WordPress 2.7 Tasarımın Nasıl Öncülük Edebileceğine Rol Modeldir

1 299

WordPress açık kaynak yaratcısının ortak yapımcısı Matt Mullenweg, tasarımın 2017’de WordPress’in gelişimine öncülük edeceğini açıkladı. Bu tasarım, Jen Mylo ve Liz Danizco’nun etkili öncülüğü ve çabalarıyla doruk noktasındaydı. Bu sürümün neden kendince kaliteli olduğunu öğrenmek için nasıl yaratıldığına bakmalıyız.

CrazyHorse

29 Mart 2008’de WordPress 2.5 ‘Brecker’ dünyada yayımlandı. 2.5’teki en büyük özellik Happy Cog işbirliğiyle yapılan, yeniden tasarlanan sunucu uygulamasıydı. Mullenweg yeniden tasarlanan sunucu uygulamasının tanıtımını verdiğinde şunları söylemişti:

‘’Son birkaç aydır, Happy Cog’taki arkadaşlarımız ile birlikte WordPress’i en baştan yeniden tasarlamak için çalışıyorduk. Sonuç; deneyimli kullanıcılar için aynı kalırken, herkes için deneyimi arttıran, WordPress ile etkileşimi arttıran yeni bir yoldur.’’

Bazı insanlar yeniden tasarımdan memnun kalırken, bazıları da özellikle menü aşamasından memnun değillerdi. Mylo, halkın duyarlılığı karışık olduğu için Ball State Üniversitesi’nin Medya Tasarımı, Analiz ve Araştırma Merkezi ile WordPress 2.5 yönetici tasarımı üzerinde kullanılabilirlik raporu uygulamak için anlaşmaya vardı. Bu rapor, hangi konuların arayüz problemlerine dayandığını, değişiklikleri beğenmeyen insanlara karşı kullanıldı. Kullanılabilirlik test sonuçları, bazı sorunların keşfedilmesine ilham veren öncü geliştiriciler ile paylaşıldı. Bu, geliştiricilerin kendi sitelerinde WordPress 2.5 kullanmasına ve test sitelerinde de prototip kullanmalarına izin verdi. Ancak test, prototip arayüz ile başladığından, daha iddialı bir yaklaşımın gerektiği açığa çıktı. Mylo’ya göre ‘’Crazyhorse’’ olarak bilinen ikinci prototip, denekleri şaşırttı.

WordPress 2.7 Yazı sayfası

‘’Testin ikinci bölümü herkesi şaşırttı. Araştırma takımı böyle istikrarlı sonuçları asla görmemişti. Görevler daha hızlı tamamlandı, katılımcı fikirleri uygulamayı daha yüksek bir şekilde oyladı, arayüz ögelerinin nasıl çalıştığının anlaşılması daha tam işlevsel bir uygulama olmamasına rağmen çok iyiydi. Test katılımcıları arasından her birey mevcut yönetim arayüzü yerine prototipi seçeceklerini söyledi.’’

Mylo, 2.7 gelişim süreci boyunca kullanıcı geri dönüşlerini toplamak için birçok iletişim kanalı kullandı. 15 Eylül 2008’de Seyir Seçenekleri Anketi’ni yayımladı. Anket, tasarım ve karar sürecine daha fazla insan çekmek için daha geniş bir girişimin parçasıydı:

‘’Tasarım kararlarında kullanıcı ilgisini arttırma görevinin bir parçası olarak, WordPress kullanıcılarına seyir seçeneklerinin nasıl gruplandırılması ve etiketlenmesi gerektiğine karar verilmesinde rol oynama niyetiyle bir anket hazırladık.’’

Eylül’den sonra, kullanıcıların örnek test modeli araştırma kutusunda oylama yapabileceği favoriler menüsü, gelecek/yayımlar ve zaman bilgisi düzenleme butonları izin verilen ikinci bir anket hazırladı. Anketin maksimum katılım sayısı olan 5,000’ine ulaşması sadece iki gün sürdü.

WordPress Yazı sayfası

Mylo, anket tamamlandıktan sonra kullanıcılara nihai ürünün tamamlandıktan sonra nasıl görünebileceği hakkında fikir veren bir belgenin yanı sıra takip sonrası ilan yayımladı. 2008 Ekim ayının ortasına yakın bir zamanda, Mylo 2.7 arayüzünün yarı-gösterişli ekran görüntülerini yayımladı ve nasıl çalıştığını açıkladı. Matt Thomas ve Andy Peatling WordPress 2.7 tasarımından büyük ölçüde sorumludurlar.

Ekran görüntülerine tepkiler büyük bir çoğunlukla olumluydu. 2.7’nin gösterge tablosunun sergilenmesinden bir hafta sonra Mylo, WordPress topluluğundan her bir seyir bölümüne gitmek için bir dizi simgeler oluşturmasını istedi. Birçok insan birini seçmek yerine birçok simge seti gönderdi ve Mylo, ekibe 2.7’nin stili ile en uygun olan ikonları seçmelerine izin verdi.  Kazanan set, Ben Dunkle’nin oluşturduğu ve oyların %35’ini alan setti.

1 Yorum var
  1. Fatih B.

    2017’ye tüm yönleriyle hakim olduk, 2018’de sürprizle karşılaşmazsak iyi olur. Zira her yeni sürüm bir şey eklerken, kullanıcılarına da zor anlar yaşatıyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.