WordPress Heartbeat API mükemmel bir özelliktir ve eklenti geliştiricileri için özelleştirmeye olanak sağlar. Ancak bazen CPU kullanımınızı artırabilir ve web sitenizi yavaşlatabilir. Bazı durumlarda WordPress sitenizin sıkça 503 hatası almasına sebep olur . Bu makalede size WordPress’de Heartbeat API’yi sınırlamayı veya tamamen durdurmayı göstereceğiz.

WordPress 3.6’da tanıtılan Heartbeat API, WordPress yönetici alanına giriş yaptığınızda tarayıcınızın AJAX çağrılarını kullanarak sunucu ile iletişim kurmasını sağlar. Bu WordPress’in diğer yazarlara bir yazının başka bir editör tarafından düzenlendiğini göstermesine ve eklenti geliştiricilerinin size gerçek zamanlı olarak bildirimler göstermesine olanak tanır.

WordPress Heartbeat API Eklenti ile Kısıtlama

Yapmanız gereken ilk şey Heartbeat Control eklentisini yükleyip etkinleştirmektir. Etkinleştirme sonrasında eklentiyi yapılandırmak için Ayarlar » Heartbeat Control sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

wordpress heartbeat api ayarları

Control heartbeat locations seçeneğinden Heartbeat API kullanımını nerelerde sınırlamak istediğinizi seçebilirsiniz.

Bir sonraki seçenek, API’nin kontrol süresini ayarlamaktadır. Varsayılan olarak her 15 saniyede bir kontrol süresi seçili gelmektedir. Sizde bizim gibi daha yüksek bir frekans seçebilirsiniz.

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın. Sitenizdeki kalıcı API çağrılarını başarıyla sınırlamış olduğunuz.

WordPress Heartbeat API Tamamen Kapatma

Sitenizde ki tek kullanıcı sizseniz ve API tarafından herhangi bir özelliğe ihtiyacınız olmadığına eminseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen kontrol eklentisini kullanabilirsiniz veya bu kod parçasını temanın functions.php dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır.

Bu yazımızda WordPress yönetici alanında sıkça 503 hatası alan kişiler için WordPress Heartbeat API özelliğini kısıtlamayı ve tamamen durdurmayı nasıl yapabileceklerini anlatmaya çalıştık. Umarız bu makale sizin için faydalı olmuştur.

Aklınıza takın veya eklemek istediklerinizi bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin. Sorularınızı seve seve cevaplamak isteriz.