Let’s Encrypt 20 Milyon Aktif Sertifikayı Geçti

0 258

Let’s Encrypt 20 milyondan fazla aktif sertifika dağıtımı ile sertifika yetkilisi olarak 2016 yılını kapattı. Özgür ve açık sertifika otoritesi olma sürecinde otomatik TLS kurulum desteği vermesi başarının sırrı olarak öne çıkıyor. Beta olarak 2016 Nisan ayında sponsorlar ile yoluna başlayan Let’s Encrypt dünden bu güne büyümeye devam ediyor.

(İSRG) Kar amacı gütmeyen bir İnternet Güvenliği Araştırma Grubu Josh Aas, İcra Direktörü “2016 başında, Let’s Encrypt sertifikaları bir aydan az bir süre için kamuya açık olmuş ve yaklaşık 240 bin aktif sertifikaya destek veriyoruz” dedi.

lets-encrypt-2016
Let’s Encrypt 2016 Yılı tablosu

Let’s Encrypt ücretsiz SSL sertifikası dağıtımını sponsorlar üzerinden elde ettikleri gelir sayesinde sağlamakta. Yapmış oldukları açıklamada 2017 hedeflediklerinin 200.000.000$ olduğu yönünde. Ancak şuan için ön görülen ilk hedef 100.000.000$ yönünde.

Let’s Encrypt yükselişini küçük ve daha önceden ssl almayan siteler ile sağlıyor

Güvenli internet politikası çerçevesine arama motoru hizmeti vermekte olan firmalar ssl sertifikalarına verdikleri önemi sıkça duyurdular. Ücretsiz olarak ssl sunan Let’s Encrypt yapmış olduğu doğru atılımlar ve arkasına aldığı güçlü sponsorlar sayesinde kullanıcıların yoğun ilgisine sahip oldu. Dünya çapında bir çok barındırma hizmeti sağlayan firma kendi kullandıkları yönetim panellerine otomatik kurulum desteği ile Let’s Encrypt dahil etti. 5 dk gibi kısa bir süre içerisinde kurulumu hatasız olarak gerçekleştirilebilmekte.

Barındırma sağlayıcıları ve CDN’leri HTTPS’yi tek bir tıklamayla veya varsayılan olarak, genellikle ek ücret ödemeden destekliyor. Kendi sitelerini çalıştıran kişi ve kuruluşların, HTTPS’ye geçmek için ihtiyaç duydukları araçları, hizmetleri ve bilgileri bulmaları hiç bu kadar kolay olmamıştı.

HTTP/2’ye geçiş sürecinde ssl önemi bu kadar öne çıkmışken ücretsiz olarak hizmet almak kişiler için ideal bir yol arkadaşı olma yolunda. Sponsorların sağlamış olduğu bağışlar neticesinde oluşturulmakta olan sertifikalar tüm web tarayıcıları ile sorunsuz olarak çalışmakta.

Firefox Telemetri’ye göre, her gün HTTPS kullanarak ulaşılan sayfa oranı % 39’un dan son bir yıl içinde yaklaşık % 49’a yükseldi. Yaşanmış olan bu yükselme arama motorlarının ve kullanıcıların güvenli internet sayfalarına verilen önemin kanıtıdır.

Sonuç olarak Let’s Encrypt, blog ve kişisel sayfalarınız için destek verirken interneti daha güvenli bir yer yapma çabasıyla büyümeye devam ediyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.