WordPress Müşterileriniz için Function Kod Parçaları

0 527

WordPress kurulum ve site satışı yapıyorsanız, özellikle vereceğimiz kod parçaları işinize yarayacağını düşünürüyorum. Her ne kadar WordPress kullanımı ve düzenlemesi kolay bir içerik yönetim sistemi olursa olsun, her zaman müşterilerinizin merakları yada bilgisizce yaptıkları hatalar yüzünden sitenin çalışması durabilir.

Birazdan vereceğimiz kod parçaları direk olarak WordPress yönetim alanına etki edecektir. Böylece müşterinizin kendi sitesini kullanırken yapabileceği bilinçsiz hareketlerin önüne geçmiş olacaksınız.

Elbette bu kod parçalarını eklemek yerine eklenti kullanabilirsiniz, ancak kod parçalarını kullanarak daha fazla kontrol ve güvenlik elde etmiş olursunuz. Ayrıca belirtmek isterim ki bir çok eklenti güncelleme isteyeceğinden kod parçaları eklemek daha sağlıklı olacaktır.

Daha önce WordPress function.php dosyasına kod eklemediyseniz, Görünüm > Düzenleyici altıdan editör yardımıyla aşağıda ki kodları ekleyebilirsiniz. Her ihtimale karşı yedek almayı unutmayın.

Yazı İndeksi

WordPress Yönetici Logonuzu Değiştirme

Hazırlamış olduğunuz WordPress sitesinin yönetici logosunu değiştirmek, müşterinize teslim ederken daha kurumsal bir site imajı verecektir. Kullanacağınız logonun genişlik ve en oranının 31px den büyük olmaması gerekiyor. Hazırladığınız logo dosyasının yolunu vereceğimiz kod parçası içerisinden değiştirmeniz yeterlidir.

//WordPress Logo tanılama
add_action('admin_head', 'my_custom_logo');

function my_custom_logo() {
echo '
<style type="text/css">
#header-logo { background-image: url('.get_bloginfo('template_directory').'/wp-gurme.png) !important; }
</style>
';
}

Hazırladığınız logoyu site temanızın içine kopyalamanız yeterlidir.

WordPress Giriş Logosunu Değiştirme

Müşteriler için tema oluştururken beklentilerinden biri, wp-admin giriş ekranına kurumsal logosunu eklemektir. Bir müşterinin göreceği ilk sayfa, giriş ekranıdır ve basitçe varsayılan WordPress logosunu müşterilerinizin şirket logosuyla değiştirerek daha kurumsal bir site imajı verebilirsiniz.

Hazırladığınız logo 326 × 82 piksel olmalı ve temalarınızın ‘images’ klasörüne kopyalanmalıdır. Kod parçası içerisinde yer alan “kurumsal.png” dosya ismini kendinize göre düzenlediğinizden emin olun.

// wp-login logo değiştirme
function custom_login_logo() {
	echo '<style type="text/css">h1 a { background: url('.get_bloginfo('template_directory').'/kurumsal.png) 50% 50% no-repeat !important; }</style>';
}
add_action('login_head', 'custom_login_logo');

Kontrol Paneli Alt Bilgisini Değiştirme

Müşterileriniz için site yaptığınızda, wp-admin sayfasının altında yer alan “WordPress ile oluşturduğunuz için teşekkürler.” yazısını kendi firma yada kişi bilginizle değiştirmek isteyebilirsiniz.

function remove_footer_admin () {
    echo "Bu alana istediğinizi yazın";
} 

add_filter('admin_footer_text', 'remove_footer_admin');

WordPress Giriş Yolunu Değiştirme

WordPress kurulumundan sonra varsayılan giriş yolu “http://siteadiniz.com/wp-login.php” olarak gelmektedir. Ancak bir çok müşteri “http://siteadresi.com/yonetim” gibi daha akılda kalıcı adresleri tercih etmektedir. Basitçe “.htaccess” dosyanızın içerisinden bu işlemi yapabilirsiniz.

RewriteRule ^yonetim$ http://siteadresiniz.com/wp-login.php [NC,L]

Vermiş olduğumuz kod içerisinde “yonetim” ve “site adresiniz” kısımlarını değiştirerek kullanmadan hemen önce, “.htaccess” dosyanızı yedek almalısınız.

Detaylı olarak yazdığımız .htaccess ipuçları ile ilgili yazımızdan temel bilgileri edinebilirsiniz.

WordPress Güncelleme Uyarısını Gizleme

Müşterilerinize WordPress bakım güncelleme mesajlarını ve uyarılarını göstermek istemeye bilirsiniz. Eğer hazırlamış olduğunuz tema veya eklentiler belirli bir sürüm için hazırlanmışsa bu kod parçası sizin için faydalı olacaktır.

add_action('admin_menu','wphidenag');
function wphidenag() {
remove_action( 'admin_notices', 'update_nag', 3 );
}

Bilinmesi Gerekenler

WordPress yapısı itibari ile açık kaynak kodlu olması, ayrıca geliştirciler açısından özelleştirilmeye son derece müsaittir. Vermiş olduğumuz kod parçaları, belirli aralıklarla güncelleneceğini ve yeni denenmiş kodları bu yazımıza ekleyeceğimizi belirtmek isteriz.

Aklınıza takılan yada eklemek istediğiniz her şeyi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.