Verilerinizi İçe ve Dışa Aktarmak için WordPress Eklentileri

0 2.717

Veri taşınabilirliği, ihtiyacımız olana kadar genellikle düşünmediğimiz bir şeydir. Bu özellikle WordPress içerik sistemi açısından öyle. Yazılarımız, kullanıcılarımız, e-ticaret siparişleriniz yani temel olarak en önemli bilgilerimiz veritabanında mutlu mesut duruyor. Ancak, bu bilgileri  başka bir siteye aktarmak istediğinizde, bu taşıma işlemi her zaman kolay olmuyor.

Bunu çözmenin bir yolu, phpMyAdmin gibi üçüncü parti yazılım üzerinden gerçekleştirilebilir. Tam bir veritabanı veya sadece belirli tabloları içe ve dışa aktarabilirsiniz. İşlemleri yaparken size esnek seçenekler sunar. Dikkatli değilseniz, istemeden sitenizin çalışmasına zarar verebilirsiniz.

Genel olarak, bu işlemleri yerine getirmenin en iyi yolu bir WordPress eklentisidir. Birçoğu daha kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Bazıları kullanıcı hesapları veya WooCommerce siparişleri gibi ticari kullanımlar için üretilmiştir. WordPress eklentileri sayesinde sizi bu  can sıkıcı durumdan kurtarmanın yolları mevcut.

Şunu aklınızdan hiç çıkarmayın: Bir eklentinin yanlış kullanılması hasar ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, kritik verilerle uğraşmadan önce sitenizin her zaman bir yedeğini almayı unutmayın. Daha da iyisi, canlı bir WordPress sitesine dokunmadan önce sitenizin bir kopyasını çıkarın ve hazırlık aşamasınında sürprizlere hazır olun.

Bununla birlikte, burada WordPress ile çeşitli veri türlerini içe aktarmak ve dışa aktarmak için kullanabileceğiniz ücretsiz eklentiler bulunmaktadır. Eklentiler İçe Aktarma veya Dışa Aktar olarak kategorilere ayrılırken, bazıları her iki işlevi desteklemektedir.

Yazı İndeksi

WP All Import

wordpress eklentisi wp all import

WP All Import, WordPress için uygun olmayan bir CSV veya XML dosyasından gönderilen içerikleri almak istediğiniz zamanlar için tasarlanmıştır. Hazır bilgi paketi yada farklı bir içerik sisteminden gelen verileri işleyebilir. Eklenti, dosya içerisinde özel öğe veya düzen şartı aramadan gelen verileri içeri aktarabilir.

EKLENTİYİ İNDİR

WP Ultimate CSV Importer

wordpress eklentisi wp ultimate csv importer

WP Ultimate CSV Importer (Dışarı çıkarmada sağlar), bir dizi veri türünü içe aktarmanızı sağlar. Harici olarak, All in One Seo eklentisinin SEO bilgilerini dışa ve içe aktarmanıza olanak sağlamaktadır. Temel olarak mesajlar, sayfalar, özel yazı tipleri, yorumlar, kullanıcılar ve özel alan bilgilerini içe aktarabilmektedir. Ayrıca harici URL adreslerinden resimleri içe aktarabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Import Users from CSV with Meta

wordpress eklentisi import users from csv with meta

Alınacak bir sürü kullanıcınız varsa, Import Users from CVS with Meta eklentisi sitenizde ömür boyu yer almalıdır. WordPress kurulumunuza sadece yeni kullanıcılar eklemenizi, mevcut kullanıcılar için veri güncellemesi yapmanıza olanak sağlıyor. Artı olarak, WooCommerce gibi eklentilerden özel meta bilgilerini seçerek dışa aktarabilirsiniz. Örnek olarak e-posta bültenleriniz için ideal bir eklentidir.

EKLENTİYİ İNDİR

Customizer Export/Import

wordpress eklentisi customizer export import

WordPress Özelleştiricisindeki tema ayarlarının yeniden oluşturulması son derece can sıkıcı olabilir. Özellikle birçok seçenek içeren bir temayı kullanırken.

Customizer Export/Import, özellikle web sitenizin tema tasarım ayarlarını içe ve dışa aktarmak için kullanışlıdır. Kendinize göre yaptığınız özelleştirmeyi saklamak, yada paylaşmak için kullanışlıdır.

EKLENTİYİ İNDİR

JSON Content Importer

wordpress eklentisi json content importer

JSON Content Importer, basit bir kısa kod aracılığıyla JSON özet akışından canlı verileri görüntülemenizi sağlar. Kaç tane öğenin gösterileceğini kontrol edebilirsiniz, belirli içerik türlerini ve daha fazlasını görüntülemek için anahtar kelime ayarlarını kullanabilirsiniz. Eklenti, kendi içerisinde sunduğu tasarım şablon yardımcısı ile isteğiniz doğrultusunda özelleştirmenizi mümkün kılıyor.

EKLENTİYİ İNDİR

Advanced Orders Export for WooCommerce

wordpress eklentisi advanced orders export for woocommerce

WooCommerce için siparişlerin dışa aktarılması için kullanılan eklenti son derece esnek seçimlerinize olanak sağlıyor. Meta ve özel alanlar da dahil olmak üzere, WooCommerce ürünü ile ilişkili hemen her şeyi dışa aktarmanızı sağlar.

Güçlü filtreler ve alanlar sayesinde, dışa aktarım işlemlerinize göre ince ayar yapmanıza izin verir. Siparişlerinizi CSV, XLS, XML ve JSON olarak dışa aktarabilirsiniz. Kullanılabilir kod parçacıkları, belirli Woo uzantılarıyla uyumluluk sağlamanıza yardımcı olur.

EKLENTİYİ İNDİR

Export All URLs

wordpress eklentisi export all urls

WordPress Web sitenizin tüm yazı ve sayfalarınızın, URL adreslerini ve kategorilerini bir listesini hızlıca almanızı sağlamaktadır. Ayrıca, belirli özelleştirme seçenekleri de sunmaktadır. Export ALL URLs, hazırlamış olduğu listeyi kategorilere böle bilmektedir.

EKLENTİYİ İNDİR

Simple CSV/XLS Exporter

wordpress eklentisi simple csv xls exporter

Simple CSV/XLS Exporter, ihtiyacınız olan alanları dışarı aktarmanız için tasarlanmış bir eklentidir. Herhangi bir yazı veya sayfa türünü, ayrıca kullanıcı bazında hazırlanmış içeriğinizi dışa kolayca aktarabilirsiniz. WooCommerce siparişlerinizi aynı şekilde dışa aktarabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

bbPress Import & Export

wordpress eklentisi import export for bbpressbbPress Import & Expor, eklenti sayesinde bbPress forum, konuları ve cevapları siteler arasında kolayca taşıyabilirsiniz. Filtreler sayesinde bir tarih aralığından seçim yapmanıza dışa aktarılan öğelerin sayısını sınırlamanıza ve hangi sütunların ekleneceğini seçmenize olanak tanır.

EKLENTİYİ İNDİR

Export Media with Selected Content

wordpress eklentisi export media with selected content

WordPress yazı ve sayfalarına eklediğiniz resimler dahil edilmez. Export Media whit Selected Content, eklentisi sayesinde yazı ve sayfalarınızda kullanmış olduğunuz görselleri, seçtiğiniz yazı ve sayfa ile birlikte dışa aktarımını yapabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

WordPress Taşıma İşleminin Önemi

WordPress sitenizin verilerinin taşınması bir çok kişi için önemlidir. Kullanıcı verileri, analiz ve pazar politikanızı geliştirmek için kullanmak son derece faydalıdır. Online satış verilerinizi, kullandığınız muhasebe yazılımına aktarmanız gerekebilir. Web sitenizi yeni bir sunucu üzerine geçireceğiniz zamanda yine içe ve dışa çıkartma işlemleri hayati önem taşımaktadır.

Yukarıdaki eklentilerin bazıları diğerlerinden daha farklı verilerin üzerine odaklanmış olabilir ama hepsi WordPress web sitesinin verilerini daha kolay taşınabilir hale getirilmesi amacına hizmet etmek için hazırlanmıştır. Bu da hem tasarımcıların hem de site sahiplerinin hayatı kolaylaştırıyor.

Aklınıza takılan tüm soru ve eklemek istediklerinizi bize yorum alanı üzerinden ilete bilirsiniz. Ayrıca özel sormak istediklerinizi Bize Yazın sayfası üzerinden iletebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.