WordPress Resim ve Görsel Hataları ve Çözümleri

51 11.220

WordPress, oldukça kullanışlı bir resim düzenleme aracına sahip. Fakat çoğu zaman, yeni başlayanlar bu araçların varlığından habersiz. Eğer WordPress’te resim kullanma üzerine sorunuz varsa doğru yerdesiniz. Bu makalede, WordPress resim ve görsel düzenleme sorunlarından ve bunları nasıl çöze bileceğimizden bahsedeceğiz.

Bu makalede Google, Yandex ve Bing üzerinde en çok aranan sorunlar derlenmeye çalışılmıştır. Yazımız içerisinde sorunuza cevap bulamadıysanız bize yazın sayfamız üzerinden bize yazmaktan çekinmeyin.

Yazı İndeksi

WordPress Resim Yükleme

WordPress fotoğraf veya resim yüklemek için Yazılar veya sayfa düzenleme ekranı üzerinden Ortam Ekle butonunu kullanabilirsiniz.

wordpress yazı içi resim eklemeAyrıca görselleri direk Ortam’a yükleyerek, sonrasında bir yazıda veya sayfada kullanabilirsiniz. Bunun için, Ortam sekmesi altından, Yeni Ekle butonuna basıp, bilgisayarınızdan gerekli görselleri seçebilirsiniz.

wordpress toplu resim yükleme

Resmi Sağa veya Sola Hizalamak

Bazı popüler blogların, görsellerin etrafına yazı kullandıklarını görmüşsünüzdür. Bunu hizalama özelliği ile yapmaktadırlar. Yazınıza eklemeden önce görseli yüklerken Görsel Hizalama ayarlamanız gerekmekte.

wordpress resmi yazı içinde gösterme

Veya, yazı düzenleyicisi içerisinde bulunan resim araç çubuğunu kullanarak da hizalamayı yapabilirsiniz. Görseli seçmek için tıklayın ve hizalama seçeneklerinden istediğiniz gibi ayarlayın.

wordpress resmi yazı içinde hizalama

Resime Altyazı Ekleme

WordPress kolayca resim alt yazısı eklemenize izin veriyor. Resmi yükledikten sonra WordPress ortam yükleyicisi sizin resimlere altyazı, açıklama veya başlık eklemeniz için alanlar bulunuyor.

Bir resmi yazıya eklemeden önce resme başlık ekleme

Ayrıca önceden paylaşılmış resimlere de resmi düzenleyerek altyazı ekleyebilirsiniz.

Fotoğrafları Sütun ve Satır Olarak Sıralama

Kullanıcılar çoğu zaman fotoğrafların düzenli olarak sütun ve satır şeklinde nasıl sıralayacaklarını soruyorlar.

Diyelim ki özel bir gününüzden veya ürün fotoğrafları paylaşmak istiyorsunuz. Bunları tek tek de paylaşabilirsiniz  ancak görünüş açışından uzunca bir fotoğraf listesi gibi gözükecektir. Fotoğraflarınızı gruplandırmak için resim galerisi oluşturmanız daha rahat olacaktır.

Basitçe bir yazıyı veya sayfayı düzenlerken resimlerinizi yükleyin. Ortam yükleyicisinden paylaşmak istediğiniz resimleri seçip, sol sütundaki Galeri Oluştur seçeneğine basın.

wordpress galeri oluşturma

Sonrasında, ortam yükleyicisinin sağ alt köşesindeki Yeni Galeri Ekle seçeneğine basın.

WordPress size galeri seçeneklerini gösterecek.

wordpress resim galerisi düzenleme

Buradan resme link ekleyebilir, sütun sayısını ve galerinin büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.

Bunları ayarladıktan sonra, Galeri Ekle seçeneğine tıklayarak galerinizi oluşturun.

Kullanıcı Dostu Galeri Oluşturma

WordPress varsayılan resim galerisinin mobil cihazlarda kullanışsız olduğunu fark etmişsinizdir. Ayrıca resimleri görmeyi de zorlaştırıyor. Eğer WordPress sitenize sık sık resim veya fotoğraf yüklüyorsanız düzgün bir resim galerisi eklentisine ihtiyacınız var.

envira resim galerisi eklentisi wordpress

EKLENTİYİ İNDİR

Biz Envira Gallery kullanmanızı öneriyoruz. Bu eklenti sayesinde kolayca kaliteli ve mobil cihazlara uygun resim galerileri oluştura bilirsiniz.

En güzel yanı ise; albümler, galeri temaları, sosyal medya paylaşımı, slayt gösterisi, damgalama, sayfalandırma, şifreleme, etiketleme, tam ekran görüntüleme gibi fazladan özellikleri kendi içerisinde barındırıyor olması. 

Kaybolan Küçük Resim ve Öne Çıkarılmış Görsel Düzeltme

Çoğu WordPress teması makalelerinizde öne çıkarılmış bir fotoğrafı belirgin bir şekilde koymanıza izin veriyor. Burada da küçük resimlerin kaybolmasını nasıl önleyebileceğini anlatacağız.

wordpress öne çıkan görsel seçimi yok

Eğer öne çıkarılmış görselin özel alan kutusunu görmüyorsanız, sağ üstten Ekran Ayarlarına girerek, Öne Çıkarılmış Görsel kutusunu işaretleyin.

wordpress öne çıakrılan görsel nasıl aktif edilir

Şimdi, Öne Çıkarılmış Görsel Olarak Belirle seçeneğine basarak küçük resminizi yükleyebilirsiniz. Resmi yükledikten sonra, Öne Çıkarılmış Görsel Olarak Belirle seçeneğine basın. Özel alan kutusunda küçük resminizi böyle görebileceksiniz:

WordPress öne çıkan görsel yazıda nerde görünür

Öne Çıkarılmış Görselin 2 Kez Gözükmesi

Yeni başlayanlar tarafından çok fazla yapılan diğer bir hata öne çıkarılmış olan görseli yazı sayfasına tekrar eklemektir. Öne çıkarılmış görseli belirledikten sonra yazı düzenleme ekranında ortam olarak eklemenize gerek yoktur.

wordpress öne çıkarılan resim iki kere çıkıyor

Yazınıza farklı görseller ekleyebilirsiniz fakat öne çıkarılmış görseliniz sadece temanızın tarafından oluşturulmuş özel alan içerisinde gözükür.

Görsel Kırpma

Telefonunuzdan veya fotoğraf makinenizden görsel yüklediğinizde genelde boyut istenenden büyük oluyor. WordPress yüklediğiniz görsel için otomatik olarak küçük, orta ve büyük görsel boyut oluşturmakta. Fakat bazen görseli farklı bir boyuta kırpmanız gerekebiliyor. WordPress Photoshop kadar gelişmiş değil ancak boyut ayarlama, kırpma veya döndürme gibi basit düzenleme özelliklerini size sunmaktadır.

Ortam sekmesine girerek Yeni Ekle üzerinden görselinizi yükleyin. Yükledikten sonra, görselin yanında Resmi Düzenle seçeneğini göreceksiniz.

wordpress resim düzenleme ekranı

Resim düzenleme ekranında, kırpma, döndürme ve boyutlandırma gibi basit düzenleme özelliklerini göreceksiniz.

wordpress resim düzenleme işlemleri nasıl yapılır

Üst Ortam Görseli Ekleme

Üst görsel bir WordPress tema özelliğidir. Çoğu WordPress ücretsiz ve ücretli temalar üst görsel desteği ile gelmekte.

Siz de kendi üst görselinizi Görünüm altından Özelleştir sekmesi üzerinden yapabilirsiniz. WordPress boyut gereksinimlerini size söyleyecektir.

wordpress üst kısım ortam dosyası değiştirme

Eğer görseli tam boyutu ile yüklerseniz, öyle kalacaktır. Fakat daha büyük veya farklı bir boyutta bir görsel eklerseniz WordPress size kırpma yapmanız için bir seçenek sunacaktır.

Arkaplan Görseli Ekleme

Üst görsel gibi, arkaplan görseli de bir WordPress tema özeliği. Çoğu tema arkaplan görseli desteği ile gelmekte. Görünüm, sonrasında Özelleştirme’ye girerek, tema düzenleyiciyi açın. Eğer Arkaplan Görseli seçeneğini görüyorsanız, temanız değiştirmenize izin veriyor demektir.

wordpress arka plan değiştirme

Ya bilgisayarnızdan bir görsel yükleyin ya da ortam kütüphanesinden seçin. Seçtikten sonra önizleme ve diğer arka plan görseli seçeneklerini görebileceksiniz.

Arka planı döşeme yapabilirsiniz, yerinde durdurabilirsiniz veya kaydırabilirsiniz. Değişiklikleri kaydedip sitenize bir göz atın.

Blog Yazılarınız İçin Bedava Görseller

Görseller bir makaleyi ön plana çıkarabilir. Fakat telif hakkına saygı göstermeli ve yasal açıdan kullanılması serbest olan görseller bulmalısınız.

Wordpress Stock Fotoğraf

Çoğu zaman okurlarımızdan şu soru geliyor telifsiz fotoğrafları nereden bulabilirim?

Bedava görseller bulabileceğiniz bir çok site bulunmakta. Fakat zaman geçtikçe fark edeceksiniz ki bu sitelerdeki görseller aşırı kullanılmış ve özgünlüklerini yitirmişlerdir.

Buradan bizim telifsiz görsel kaynakları listemize bakabilirsiniz WordPress Stock Fotoğraflar.

Görsel Etiketleme

Eğer bir fotoğrafçılık bloguna sahipseniz, WordPress’in resim veya fotoğrafları sıralamanıza veya gruplandırmanıza izin vermediğini fark etmişsinizdir.

Görsellerinizi etiketleye bilseniz ve kullanıcılar kolaylıkla bu etiketlerden fotoğraflarınızı gezebilse çok güzel olmaz mıydı?

wordpress resim etiket eklentisi

EKLENTİYİ İNDİR

Eğer Envira Gallery kullanmıyorsanız, WP MediaTagger eklentisini kullanabilirsiniz.

Harici Görsel Ekleme

WordPress’te birden fazla yazarı olan bir site yönetiyorsanız, bazı yazarlarınız öne çıkarılan görselin işlevselliği ile sorun yaşayabilir.

Bu noktada, kendinize veya kullanıcılarınıza her yazı paylaştıklarında bir öne çıkarılmış görsel eklemelerini hatırlatın.

Bunu, Require Featured Image eklentisi ile yapabilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, eklenti kullanıcılara her seferinde bir öne çıkarılmış görsel yüklemelerinin gerekli olduğunu hatırlatacak.

one cikarilmis gorsel uyarisi ekleme

EKLENTİYİ İNDİR

Siz ve kullanıcılarınız yazıları taslak olarak kaydetebileceksiniz, fakat bir görsel eklemeden paylaşamayacaksınız.

Varsayılan Öne Çıkarılmış Görsel

Her yazınızda kullanacağınız bir öne çıkarılmış görsel bulmak zor bir iş. Bazen yazınıza bir görsel eklemek istemezken, temanızın bu görsel olmadan garip gözükeceğini de bilirsiniz.

Burada varsayılan bir öne çıkarılmış görsel eklemek işe yarayacaktır. Varsayılan öne çıkarılmış görsel, görseli olmayan bir yazı olduğunda kullanılır.

Eklenti üzerinden veya temanızın functions.php dosyası üzerinden manuel olarak kod ekleyerek bunu yapabilirsiniz.

Varsayılan Görsel Linkini Kaldırma

WordPress yüklenen görselin farklı boyutlarda bir kaç kopyasını kaydeder. Varsayılan olarak orijinal görsel linkini de ekler.

Varsayılan linki her yazınızı paylaşırken kaldırabilirsiniz, fakat bir süreden sonra sinir bozucu hale gelmekte.

WordPress’in link eklemesini temanızın functions.php dosyasına bu kodu ekleyerek veya eklentilerle durdurabilirsiniz.

function wpb_imagelink_setup() {
	$image_set = get_option( 'image_default_link_type' );
	
	if ($image_set !== 'none') {
		update_option('image_default_link_type', 'none');
	}
}
add_action('admin_init', 'wpb_imagelink_setup', 10);

Umarız WordPress resim ve görsellerle ilgili bir sorununuza çözüm olabilmişizdir. Eğer ki aradığınız sorunun cevabı bu sayfada bulunmuyor ise yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

51 Yorum
 1. orkun

  wordpress ile yapılamayacak hiç bir şey yok. gerçekten güzel bir anlatım olmuş teşekkür ederim

 2. Mesut K.

  Tamamen bihaber olduğum bir konuydu. Resmi paintte düzenleyip ekliyordum. Bu işimi oldukça kolaylaştıracak.

 3. Necati

  Bu bilgileri öğrendiğim çok iyi oldu sitemdeki eski yeni tüm görselleri düzenleyeceğim 🙂

 4. kadir

  WordPress le herşey yapılabilir bilgi için tesekkürler

 5. Mete

  Güzel bilgiler teşekkur ederız

 6. Orakci Blog

  WordPress de zorlandığım konulardan birisidir bu. Anlatım çok sade ve güzel olmuş hocam ellerine sağlık. Blogger hakkında da bilgilendirmelerinizi bekliyoruz.

 7. cuma

  Galeri Oluştur deyince Galeri oluşmuyor. Galerinin üstüne tıklayınca tek resim linki geliyor

  1. WpGurme

   WordPress resim galerisi oluştururken ortam dosyası olarak mı seçim yapıyorsunuz yoksa ek sayfası mı? Oluşturduğunuz galeri için mutlaka ortam dosyası olarak seçim yaptığınızdan emin olun. Sitenizde yüklü farklı bir WordPress resim galerisi eklentisi olabilir. Kullandığınız temanın varsayılan ayarlarına bir göz atmanızda fayda var.

   1. Cuma

    Ortam dosyası yapıyorum. Eklentiler vardı ama pasifler. Bazı eski galerilerde tıkladığında galeri gibi geliyor ama sonraki resim olmuyor tek tek yıklmak lazım.

 8. Nesli

  Cok acil yardima ihtiyacim var. WordPress te tema yukledim ve temadaki resimler kalkmiyor. Sabitlenmiş gibi bir de siz asagi indikce resim de beraberinde tekrarlaniyor. Arka plan denedim ama olmuyor.

  1. WpGurme

   Merhaba Nesli, bize yazın sayfamız üzerinden kullandığın tema ve site adresini yazarak sorununu daha açık bir şekilde bize yazabilir misin?

 9. ahmet

  merhaba! Resim ekleyemiyorum. sanırım kapasite doldu. nasıl alan açabilirim? Teşekkür ederim.

  1. WpGurme

   Mevcut hosting paketini yükseltebilir yada https://wpgurme.com/wordpress-resim-sikistirma-eklentileri-ve-kullanimi/ yazımızda yer alan WordPress resim sıkıştırma eklentilerini kullanarak yer açabilirsiniz.

 10. Enes Varlı

  Faydalı olmuş teşekkürler

 11. Özgür Kelez

  Hocam kolay gelsin; Ben wordpress’i yeni öğrenmeye başladım ve mağazamız için kendi çapımda bir e ticaret sitesi kurmaya çalışıyorum. Bilmediğim konuları da yazdıklarınızla öğrenmeye çalışıyorum. Bir sorunum var; satış yapmak istediğim resimler ne yaparsam yapayım çerçeveye sığmıyor. Ürünü tıklayıp içine girdiğinizde sorun yok resim boyutu iyi ama ilk ekranda büyük görünüyor. Bunu nasıl çözebilirim. Not: Ürünün boyutlarını küçülttüm sıkıştırdım ama başaramadım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. WpGurme

   Merhaba Özgür, WordPress temalarının belirli ön görsel boyutları bulunmaktadır. Kullandığın temanın yardım dokümanı içerisinde ürün öne çıkan görsel boyutunu öğrenebilirsiniz. Görsel boyutunu öğrendikten sonra görselleri Photoshop benzeri bir resim düzenleme programı ile doğru boyutlarda kesme ve biçimlendirme yaparak kullanabilirsin. Aklına takılanları yine bu yorum altından sormaktan çekinme.

 12. Mehmet

  Selamlar, kullandıgım temada product bölümünde bulunan “yeni gelenler kısmında bulunan” görseller yarım çıkıyor. Ne gibi bir sebebi olabilir yardımınızı rica ederim. “www.hoooqstore.net”

  1. WpGurme

   Kullandığınız Adot teması için gerekli tüm eklentilerin kurulu olduğundan emin olun. Tema ile birlikte gelen şablon ana sayfayı tekrar yükleyerek bir dener misiniz?

 13. Onur

  Merhaba çok faydalı bilgiler veriyorsunuz teşekkürler.
  Ben newspaper temada resimleri hangi boyutta yüklemeliyim. Hepsini aynı boyutta yüklemek istiyorum. Bu temanın standartı nedir ?

  1. WpGurme

   Öne çıkan görsel olarak 1200×800 72 DPI kullandığın taktirde NewsPaper temasının tüm alanlarına uyumlu görselleri elde etmiş olursun.

 14. haluk

  merhaba; makaleme öne çıkan görsel ekliyorum ama bazı resimler gözükmüyor, değiştirip farklı resim koyduğum zaman bazı resimler görünüyor. ortam kütüphanesinde olan resimlerin makaleye ya da öne çıkan görselde görünmemesini anlayamadım. yardımcı olabilir misiniz? sorun ne acaba? ( boyut ve DPI temaya ugun)

 15. haluk

  Teşekkür ederim, sorunun çözümünü buldum. Jetpack eklentisinde resimleri küçültme seçeneğini aktif edince bu hatayla karşılaşıyormuşuz. Ayarı de-aktif edince sorun da düzeldi. Hızlı dönüşünüz için teşekkürler…

 16. Burcu

  Merhaba yazılara eklediğimiz öne çıkan görseller görünmüyor daha öncesinde bir problem yoktu sayfalarda jetpack eklentisinden kaynaklanabilecegi yazıyor fakat eklenti kurulu değil sayfa düzenlemeye girdiğimizde one çıkan görsel kısmında resim gözüküyor değiştir diyerek tekrar aynı resmi seçince gözüküyor ama kesin çözüm olmuyor yine aynı problem oluyor ve resimler görünmüyor yardımınızı rica ediyorum

  1. WpGurme

   Merhaba kullandığınız tema güncel mi acaba?

 17. Ayşe

  Merhaba WordPress sayfasını yeni kullanmaya başladım fotoğraf eklediğimde şu kişi tarafından bu tarihte eklendi yazıyor bunu kaldırmak istiyorum ama yapamadım

  1. WpGurme

   Temanız üzerinde gösterim ayarları var ise bu alanları kontrol edebilirsiniz.

 18. Başar Münir

  Merhabalar.. Bilgiler için teşekkürler.
  Şöyle bir sorunum var benim: Sayfa oluşturuyorum, sayfanın içinde bir resim ve yazı var. Ayrıca sayfanın içindeki resimden farklı bir öne çıkarılmış görsel kullanıyorum. Öne çıkarılmış görsel olarak belirlediğim resim çıkmıyor. Örneğin Facebook’ta linki paylaştığımda sayfanın içindeki resim çıkıyor, öne çıkarılmış resim değil. Problem ne olabilir?
  Teşekkürler..

  1. WpGurme

   Kullandığınız SEO eklentisi üzerinde varsayılan ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Diğer bir durum ise kullandığınız tema üzerinde öne çıkan görsel alanı hatalı olabilir. Temanızın varsayılan ayarlarına bir göz atmanızda fayda var.

 19. Kaan

  Teşekkürler.

 20. Caner

  Bir sorum olacak benimde. Sitemiz için sabit bir öne çıkarılmış görselimiz var, tek renk. Fakat benim istediğim şey şu şekilde.
  CSS ile resim üzerine yazı yazabiliyoruz. Bir yazı eklediğimde öne çıkarılmış görselin üzerine yazının başlığını otomatik olarak yazdırabilirmiyiz css ile. Bir türlü bulamadım böyle bir şey. Eğer böyle olursa tek görsel ile yazı başlıklarını resmin üzerine yazdırabiliriz. Şimdiden teşekkürler.

  1. WpGurme

   Daha önce bir temada istediğiniz bir özelliği görmüştüm. Sabit bir görsel seçip artından her yazı başlığını otomatik olarak görsel üzerine yazıyordu ancak şöyle bir sıkıntı var uzun başlıklarda şablonun dışına çıkmalar olabiliyordu.

 21. A.Demiralay

  merhaba yeni bir internet sitesi kurdum fakat yazılar anahtar kelimeleri girdiğimde google sonuçlarında görünmüyor

  1. WpGurme

   Google webmaster tools üzerinden sitenizi getir yaparak tekrar indeks almasını dener misiniz?

 22. İbrahim Demir

  Çok teşekkürler, ben de neden resimler 2 kez çıkıyor deyip duruyordum.

 23. murat

  Allah razı olsun

 24. peri

  Merhaba,
  wordpress temasında ürün sayfasında fotoğraf üzerine tıkladığımızda güzel bir şekilde büyüyor. ancak telefonda resim üzerine tıkladığımda yarım görünüyor ve ekranın dışına çıkıyor gibi.
  bunu düzeltmem için ne yapmalıyım?

  1. WpGurme

   Merhaba kullandığınız görsellerin boyutu büyük olabilir. Temanızın demo sayfasına giderek örnek içeriklerde yer alan görsellerin boyutlarını kontrol ederek sitenize yeni görsel ekleyip test etmelisiniz. Örnek olarak ürün için varsayılan boyutlandırma 731 x 731 en ve boy değeri ise sizin daha büyük olarak yüklediğiniz görseller sitenizde kaymalara ve taşmalara sebep oalcaktır.

 25. Aslıhan Demiralay

  Merhaba bir WordPress sitem var.Telif hakkı olan görselleri atıf yaparak kullanmak mümkün mü? Bir de atıf nasıl yapılıyor? İnternette bu konuda bilgi bulamadım.

  1. WpGurme

   Bazı görseller kaynak gösterilerek kullanılabiliyor ancak bazı görseller sadece ücret karşılığında kullanılabilmekte. Bunu görseli paylaşan site belirtiyor genelde eğer ki bir belirti yok ise site kullanım koşullarına bakmanız gerekiyor.

 26. Tayfun

  Sistemdeki eski yazılarda bulunan görseller her ne kadar sayfada görünse de kütüphanede sanki görsel yokmuş gibi duruyor. Hatta bağlantısı kopuk gibi. Bu nedenle hiçbir düzeltme yapılamıyor. Daha anlaşılır olması için ekran görüntüsü ekledim.

  1. WpGurme

   Bu sorundan önce sitenizi farklı bir sunucuya taşımız olabilir misiniz?

 27. Tayfun

  Eski bir site, bahsini ettiğim görseller 2007-2008 yılları arasında yüklenen görseller. Tam olarak ne oldu bilmiyorum. Sunucu değişikliği olmadı. Ben wp güncellemesi sonrası oluşan bir hatadır diye düşünüyorum. Görsel sayısı çok olunca tek tek uğraşmak oldukça zor.

  1. WpGurme

   WordPress sitenizi yedek alıp sonrasında WordPress veri tabanı onarım modunu dener misiniz?

 28. Yusuf GENÇ

  Wp siteye son yüklediğim resimler ana sayfada görünmüyor. Resimler sayfada, kütüphanede ve portfolyoda görünüyor.Yardımcı olabilirmisiniz?

  1. WpGurme

   Merhaba web sitenizin mysql bağlantısında sorun olduğundan dolayı siteniz erişime kapalı.

 29. A.Demiralay

  merhaba sidebara resim yükleyemiyorum yardımcı olabilir misiniz?

 30. dafidak

  yaptım ama ürün ekle galerisinde diğer resimler görünmüyor bende yine… birtek ürün göörseli yani öne çıkan görsel görünüyor bende bir tek… sebep ne olabilir..

 31. Cemre

  Merhaba,
  Sitede ekli olan bir fotoğraf var sayfada aşağı indikçe fotoğraf da kendi içinde kayıyor. Ancak bu bir süre sonra göz yorduğu için kaldırmak istiyorum. Başka biri yaptığı için eklenti ve ya diğer yerlerde bulamadım yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkür ederim şimdiden

  1. WpGurme

   Kaynak kodlara bakarak görselin ilgili div tagı özelleştirme sekmesi altına eklenerek gizlenebilir.

 32. Celal

  Merhaba, bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Eklediğim resimlerin “eklenme tarihleri ” de sitede görünüyor, bunların görünmesini nasıl engelleyebilirim?

  1. WpGurme

   Merhaba Celal, temanın kodlarından kontrol ederek kaldırabilirsin. Chrome dev konsol kullanarak bu alanı tespit edebilirsin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.