WordPress 404 Hatası ve Çözüm Yolları

16 846

WordPress güçlü bir içerik yönetim sistemi. Bazen ince bir ayar sitenizi kullanılmaz hale getirebilir. Fakat herhangi bir WordPress sorununa çözüm bulmak fazlasıyla kolay. WordPress kullanıcılarının yaşadığı sorunların (internal server error hatası ve veritabanı bağlantısı kurma hatası gibi) çoğunu önceki yazılarımızda konu aldık. Başka bir yaygın sorun ise 404 Hatası. Bu yazıda WordPress’te karşınıza çıkan 404 hatasının çözümünden bahsedeceğiz.

Böyle bir durumda kullanıcılar genelde admin paneline veya bloglarının anasayfasına ulaşabiliyor, fakat tek tek yazılarına girdikleri zaman 404 – Bulunamadı hatası alıyorlar. Öncelikle, panik yapmayın. Yazılarınız büyük ihtimalle hala orada ve tamamiyle güvende. Bu hata genellikle .htaccess dosyanızın silinmesi veya yeniden yazım kurallarında bir sorun oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Yapmanız gereken ise, kalıcı bağlantı ayarlarınızı düzeltmek.

Ayarlar altından Kalıcı Bağlantılar sekmesine girin ve sadece Değişiklikleri Kaydet’e basın.

wordpress kalıcı bağlantı ayarları

Bu, kalıcı bağlantılarınızı güncelleyip, yeniden yazma kurallarını yenileyecektir. Çoğu durumda bu çözüm 404 hatasını düzeltecektir. Eğer bu da hatanıza çözüm olmadıysa, büyük ihtimalle .htaccess dosyanızı manuel olarak güncellemeniz gerekecek.

FTP ile sunucunuza giriş yapın. /wp-content/ ve /wp-includes/ gibi dosyaların olduğu yerde bulunan .htaccess dosyanızı değiştir üzerinden açın. Yapabileceğiniz en kolay şey, izinleri 666 olarak değiştirerek, dosyanızı geçici olarak yazılabilir hale getirmek. Sonrasında da orijinal çözümü tekrar denemek. Fakat izinleri 660’a geri döndürmeyi unutmayın. Ayrıca bu aşağıdaki kodu da manuel olarak .htaccess dosyanızın içine ekleyebilirsiniz:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Kendi Yerel Sunucunuzu Kullanın

Çoğu zaman tasarımcılar ve geliştiriciler WordPress’i yerel bir sunucu kullanarak kendi bilgisayarlarına yüklemektedirler. Eğer özel kalıcı bağlantılar kullanmak isterseniz MAMP, WAMP veya XXAMP’ınızın Apache kurulumundaki rewrite_module’u etkinleştirmeniz gerek.

Bu yazının, 404 hatasını çözmenizde yardımcı olduğunu umuyoruz. Bu çözüm işinize yaradı mı? İşe yarayan farklı çözümünüz mü var? Yorum bırakarak bu çözümleri bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

16 Yorum
 1. Mustafa

  Hocam 404 hatasını cache eklentisini açınca alıyorum. Bu dediğiniz htaccess dosyasını silince düzeliyor ama bir süre sonra tekrardan sayfaya girmeye çalıştığımda 404 e yönleniyorum. İşin içinden çıkamadım ücretli yada ücretsiz olarak yardım etmeniz mümkün müdür? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. WpGurme

   Bize yazın sayfasından konuyu bize iletirsen 404 hatası aldığın siteni incelemek isteriz.

 2. Celal

  Ben de o kadar arıyordum çözümünü buldum teşekkür ederim diğer yazılarınızı da okudum baya kaliteli başarınızın devamnı dilerim..

 3. Oğuzhan

  WordPresste tek br hata büyük sonuçlar doğurabiliyor. O yüzden bu tarz hataların çözümleri oldukça zor oluyor. Siz başarılı anlatım yapmışsınız.

 4. aynur

  yardımınız için çok teşekkür ederim zira kafayı yemek üzereydim . Her zaman ki gibi başarılı bir makale olmuş selamlar .

 5. Berke

  Tüm uğraşlarım boşa gidicektim tam yeni tema aramaya başlıyodum ki karşıma siz çıktınız çok teşekkür ediyorum sorunum çözüldü

 6. serhat sarac

  Merhabalar ben wordpress sitemi daha kurulumda iken o hatayı görüyüroyorum yani ilk kurulumda veritabanı ismi ve kullanı ismi şifresini girdikten sonra gönder butonuna bastığımda 404 hatası alıyorum yardımcı olabilirmisiniz

  1. WpGurme

   FTP kök dizini içerisinde yer alan dosyaları güncel WordPress kurulum dosyaları ile değiştirerek dener misiniz?

 7. yusuf

  hocam ben sadece mobilden 404 hatası almaktayım ve sizin verdiğiniz yötemleri denedim fakat olmadı.pc den 404 hatası almıyorum fakat mobilden alıyorum.Çözüm yolu gösterebilir misiniz ?

  1. WpGurme

   Yorum alanına girdiğiniz site adresiniz üzerinden 404 hatası mobilden alınmıyor farklı bir alan adı mı kullanıyorsunuz?

   1. yusuf

    siteye direkt girdimizde bende almıyorum fakat googleda arama yaparken alıyorum.Mesala
    “bulgurlu nakliye” yazıyorum google ye yoruma verdiğim sitenin yazısına tıklıyorum. 404 hata veriyor

    1. WpGurme

     Chrome gizli sekme üzerinden verdiğiniz anahtar kelime ile sitenize sorunsuz olarak erişebiliyorum. Yinede aklınızda soru işareti kalmaması açısından Redirection eklentisini kurarak 404 hatalarınızı kontrol edebilir ve ilgili sayfaları bağlamasını yapabilirsiniz.

     1. yusuf

      Benim sitemde amp var bunu nasıl kaldirabilirim herhalde amp nedeniyle 404 hata veriyor

     2. WpGurme

      Sitenizin kaynak kodlarında AMP yönlendirmesi görünmüyor. Bir ihtimal sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmiş olabilirsiniz. Eğer bu tarz bir işlem yaptıysanız webmaster.google.com üzerinden sitenizin dahili bağlantılarını tekrar indeks sırasına almalısınız.

 8. adem

  merhaba hocam dediklerinizi yapıyorum ancak sadece bağlantı ayarlarındaki düz seçeneğinde 404 found tepkisi almiyorum diğerlerinde 404 hatası veriyor lütfen yardım edin

  1. WpGurme

   Merhaba, WordPress yönetim paneli üzerinden bir adet yönetici hesabı oluşturup sitemizde yer alan iletişim forumu üzerinden bize iletirseniz bir göz atmak isteriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.