WordPress’de Memory Exhausted hatası mı görüyorsunuz? Bu, en sık görülen WordPress hatalarından biridir ve WordPress’deki php bellek sınırını artırarak kolayca düzeltebilirsiniz. Bu yazıda, size PHP bellek artırarak WordPress Memory Exhausted hatasını nasıl giderileceğini göstereceğiz.

WordPress Memory Exhausted Hatası nedir?

WordPress, sunucu tarafında bir programlama dili olan PHP ile yazılmıştır. Her hazır yazılım gibi WordPress de çalışması için bazı temel sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyar.

Web sunucuları kullandığımız bilgisayarlar gibidir. Aynı anda birden çok uygulamayı verimli bir şekilde çalıştırmak için belleğe ihtiyaçları vardır. Sunucu yöneticileri belirli bellek boyutlarını PHP de dahil olmak üzere farklı uygulamalar içinde ayırır.

WordPress sisteminiz içerisinde yer alan çekirdek kodları veya eklentiler aşırısı bellek kullandıklarında bu hatanın meydana gelmesini tetikler.

Varsayılan olarak, WordPress otomatik olarak PHP bellek sınırını 64 MB olarak belirler. Bununla birlikte, 64MB genellikle yeterli değildir. Bunu söyleyerek, bellek hatasını önlemek için WordPress’deki PHP bellek limitini nasıl kolayca artırabileceğimizi görelim.

WordPress’de PHP Bellek Sınırını Artırın

Önce, WordPress sitenizdeki wp-config.php dosyasını düzenlemeniz gerekir. WordPress sitenizin kök klasöründe bulunur ve web barındırma kontrol panelinizden yada FTP istemcisi üzerinden düzenleme yapmalısınız.
Sonra, bu kodu wp-config.php dosyasında ‘/* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */’ satırının üstüne eklemelisiniz.

Bu kod WordPress’e PHP bellek sınırını 256MB arttırmasını söyler.
İşiniz bittiğinde, değişikliklerinizi kaydetmeniz ve wp-config.php dosyanızı sunucunuza yüklemeniz gerekiyor.
Artık WordPress sitenizi ziyaret edebilir ve bellek hatası alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu çözüm sizin için işinize yaramazsa, bu web barındırma hizmeti sağlayıcınızın WordPress’in PHP bellek sınırını artırmasına izin vermediği anlamına gelir. Web barındırma sağlayıcınızdan PHP bellek limitinizi manuel olarak arttırmasını istemelisiniz.

Bu yazımızda WordPress Bellek hatası aldığımızda bunu nasıl düzeltebileceğimizi anlatmaya çalıştık. Her şeyi doğru yapmanıza rağmen hata sunucu kaynaklı da olabileceğini unutmayın. WordPress bellek kullanım hatasını yinede alıyor iseniz karşılaştığınız hatayı bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin.

5.0
01