Yönetim Ekranı

144

Yönetim Ekranı terimi, WordPress yönetim alanının farklı bölümlerini tanımlamak için kullanılır. Kullanıcıların oluşturabileceği, düzenleyebileceği veya kaldırabileceği Sayfalar (yazı türü) yönetim ekranı üzerinde yer almaktadır. Karışıklığa sebep olmaması açısından listeleme üzerinden sunulmuştur.

wordpress yonetim ekrani

Yönetim Ekranı, üstte yatay bir menü çubuğu ve sol tarafta dikey menü yerleşimine sahiptir. Üst çubuk veya yönetici çubuğu farklı yönetim ve kullanıcı görevlerine hızlı bağlantılar içerir. Üst çubuk, yorumlar gibi şeyler için özet bilgiler içerir ve yüklü eklentilerden yararlı bağlantılar ve ana sayfaya bağlantı vermektedir. Ayrıca, web sitenizin ön sayfasında Yönetici çubuğunun görüntülendiğini görebilirsiniz. Endişelenmeyin, bu yalnızca kullanıcı rolü atanmış kişilere görünür, ziyaretçileriniz bu çubuğu göremez. Sol taraftaki yönetici kenar çubuğunda WordPress’in farklı yönetim ekranlarına sekmeler bulunur. Bu sekmelerin çoğunda alt paneller adı verilen alt menüler bulunur.

Kullanıcılar, yönetim ekranlarından WordPress’in hemen hemen her yönünü kontrol edebilir ancak PHP Kodunu düzenleyemez. Ekran, kullanıcılar ve site yöneticileri için benzerdir. Site yöneticileri için seçenekler çok daha genişletilir ve kullanıcı hesaplarının yalnızca kendi profil ayarlarına erişimi olduğu halde her şeye erişemezler. Kullanıcının erişim düzeyine bağlı olarak kullanıcı hesaplarını oluşturabilir, düzenleyebilir ve yazı işlerini yönetebilirler. Kullanıcılar ayrıca, şablon dosyalarında bulunan fontlar, renkler ve diğer biçimlendirme seçenekleri gibi şeyleri ayarlamak için şablon dosyalarını ve web sitesinin şablonunun CSS kodunu düzenleyebilir. Genel olarak eklenti ayarları ve seçenekleri sol panelinde de gösterilir. Bazı eklenti ve ayarlar alt menülerde yer alabilir.

 

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.