WordPress Yönetici Hesabını PhpMyAdmin ve MySQL ile Değiştirin

Kullanmakta olduğunuz varsayılan WordPress yönetici hesabını yeniden adlandırmanızın çeşitli nedenleri vardır. En yaygın nedenlerden biri WordPress blogunuzun veya web sitenizin güvenliğini artırmak ve hedeflenen WordPress brute force saldırılarından korumaktır. WordPress öğreticisini takip etmesi kolay olan bu yazıda, web tabanlı bir MySQL sunucu yönetim arayüzü olan phpMyAdmin’i kullanarak varsayılan WordPress yönetici hesabını yeniden adlandırmayı açıklayacağız.

PhpMyAdmin ile WordPress Yönetici Hesabını yeniden adlandırın

 1. Hosting yönetim paneliniz olan CPanel’e giriş yapın ve Veri Tabanları bölümünden phpMyAdmin simgesine tıklayın.
 2. WordPress veritabanını seçin ve ardından Yapı sekmesine ve ardından wp_users tablosuna tıklayın. Yada direkt olarak tablolar sol kısımda ki tablolardan wp_users seçin. WordPress veritabanınızın adını bilmiyorsanız WordPress blogunuzun veya web sitenizin kökündeki wp-config.php dosyasında bulabilirsiniz.
 3. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi bu kurulumda sadece 2 kullanıcı adı var ve iki kullanıcıda yönetici rolünde. Kullanıcının özelliklerini değiştirmek için Düzenle simgesini (aşağıdaki ekran görüntüsünde vurgulanır) tıklayın.
 4. Kullanıcı adını değiştirmek için user_login satırındaki girişi değiştirin. Aşağıdaki ekran görüntüsü örneğinde Kullanıcı Adı adlı yeni bir kullanıcı adı yapılandırdık. Değişiklikleri kaydetmek için Git’e tıklayın. Kullanıcı özelliklerini değiştirmek için Düzenle simgesini (aşağıdaki ekran görüntüsünde vurgulanır).

Hazır olduğunuzda WordPress Yönetim alanınıza (wp-admin) gidin ve değiştirdiğiniz kullanıcı adınızı kullanarak giriş yapın.

Bu makalede sitenizin güvenliğini artırmak yada unuttuğunuz WordPress Yönetici rolünde ki kullanıcının adını nasıl değiştirebileceğinizi anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan yada karşılaştığınız tüm sorunları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Yorumlar (2)
Yorum Ekle
 • Ankara Rehberi

  Bir kaç gündür google webmaster tools da güvenlik uyarısı alıyorum bu site den tarama yaptım bir tane js dosyasında uyarı verdi sildim. Ancak hala güvenlik kısmında uyarılarda site bağlantısı gösteriyor.Bir bilgisayar korsanı sitenizi spam içerik barındıracak şekilde değiştirmiş olabilir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları korumak için Google’ın arama sonuçlarında sitenizdeki sayfaların saldırıya uğradığını belirtilebilir. Ayrıca sitenizin eski ve temiz bir sürümünü de gösterebiliriz. Bu uyarıyı nasıl kaldıra bilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • WpGurme

   Güvenlik Sorunları kısmından Sorunları Düzeltim yanın da ki kutuyu işaretleyerek inceleme talebinde bulunabilirsiniz.