Site güncellemelerini daha güncel bir sürüme güncellemek için eski PHP sürümü olan sunucular üzerinde çalışan sitelerin sahiplerine sesleniyoruz. Webi ilerletmek için eski, yavaş ve güvensiz yazılımlara karşı durmalıyız. PHP 7’ye güncellenmesi, sitenize büyük bir hız artışı sağlayacaktır. Bu yazıda, neden bu uyarıyı WordPress’de gösterdiğimizi ve PHP’yi yükseltmek için neler yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

WordPress 5 güncellemesi gelmeden önce sitenizin PHP 7 sürümüne hazır olduğuna emin olun. Google başta olmak üzere diğer bilinen tüm arama motorlarında daha iyi sıralar almanız açısından bu geçiş büyük önem arz ediyor. Özellikle tema ve eklenti geliştiricileri WordPress SEO açısından 7.2 sürümüne yönelik çalışmalar yaptığını belirtmek isteriz.

PHP 7 Neden Önemli?

WordPress PHP üzerine inşa edilmiştir. Bu programlama dili, CMS’nin ağır yükleri sırtlanması için tercih edilmiştir. WordPress her zaman geriye dönük uyumluluk göz önüne alınarak kodlanıyordu, ancak artık mümkün olmayan bir noktaya ulaştı. WordPress’in çalışabilmesi için minimum PHP 5.2 gerekiyor, ancak bu sürüm güncelleme, düzeltme veya düzeltme eklentilerini almaz. Bu durum, doğal olarak kullandığınız WordPress sitenizi güvensiz hale getirir. Eski bir sürümündeyseniz, bazı eklentiler size arka planda bir hata mesajı gösterecektir. Lütfen en az PHP5.6’ya güncelleyin gibi, aksine PHP 7,  sürümü WordPress sitenizden tam anlamıyla yararlanmanızı sağlayacaktır. Sadece bir kullanıcı olarak değil, aynı zamanda geliştiriciler için de büyük önem teşkil ediyor.

Sitenizden beklentilerinizi karşılaması için PHP 7 üç yönlüdür: güvenlik, hız ve geleceğe yönelik koruma. PHP 5.2 yıllardır güncellenmedi ve ciddi sorunları var. PHP 7 yıldırımdan daha hızlı çalışmaktadır, 5.2’den %400 daha hızlı. PHP 7’den aynı sonuçları elde etmek için %50 daha az sunucu yükü kullanabilirsiniz. Son olarak, geliştiriciler nihayet WordPress’i bir sonraki seviyeye getirmek için tüm modern teknolojileri kullanabilirler.

Php sürümünün değiştirilmesi bazıları için sinir bozucu olabileceğini biliyoruz, ancak web’in hızlandırılmasının ve güvenlik için gerekli olduğunu düşünüyoruz. Hemen pankik yapmayın PHP sürümünüzü güncellemek oldukça kolay.

PHP Sürümünü nasıl güncelleyebiliriz

PHP sürümünüzü güncelleme, barındırıcınıza bağlıdır. Çoğu barındırma hizmeti veren firma sitelerinde, PHP’yi kendiniz nasıl güncelleyeceğinizi açıklayan bir makalesi vardır. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için barındırıcınızın web sitesine gidin. İhtiyacınız olan bilgiyi bulamazsan, barındırma hizmeti veren firmanıza başvurun.

Sürüm güncellemesi yapmadan  önce sitenizi yedeklemeyi unutmayın!

Cpanel üzerinden PHP sürümü değiştirme

Barındırma hizmeti aldığınız firma php sürümünüze müdahale etmenize olanak sağlıyor ise cpanel.alanadiniz.com yada alanadiniz.com/cpanel adresinden panelinize giriş yapınız. Cpanel girişinizden sonra Yazılım kısmında bulunan Select Php Version sekmesine tıklayın.

cpanel php sürümü secimi

Select Php version kısmından PHP 7 ayarlarını yaparak kaydet (save) tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Örnek olarak olması gereken ayarlar şu şekilde olmalıdır.

wordpress php 7 ayarları cpanelSon olarak

Php 7 sitenizin güvenlik ve performans açısından önem arz etmektedir. Sitenizin açılış hızını doğrudan etkileyeceği için arama motorlarında ki sıranıza etkisi olacaktır. Sitenizin açılış hızında ki artış sitenizden çıkış oranlarını düşürmenize yardımcı olacaktır. PHP 7 ile ilgili düşüncelerinizi ve karşılaştığınız hataları yorum olarak paylaşırsanız memnun oluruz.

Php Sürümünü Güncelleyin
5 (100%) 4 Oy verildi.