak Özeliğini Kullanarak Form Oluşturma

Şablon seçim ekranı üzerinde iken Simple Contact Form şablonunu seçerek başlıyoruz. Şablonu seçtikten sonra sizi otomatik olarak şablon düzenleme sayfasına yöneltecektir.

wpforms şablon düzenleme ekranı

Eklentiyi kullanıcı dostu yapan en büyük özelliği olan sürükle ve bırak özelliğini bu ekran üzerinde kullanıyoruz. Diğer eklentilerin aksine form oluştururken kod bilgisi gerekmeden sadece size gereken fazladan alanları sürükleyerek form üzerine yerleştirebilirsiniz.

Örneğimizde ki form sizin için yeterli bilgileri edinmenize yardımcı olmuyor ise sol kısımdan basitçe sürükleyerek formunuza adapte edilebilir.

wpforms sürükle bırak alan ekleme

Eklentinin Türkçe dil desteği olmadığı için tüm alanları maalesef kendiniz düzenlemeniz gerekecektir. Gözünüzde çok büyütmeyin sürükle bırak özelliği kadar düzenleme kısımları da kullanıcı dostu yani kolayca düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

wpforms alan düzenleme

Düzenlemek istediğiniz alanın üzerine gelerek Click to edit, Drag to recoder düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

wpforms düzenleme ve sonuçları

Düzenleme ekranı üzerinde kırmızı oklar ile vurguladığımız alanlar üzerinden canlı olarak yaptığınız düzenlemeleri takip edebilirsiniz.

Kendi gereksinimleriniz doğrultusunda alanları ekledikten ve Türkçeleştirme işlemlerini yaptığınızı var sayarsak ekranın sağ üst köşesinden formuzu kayıt edebiliriz.

Kaydettiğimiz formu yazı ve sayfalarımızda kullanmak için isterseniz bu sayfa içerisinden kısa kod alabiliriz yada sayfa ve yazı içersinde yardımcı düğme ile de form ekleme işlemi yapabiliriz.

İletişim Formunu Yazı ve Sayfalara Ekleme

Formunuzu oluşturmayı tamamladığınızda yapmanız gereken tek şey EMBED düğmesine tıklamaktır. Böylece eklenti size yazı ve sayfalarınızda bu formu kullanmanız için kısa kod üretecektir.

wpforms embed kod alma

Bu kodu isterseniz bu sayfa üzerinden kopyalayarak istediğiniz yazı ve sayfa içerisine kopyalayarak kullanabilirsiniz.

wpform form kısa kod

Ayrıca WordPress yazı editörü üzerinden Add Form düğmesi ile hızlıca seçim yaparak hazırlamış olduğunuz formları kullanabilirsiniz.

wpforms yazı içi kısa kod ekleme

Tüm işlemlerden sonra sayfanızı yayınlamak için hazırsınız demektir.

wpforms örnek sayfa

Artık WordPress sitenizde basit yada gelişmiş iletişim formları oluşturarak kullanabilirsiniz.

WPForms PRO Sürümü

Basit formların ötesinde küçük, orta ve büyük siteler için farklı form ihtiyaçlarınızı karşılaması açısından eklentinin PRO sürümünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

WPForms şu anda dört fiyatlandırma seçeneğini sahiptir. Fiyatlar işlevsellik ve ek özellikler baz alınarak oluşturulmuştur.

wpforms fiyat listesi

FİYATLARI İNCELE

Eklentinin resmi sayfası üzerinden PRO sürümü ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Sürümlerin altında yer alan See all features bağlantısına tıklayarak verdiğiniz ücret karşılığında eklentinin size sunduğu tüm özellikleri detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Değerlendirmemiz

WordPress kullanmaya yeni başlayanlardan uzman kişilere kadar her kesime hitap eden bu eklenti Lite ve PRO sürümleri ile oldukça kullanışlı. Bizim tek eksik gördüğümüz nokta Türkçe dil desteğinin olamayışıdır. Ancak bu eksikliği kolay düzenleme menüleri ile bir nebzede olsa hafifletiyor.

Eğer WPForms eklentisini kullanıyorsanız sizin deneyimlerinizi yorum olarak duymak isteriz.

37 Yorum
 1. hasan

  bu pro sürümler neden bu kadar anlamsız pahalı? host-domain parasının kat kat fazlası eklenti paraları.çözemedim

  1. WpGurme

   WPForms yazılım kalitesi ve sunduğu özellikler göz önünde alındığında bence çokta pahalı değil.

 2. Hüseyin

  Sayenizde istediğimiz düzende yayınlayabiliyoruz. Anlatım yine detaylı olmuş. Emeğinize sağlık.

 3. Oğuzhan

  Bir websitem vardı fakat bu kadar bilgiyi bilmiyordum devamının gelmesini istiyorum.

 4. Mahmut özdemir

  Merhaba mail gelmiyor neden olabilir acaba

  1. WpGurme

   Bunun en büyük nedeni PHP sender özelliğinin kapalı olması olabilir. Bir çok hosting firması PHP Sender özelliğini kapattı. Bunu düzeltmek için basit ve hafif bir eklenti kullana bilirsin. WPForms ekibi tarafından hazırlanmış WP Mail Smtp eklentisi kurarak kolayca WordPress mail gönderim ayarlarını yapılandıra bilirsin.

 5. ufuk

  Eklentiyi kurdum deneme amaçlı oluşturduğum iletişim formuna yazıp gönderdim peki bana gelen yazıları nereden görebilirim ?

  1. WpGurme

   WordPress Ayarlar > Genel altında tanımladığınız e-posta adresine gelecektir.

   1. Merve

    merhaba wp form kullanıyorum. aynı zamanda wp smtpsinide kullanıyorum ayarlarım herşeyim tam smtpden testler atıyorum geliyor fakat wp form ayarlarında notifications ayarları kısmından formu dolduran kişilerin x mail adresime düşmesini istiyorum tüm girişleri yapama rağmen bir türlü formun cevapları istediğim mail adresine düşmüyor. Bu arada genel altında tanımlanan adreside girdim onada düşmüyor bunun sebebi ne olabilir?

    1. WpGurme

     Kullandığınız e-posta sunucusu html yapı formunu spam olarak algılayabiliyor. Html yapı formu yerine ayarlardan text olarak seçip deneme yapar mısınız?

     1. Merve

      Söylediğiniz gibi denedim maalesef olmuyor. Bu arada maillerim yandex altyapısında acaba yandex mi engelliyor diyorum ama o zaman smtpden testlerde gelmezdi. bir yerde bir sorun var ama çözemedim. Hiçbir şekilde formun cevapları biryere düşmüyor. Acaba wordpress sürümüm güncel değil ondan olabilirmi?

     2. WpGurme

      Kullandığınız formlar üzerinde e-posta gönderilecek alanlar Yandex e-posta adresiniz mi tanımlı?

     3. Merve

      formda yandex’e taşıdığım info şirket mailim tanımlı.

     4. WpGurme

      WP Mail SMTP eklentisi içerisinde yer alan SMTP host kısmına smtp.yandex.com ve kullanıcı adı ve şifre kısmına da Yandex üzerinde kullandığınız e-posta adresini girerek bir dener misiniz?

     5. Merve

      Zaten smtp ayarlarım söylediğiniz gibi. SMTP den testlerde yapıyorum onlar düşüyor. Ama form bildirimleri ne yaparsam yapayım düşmüyor sorun maalesef hala düzelmedi. Hatta formumun bildirim ayarlarını da aşağıda iletiyorum

      Default Notification

      Send To Email Address
      info@n…….com

      Email Subject
      WEB TEKLİF AL FORMU {ID#188}

      From Name
      {field_id=”3″}

      From Email
      {field_id=”4″}

      Reply-To
      Boş

      Message

      {all_fields}
      .

     6. WpGurme

      İletişim sayfası üzeriden bize site adresinizi ve ayarlarınızı kontrol edebilmemiz için geçici bir yönetici hesabı oluşturup iletebilir misiniz?

 6. esat

  merhaba,
  bi form oluşturdum. Formu dolduran kişiye ‘teşekkürler’ diye mail göndermek istiyorum. Burada mümkün müdür? nerden nasıl yapılıyo acaba? teşekkürler.

  1. WpGurme

   Merhaba WpForms ücretsiz sürümü ile oluşturduğunuz formlar üzerinden sadece 1 adet bildirim aktif edebilirsiniz. Posta kutunuzu periyodik olarak kontrol ediyorsanız, Notifications kısmı altında yer alan Send To Email Address kısmına gelerek Show Smart Tags kısmına tıklayın. Form üzerinde e-posta doldurma alanını seçin sonrasında Message kısmına formu dolduran kişiye gitmesini istediğiniz mesajı yazarak formu kayıt edin. Artık form varsayılan olarak size bildirim e-postası göndermek yerine formu dolduran kişiye mesajınızı gönderecektir.

 7. Semih

  Merhaba adminim,
  emped yapıldığında “[wpforms id="19" title="false" description="false"]” bu şekilde link çıkartıyor ama ben kontak özelliğini senin sitende olduğu gibi kullanmak istiyorum. bunu nasıl yapabilirim. ? (“https://wpgurme.com/bize-yazin/”)

  1. WpGurme

   Merhaba, WordPress üzerinden yeni bir sayfa oluşturun ve sayfa içerisine sadece [wpforms id="19"] yazarak sayfanızı yayınlayın.

   1. Semih

    Teşekkür ederim

    1. WpGurme

     Semih sana küçük bir öneride bulunmak istiyoruz. Sitenin açılış süresini iyileştirmek için https://wpgurme.com/en-iyi-wordpress-cache-eklentileri/ yer verdiğimiz cache eklentilerinden uygun olan bir tanesini kullanmanı öneririz.

 8. murat taş

  form dolduran kişiler formlarının yazıcıdan çıktısını alabilir mi

  1. WpGurme

   Wpform üzerinde bu özellik ne yazık ki yok. Ücretli sürüm üzerinde sadece yönetici paneli üzerinde bu özellik var. Forms by CaptainForm eklentisi üzerinde istediğiniz özellik mevcut inceleyebilirsiniz.

 9. İsmail

  İyi akşamlar;
  ben wp forms lite kullanıyorum ancak biri formu doldurduğu zaman formu doldıranın ne yazdığına nereden bakabilirim. bir türlü bulamadım.

  1. WpGurme

   WP Forms üzerinden gönderilen formlar varsayılan olarak WordPress kurulumunda belirttiğiniz e-posta adresine gönderilir. E-postalar size gelmiyor ise öncelikle WordPress yönetim ekranından Ayarlar → Genel sekmesine gelerek e-posta adresinizi teyit edin. Sonrasında WordPress SMTP ayarlarınızı gözden geçirin. SMTP kurulumu yapmadıysanız bu yazımızdan basıl yapılacağını detaylı olarak öğrenebilirsiniz https://wpgurme.com/wordpress-smtp-kurulum-ve-kullanimi/ .

 10. taner

  merhaba ben örnek 2+2 sorusunu sormak formu dolduran kişininde buna 4 cevabı yazması nı istiyorum saçma sapan meiller almamak için

  1. WpGurme

   Merhaba Taner Wp Forms kendi içerisinde akıllı captcha özelliği sunmakta. WpForms ile oluşturduğun formlar üzerinden spam doldurmalar mı alıyorsun? Yoksa ek olarak bir güvenlik adımı oluşturma ihtiyacı mı hissettin?

   1. taner

    formlar üzerinden günde 4-5 adet spam doldurma alıyorum

    1. WpGurme

     Taner WPForms altında yer alan Addons sekmesi içerisinde reCAPTCHA ayarlarını yapılandırabilirsin.

 11. Aytac

  Çok teşekürler! Tam da aradığım bir wp eklentisi.

 12. Alper

  Wpformla e bülten formu oluşturdum ama abone olan mail adreslerini nerde depoladığını göremiyor ve bulamıyorum. Nerde olabilir.

  1. WpGurme

   Varsayılan olarak tüm e-postalar yönetici mail adresine gönderilmektedir. Farklı bir e-posta hesabında depolamak isterseniz formu düzenleyebilirsiniz.

 13. ÖNDER TAŞTAN

  Merhaba
  Ben de wp forms kurdum ama buradan yazılan yorumlar mail adresime geliyor sadece. Bu yorumları web sitemde yayınlamak istiyorum. Gelen yorum yorumu inceleyip onay verdikten sonra ana sayfamda görünmesini ve web siteme girenlerin yorumları okumasını istiyorum.
  Bir de standart sürümde yorum yapan kişinin profil resmi ekleme olanağı var mı?
  Bu konularda yardımlarını rica ediyorum. Teşekkür ederim.

  1. WpGurme

   Merhaba Önder, Wp forms iletişim formu oluşturmak için kullanılıyor. Senin isteklerini karşılayabilecek örnek bir eklenti https://tr.wordpress.org/plugins/super-testimonial/ inceleyebilirsin.

 14. ÖNDER TAŞTAN

  Merhaba
  Eklentiyi bilgisayara indirdim. Biraz inceledim ama eklentilere nasıl dahil edeceğimi bulamadım. Bu konuda da yardımlarınızı rica ediyorum.
  Uygulamanın web sitesinden demo sürüm kodunu anasayfama yerleştirdim. Yorum görünümü tam istediğim gibi ama yeni yorum eklemek için bir alan göremedim.
  Sizin gönderdiğiniz bilgisayara indirdiğim dosyayı da demo olarak mı kullanabiliyorum. Yoksa sınırsız kullanım olanağı mı var?
  Teşekkür ederim.

 15. Koray

  Selamlar, ben de tüm ayarlarım doğru ve tam olmasına rağmen mail alma konusunda sıkıntı yaşıyordum. Merve Hanım’a tavsiye ettiklerinizden text yapıyı denemedim o da olmadı. En sonunda Optimize Email Sending seçeneğini iptal ettiğimde mailler gelmeye başladı. Hala çözülemediyse ya da kafayı yemek üzere olan başka arkadaşlar varsa bunu denesin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.