WordPress Eklenti ve Tema için Otomatik Güncelleştirme

5 1.037

WordPress 3.7 sürümünden itibaren otomatik güncelleştirme desteğini kullanıcılara sunmaya başladı. WordPress sitenizin güvenliği açısından güncellemelerin önemi son derece büyük. Aynı durum siteniz içersin de yer alan eklenti ve tema dosyalarınız içinde geçerli olduğunu bilmelisiniz.

Yönettiğiniz bir adet WordPress siteniz var ise güncelleştirmeleri elle yapmanız size sorun yaratmayacaktır. Peki takip etmeniz gereken birden fazla WordPress siteniz varsa? Otomatik güncelleştirme özelliği işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Bu yazımızda WordPress sitenizin yazılım sürümünü, tema ve eklentilerin güncelleştirme işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirmeniz için bilinmesi gerekenlere yer vereceğiz. Otomatik güncelleştirme için kod kullanımını ve ayrıca bizim severek kullandığımız bir WordPress eklentisinin kullanımına yer vereceğiz.

Yazı İndeksi

WordPress Otomatik Güncelleştirmeler

WordPress update

WordPress otomatik güncellemeler bazı durumlarda sitenizin çalışmasını durdurabilir. Daha önce anlatımını yaptığımız, WordPress zamanlanmış bakım modu hatası yazımızı okuyarak biraz daha fazla bilgi edinmenizi öneririz.

WordPress güncelleştirmeleri sürüm bazında ele aldığımızda bazı farklılıklar göstermektedir. WordPress’in ana kodlarının güncellemesi sırasında iki farklı sürüm numarası görmenizin temel nedeni budur. Örnek vererek açıklama yapmak gerekirse, WordPress 4.9 sürümü tüm güvenlik açıklarının kapatıldığı ve en kararlı sürüm olarak karşıma gelir. WordPress 4.9.1 ise 4.9 içerisinde bulunan hata ve iyileştirmeleri içerin sürüm paketidir.

Otomatik güncelleştirmeler sayesinde sitenizi güncel tutabileceğiniz kısımlara bir göz atalım:

 • WordPress sürümü ve güvenlik yamaları
 • Eklentiler
 • Temalar
 • Çeviri dosyaları

Birazdan sırası ile kod ekleyerek yada bir eklenti kullanarak bu işlemlerin nasıl kolayca yapabileceğimize yakından bakacağız. İlk olarak WordPress ana dizininde yer alan “wp-config.php” üzerinde ekleyebileceğimiz kodlara bir göz atalım.

WordPress wp-config.php Otomatik Güncelleştirme Ayarları

WordPress sitenize fazladan bir eklenti kurmadan otomatik güncelleştirmeleri kolayca yapılandırabilirsiniz.

FTP üzerinden sitenizin ana dizininde yer alan “wp-config.php” dosyasını masaüstünüze alınız. Her ihtimale karşı yaptığınız düzenlemeyi sunucuya geri yüklemeden önce bir kopyasını bilgisayarınızda sakladığımızdan emin olun.

Sürüm Güncelleştirme

WordPress sürümünü otomatik olarak güncelleştirmek için “wp-config.php” dosyanızın içerisinde aşağıda yer alan kodu eklemeniz yeterli olacaktır. Böylece yeni bir sürüm çıktığı taktirde otomatik olarak güncelleme işlemi arka planda yapılacaktır.

define('WP_AUTO_UPDATE_CORE', true);

Eklentileri Güncelleştirme

Eklentilerinizin yeni bir sürüm yayınlandığında WordPress tarafından otomatik olarak güncellenmesini istiyorsanız, wp-config.php dosyanıza aşağıda yer alan kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_true' );

Temaları Güncelleştirme

Aşağıda vereceğimiz kod sadece WordPress tema kütüphanesi üzerinden indirilmiş temalar üzerinde işlevsellik gösterecektir. Ücretli bir tema kullanıyorsanız tema yapımcısının sitesini takip etmelisiniz.

add_filter( 'auto_update_theme', '__return_true' );

WordPress Otomatik Güncelleştirmeleri Kapatma

WordPress otomatik güncellemelerini tamamen kapatırsanız, temalar veya eklentiler için eklediğiniz kodların çalışmasını engelleyeceğini unutmayın.

define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

WordPress Otomatik Güncelleştirme Eklentisi Kullanımı

Her gün WordPress web sitenizin saldırılara karşı savunmasız kalmasını sağlayacak yeni açıklar veya potansiyel saldırı senaryoları oluşmaktadır. WordPress sitenizin tamamı veya en azından belirli bir bölümü için otomatik güncellemelerin etkinleştirilmesi, sitenizi potansiyel saldırılara karşı koruyacaktır.

Vevida optimizer eklentisi

Bu eklenti sayesinde düzenli olarak yeni çıkan güncelleştirmeleri arka planda kurulumunu sağlayabilirsiniz. Eklenti otomatik olarak kullandığınız tema, eklenti, çevirileri ve güncel WordPress sürümünü periyodik olarak denetler. Güncelleştirilmesini istediğiniz alanları eklenti üzerinden seçebilmemiz sayesinde daha esnek çalışma şansını elde edebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminden sonra WordPress yönetim alanınızda Başlangıç > Update Settings bağlantısını takip edin.

Vevida optimizer ayarları

Yönetmesi ve yapılandırması çok kolay olan bu eklenti ile otomatik olarak güncellenmesini istediğiniz tüm kısımları tek sayfa üzerinde listelendirmektedir.

Sayfanın en alt kısmında bilgilendirme için mail adresi tanımlaması yapılabilmesi ayrıca güzel bir özellik böylece bir den çok siteniz var ise güncelleme durumlarını e-posta üzerinden takibini kolayca yapabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

WordPress otomatik güncelleştirmeler sitenizin sağlıklı çalışması açısından önemlidir. Sitenizin çalışmasında görev alan tema ve eklentilerin güncel olması bilinen yada tespit edilmiş hata ve saldırı riskini en aza indireceğini söyleyebiliriz.

Aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi ayrıca eklemek istedikleriniz için yorum yapmaktan çekinmeyin.

5 Yorum
 1. Serdar

  Themeforest’den satın aldığım tema ile birlikte WP Bakery Page Builder eklentisi gelmişti. Zaten biliyorsunuzdur tema ile birlikte çalışan bir eklenti. Bu Page Builder eklentisine güncelleme geldi fakat güncelle dediğimde hata veriyor.

  Hata img: “https://image.ibb.co/czjO5H/Ekran_Resmi_2018_03_20_14_04_18.png”

  Güncellemeyi yapabilmenin bir yolu var mı?

  Teşekkürler…

  1. WpGurme

   Tema ile birlikte sunulan WP Bakery Page Builder geliştirici lisansına sahip olduğundan WordPress üzerinden lisans anahtarınız olmadan güncelleme yapmanıza imkan tanımaz. Eklenti yapımcısına durumu bildirerek güncel sürümü göndermesini talep edebilirsiniz.

   1. Serdar

    Çok çok teşekkür ederim, siz ve siteniz sayesinde bir çok problemimi sorunsuzca çözdüm..

    Saygılarımla.

 2. yasin

  merhaba, iyi hoşta kardeşim eklentileri ve wordpress si güncelledim amp sayfam açılmamaya başladı örnek vermek gerekirse temada kaymalar oluşuyor vb bunun gibi sorunlar oluyor her sitede olmasada bazı sitelerde oluyor bu durumda ne öneriyorsunuz eklentileri güncelleyince bu tip sorunlarla karşılaşmamak için ne yapmak gerekir

  1. WpGurme

   Güncellemelerden önce site yedeğini alabilir sitenizde bozulmalar oluşturuğu taktirde ger dönüş yaparak bir sonraki güncellemeyi bekleyebilirsiniz. Bu tarz güncelleme sorunları yaşamamak adına bizim tavsiyemiz, indirme sayısı yüksek tema ve eklentileri kullanmanızdır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.