WordPress’de Yazılara ve Sayfalara Filtreleme Özelliği Eklemek

16 2.050

Ziyaretçilerinizin WordPress sitenizdeki yazılarınızı ve sayfalarınızı filtrelemesine izin vermek ister misiniz? Son zamanlarda, takipçilerimiz den birisi, kullanıcıların WordPress sitelerine nasıl filtre ekleyebileceklerini sordu. Ziyaretçilerin kategorilere, etiketlerden post türlerine vb. Göre sayfalara filtreleme yapmasına izin veriliyor. Bu makalede, kullanıcıların WordPress’deki yayınları ve sayfaları filtrelemesine nasıl izin vereceğinizi göstereceğiz.

WordPress’te Neden Yazılara ve Sayfalara Filtre Eklemeliyim?

Varsayılan olarak, WordPress içeriği konulara göre sıralamanız için kategoriler ve etiketler ile birlikte gelir ve kullanıcılarınızın kolayca doğru içeriğe yönelmesini sağlar.

Bununla birlikte, ziyaretçiler aynı anda yalnızca bir kategori, etiket veya arşiv sayfası görüntüleyebilir ve yalnızca bir yazı türüne yönelebilirler.

Ziyaretçileriniz, içeriği birden fazla kategoride veya etikette filtreleyebilmesini isterse ne olacak? Ziyaretçilerinizin yazıları, sayfaları ve özel yazı türlerini aynı anda görüntülemesine olanak sağlamaya ne dersiniz?

Bu tür bir filtreleme, çok fazla içeriğiniz olduğunda özellikle yararlı olabilir ve ziyaretçileriniz  tercihlerine göre aradıkları içeriğe erişe bilme fırsatı bulurlar.

Bu açıklamalardan sonra, ziyaretçilerinizin WordPress’deki yazıları ve sayfaları kolayca filtrelemesine nasıl sağlayacağınıza bir göz atalım.

Ziyaretçilerinizim Yazı ve Sayfaları Kolayca Filtrelemesine İzin Verme

Yapmanız gereken ilk şey Search & Filter eklentisini yüklemeli ve etkisizleştirmesini yapmalısınız. Etkinleştirme işleminden sonra, eklenti WordPress yönetici çubuğuna Search & Filter menü öğesi ekleyecek. Üzerine tıklayarak, eklentinin nasıl kullanılacağı ile ilgili ayrıntılı belgelerle birlikte eklentinin kullanım sayfasına ulaşabilirsiniz.

wordpress search and filter eklentisi

Arama ve Filtre eklentisi, filtreleme seçeneklerini görüntülemek için farklı parametreleri kabul eden bir kısa kod ile gelir. Bu kısa kodu bir yazıda, sayfada veya bir metin widget’ında kullanabilirsiniz.

[searchandfilter fields="search,category,post_tag"]

Kısa kodu WordPress temalarınızdaki şablon etiketi olarak da kullanabilirsiniz:

<?php echo do_shortcode('[searchandfilter fields="search,category,post_tag"]'); ?>

Bu, arama, kategori ve etiketler alanlarıyla filtreleme seçeneklerini görüntüleyecektir.

sayfa içi arama

Varsayılan olarak eklenti, arama, taxonomy, post_type, ve post_date alanlarını kabul eder.

Başka bir örneğe bir göz atalım. Bu sefer kategoriyi, etiketleri, yazı tiplerini ve tarih alanlarını içerecek.

[searchandfilter fields="search,category,post_tag,post_types,post_date"]

Şimdi aşağı açılan seçme alanını kullanmak yerine, onay kutularını kullanabilir ve her alan için etiket ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, shortcode’a iki parametre daha eklemeniz gerekecek.

Blog yayınlarınızı görüntülemek için ayrı bir sayfa kullanırsanız, bu kısayolu sayfaya ekleyebilirsiniz.

[searchandfilter headings="Select categories:" types="checkbox" fields="category"]

Birden fazla alan, tür ve başlık kullanıyorsanız o zaman öğelerin her bir parametre için aynı sırada olduğundan emin olmanız gerekir.

Başka bir örnek daha görelim. Bu sefer kategori, etiket ekliyoruz ve farklı başlık ve form alanı türlerine sahip yazı tipi alanları yerleştiriyoruz.

[searchandfilter headings="Post type, Category, Tag" types="checkbox, select, select" fields="post_types,category,post_tag"]

Eklentinin kısa kodunun kullanılmasına ilişkin daha fazla yol için eklentinin dokümantasyon sayfasına bakınız. Farklı kullanım şekillerine göre dokümantasyon üzerinden alanları inceleyerek kendi kodunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda WordPress sitemize gelen ziyaretçilerimiz için daha kapsamlı arama imkanı sağlamaya yönelik bir eklentiyi ve genel kullanım şeklini anlattık. Aklınıza takılan tüm soruları yada eklemek istediğiniz düşüncelerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

16 Yorum
 1. bener

  merhaba kolay gelsin. mesela ben bloglarımı farklı sayfalarda göstermek istiyorum. örnegin şu an tüm yazılarım haberler adlı menü de yer alıyor. Ben sol bloga bi resim koydum ona tıklayanlar da diğer istedigim yazıları blog seklinde görmesini istiyorum. nasil yapabilirim ? yani yazdıgım yazı otomatikman haberler kısmına düşmemeli benim istediğim yere düşmeli.

  1. WpGurme

   Merhaba Bener, WordPress yönetim alanından Yazılar > Kategoriler sekmesine gelerek ihtiyaç duyduğun kategorileri oluşturabilirsin. Yeni yazı eklerken kategori seçimi yaparak ilgili yazıyı istediğin kategori altında yayınlaman mümkün.

 2. bener

  Mesela oyunlar kategorisindeki yazıları Haberler menü başlığı altında, telefonlar kategorisindeki yazıları da sol bloklardaki bir görsele tıklayarak görmelerini istiyorum. Yani haberler tıklanınca tüm yazıların çıkmaması lazım. İki veya üç farklı haber sayfası yapmak istiyorum mümkün müdür acaba ? Web sitemi ziyaret ederseniz daha anlatabilmiş olurum

  1. WpGurme

   Kategori yapısını oluşturarak bu dediklerini yapabilirsin. WordPress yönetim alanın üzerinden Görünüm > Birleşenler kısmına gelerek görsel ekleyebilir ve ilgili kategoriye bağlantı sağlaya bilirsin.

 3. bener

  çok teşekkür ederim. çok sağolun

 4. Meltem

  Merhabalar, sitemin ana sayfasında birçok görsel yer almakta, bu görselleri kategorileyip kullanıcılara filtreleme seçeneği sunmak istiyorum. Acaba bu konuda bir bilginiz var mıdır?

  1. WpGurme

   Merhaba Meltem, WordPress galeri eklentileri ile yüklediğin görselleri gruplara ayıra bilirsin.

   1. Meltem

    Aslında tam olarak öyle değil, mesela internet sitemizde hamburgerciler, kebapçılar, pizzacılar ait görseller var ve kullanıcı siteye girip sadece hamburgercilerin görsellerini görmek istiyor ama bizim görsellerimiz ana sayfada dağınık halde bulunuyor. Bu görselleri hamburgerci olarak taglayıp filtreleme seçeneğinde tüm kategorilere yer verip hamburgerciler seçeneğini tıkladığı zaman sadece hamburgerci görsellerini çıkarabileceğimiz bir filtreleme seçeneği sunmak istiyoruz. İlginiz için çok teşekkürler.

    1. WpGurme

     Sanırım aradığınız eklenti Justified Image Grid ücretli olarak satışı olan eklenti ile istediğinizi kolayca yapabilirsiniz.

     1. Meltem

      Deneyeceğim, çok teşekkürler 🙂

 5. mustafa

  merhabalar,
  Sitemde bir arama filtreleme özelliği eklemek istiyorum. Bu filtrede ziyaretçiler yalnızca şehirlerindeki iş yerlerini görmesini nasıl sağlayabilirim.

  1. WpGurme

   Merhaba bunun için özel bir WordPress sorgusu oluşturmanız gerekiyor. Gelişmiş Özel Alanlar eklentisi kurarak yazılarınız içerisine şehir ve iş yeri alanlarını tanımlayabilirsiniz. Sonrasında birleşenler bölümünden özel html birleşeni içerisine html kodu ekleyerek bu alanlar üzerinden arama işlemini sitenize dahil edebilirsiniz.

 6. Burak

  Woocommorce’da her ürün kategorisi için o ürünün filtreleri olsun istiyorum. Örneğin; X kategorisinin filtresi x ile ilgili olan marka vb şeyler. Y kategorisindekiler de ona özel filtreler. Bunu en kolay nasıl çözerim. Herbiri için ayrı bileşen şart mı?

  1. WpGurme

   Burak bu işlemler için belirli eklentiler var. WooCommerce eklentisi üzerinde değişiklik yapmaktansa eklenti kullanmak daha mantıklı olacaktır. Daha önce bir projede “Woocommerce Product Options Plugin, Custom Product Addons” eklentisi kullanarak çapraz bağlantılar oluşturmuştuk. Bir incelemeni tavsiye ederim.

 7. Gürsoy

  Merhaba. Türkçeleştirme nerden yapılıyor acaba? Search … ve submit yazıyor. Bunları bir türlü Türkçe yapamadım.

  1. WpGurme

   Merhaba, https://wpgurme.com/wordpress-temalari-eklentileri-nasil-cevrilir/ yazımızı okuyarak Türkçeleştirme yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.