WordPress Syntax Hatası Çözüm Yolları

0 1.050

İnternette istemeyeceğiniz kadar WordPress dersleri, resimli anlatımlar ve kod örnekleri bulunmakta. Hepsinin amacı ise kullanıcılara siteleri için yeni şeyler sunmak ve WordPress öğretmek. Fakat ne yazık ki küçük bir hata tüm sitenin çökmesine neden olabilir. WordPress sitenizde yeni bir şey denerken birden ‘’Syntax error, unexpected…’’ hatasını aldıysanız, paniğe kapılmayın. Bu hatayı alan ne ilk, ne de son kişisiniz. Bu yazıda da size bu hatayı çözme yollarını göstereceğiz.

Düzgün Syntax Kullanımı

syntax hatası

Yakın zamanda internetten bulduğunuz PHP kodlarını WordPress sitenizde kullandınız mı? Veya bir eklentiyi güncellediniz mi? Cevap evet ise, nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

Genel olarak yapılan en küçük hatalar büyük sorunlara yol açabiliyor. Yanlış yazılmış bir kod parçacığı kullandığınızda siteniz bu hatayla karşı karşıya gelebilir. Yakın zamanda sitenize eklediğiniz kodları kontrol ederek istemeden eklenmiş fazla virgül ve noktalara dikkat ederek kodu düzenleyin. Kod bilginiz çok iyi değil ise eklemiş olduğunuz kod parçacığını silerek sitenizi test edin.

FTP Üzerinden Kod Düzenleme

Syntax hatasını çözmek için, hataya sebep olan kodu düzenlemeniz veya silmeniz gerek. Genelde bu hatayı görenler paniğe kapılırlar, çünkü tüm site erişilmez hale geliyor. Kodu eğer WordPress ön panelinden Görünüm > Editör kısmından yapıştırıyorsanız, dışarıda kaldınız ama dert etmeyin. Bu durumda kodu nasıl düzenleyeceksiniz? Kodu düzenlemek için tek yolunuz FTP. Daha önce yer verdiğimiz FTP ile WordPress’e Dosya Yükleme kılavuzumuzu incelemelisiniz.

FTP üzerinden sitenize girip düzenleme gereken tema veya eklentinize ulaşın. Eğer hangi dosyanın hatalı olduğunu unuttuysanız, hata kodundan bulabilirsiniz. Hata kodu size direk hangi dosyanın ve hangi satırın düzenlenmesi gerektiğini gösterecektir. Kaldırma/düzenleme işini hallettiğinizde, dosyayı kaydedip sitenize geri yükleyin. WordPress siteniz yeniden çalışır durumda olacak.

Bu yazımızda size sıkça karşılaştığımız WordPress syntax hatası ve yardımcı olabilecek bilgilere yer verdik. Syntax hataları sıkça görülen hataların başında gelmekte, hata aldığınızda paniğe kapılmadan verdiğimiz adımları uygulamanız yeterli.

Sizin için verdiğimiz çözümler yetersiz kalıyorsa, bize yorum olarak hatanızı yazabilirsiniz. Yada syntax probleminizi farklı bir yöntem ile çözdüyseniz yorum olarak yazarak bu konuda sorun yaşayan kişilere yardımcı olabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 


Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.