Cloudinary WordPress Kurulum ve Ayarları

4 416

Cloudinary, web siteniz içerisinde kullanmakta olduğunuz resim, görsel ve video dosyalarınız için CDN hizmeti vermektedir. Siteniz içerisinde sıkça görsel ögelere yer veriyorsanız sayfa açılış ve yüklenme süresini düşürmek için ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz.

Hali hazırda ki WordPress ortam kütüphanenizi sorunsuzca taşımanız için Cloudinary eklentisini kullanarak hızlı bir şekilde taşıma işlemini yapabilirsiniz.

Küçük ve orta ölçekli web siteleri için sundukları ücretsiz plan son derece yeterli özellikleri beraberinde getirmektedir. Birazdan ücretsiz üyelik oluşturarak nelere sahip olacağınıza değineceğiz.

Yazı İndeksi

Cloudinary

Cloudinary resim servisi

Bulut depolama hizmeti veren Cloudinary içerisinde işinize yarayabilecek bir çok özelliği barındıran gelişmiş bir yönetim paneliyle hizmet vermektedir. Bazı küçük ayarlamaları yapmak için fazladan zaman harcamanıza gerek kalmadan yönetim paneli üzerinden işlemlerinizi hızlı ve kolayca yapabilirsiniz.

Ücretsiz olarak hesap açtığınız taktirde yararlanabileceğiniz özellikler;

 • JPG, PNG, GIF, PSD, WebP, JPEG-XR, SVG ve diğer bilinen resim formatlarını ayrıca PDF ve ofis dosyalarınızı saklamanıza olanak veriyor.
 • API desteği sayesinde farklı platformlar üzerinden yükleme ve düzenleme desteği bulunuyor.
 • Dosya boyutu limiti olmadan resim ve görsellerinize yüklemeniz için engel bulunmuyor.
 • Akıllı bulut alt yapısı sayesinde aynı anda üç farklı CDN hizmetini kullanmanıza imkan tanıyor.  Akamai, Fastly ve CloudFront üzerinde eş zamanlı servis sayesinde en iyi performansı garanti ediyor.
 • Yükleme işlemi sonrasında görsellerinize en az kayıp ile optimize işlemleri otomatik gerçekleştiriliyor.
 • 10 GB saklama alanı ve 20 GB aylık bant genişliği ve toplamda 300,000 adet resim yada video saklamanıza hak tanınıyor.

HESAP OLUŞTUR

Cloudinary WordPress Eklentisi

cloudinary wordpress eklentisi

Cloudinary API desteği sayesinde hazırlanmış olan WordPress eklentisi ile son derece uyumlu çalışmaktadır. Ortam kütüphanenizi sorunsuzca eşitleyen eklenti ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Eklenti tüm yazı ve sayfalarınız içerisinde kullandığınız görselleri otomatik olarak eşitlerken ayrıca otomatik resim optimizasyonunu dahili olarak yapmaktadır.

EKLENTİYİ İNDİR

Cloudinary WordPress Kurulum ve Ayarlar

Ücretsiz hesabınızı oluşturmanızın ardından WordPress eklentisini kurmanız gerekmektedir. Daha önce bir WordPress eklentisi kurmadıysanız, WordPress eklentisi kurulumu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Eklentinin kurulumu ve etkinleştirilmesinin ardından eklentiyi aktif olarak kullanabilmeniz için size özel tanımlanan “CLOUDINARY_URL yoluna ihtiyacınız olacaktır. Bunun için https://cloudinary.com/console bağlantısını takip ederek “Environment variable:” değerini eklenti içerisine girmelisiniz.

cloudinary url ayarı

Şimdi ise WordPress yönetim alanınızda yer alan Cloudinary sekmesine tıklayarak karşılama ekranı üzerinde yer alan CLOUDINARY_URL kısmına almış olduğunuz kodu yapıştırmanız ve ardından update settings düğmesine basmanız gerekmektedir.

Cloudinary url girme ekranı

Update Settings düğmesine basmanızın ardından eklenti otomatik olarak siteniz ile hesabınız arasında ki bağlantıyı tamamlamış olacaktır.

Ortam kütüphanenizi aktarmak için Ortam > Kütüphane sekmesine geçin. Ekran tercihleri kısmından sayfa başına gösterilecek öge kısmını 100 olarak ayarlayın. Böylece daha hızlı bir şekilde kütüphanenizi taşımanıza olanak sağlanacaktır.

Toplu işlemler açılır menüsü içerisinde yer alan “Upload to Cloudinary” seçeneği seçmeniz ardından “Dosya” yanında bulunan kutucu seçmeniz ve ardından “Uygula” düşmesini basmanız yeterli  olacaktır.

Cloudinary toplu yükleme

Uygula dedikten sonra aktarım işlemi sunucunuzun hızına göre farklılık göstereceğini bilmelisiniz. Aktarımı yapılan kütüphane ögeleri otomatik olarak yazı ve sayfalarınızda güncellenecektir. Tekrardan düzenleme yapmanızı gerekmemektedir.

Not: Aktif olarak önbellek eklentilerinden birini kullanıyorsanız şayet mutlaka aktarımdan sonra önbellek temizleme işlemini yapmalısınız.

Aktarım işleminin ardından yüklenen ögeleri detaylı olarak https://cloudinary.com/console/media_library adresinden düzenleyebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Sunucu yükünüzü azaltmak ve aylık bant genişliğinden tasarruf sağlamanızda yardımcı olacak bir servis. Ücretsiz kullanıma yönelik vermiş olduğu özellikler açısından kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha detaylı kazanım raporlarını test etmek için WpGurme sitemizde bizde aktif olarak Cloudinary servisini kullanıyoruz. Eğer sizde bu servisi kullanıyorsanız deneyimlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Aklınıza takılan tüm sorularınızı bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

4 Yorum
 1. Hukuk

  Merhaba biz bu eklentiyi wordpress sitemize kurduk. NewsPaper temasını kullanıyoruz ancak görsellerde problem oluştu. Görüntülenmiyor. Sorun ne olabilir ya da nasıl silebiliriz?

  1. WpGurme

   Merhaba Jetpack CDN(Photon) servisinizi kapatarak dener misiniz? Cloudinary bağlantısını koparmak istiyorsanız sırası ile Ortam > Kütüphane bağlantısını takip edin. Liste üzerinden görselleri seçtikten sonra toplu işlemler kısmından Migrate away from Cludinary seçerek uygulamanız yeterlidir. Son olarak cache temizleme yapınız.

 2. Hukuk

  Merhaba, yardımınız için sağolun. Jetpack cdn hizmetini kullanmıyorum. Migrate away from cloudinary ile eski adrese taşınmasını umuyordum ama öyle olmadı aksine tüm görseller çalışmaz hale geldi. Veritabanında yaptığım araştırma sonucu görsellerin /tarihklasoru/dosyaadi.uzanti seklinde kayıtlı olduğunu farkettim. Aynı şekilde bu eklenti aynı sütuna tam dosya adresini yazıyor. Dolayısı ile alanadi+dosyaadi formatı alanadi+tamdosyayolu olunca hali ile çalışmıyor. Velhasıl bin adede yakın görseli işin yoksa düzelt. Ayrıca görselleri başına ve sonuna random ifadeler ekliyor. Hal böyle olunca her birini tek tek düzeltmek gerekecek sanırım. Sistem beni heyecanlandırmıştı ama yedek almadan ya da yerel sunucuda deneme yapmadan kullanılmamalı.

  1. WpGurme

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz sorunu eklenti yapımcısına ileteceğiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.