WordPress Bakım Modu Sayfası Oluşturma

0 782

WordPress bakım modu sayfası oluşturma, WordPress sitenizin güncelleme, tasarım düzenlemesi ve güvenlik açıklarını düzeltmeniz gerektiğinde kullanabileceğiniz bilgilendirme sayfasıdır. Sitenize gelen kullanıcılara bakım modu sayfası üzerinde yapılan çalışmayı ve sitenizin ne zaman yeniden yayına geçeceği bilgisini verebilirsiniz.

WordPress sitenizi farklı durumlardan dolayı bakım moduna geçirmeniz gerekebilir. Yazımızda WordPress bakım modunun ne olduğunu ve hangi durumlarda kullanılması gerektiğine değineceğiz. Sonrasında WordPress üzerinde eklenti ve kod kullanarak bakım modu sayfası oluşturacağız.

Yazı İndeksi

WordPress Bakım Modu Nedir?

WordPress bakım modu, siteniz üzerinde geliştirme, yedekleme veya taşıma işlemi yapacağınız durumlarda kullanılmaktadır. Sitenize gelen aktif ziyaretçilerinizin site üzerinde gezinmelerini engelleyerek arka planda istediğiniz çalışmayı kolayca yapabilirsiniz.

Özellikle WordPress eklenti ve sürüm güncelleştirmeleri sırasında fark ettiyseniz, WordPress sizin yerinize bu işlemi otomatik olarak yapmaktadır. Yapılan güncelleştirmeler sırasında oluşabilecek sorunların önüne geçmek açısından bakım modu önemlidir.

WordPress bakım modu etkinleştirmeWordPress güncelleştirmeleri genel olarak çok kısa sürmektedir. Ancak siteniz günün her saati ziyaretçi trafiği alıyor ise bakım modu kullanmadan sitenizi güncellemek büyük risk faktörüdür.

WordPress Bakım Modu Hatası ve Çözümü

WordPress güncelleştirmelerinizi yaparken bir şeyler ters gittiğinde sitenizde, zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Bir kaç dakika içinde tekrar kontrol edin. Uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun temel nedeni güncelleştirme sırasında sunucunuzun yetersiz kalması yada olası bir yazma okuma hatasın sonucudur.

Bu hatayı düzeltmek son derece kolaydır. Bunun için FTP ile ana dizine erişerek WordPress tarafından oluşturulan “.maintenance”  dosyasını silmeniz yeterli olacaktır. Detaylı bilgileri WordPress zamanlanmış bakım modu hatası yazımız üzerinden edinebilirsiniz.

WordPress Bakım Modu Sayfası Kod Kullanımı

Bakım modu sayfası oluşturmak için WordPress eklentisi kullanmak istemiyorsanız. Temanızın “functions.php” dosyasına kod ekleyerek kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için WordPress yönetim paneli üzerinden sırası ile Görünüm > Düzenleyici sekmesine geliniz ve arından “functions.php” dosyasının içerisine aşağıda yer alan kodu eklemelisiniz.

// Bakım modu aktif
function wp_maintenance_mode() {
 if (!current_user_can('edit_themes') || !is_user_logged_in()) {
 wp_die('<h1>Sitemiz Bakım modunda</h1><br />Sitemiz üzerinde çalışıyoruz, bizi daha sonra ziyaret etmeyi unutmayın.');
 }
}
add_action('get_header', 'wp_maintenance_mode');

Vermiş olduğumuz kodu ekledikten sonra cache eklentisi kullanıyorsanız mutlaka önbelleği temizlediğimizden emin olun. Sitenize gelen kullanıcılar aşağıda yer alan bir ekran ile karşılaşacaklardır.

wordpress bakım modu kod

Kod içerisinde yer alan alanları kendi isteğinize göre değiştirmeyi unutmayın.

WordPress Bakım Modu Eklentisi

wordpress bakım modu eklentisi

Under Construction WordPress eklentisi gelişmiş özellikleri ve özelleştirme desteği ile bakım modu sayfası oluşturmanıza olanak sağlamaktadır. Eklenti içerisinde yer alan hazır şablonları düzenleyerek bir kaç adımda ihtiyacınız olan tasarımı oluşturabilirsiniz.

Bu eklenti ayrıca bakım modunu belirlediğiniz bir süre sonunda kaldırarak sitenizi ziyaretçilerinize açabilmektedir. Ücretli sürümünde daha fazla şablonu kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Eklenti hafif ve mobil desteği bulunması açısından çoğu WordPress kullanıcısının ilk tercihi olmaktadır. Bizim de ilk tercihimiz olduğu gibi 🙂

EKLENTİYİ İNDİR

Bilinmesi Gerekenler

WordPress bakım modu, bakım veya farklı durumlarda sitenizin kapalı kaldığı anlarda ziyaretçi dönüşümleri açısından önemlidir. Özellikle yüksek trafikli ve çok sık ziyaretçi aldığınız bir siteniz var ise denemenizi öneririz. Farklı ve ilgi çeken bir bakım modu sayfası oluşturmanız, siteniz kapalı dahi olsa kullanıcıların sayfa üzerinde zaman geçirmelerine neden olacaktır.

Sormak istediklerinizi ve farklı bir bakım modu eklentisi yada yöntem kullanıyorsanız bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.