WordPress Serbest Yazım Anketi Sonuçları

0 278

WordPress Kullanıcı anketi sonuçları, 50 kişinin cevapladığı son özelleştirilmiş anketten çok daha fazla örnekle 2,563 katılımcının verileriyle yayımlandı. Hem editörler hem de yapımcılar Matt Mullenweg’in 2017’de asıl geliştirme için 3 ana odak noktasının içerisinde yer aldı. Anketlerin amacı WordPress kullanıcıların WordPress’in sunduğu hizmetleri kullanıp kullanmaması.

Katılımcıların yarısından fazlası (%66) kendilerini geliştirici olarak tanıtıyor(diğer rollerine ek olarak). Bu kategorideki kullanıcılar anket sonuçlarına büyük etki ettiği için, Mark Uraine geliştiricilerin seçtiği diğer kategorilere göz atmayı tercih etti.

Bu sonuçlara dayanarak, kullanıcıların %85’inin yazı biçimlendirme editörünü kullanması, bunların %35’inin bu editörü özellikle kullanması şaşırtıcı değil. Söz öbeklerini vurgulama yardımcısı da ayriyetten popüler bir araç.

Serbest Yazım Modu ankette çok az geri dönüş aldı. Kullanıcıların %75’inden daha fazlası Serbest Yazım Modu’nu kullanmadığını söyledi.

Şu anki Serbest Yazım Modu’nun uygulaması 2014’ün sonunda WordPress 4.1 sürümüyle tanıtıldı. Amacı, yanlış değişimler yaşamadan admin paneline veya meta boxes’lara erişimi sağlarken dikkat dağınıklığını en aza indirmekti. İmleci editörün sağına veya soluna hareket ettirmek yazıları tekrar görünür hale getiriyor. Ancak çoğu insan admin ara yüzünün görünürden kaybolup geri gelmesini dikkat dağıtıcı buluyor. Yorum yapan birkaç kişi bu hizmetin büyük geliştirmelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Anket ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğunun(%72) editöre eklentiler eklediğini ortaya çıkardı. Bunlar genellikle shortcodes, Advanced TinyMCE, Tables ve Visiual Composer. Sonuçlar gösteriyor ki, kullanıcılar içeriklerini sunmak için genellikle editörünü daha basit bir kullanım için ek özelliklerle genişletiyor.

Editör Kullanıcı Anketi başlangıçta iyi ancak WordPress’in global kullanıcı verilerini doğru olarak sunmuyor. Sonuçlar geliştiricilerin ihtiyaç ve tecrübelerine yoğun olarak eğilim gösteriyor. Geliştiriciler de birer kullanıcı ancak, bu anketlerin farklı kullanıcıların eline ulaştırmanın bir yolu olmalı. Anketi tekrar yapmak ve WordPress geliştirici topluluğunun ötesine ulaştırmak, kullanıcıların editör ile ilgili tecrübeleri hakkında daha kesin sonuçlar verebilir.

Daha çeşitli bir örneklendirme, kullanıcıların çoğunluğunun serbest yazım modunun, geliştiricilerin verdiği geri dönüşlere dayanarak, kullanışlı olup olmadığını bize gösterebilir. Aynı zamanda kullanıcılarının %35’inin hiç kullanmadığı görüntü hizmetleri hakkında daha fazla geri dönüş sağlayabilir.

Peki siz WordPress kullanırken hangi editörü kullanıyorsunuz? Cevaplarınızı yorum olarak göndermenizi merakla bekliyoruz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.