WordPress Kullanıcıları için FTP Programları Mac ve Windows

2 4.380

Geçtiğimiz günlerde, WordPress’e dosya yüklemek için FTP‘yi nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalıştık, kullanıcılarımızdan birisi Mac için FTP istemcilerini önermemizi istedi. Bol miktarda ücretsiz ve ücretli FTP programları bulunmaktadır. Bu yazıda, WordPress yeni başlayanlar için en iyi FTP istemcilerinden bazılarını seçtik. Buradaki hedef, tüm WordPress dosyası düzenleme ve yüklemeleriniz için güvenli ve kullanımı kolay FTP programını bulmaktır.

Yazı İndeksi

FTP İstemcisi Nedir? Neden İhtiyacımız Var?

FTP (Dosya Aktarım Protokolü) bilgisayarınızdan WordPress sitenize dosya yüklemenizi sağlar. FTP’yi kullanmak için, bilgisayarınızı WordPress barındırma hesabınıza bağlayan bir masaüstü uygulaması olan bir FTP programına ihtiyacınız olacaktır.
WordPress sitenizdeki dosyaları ve klasörleri kopyalamak, yüklemek, silmek, yeniden adlandırmak ve düzenlemek gibi tüm FTP işlevlerini gerçekleştirebilmeniz için bir yazılıma ihtiyacınız var.

FTP programları WordPress admin alanına erişemediğinizde hızlı bir şekilde WordPress hatalarını düzeltmenize yardımcı olabilir.

FTP Programı Nasıl Kullanılır?

WordPress sitenize bağlanmak için bir FTP kullanıcı adı ve şifresi gerekir.

Bu bilgiler web siteniz için WordPress Hosting aldığınızda size e-posta olarak gelmektedir. Daha önce bir web sitesi nasıl yapılır ile ilgili yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Detaylı olarak anlatımını yaptığımız FTP programı kullanımı ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

WordPress Kullanıcıları İçin En İyi FTP Yazılımları

Farklı platformlar ve işletim sistemleri için kullanılabilen çeşitli ücretli ve ücretsiz FTP yazılımları vardır. Her biri, kullanımı kolay bir arabirim ve WordPress dosyalarını düzenlemenizi kolaylaştıracak ilave özellikler ile birlikte gelir.

FileZilla

filezilla ftp yazılımı

FileZilla Windows, Mac ve Linux için popüler ve ücretsiz FTP programıdır.

Belki de en kolay FTP istemcisini olarak kulanılmaktadır. Bununla birlikte birinci sıraya koymamızın nedeni ücretsiz olmasına karşın sağladığı özellikler ve güncel kalması oldu.

Kurulum sırasında dikkat etmeniz bir durum söz konusu bunu belirmekte fayda var. FileZilla ücretsiz olmasından dolayı kurulum paketi içerisinde reklam programı ile birlikte gelmektedir. Kurulum sırasında reklam programının tikini kaldırdığınızdan emin olun.

FileZilla kullanım kılavuzu için FTP ile WordPress’e Dosya Yükleme adlı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Platform: Windows, Mac, Linux
Fiyat: Ücretsiz

Ziyaret Et

WinSCP

winscp ftp programı

WinSCP  Windows kullanıcıları için en güçlü ve kullanımı kolay FTP yazılımlarından biridir. Kullanıcı arayüzünde çok fazla şey varmış gibi geliyor, ancak aslında öğrenmesi oldukça kolay.

Sol tarafta bilgisayarınızdaki dosyalarınız var ve sağ taraft, sunucunuz da ki dosyaları görüyorsunuz. Dosyayı indirmek, yüklemek veya düzenlemek için bir dosyayı tıklamanız veya sürüklemeniz yeterlidir.

Uzman kullanıcılar için WinSCP güçlü bir FTP programı olarak ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir. SFTP, SSH ve tabii ki eski FTP’yi destekler.

Platform: Windows
Fiyat: Ücretsiz

Ziyaret Et

Cyberduck

cyberduck ftp programı

CyberDuck, yeni başlayanlara ve ileri düzey kullanıcılara uygun son derece kolay bir FTP programıdır.

Mac ve Windows bilgisayarları için kullanılabilir. Diğer çapraz platform uygulamalarının aksine, aslında yerel Mac ortamınızla güzel bir şekilde bütünleşir. Anahtarlıktaki oturum açma kimlik bilgilerini depolamak ve dosyaları bulucuda bulmak gibi Mac özelliklerini de destekliyor.

Platform: Windows, Mac
Fiyat: Ücretsiz

Ziyaret Et

Transmit

transmit ftp programı

Transmit, özellikle web geliştiricileri arasında Mac için en popüler FTP programıdır. Klasör senkronizasyonu, disk özelliği ve daha yüksek hızlar gibi son derece güçlü bir özellikler kümesiyle birlikte gelir.

Transmit Mac kullanıcılarınızın hızlı bir şekilde öğrenmesini çok kolaylaştıran yerli Mac ortamınıza güzelce entegre olur. İletim kısayollarınızı Finder’a sık kullanılanlar olarak ekleyebilir ve bunlara hızla erişebilirsiniz.

SSH, SFTP ve FTP bağlantılarını destekler. Ayrıca, hızlı dosya düzenlemeleri için kendi içerisinde kod düzenleyicisi de bulunur.

Platform: Mac
Fiyat: Ücretsiz ve Ücretli versiyonu bulunmaktadır. Ücretli versiyon için 34 dolar ödemeniz gerekmekte.

Ziyaret Et

 Free FTP

freeftp ftp yazilimi

Windows kullanıcıları arasında popüler bir FTP yazılımıdır. Yeni başlayanlar için kolay ve kullanımı oldukça kolay.

FTP, SFTP ve FTPS destekler ve işletim sisteminize güzelce entegre olur. Bir dosyayı nerede sakladığınızı hatırlamanızı sağlayan geçmiş özelliği vardır.

Direct FTP adında ücretli bir sürümü var. Kod editörü, otomatik tamamlama ve resim görüntüleme gibi ek özelliklere sahiptir.

Platform: Mac
Fiyat: Ücretsiz ve Ücretli versiyonu bulunmaktadır. Ücretli versiyon için 39 dolar ödemeniz gerekmekte.

Ziyaret Et

CuteFTP

cuteftp ftp yazılımı

CuteFTP Windows için popüler bir ticari FTP programıdır. SSH ve 256 bit AES, FIPS 140-2 onaylı şifreleme ve transferler için OpenPGP dosya şifrelemesi ile kurumsal düzeyde güvenlik sunar.

Güçlü dosya arama, sürükle ve bırak aktarımları,  zamanlanmış aktarımlar ve daha birçok gelişmiş özellik ile gelir.

Platform: Windows, Mac
Fiyat: Deneme ve Ücretli versiyonu bulunmaktadır. Ücretli versiyon için farklı lisans çeşitleri bulunmakta.

Ziyaret Et

Bu makalenin WordPress’e dosya yüklemek için en iyi FTP programını bulmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Aklınıza takılan ve eklemek istediklerinizi yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Ücretsiz en iyi FTP programı hangisi?

Ücretsiz FTP programları içerisinde WinSCP ve FileZilla söyleyebiliriz.

2 Yorum
  1. rahmi

    Çok başarılı bir makale olmuş. Üstadım wordpress siteler için CPU sorunu çok yaygın bununla ilgili makale hazırlayabilirsen kesinlikle her derde derman olabilirsin. Sevgiler.

    1. WpGurme

      CPU sorunu ile ilgili sorularınızı bize Bize Yazın Sayfası üzerinden gönderirseniz seve seve cevaplarız. Teşekkür ederiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.