Ziyaretçilerinizin WordPress sitenizdeki yazılarınızı ve sayfalarınızı filtrelemesine izin vermek ister misiniz? Son zamanlarda, takipçilerimiz den birisi, kullanıcıların WordPress sitelerine nasıl filtre ekleyebileceklerini sordu. Ziyaretçilerin kategorilere, etiketlerden post türlerine vb. Göre sayfalara filtreleme yapmasına izin veriliyor. Bu makalede, kullanıcıların WordPress’deki yayınları ve sayfaları filtrelemesine nasıl izin vereceğinizi göstereceğiz.

WordPress’te Neden Yazılara ve Sayfalara Filtre Eklemeliyim?

Varsayılan olarak, WordPress içeriği konulara göre sıralamanız için kategoriler ve etiketler ile birlikte gelir ve kullanıcılarınızın kolayca doğru içeriğe yönelmesini sağlar.

Bununla birlikte, ziyaretçiler aynı anda yalnızca bir kategori, etiket veya arşiv sayfası görüntüleyebilir ve yalnızca bir yazı türüne yönelebilirler.

Ziyaretçileriniz, içeriği birden fazla kategoride veya etikette filtreleyebilmesini isterse ne olacak? Ziyaretçilerinizin yazıları, sayfaları ve özel yazı türlerini aynı anda görüntülemesine olanak sağlamaya ne dersiniz?

Bu tür bir filtreleme, çok fazla içeriğiniz olduğunda özellikle yararlı olabilir ve ziyaretçileriniz  tercihlerine göre aradıkları içeriğe erişe bilme fırsatı bulurlar.

Bu açıklamalardan sonra, ziyaretçilerinizin WordPress’deki yazıları ve sayfaları kolayca filtrelemesine nasıl sağlayacağınıza bir göz atalım.

Ziyaretçilerinizim Yazı ve Sayfaları Kolayca Filtrelemesine İzin Verme

Yapmanız gereken ilk şey Search & Filter eklentisini yüklemeli ve etkisizleştirmesini yapmalısınız. Etkinleştirme işleminden sonra, eklenti WordPress yönetici çubuğuna Search & Filter menü öğesi ekleyecek. Üzerine tıklayarak, eklentinin nasıl kullanılacağı ile ilgili ayrıntılı belgelerle birlikte eklentinin kullanım sayfasına ulaşabilirsiniz.

wordpress search and filter eklentisi

Arama ve Filtre eklentisi, filtreleme seçeneklerini görüntülemek için farklı parametreleri kabul eden bir kısa kod ile gelir. Bu kısa kodu bir yazıda, sayfada veya bir metin widget’ında kullanabilirsiniz.

Kısa kodu WordPress temalarınızdaki şablon etiketi olarak da kullanabilirsiniz:

Bu, arama, kategori ve etiketler alanlarıyla filtreleme seçeneklerini görüntüleyecektir.

sayfa içi arama

Varsayılan olarak eklenti, arama, taxonomy, post_type, ve post_date alanlarını kabul eder.

Başka bir örneğe bir göz atalım. Bu sefer kategoriyi, etiketleri, yazı tiplerini ve tarih alanlarını içerecek.

Şimdi aşağı açılan seçme alanını kullanmak yerine, onay kutularını kullanabilir ve her alan için etiket ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, shortcode’a iki parametre daha eklemeniz gerekecek.

Blog yayınlarınızı görüntülemek için ayrı bir sayfa kullanırsanız, bu kısayolu sayfaya ekleyebilirsiniz.

Birden fazla alan, tür ve başlık kullanıyorsanız o zaman öğelerin her bir parametre için aynı sırada olduğundan emin olmanız gerekir.

Başka bir örnek daha görelim. Bu sefer kategori, etiket ekliyoruz ve farklı başlık ve form alanı türlerine sahip yazı tipi alanları yerleştiriyoruz.

Eklentinin kısa kodunun kullanılmasına ilişkin daha fazla yol için eklentinin dokümantasyon sayfasına bakınız. Farklı kullanım şekillerine göre dokümantasyon üzerinden alanları inceleyerek kendi kodunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda WordPress sitemize gelen ziyaretçilerimiz için daha kapsamlı arama imkanı sağlamaya yönelik bir eklentiyi ve genel kullanım şeklini anlattık. Aklınıza takılan tüm soruları yada eklemek istediğiniz düşüncelerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.