WordPress SMTP Kurulum ve Kullanımı

0 496

WordPress varsayılan olarak SMTP üzerinden mail gönderimi yapmamaktadır. Bu sizin için bir sorun teşkil etmeyebilir, ancak çoğu mail servisi SMTP üzerinden gelmeyen mailleri spam yada gereksiz kutusuna taşıyor.

Eğer iletişim formu eklentilerinden birini kullanıyorsanız kolayca test edebilirsiniz. İletişim formunuz üzerinden gönderilen tüm postalar Gmail, Outlook ve diğer bilinir mail sağlayıcıları tarafından direk olarak spam klasörüne taşınmaktadır. Bunun çok can sıkıcı bir durum olduğunu biliyoruz.

WordPress varsayılan olarak PHP mail özelliğini kullanmakta. Siteniz üzerinden gönderilecek bilgilendirme postaları, şifre sıfırlama veya şifre hatırlatma işlemleri hedeflerine doğru şekilde ulaşmaya bilir. Çoğu internet kullanıcısı e-posta kutularına girdiklerinde gereksiz veya spam klasörünü kontrol etmez.

Bu yazıda, SMTP adlı bir şeyi kullanarak WordPress tarafından gönderilen e-postaların görünebilirliğini nasıl artıracağımızı göstereceğiz.

Yazı İndeksi

WordPress PHP Mail Fonksiyonu Sorun Nedir?

Şanlıysanız PHP mail gönderim (PHP mail sender) sitenizde sorunsuz olarak çalışır. Ancak bazı özel durumlarda kullandığınız bir eklenti yüzünden e-posta gönderiminiz doğru çalışmaya bilir yada WordPress varsayılan ayarlarında değişiklik yaşanabilir.

Daha önce başımıza kullandığımız bir eklenti yüzünden biraz sıkıntı yaşadık. Kullandığımız form eklentisi üzerinden gelen postalar direk olarak spam klasörü altında düşmekteydi. Bizde geçici bir süre posta kutumuza filtre uygulayarak çözüm bulmaya çalıştık.

Bazı hosting firmaları güvenlik sebebiyle PHP mail sender(PHP mail gönderim) özelliğini kısıtlayabiliyor. Genel olarak bir çok hosting firması paketlerinde PHP mail fonksiyonunu tamamen kaldırmış durumda. Eğer farkında değilseniz bu sizin için ciddi bir sorun teşkil edecektir.

Buna ek olarak, bunu kişisel olarak yaşamamış olsam da WordPress’in PHP posta işleviyle ilgili sorunlara neden olan bazı güvenlik eklentileri hakkında bilgi edindim.

Genel olarak bakarsak, WordPress e-postalarınızla ilgili herhangi bir gönderim sorunu yaşıyorsanız, SMTP’ye geçmek sizin için çözüm olabilir.

SMTP nedir? WordPress için Neden SMTP Kullanmalı?

Basit Posta Aktarım Protokolünün kısaltması olan SMTP, e-postaları iletmek için iyi bilinen bir standarttır. Göreceğiniz en önemli avantaj, gönderim takibi ve güvenliktir. Gmail ve Outlook gibi mail servisleri, SMTP yoluyla gönderilen e-postaları spam veya gereksiz olarak görme olasılığı düşüktür. Bunun nedeni, PHP posta gönderiminin aksine, SMTP yoluyla gönderilen e-postaların gerçekte bazı kimlik doğrulamalarından geçmiş olmasıdır.

Ayrıca e-postalarınızı özelleştirebilirsiniz bu marka bilinirliğini açısından önemlidir. Örnek vermek gerekirse, bu mail size WpGurme tarafından gönderilmiştir gibi bilgiler eklemenize olanak sağlar.

WordPress E-postalarını SMTP ile Nasıl Gönderebilirim?

WordPress üzerinde SMTP kullanmak için varsayılan mail() komutunuza müdahale edecek bir eklenti kullanmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için ücretsiz bir eklenti kurmanız yeterlidir. Size kurulumunu ve kullanımını anlatacağımız WP Mail SMTP eklentisi ile sorunsuz olarak geçiş işlemini yapabileceksiniz. Bu eklentiyi önerme sebeplerimiz:

  • SMTP ayarlarını yapmak son derece kolaydır.
  • SSL / TLS ile tam uyumlu olarak çalışmaktadır.
  • Gönderilmiş postaları filtreye sokmaz.
  • Tüm WordPress eklentileri ile uyumlu çalışır.

Basitçe, Bu eklenti sayesinde WordPress sitenizde SMTP üzerinden gönderim yapmanız için uzman olmanıza gerek yok. Bazı eklentiler çok fazla ayar ve azda olsa kod bilgisine sahip olmanızı gerektiriyor.

WP Mail SMTP Kurulumu

wp mail smtp eklentisi kurulumu

Wp Mail SMTP, daha üzerinde durduğumuz WPForms eklentisinin geliştiricilerinin hazırlamış olduğu bu eklenti ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Eklenti yapılandırılması son derece kolay olmasıyla kullanıcı dostudur. Gelişmiş çok fazla özellik barındırmamasına karşın işlevselliği diğer eklentiler ile son derece uyumludur.

Eklentiyi, Eklentiler > Yeni Ekle bağlantısından aratarak yada vereceğimiz bağlantı üzerinden kurup etkinleştirebilirsiniz. WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur adlı makalemize göz atarak kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Eklenti kurulum ve etkinleştirmeden sonra Ayarlar > Email sayfasına geçiniz.

WP Mail SMTP Ayarları

Eklentinin tüm ayarları bu sayfa üzerinden düzenlenmektedir. Tüm ayarların tek sayfa üzerinden ve basit olması sayesinde hata yapma payınız yok denecek kadar azdır. Bu sayfa üzerinde üç adet farklı bölüm bulunmaktadır. Bunlar özel mail gönderim alanı, SMTP ayarları ve test e-postası gönderim kısımlarıdır.

SMTP ayarları her sunucu üzerinde farklılıklar göstere bilmektedir. Eğer sunucunuzun e-posta yapılandırmasını bilmiyorsanız panik yapmayın. Cpanel üzerinden E-Posta Hesapları bölümünden kullanmak istediğiniz mail adresinin yanında yer alan Posta İstemcisi Kurma bağlantısına tıklayarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

cpanel e-posta ssl tls

Kırmızı kutu içine aldığımız SMTP Port sizde farklı olabilir bir yanlışlık olduğunu düşünmeyin. Böylelikle mail sunucumuzun adresini ve port numarasını öğrenmiş olduk.

WordPress kurulumunda belirttiğiniz site e-posta adresinden farklı bir e-posta hesabı kullanmak istiyorsanız, ilk ayar grubu içerisinden gerekli alanları kendinize göre doldurmanız gerekecektir.

wp stmp mail gönderici ayarları

Anlatım görseli içerisinde yazmış olduğumuz alanları doldurduktan sonra değişikleri kaydet demeyi unutmayın.

wp smtp mail smtp options

Daha önceden Cpanel üzerinden öğrenmiş olduğumuz SMTP bilgilerinizi gerekli alanlara yazınız. Görsel anlatımda ki ok işaretleri sizin seçmeniz ve doldurmanız gereken alanları işaret etmektedir.

Son olarak Username kısmına e-posta adresinizi “[email protected]” gibi olacak şekilde yazdıktan sonra Password kısmına e-posta şifrenizi yazarak değişiklikleri kaydet düğmesine basınız.

Son olarak tüm ayarlarımızı kontrol edebileceğimiz test postası alanı üzerinden e-posta gönderme işlemini test edebiliriz.

wp smtp mail test postasıEğer hata alıyorsanız uygulama adımlarını bir gözden geçirmenizde fayda var. Eğer tüm adımların doğru ve eksiksiz olarak yaptığınızdan eminseniz mutlaka hosting firmanıza durumu bildirmelisiniz.

Bilinmesi Gerekenler

SMTP, temel WordPress e-postalarınızın teslim edilebilirliğini artırmak için iyi olsa da, bülten eklentileri için kullanmamalısınız. Kullanmakta olduğunuz bir bülten eklentisi var ise mutlaka e-posta gönderimlerini MailChimp tarzı bir servis üzerinden yapmalısınız.

Her hosting firması saatlik olarak farklı kısıtlamalarda e-posta gönderimine izin vermektedir. Eğer çok fazla mail gönderip alıyorsanız bu limitlerin bilincinde olmasınız. Daha önce yer verdiğimiz paylaşımlı hosting hakkında ki bilgileri bir göz atmanızda fayda var.

WordPress SMTP kurulumu ve kullanımı ile ilgili aklınıza takılanları ve karşılaştığınız sorunları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.