WordPress Sitenizde Google Form Kullanımı

4 362

WordPress sitenizde Google formlarından birini mi kullanmak istiyor musunuz? Google Formlar ücretsiz olarak kullanabileceğiniz harika bir hizmettir. Bu makalede, WordPress siteniz içerisinde oluşturduğunuz Google formunun nasıl yerleştirileceğini göstereceğiz.

Google Forms ve WordPress Form Eklentileri

Aklınıza WordPress form eklentileri varken neden Google Formlar kullanmalıyım gibi bir soru takılmış olabilir.

WordPress form oluşturucuları size kullanım kolaylığı ve daha fazla özellik sunduğu doğrudur. WordPress form eklentileri sitenize kullanıcılara özel bir teklif gösterebilir, ödemeleri kabul edebilir, kullanıcı kayıt formları oluşturabilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

Bazen farklı web sitelerinde, e-posta bültenleri veya farklı platformlarda bir form paylaşmanız gerekebilir. Google formlar bu durumda tüm form yanıtları tek yerde toplayabilir.

Bu gibi durumlarda Google Formlar daha kolay bir seçenek olabilir. Tüm platformlarda sorunsuz çalışması yanı sıra yapısı itibariyle mobil tasarıma uyumludur. Verilmiş olan tüm cevaplar Google Drive alanınızda saklanır isterseniz ortak çalışma arkadaşları ekleyerek işinizi hızlandırabilirsiniz.

WordPress’de Google Form Kullanımı

Öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekiyor. Ardından Google Forms web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. 

google fromlar site

ZİYARET ET

Google hesabınızla oturum açtıktan sonra Google Formlar’a Git bağlantısını kullanmalısınız. Bu bağlantı sayesinde  oluşturmak istediğiniz veya oluşturduğunuz Formları yönetebilirsiniz.

google formlar yeni oluşturma

Google Formlar’da yeni bir form oluşturmak oldukça basittir. Önce bir form başlığı, açıklama girmeniz gerekir ve ardından form alanlarınızı eklemeye başlayabilirsiniz. Başlamak için işaret ile gösterdiğimiz “+” butonuna basınız.

Google’ın akıllı AI teknolojisi, sorduğunuz soruya cevap verebilecek formu kendi seçer. İstediğiniz form oluşmaz ise düzenlemeler yapabilirsiniz.

örnek google from

Yeni bir form alanı eklemek için menüdeki ekle düğmesini kullanabilirsiniz. Form tasarımı yaparken ayrıca resim ve video ekleyerek daha ilgi çekici Formlar oluşturabilirsiniz.

Form tasarımını ve içeriğini oluşturduktan sonra sağ üst köşede yer alan Gönder butonuna basmanız yeterlidir.

Karşınıza gelen açılır pencere içerisinde oluşturduğunuz Google Formu için kullanım seçenekleri yer almaktadır. Bunlar sırası ile e-posta, bağlantı ve HTML kodu olarak size sunulmaktadır. Bu sayfada HTML kodunu seçerek kopyala bağlantısına tıklıyoruz.

google formlar html kodu

Bundan sonra WordPress sitenizin yönetici alanına geçin ve formun görüntülenmesini istediğiniz yazı veya sayfayı düzenleyin.

Yazı düzenleme ekranında, metin düzenleyicisine geçmeniz ve form kodunuzu yapıştırmanız gerekiyor.

wordpress metin düzenleyicisi

Değişikliklerimizi kaydetmek için kaydet veya yayınla düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık sayfanızın nasıl göründüğünü görmek ve Formu test etmek için sayfanızı ziyaret edebilirsiniz.

google formlar test sayfası

Bu makalenin, Google Formları WordPress yazı ve sayfalarınıza nasıl kolayca ekleyebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan veya eklemek istediğiniz düşüncelerinizi yorum olarak bize göndermekten çekinmeyin.

4 Yorum
 1. Alparslan

  Sitemin gerçekten bir forma ihtiyacı var. WordPress form ile Google form arasında kaldım. Büyük ihtimal Google servisini kullanacağım 🙂

 2. sami

  google her konuda çözümler üretmeye devam ediyor, bugün ilk defa denedim bu formu süper durdu sitede tavsiye ederim

 3. Bekir

  google her zaman gerekli çalışmaları yapmakta çok başarılı

 4. oktay çetintaş

  google işini iyi bilir vede her gün geçtikçe ayarlamaları yeniliyor

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.