WordPress 4.8’de Neler Var (Özellikler ve Ekran Görüntüleri)

0 1.196

WordPress 4.8 için tarih güncellendi. 2017 yılının ilk büyük WordPress sürümü olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Gelişimi yakından takip ettik ve son sürümün 8 Haziran 2017’de indirilebilir olması bizi heyecana sürüklüyor. Bu yazıda size neler olduğunu göstereceğiz özellikleri ve ekran görüntüleri ile WordPress 4.8 yazımızın devamında.

Not: Bilgisayarınızda lokal olarak veya WordPress Beta Tester eklentisini kullanarak deneyebilirsiniz.

Resmi beta sürümü 12 Mayıs’ta sunulacak ve bu sürüm WordPress 4.8’in son sürümüne kadarki yeni özelliklerin eklenemeyeceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, beta özelliklerinden bazıları resmi sürüm ile birlikte kullanıma sunulmaya bilir.

Yazı İndeksi

Metin Widget’inde Görsel Kullanımı

Varsayılan olarak WordPress düz metin widget’iyle birlikte gelir. Bu widget, metin ve HTML kodu ekleyebileceğiniz basit bir metin kutusu içerir.

Html kodlamasına aşina olmayan kişiler için son derece sıkıntılı olan metin birleşeni WordPress 4.8 ile daha rahat bir kullanıma kavuştu.

Yeni metin widget’ı basit bir görsel ve metin editörü ile birlikte gelmeye hazırlanıyor. Yazı düzenleme ekranında gördüğünüze benzer bir arayüze sahip.

yazı widget

Yeni özelliklere sahip olacak olan widget sayesinde HTML bilgisi olmayan kişiler sanki WordPress yazı sayfası oluşturur gibi düzenleme yapabilecek.

Yeni Resim Widgeti

Şu anda, WordPress birleşen alanında görsel kullanmak istiyorsanız HTML kodu kullanmanız veya bir eklenti yardımıyla işinizi halletmeniz gerekiyor.

WordPress 4.8, kullanıcıların kolayca birleşen alanına görsel ekleyebilecekleri bir resim widget’ini sunacak. Widget’tan bir resim yükleyebilir veya WordPress ortam kitaplığından herhangi bir görsel seçebileceksiniz.

resim widget

Öne çıkarılan görsel de olduğu gibi yüklemek istediğiniz görseli WordPress yükleme aracı ile sitenize yükleyebilirsiniz. Kaydet yaptıktan sonra görselin ön izlemesini birleşenler altından bakmanız mümkün.

Yeni Video Widgeti

Resim widget’ine benzer şekilde, WordPress 4.8 de Video widget’i yer alacak. Kullanıcıların videolarını kolayca yan çubuklarına yüklemelerine veya YouTube, Vimeo veya başka herhangi bir sağlayıcıdan gelen herhangi bir videoyu görüntülemesine olanak tanıyacak.

video widget

Not: WordPress sitenize hiçbir zaman video yüklememenizi öneririz. Bunun yerine, YouTube veya Vimeo gibi bir video barındırma sağlayıcısı kullanmalısınız. Widget’teki ‘Video Seç’ düğmesini tıklamanız ve ardından ‘URL’den ekle’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Gömmek istediğiniz videonun URL’sini ekleyin ve ardından ‘Widget’e ekle’ düğmesini tıklayın. Medya yükleyici açılır penceresi kaybolacak ve widget’taki videonuzun küçük resim önizlemesini göreceksiniz.

WordPress Haberler ve Olaylar Kontrol Paneli Pencere Öğeleri

WordPress 4.8 ayrıca WordPress Events and News paneli widget’ını da tanıtacak. WordPress gösterge tablonuzda görünecek ve bulunduğunuz yere yakın WordPress haberlerine ve WordPress ekinliklerine ilişkin bilgileri içerecektir. Sadece WordPress haberini gösteren eski WordPress haber widget’inin yerini alacak. Ülkemiz için ne kadar geçerli olup olmayacağını resmi sürüm çıktıktan sonra ele alacağız.

Web sitenizde birden çok kullanıcı varsa, widget onlara bulundukları yere göre içerik gösterecektir. Bir kullanıcının yerini, saat dilimini ve IP adresini api.wordpress.org adresine göndererek otomatik olarak algılamaya çalışacaktır.

Kullanıcılar konumu manuel olarak girip başka yerlerdeki etkinlikleri görüntülemek için konumu değiştirebilir.

WordPress 4.8’de hayatımıza yeni girecek özellikleri sizlerle paylaşmak istedik. Heyecanlandıran özellikleri ve WordPress’in gelecekteki sürümlerinde neyi görmek istersiniz? Fikirleriniz ve cevaplarınızı yorum olarak almak isteriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.