WordPress Sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na Nasıl Ekleyebilirsiniz?

1 9.796

Sitenizi arama motorları için optimize etmede önemli bir adım WordPress sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na eklemenizdir. Okuyucularımızın çoğu SEO İpuçları ve web sitelerinde organik arama trafiğini nasıl artırabilecekleri konusunda bize soruyorlar. Sağladığımız diğer ipuçlarıyla birlikte Google web yöneticisi araçlarını kullanmak bize yardımcı olabilir. Bu makalede, WordPress sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Google Web Yöneticisi Araçları nedir?

Google’ın Web Yöneticisi araçları, yayıncılara web sitelerinin arama motoru tarafından nasıl göründüğüne bir göz atması için Google tarafından sunulan bir dizi araçların birleşiminden oluşmaktadır. Web sitenizdeki farklı sayfaların arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olması için raporlar ve veriler sağlar. Web sitenizdeki bir sayfanın sonuçlarda nasıl göründüğünü ve ne sıklıkta tıklandığını ayrıca arama sorgularını gösterir. Bu veriler eski makalelerinizi geliştirmenize, yeni içerik yazmanıza ve web siteniz için bir içerik stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Google web yöneticisi araçları, web sitenizin XML site haritasını göndermenize, istemediğiniz URL’leri aramalardan çıkarmanıza ve Google’ın web sitenizin önemli içeriğini daha önde görüntülemesine yardımcı olmanızı sağlar. Ayrıca, sitenizde Google’ın sayfalarınızı taramasını ve dizine eklenmesine sebep olan bir hata olup olmadığını da size bildirir.

google webmasters tools gosterge

WordPress Sitenizi Google Web Yöneticisi Araçlarına Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Google Web Yöneticisi araçları web sitesine gidin ve bir Google hesabı ile oturum açın. Oturum açtıktan sonra, özellik ekle düğmesine basın ve sitenizin URL’sini ekleyin ve ardından ekle düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda eklediğiniz web sitesinin sahipliğini doğrulamanız istenecektir. FTP kullanarak web sitenizin kök dizinine bir HTML dosyası yükleyebilir veya daha sonra WordPress sitenize ekleyebileceğiniz bir meta etiketi elde etmek için HTML etiketi altındaki meta kodunu kullanabilirsiniz.

Ziyaret Et

google webmasters tools meta dogrulama

Web sitenize meta etiketi kolayca eklemek için Insert Headers and Footers eklentisini yükleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz. Web Yöneticisi Araçları tarafından sağlanan ve şu şekilde görünecek meta etiketi satırını kopyalayın:

<meta name=”google-site-verification” content=”size özel doğrulama anahtarı” />

Şimdi Ayarlar »Insert Headers and Footers kısmına gidin ve meta etiket satırını Scripts in Header alanına yapıştırın. Değişikliklerinizi kaydedin ve Google Web Yöneticisi Araçları web sitesine dönün ve sitenizi doğrulayın.

yoast seo webmaster tools

Alternatif olarak, WordPress SEO eklentisi kullanıyorsanız, meta etiketinin içerik bölümünde doğrulama anahtarını kopyalayıp WordPress SEO eklentisine yapıştırabilirsiniz. WordPress admin yan çubuğunuzda SEO’yu tıklayın ve Dashboard sayfasının Webmaster Tools sekmesinde Google Search Console kısmına yapıştırın. Değişikliklerinizi kaydedin ve web sitenizi doğrulamak için Google Web Yöneticisi Araçları web sitesine geri dönün.

Web sitenizi doğruladıktan sonra, yapmak isteyeceğiniz sonraki şey XML site haritanızı eklemektir. Site haritanız yok veya site haritanızın olduğundan emin değil misiniz? WordPress’de XML site haritaları oluşturma hakkında rehberimizi inceleyin. Site haritanızı eklemeyi bitirdikten sonra, Google’ın site verilerinizi görüntülemesi biraz zaman alabilir.

WordPress sitenizi Google webmaster araçlarına eklemek için yapmanız gereken tek şey budur. Verileriniz işlenmeye başlandıktan sonra kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda WordPress sitenizi Google webmaster araçlarına nasıl ekleyebileceğinizi ve size sağlayacağı avantajlardan bahsettik. Aklınıza takılanları yada eklemek istediğiniz her şeyi bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin.

1 Yorum var
  1. ahmet

    Çok sağolun çok iyi paylaşımdı

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.