Ücretsiz WordPress Teması Seçerken Bilinmesi Gerekenler

10 509

WordPress blogunuz için bir tema seçmek özellikle de yeni başlıyorsanız çok can sıkıcı olabiliyor. WordPress ücretli ve ücretsiz olarak zengin tema çeşitliliğine sahip. Blog siteniz için bütçenizi hesaplarken ücretli temaya bütçeniz yetmiyorsa korkmayın. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güzel temalar tema dizininde yer alıyor.

Ücretsiz WordPress temaları arasında seçim yapmaya başladığınızda kafanızda soru işaretleri belirmeye başlayabilir. Bunu çok iyi anlıyoruz çünkü her tema isteğinize nokta atışı cevap veremeyebilir. Bunu beğendim denemeliyim derken başka bir tema size daha cazip özellikler sunabilir.

Bu inceleme yazısında size ücretsiz bir WordPress teması seçerken bazı temel noktaları anlatıp size yardımcı olacağız. Her şeyden önce, WordPress CMS yapısında olduğu için her türde web sitesi yapılabilmesine olanak sağladığını aklınızdan çıkarmayın. WordPress tema dizininde yer alan her tema blog amaçlı değildir. Temaların kullanım amaçları değişiklik göstermektedir.

WordPress.org Tema Dizini

Ücretsiz tema indirirken bu tema hakkında başka hiçbir yerde  bulamayacağınız bazı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sağladıkları bilgiler kesinlikle güvenilir ve daha iyi bir seçim yapmak için size yardımcı olacaktır.

wordpress tema bilgileri

WordPress.org üzerinden tema indirirken dikkat etmeniz gerekenler başlıca şunlar olmalıdır.

 • Son güncelleme Tarihi – Seçim yaparken kullanmak istediğiniz temanın güncel olması önemlidir. Yeni WordPress sürümü ile stabil çalışması açısından güncel olmayan temalardan kaçının.
 • Etkin Kurulumlar – WordPress tema indirme sayısı kalitesini gösterir. İndirme sayısı yüksek olan bir tema ile sıkıntı yaşadığınızda benzer sorunları bulup giderme şansınız daha yüksektir.
 • Değerlendirmeler – Körü körüne onlara güvenmeyin. Her zaman değerlendirmeler size yardımcı olmayabilir.
 • Destek – Tema seçerken ki en önemli etken destek kısmıdır. Çoğu ücretsiz tema tasarımcısı tema desteğini kısıtlı olarak sağlamaktadır. Bu yüzden destek formu üzerinden çözülmüş ve çözülmemiş konu sayısına bakarak tasarımcı açısından destek alıp alamayacağınızı irdelemeli siniz.

Yazı İndeksi

Tasarım

Çok karmaşık olmayan bir tema seçtiğinizden emin olun. Siteniz ne kadar gözünüze hoş gelirse gelsin aşırı göz yoran bir tasarımdan uzak durun. Seçeceğiniz tema hedef kitlenize uygun olmasına özen gösterin. Site çekici olmalı ama kullanışlı ve basit olması ilk önceliğiniz. Kullanıcı deneyimi açısından uygun tema seçtiğinizde site trafiğini arttırmanıza yardımcı olur.

WordPress Eklentileri

Seçeceğiniz WordPress teması eklenti ve araçlara iyi uyum sağladığından emin olun. Bildiğiniz üzere WordPress için binlerce eklenti ve araç var. Bu eklentiler web sitenize yeni özellikler kazandırmanız açısından önem arz etmekte. Tema ve doğru eklentiler kullanıcı deneyimini iki yönlü etkilemektedir. Site trafiğiniz artırması için kullanacağınız eklentilerin temanız ile doğru çalıştığını mutlaka kontrol edin.

Duyarlı Tasarım

Seçeceğiniz temanın cep telefonu, tablet ve masaüstü bilgisayarlarda düzgün olarak görüntülenmesi önemlidir. Seçeceğiniz tema sadece masaüstü bilgisayarlar üzerinde görüntüleniyor ise cep telefonu ile sitenize giriş yapan bir kişi sitenizi doğru görüntüleyemecektir. Bazı temalar sadece mobil dostu olabilir. Böyle durumlarda aynı durum masaüstü ile giriş yapan kişileri etkileyecektir.

Tema ve Site Hızına Etkisi

Seçtiğiniz temanın açılış ve sayfa yüklenim hızına etkilerini araştırmalısınız. Sitenize gelecek kullanıcıların sayfa açılış süresi yüzünden hemen çıkmamaları için temamızın olabildiği en iyi seviyede optimize edilmiş olduğundan emin olmalısınız.

Daha önce yazdığımız detaylı makaleler üzerinden testlerinizi ve düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kullanmakta olduğunuz hosting(barındırma) hizmetinizin seçtiğiniz tema için yeterli özellikleri karşılıyor olmasıdır.

WordPress’i kurabileceğiniz uygun fiyatlı hosting firmaları hakkında bilgi alabileceğiniz analiz makalesine de göz atabilirsiniz.

Tema Güvenliği

Tüm faktörleri gözde geçirdikten sonra temanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak temanın kullanımı güvenli olduğundan emin olun. WordPress.org güvenli bir platform ve mevcut tüm temalar güvenilidir. Fakat yine de önlem alma ve temanın kod bütünlüğünü kontrol etmenizde bir zarar yoktur. Temanızın güvenli olup olmadığını kontrol etmeniz için detaylı olarak anlattığımız WordFence WordPress eklentisini kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda ücretsiz WordPress teması seçerken aklınızda bulunması gerekenleri anlatmaya çalıştık. Umarız ücretsiz bir WordPress teması seçerken bu anlattıklarımız size faydalı olur. Aklınıza takılan tüm soru ve merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

10 Yorum
 1. Ahmet Arıtürk

  Dediginiz gibi dikkatli olmalıyız gidip saçma sapan warez temalar kurmamalıyız.

 2. Süleyman

  Ücretsiz olanlar içinde elbette iyi olanlar var ama birçok özelliği barındırmıyor. Örneğin kendi sitemdeki temada sadece iki sosyal medyaya izin veriyor.

 3. Yakup

  Kesinlikle güvenlik çok önemli bir de warez kullanmanızı asla tavsiye etmiyorum. Mutlaka bir güvenlik açığı oluyor.

 4. Alpay

  Tema seçimi adı altında bilgilendirici makale olmuş 🙂

 5. Cengiz K.

  para veremeyecekler için çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş

 6. yiğit

  tema seçimi ölümcül önem taşıyor. hayati önem taşıyor.

 7. Serhan

  Temalarda hız testini sürekli yapıyorum, öyle ekliyorum siteme 🙂

 8. Mühendis Okur

  Tema seçerken responsive tema olması ve hızlı açılmasına dikkat etmek gerek.Ayrıca ücretli tema arayanlar için Themeforest sitesini tavsiye ederim.Çok güzel temalar mevcut.

 9. ishana

  aslında wordpress kurma ve yönetme becerisine sahip olan bir web master css ile temasını da tasarlayabilir. bunun yanında css ile uğraşamam diyorsa eğer artisteer gibi tema düzenleyen , hazırlayan editörleri kullanmak. bu tür editörlerde kod bilgisine ihtiyaç da yoktur.

 10. abdullah

  bilglendirici bir yazı teşekkurler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.