WordPress Bellek Hatası – PHP Belleğini Artırın

2 11.524

WordPress’de Memory Exhausted hatası mı görüyorsunuz? Bu, en sık görülen WordPress hatalarından biridir ve WordPress’deki php bellek sınırını artırarak kolayca düzeltebilirsiniz. Bu yazıda, size PHP bellek artırarak WordPress Memory Exhausted hatasını nasıl giderileceğini göstereceğiz.

Yazı İndeksi

WordPress Memory Exhausted Hatası nedir?

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 2948617 bytes) in 
/home/local/public_html/wp-includes/plugin.php on line 74

WordPress, sunucu tarafında bir programlama dili olan PHP ile yazılmıştır. Her hazır yazılım gibi WordPress de çalışması için bazı temel sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyar.

Web sunucuları kullandığımız bilgisayarlar gibidir. Aynı anda birden çok uygulamayı verimli bir şekilde çalıştırmak için belleğe ihtiyaçları vardır. Sunucu yöneticileri belirli bellek boyutlarını PHP de dahil olmak üzere farklı uygulamalar içinde ayırır.

WordPress sisteminiz içerisinde yer alan çekirdek kodları veya eklentiler aşırısı bellek kullandıklarında bu hatanın meydana gelmesini tetikler.

Varsayılan olarak, WordPress otomatik olarak PHP bellek sınırını 64 MB olarak belirler. Bununla birlikte, 64MB genellikle yeterli değildir. Bunu söyleyerek, bellek hatasını önlemek için WordPress’deki PHP bellek limitini nasıl kolayca artırabileceğimizi görelim.

WordPress’de PHP Bellek Sınırını Artırın

Önce, WordPress sitenizdeki wp-config.php dosyasını düzenlemeniz gerekir. WordPress sitenizin kök klasöründe bulunur ve web barındırma kontrol panelinizden yada FTP istemcisi üzerinden düzenleme yapmalısınız.
Sonra, bu kodu wp-config.php dosyasında ‘/* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */’ satırının üstüne eklemelisiniz.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Bu kod WordPress’e PHP bellek sınırını 256MB arttırmasını söyler.
İşiniz bittiğinde, değişikliklerinizi kaydetmeniz ve wp-config.php dosyanızı sunucunuza yüklemeniz gerekiyor.
Artık WordPress sitenizi ziyaret edebilir ve bellek hatası alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu çözüm sizin için işinize yaramazsa, bu web barındırma hizmeti sağlayıcınızın WordPress’in PHP bellek sınırını artırmasına izin vermediği anlamına gelir. Web barındırma sağlayıcınızdan PHP bellek limitinizi manuel olarak arttırmasını istemelisiniz.

Bu yazımızda WordPress Bellek hatası aldığımızda bunu nasıl düzeltebileceğimizi anlatmaya çalıştık. Her şeyi doğru yapmanıza rağmen hata sunucu kaynaklı da olabileceğini unutmayın. WordPress bellek kullanım hatasını yinede alıyor iseniz karşılaştığınız hatayı bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin.

Sık Sorulan Sorular

WordPress bellek limitimi nasıl kontrol ederim?

WordPress 5.2 veya üzeri kullanıyorsanız, sitenizdeki mevcut PHP bellek sınırının ne kadar olduğunu kontrol etmek için Site Sağlığı aracını kullanabilirsiniz. WordPress yönetici ekranı üzerinden Araçlar → Site Sağlığı → Bilgi sekmesine gidin ve sunucu bölümüne seçin. Burada PHP bellek sınırının sunucunuzda ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

WordPress PHP bellek sınırı ne kadar olmalı?

WordPress için 128 MB temel tema ve eklentiler için yeterlidir. WordPress sitenizi özelleştirmek için çok fazla eklenti kullanıyorsanız bu limiti artırmanız gerekmektedir.

cPanel üzerinden PHP bellek limitini nasıl artırabilirim?

cPanel’e giriş yapın ve ardından Select PHP version eklentisine giriş yapın. Karşınıza gelen ekran üzerinden PHP Options düğmesine basın ve memory_limit alanına değer girerek kayıt edin.

Plesk üzerinden PHP bellek limitini nasıl artırabilirim?

Plesk panelinize giriş yapın ve ardından alan adınızı seçin ve Geliştirme araçları altında yer alan PHP ayarları bağlantısına tıklayın. Performans ve güvenlik ayarları altında yer alan memory_limit değerini değiştirn ve ardından Uygulayın düğmesine basın.

DirectAdmin üzerinden PHP bellek limitini nasıl artırabilirim?

DirectAdmin panelinize giriş yapın ve ardından Ek Özellikler → Select PHP version → Options bağlantısını takip edin ve listede yer alan memory_limit karşında yer alan listeden değişikliği yapın.

Hosting yönetim panelim üzerinde PHP bellek limitini artıramıyorum

Kullandığınız web kontrol paneliniz üzerinde PHP bellek limitlerinizi belirleyemiyorsanız yazımızda verdiğimiz kodu deneyebilirsiniz. Vermiş olduğumuz kod sizin için yeterli bir çözüm olmadıysa barındırma hizmeti aldığınız firma ile iletişime geçmelisiniz.

2 Yorum
  1. Erman

    Dediğiniz gibi wpconfig altından rem kullanım sınırı artırdım ama olmadı. Hosting firmasına söyledim ücret talep ettiler. Hocam WordPress memory limit olayını daha farklı nasıl çözebilirim?

    1. WpGurme

      Merhaba kullandığınız hosting firması size yardımcı olmuyor ise firmanızı değiştirmenizi öneririm. Tavsiye olarak Veridyen firmasına bir göz atabilirsin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.