WordPress Özel Css Özelliği Nasıl Kaldırılır?

3 4.744

WordPress 4.7 sürümü ile özel CSS alanları hayatımıza girmiş bulunuyor. Çoğu kişi güncelleme yaptıklarında özelleştirici de özel css bölümü fark edecektir. Bu harika bir özelliktir ve özelleştirilmeyi mükemmel bir şekilde kullanmaktadır. Temalarını özelleştirmek isteyen kişiler için basit CSS kodları eklemek artık çile olmaktan çıkıyor.

Bununla birlikte, çoğumuz için kendi sitelerimizde bazı nedenlerden istenmeyen bir özelliktir. Bu yazımızda, WordPress özel CSS alanlarını nasıl kaldırabileceğimizi adım adım anlatacağız.

Yazı İndeksi

WordPress CSS Kaldırma

Özel CSS seçeneklerinden tamamen kurtulmak isterseniz, en kolay yolu denetimi yalnızca özelleştirici den kaldırmaktır. Temamızın functions.php’sinde veya bir eklentide aşağıdaki kodu eklemeniz işlevi durduracaktır.

add_action( 'customize_register', 'jt_customize_register' );

function jt_customize_register( $wp_customize ) {

  $wp_customize->remove_control( 'custom_css' );
}

Tema yada eklentilerin belirli bir bölümünde özel CSS alanını kapatmak yada yok saymak isterseniz aşağıda ki kodu ilgili sayfaya eklemeniz gerekmektedir. Bazı WordPress tema ve eklentilerinde bu kod hataya sebebiyet vermektedir. Kullanmadan önce mutlaka yedek almanızı öneririm. WordPress 5.6 ve üzerine süreme sahipseniz bu kodu kullanmanızı önermiyoruz.

$wp_customize->remove_section( 'custom_css' );

WordPress Üzerinden İzin Kaldırma İşlemi

blank
özel css yetkilendirme

Eyer daha önceden sisteminizde yetki yönetim eklentisi buluyor ise eklenti üzerinden değişiklik yapabilirsiniz.

WordPress, edit_css adlı yeni bir meta kabiliyeti sundu. Denetimi göstermeden önce kontrol edilebilmektedir. Bu yeni meta üst sınırı, filtrelenmemiş_html yeteneğiyle eşleştirilir. Bunun anlamı, filtrelenmemiş html sınırı olmayan kullanıcıların bu özelliği özelleştiricisinde  görmeyeceklerdir. WordPress sitenizde kullanıcı rolleri verirken dikkat etmeniz gereken bir husus olmaktadır.

Müşterilerinize WordPress ile site yapıyor yada eklenti üretiyor iseniz yetkilendirme ile hataların önüne geçmek için düzenleme yapmanız sizin açınızdan avantaj olacaktır. Ücretsiz olarak aşağıda yer alan eklentiyi kullanabilirsiniz.

wordpress kullanıcı yönetimi

User Role Editor

WordPress Özel CSS Alanı İzin Özelleştirme

Kullanıcının filtresiz_html sınırına sahip olmasına, ancak CSS’yi düzenleyememesine izin vermek isteyebileceğiniz bazı senaryolar olabilir. Bu map_meta_cap filtre kancasındaki bir filtreyle işlenir. Yapabileceğiniz şey edit_css meta üst sınırını başka bir yeteneğe veya yetenek grubuna “eşleştirmek”.

Aşağıdaki kod, herkes için yeteneği do_not_allow özelliğine eşleyerek devre dışı bırakacaktır. Aşağıdakini özel bir eklenti dosyasına yerleştirin.

add_filter( 'map_meta_cap', 'jt_map_meta_cap', 10, 3 );

function jt_map_meta_cap( $caps, $cap, $user_id ) {

  if ( 'edit_css' === $cap ) {
    $caps = array( 'do_not_allow' );
  }

  return $caps;
}

Bunu, $user_id değişkenini kullanarak daha ileri götürebilirsiniz. Veya, do_not_allow öğesini, kurduğunuz özel bir özelliğe dönüştürebilirsiniz (Vermiş olduğumuz eklenti bunu yapmanıza izin verir). CSS düzenleme için bir gereklilik olarak birden fazla yetenek ekleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

WordPress özel CSS kodu nasıl kullanılır?

WordPress 4.7’den bu yana, kullanıcılar artık doğrudan WordPress yönetici alanından özel CSS kodları ekleyebilir. Öze CSS kodlarınızı eklemek için Temalar » Özelleştir sayfasını kullanabilirsiniz.

CSS kodu nedir?

CSS (Cascading Style Sheets), web içeriğini şekillendiren koddur.

3 Yorum
 1. Bahadır

  Sonunda aradığımı buldum Allah razı olsun şu mübarek Ramazan ayında sevap işlediniz.

 2. ömer

  merhaba benim genel olarak css ile ilgili bir sorum var da.

  sitemde diyelim ki yazar kutucuğunun gözükmesini istemiyorum bunun için css kısmından “.author avatar {
  display: none;
  }”

  şeklinde bir kod giriyorum. bu kodu girince sayfayı yenilediğim zaman yazar alanı gözükmüyor ama gizlenmiş oluyor.ctrl u yapınca ya da google botları bu alanı görebiliyor. benim istediğim ise bu alanın yüklenmesini engellemek. yani sayfadan gizlemek değil de sanki o kısım sayfada hiç yokmuş gibi yapmak. bunun için nasıl bir css kodu kullanabilirim acaba?

  1. WpGurme

   Css üzerinden bu işlemi yapmak yerine tema dosyalarınızın içerisinden ilgili alanı kaldırmanız daha doğru olacaktır. Kod bilginiz yok ise bazı WordPress eklentilerini deneyebilirsiniz, https://wordpress.org/plugins/show-hide-author/ ve https://wordpress.org/plugins/show-hide-author/ eklentilerini denemenizi tavsiye edebiliriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.